Правна помош и совети

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.129
Дали децата ги следува наследство после навршување на 18 години? Знам дека ги следува ако некој од родиелите е починат и има тестамент, но не знам дали ги следува и ако родителот или родителите се живи.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Немаме правна држава
пошто овој требаше да направи врата може маживе да му земат 6-7 иноксни брави и да го наплатат капарот, ама зато што немаме држава ваквите немаат страв ни од полиција, ни од суд, ни од ќотек
Еднаш еден не ми плаќаше што работев кај него инспекцијата го казни можда 15 000 евра, со се што знаев за фирмата, на сите можни телефони го пријавив, ама платите мои не се вратија, пошто тој се отараси од мене пред да викнам инспекција а за да ми плати требало да ме најдат на работно место... така и овој што ме нервира сега слабо знае со кој си има работа. Туку да гледам овој пат да се обезштетам некако.
За да ти платат треба да ангажираш адвокат кој до надлежниот суд ќе поднесе тужба за наплата на неисплатени плати и евентуално и за други недоместоци од плата како регрес за годишен одмор и сл. Секако потребни ќе ти бидат и сведоци кпои ќе потврдат дека навистина си работела во таа фирма и колку долго[DOUBLEPOST=1431119043][/DOUBLEPOST]
Zdravo, ako moze pomos okolu eden slucaj.
Znaci se raboti za plakanje na izdrska na dete.Vsusnost presudata e donesena vo 2004 godina i vo nea e naznaceno deka tatkoto treba da plaka alimentacija vo visina 30% od negovata plata.Do den denes nema nikakvi sredstva prefrleno a vo meguvreme se nema ni javeno ni pojaveno.Minatiot mesec otidov vo sud da se informiram kako da postapam da ni se prefrlaat sredstva i mi ja zemaa presudata da ja overat (taka kazaa), i koga otidov da si ja zemam mi kazaa deka ja izgubile.Za sreka go imam baranjeto sto im go dostaviv so presudata i brojot na presudata, pa taka odam sekoja nedela, abev i denes i me vratija za utre konecno da se vidam so sudikata bidejki taa treba da go overi.
Prasuvam dali nekoj imal iskustvo so vakvo nesto i sto sledno ke treba da prevzemam bidejki se mnogu godini vo prasanje.
Не е јасно за какво "оверување" станува збор и тоа после 11 години од донесувањето на истата??? Инаку неплаќањето на издршката е кривично дело и можеш да го гониш твојот бивш сопруг и кривично. И би можела да поднесеш нова тужба за промена на висината на издршката, со оглед дека законот дозволува алиментацијата да биде дури и до 50% од примањата на родителот[DOUBLEPOST=1431119409][/DOUBLEPOST]
Ne sum tuzen do sega a smetkite se od 2006 , 2007 i 2010, a sega se zakanuvaat so iskljucuvanje ako ne se platat smetkite .
Застарени се сите сметки и немаш обврска да ги платиш. Диру и повеќе од тоа, имаш право да поднесеш утврдителна тужба со која ќе бараш судот да донесе пресуфа со која се утврдува дека фактурите се со невистинита содржина поради застареност на долгот[DOUBLEPOST=1431119684][/DOUBLEPOST]
Дали децата ги следува наследство после навршување на 18 години? Знам дека ги следува ако некој од родиелите е починат и има тестамент, но не знам дали ги следува и ако родителот или родителите се живи.
Децата секогаш ги следува наследство од оставината на починатиот родител, вез разлика на нивните години. А вториот дел од прашањето не ти е баш јасен затоа што никој не може да се јави како наследник на имотот на родителот кој е сеуште жив.[DOUBLEPOST=1431120234][/DOUBLEPOST]
Ако не се согласуваат да ја надоместат штетата тие од горе тогаш по судски пат ќе бара надомест со тужба за надомест на штета.
Прво нека поднесе предлог за обезбедување на докази до суд, судија заедно со вешто лице ќе излезе на терен, т.е. во станот, ке констатираат штета, вештакот ќе изготви вештачење и тоа ќе биде доказ за постапката.
Али може да закаже увид на лице место за еден месец, не се баш брзи и ефикасни. Рачунајте самa ќе треба да го плати вештачењето, адвокат ако ангажирa, судски такси и слични работи, али на крај кога ќе го добие спорот ќе бара и исплата на направените трошоци во врска со постапката.
Со среќа, поздрав.
Само мала исправка, постапка за обезбување на доказ е од итен карактер и вообичаено судот излегува на лице место за 2-3 дена..ако се чека да излезе судот после месец дена постои опасност да не може да се обезбеди предложениот доказ
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.809
Поени од реакции
15.732
[DOUBLEPOST=1431119043][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1431119409][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1431119684][/DOUBLEPOST]
Децата секогаш ги следува наследство од оставината на починатиот родител, вез разлика на нивните години. А вториот дел од прашањето не ти е баш јасен затоа што никој не може да се јави како наследник на имотот на родителот кој е сеуште жив.[DOUBLEPOST=1431120234][/DOUBLEPOST]
Да не мисли на имовина од дедо или чичко, чести се случаите родителите да не ги прикажуваат децата иако и внуците имаат 1/2 право од децата(браќата)
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
15
Поени од реакции
2
Se raboti za alimentacija na dve maloletni deca, ako platata na tatkoto e 17.000 denari do koja suma sleduva na sekoe dete poedinecno i po koj zakon?
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
[DOUBLEPOST=1431244098][/DOUBLEPOST]
За да ти платат треба да ангажираш адвокат кој до надлежниот суд ќе поднесе тужба за наплата на неисплатени плати и евентуално и за други недоместоци од плата како регрес за годишен одмор и сл. Секако потребни ќе ти бидат и сведоци кпои ќе потврдат дека навистина си работела во таа фирма и колку долго[DOUