Правна помош и совети

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Ок, моево прашање повеќе беше од хипотетички аспект, не за конкретниот случај туку општо.
Што ако вештакот намерно вештачи слично на вештакот од противниците?
- Испаѓа дека тој наод е точен (а не е)
- Судијата нема зошто да бара супервештачење, за нив работата не е спорна
- Странката го влече најдебелиот крај,а неможе да преземе ништо во врска со тоа....
Хипотетички гледано, ако зборуваме веќе за завера против едната странка од страна на вештите лица од двете страни, тоа е тотално незаконито и практично не толку остварливо.
Во тој случај странката може да бара изземање на вештакот, еден од нив, од причини кои треба добро да ги образложи.
Како еден услов за користење на вонредниот правен лек Повторување на постапката во ЗПП се наведува и „доколку одлуката на судот се заснова врз лажен исказ на сведок или вештак“.
А бидејки за доказната постапка важи начелото на слободна оценка на доказите, судијата има право да одлучи одреден доказ да го отфрли, односно да не го зема во предвид.
Така што таква ситуација е секако можна, но има механизми за нејзино решавање.
Вештаците сепак законски се обврзани да ја кажуваат вистината, во своето вештачење јасно да определат на кој начин дошле до такво мислење, со кои технички средства се служеле и слично. Постои и Комора на вештаци во која има Дисциплинска Комисија. Вештаците ги обновуваат своите лиценци за работа, така да не би рекол дека лесно би се одлучиле да си ја изложуваат својата кариера, професија и егзистенција на ризик.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
на 2 септември сум одјавен од фирмата АрцелорМиттал и пријавен во завод.
Добив отказно решение во мај-јуни месец но до 2 септември имав отказен рок,за кое време не одев на работа бидеиќи ќе сум ги вознемирувал? 3-4 месеци бев платен.
Не тужев,ниту пак се консултирав некаде за тоа.
После колку време по престанок на работниот однос може да поднесам тужба во суд.
Може да препорачате и адвокат или правник.
На последниот приговор до фирмата за случајов не добив од нив одговор.
Благодарам.
--------:dudlac:.........:popce:......:anco:......:uzi:.......:jeeee:.......:popce:.....:dudlac:
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
se nadovrzuvam na poslednoto moe prasanje,a dali moze da se tuzat komsiite sto na nasiot zid iztgradia soba i si stavia ogjak?i dali treba vestacenje za toa?
 
Член од
28 јануари 2015
Мислења
518
Поени од реакции
2.870
Дали некој знае да ми каже кај Законот за сопственост и други стварни права, во врска со странците. кога едно лице е државјанин на држава која не е членка на ЕУ и ОЕЦД, а е резидент на држава која е членка на ЕУ и ОЕЦД, а во законот се спомнува ``резиденти`` не ``државјани``, па дали овде ќе се примени тоа што е резидент на држава членка на ЕУ и ОЕЦД или ќе се земе предвид државјанството?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Дали некој знае да ми каже кај Законот за сопственост и други стварни права, во врска со странците. кога едно лице е државјанин на држава која не е членка на ЕУ и ОЕЦД, а е резидент на држава која е членка на ЕУ и ОЕЦД, а во законот се спомнува ``резиденти`` не ``државјани``, па дали овде ќе се примени тоа што е резидент на држава членка на ЕУ и ОЕЦД или ќе се земе предвид државјанството?
Толкувај како што е напишано и нема проблем
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Еве вака ме интересира... Ако може да добијам помош... Татко ми беше вработен во фирма за производство и продажба на брашно... Пријавен беше како продавач, прво и тоа работеше, после тоа се отоври потреба и беше префрлен во производство, меѓутоа сеуште остана пријавен како продавач, со тоа што примија плус уште еден продавач и си беше така пријавен и другиот како продавач... Во производство работеше едно 3-4 месеци, па по некое време почнаа да одат и ноќни смени ( не беа пријавени за тоа меѓутоа поефтина била струјата па поради тоа чат пат знае да ги викнат и ноќна смена)... Така после како што кажав 3-4 месеци се повреди на работа, на машина ги фати прстите, и има траен инвалидитет на еден од прстите, односно му е пократок... Арно ама таа ноќна смена на работа беа татко ми, и еден од газдите... Газдата земал му дал памук, му ги врзал со памук (а рачунај дел од прстот му фалеше) и го пуштил да си оди дома сам со кола во таква состојба... Од кога дојде дома го однесовме на лекар, па не препратија во градска болница... Го шиеја, лежеше 1 ден, и после тоа 1 недела 2 редовно идеше на прегледи... Во болница кажа дека се повредил на работа, меѓутоа му напишале само како повреда, без тоа на работа... Му следуваше боловање, околу месец дена, беше и на комисија и т.н. но што е најтрагично беа пријавени на 11.000 и 100 евра им даваа на рака... НЕ биле осигурани од фирмата, за време на боловањето зема само 11.000, а газдите од фирмата само еднаш му се јавија да го прашаат како е, а дури сега откако му истече договорот дури отказ му врачија, т.е му кажаа дека не му е продолжен (официјално од вчера).. Сега ме интересира дали има шанси да ја тужи фирмата, и како би докажал дека повредата му е на работа, кога само он и газдата беа ноќна смена (а газдата сигурно ќе сведочи против)... !?
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Еве вака ме интересира... Ако може да добијам помош... Татко ми беше вработен во фирма за производство и продажба на брашно... Пријавен беше како продавач, прво и тоа работеше, после тоа се отоври потреба и беше префрлен во производство, меѓутоа сеуште остана пријавен како продавач, со тоа што примија плус уште еден продавач и си беше така пријавен и другиот како продавач... Во производство работеше едно 3-4 месеци, па по некое време почнаа да одат и ноќни смени ( не беа пријавени за тоа меѓутоа поефтина била струјата па поради тоа чат пат знае да ги викнат и ноќна смена)... Така после како што кажав 3-4 месеци се повреди на работа, на машина ги фати прстите, и има траен инвалидитет на еден од прстите, односно му е пократок... Арно ама таа ноќна смена на работа беа татко ми, и еден од газдите... Газдата земал му дал памук, му ги врзал со памук (а рачунај дел од прстот му фалеше) и го пуштил да си оди дома сам со кола во таква состојба... Од кога дојде дома го однесовме на лекар, па не препратија во градска болница... Го шиеја, лежеше 1 ден, и после тоа 1 недела 2 редовно идеше на прегледи... Во болница кажа дека се повредил на работа, меѓутоа му напишале само како повреда, без тоа на работа... Му следуваше боловање, околу месец дена, беше и на комисија и т.н. но што е најтрагично беа пријавени на 11.000 и 100 евра им даваа на рака... НЕ биле осигурани од фирмата, за време на боловањето зема само 11.000, а газдите од фирмата само еднаш му се јавија да го прашаат како е, а дури сега откако му истече договорот дури отказ му врачија, т.е му кажаа дека не му е продолжен (официјално од вчера).. Сега ме интересира дали има шанси да ја тужи фирмата, и како би докажал дека повредата му е на работа, кога само он и газдата беа ноќна смена (а газдата сигурно ќе сведочи против)... !?
Kako prvo za ova se odi na advokat i toa ne eden tuku trojca najmalce, da si ja kazes prikaznata i da ti kazat oni tebe sto i kako. Po pravilo treba da gi tuzi ne samo za povredata tuku za se, od treta smena do neosiguran do se. Ama pak ti kazuvam, nasite zakoni se so ogromni rupi pa idi si na advokat i rasprasaj se i dogovaraj se.

ROMA ROMA ROMA
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Знам дека во секоја друга држава би било се океј и нормално... Ама кај нас... Кој верува на обичен граѓанин... Бевме кај една адвокатка и вика па не знам, да не пробуваме џабе, како ќе докажеш дека повредата е на работа... Исто и за ноќни смени, не може да се докаже сеа... Ќе идеме и кај некој подобар адвокат ама тешко ми изгледа работава...
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Еве вака ме интересира... Ако може да добијам помош... Татко ми беше вработен во фирма за производство и продажба на брашно... Пријавен беше како продавач, прво и тоа работеше, после тоа се отоври потреба и беше префрлен во производство, меѓутоа сеуште остана пријавен како продавач, со тоа што примија плус уште еден продавач и си беше така пријавен и другиот како продавач... Во производство работеше едно 3-4 месеци, па по некое време почнаа да одат и ноќни смени ( не беа пријавени за тоа меѓутоа поефтина била струјата па поради тоа чат пат знае да ги викнат и ноќна смена)... Така после како што кажав 3-4 месеци се повреди на работа, на машина ги фати прстите, и има траен инвалидитет на еден од прстите, односно му е пократок... Арно ама таа ноќна смена на работа беа татко ми, и еден од газдите... Газдата земал му дал памук, му ги врзал со памук (а рачунај дел од прстот му фалеше) и го пуштил да си оди дома сам со кола во таква состојба... Од кога дојде дома го однесовме на лекар, па не препратија во градска болница... Го шиеја, лежеше 1 ден, и после тоа 1 недела 2 редовно идеше на прегледи... Во болница кажа дека се повредил на работа, меѓутоа му напишале само како повреда, без тоа на работа... Му следуваше боловање, околу месец дена, беше и на комисија и т.н. но што е најтрагично беа пријавени на 11.000 и 100 евра им даваа на рака... НЕ биле осигурани од фирмата, за време на боловањето зема само 11.000, а газдите од фирмата само еднаш му се јавија да го прашаат како е, а дури сега откако му истече договорот дури отказ му врачија, т.е му кажаа дека не му е продолжен (официјално од вчера).. Сега ме интересира дали има шанси да ја тужи фирмата, и како би докажал дека повредата му е на работа, кога само он и газдата беа ноќна смена (а газдата сигурно ќе сведочи против)... !?
Со вештачење врз медицинската документација и врз раката на татко ти може да се утврди степен на повреда, начин на повредување, каков предмет би можел да ја нанесе повредата и слични релевантни работи. Со оглед на тоа што татко ти работел во таква фирма каде што има такви машини можат да се поврзат точките дека се повредил на таква машина. Општо познат факт е дека во државава не се почитуваат работнички права, дека многу луѓе исто како татко ти работат повеќе работи а за едно се пријавени, работат трети смени, прекувремени саати. Тоа се зема во предвид, стравот на работникот да пријави работодавец за што би бил избркан од работа.
Консултирај се со други адвокати, види што ке кажат и осигурај се дека ви нудат цврста стратегија за како да се докаже и да се добие правдата.
 

V&V

Член од
14 март 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ako moze nekoj da mi posoci koj zakon da go pobaram, imeno treba da sostavam tuzba do upraven sud zatoa sto UJP ne teretat da platime kazna za nepodnesuvanje danocna prijava (iako istata e podnesena vo centralen registar i e uredno platena ,za 2012god).Nivnoto resenie e zastareno ,atie sepak si pobaruvaat.Ne mi posocuvajte advokati zosto prasavme i sumata ni e bas visoka.Odnapred blagodaram.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ako moze nekoj da mi posoci koj zakon da go pobaram, imeno treba da sostavam tuzba do upraven sud zatoa sto UJP ne teretat da platime kazna za nepodnesuvanje danocna prijava (iako istata e podnesena vo centralen registar i e uredno platena ,za 2012god).Nivnoto resenie e zastareno ,atie sepak si pobaruvaat.Ne mi posocuvajte advokati zosto prasavme i sumata ni e bas visoka.Odnapred blagodaram.
Zakon za upravni sporovi, zakon za ujp, zakon za danocna postapka, zakon za danok na **** (zavisi od danokot)
 
Член од
8 март 2015
Мислења
32
Поени од реакции
71
Potreben mi e praven sovet.. Deneska dobiv presuda za staratelstvo nad decata.. Kade sto bivsiot treba da plaka alimentacija od 4000den za dvete deca a platata mu e 24.626,00den.Dali ako pustam zalba na presudata i baram povisoka suma postojat sansi da bide odobrena..? Sto treba da napravam i kade da se obratam...???
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Potreben mi e praven sovet.. Deneska dobiv presuda za staratelstvo nad decata.. Kade sto bivsiot treba da plaka alimentacija od 4000den za dvete deca a platata mu e 24.626,00den.Dali ako pustam zalba na presudata i baram povisoka suma postojat sansi da bide odobrena..? Sto treba da napravam i kade da se obratam...???
Твое право е да се жалиш на пресудата, а на судот е да оцени и да реши, а како ќе реши тоа однапред никој не може да каже.
Пробај со потврда од УЈП за твоите примања, месечни трошоци, потреби за децата итн Ако судот увиди според тие документи дека треба повеќе, може и да досуди поинаку.
 
Член од
16 октомври 2015
Мислења
23
Поени од реакции
4
на 14 год сум осуден кривично малолетник.за насилство на спортски натрепвар , и одев у социјално и на условно бев дали имам досие во полиција?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
на 14 год сум осуден кривично малолетник.за насилство на спортски натрепвар , и одев у социјално и на условно бев дали имам досие во полиција?
Cim si krivicno gonet imas 100% dosie, pa uste te osudile uslovno ova tvoevo mi lici na obicna zaebancija,deneska ako se isprdis glasno na ulica odma dosie ti otvoraat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom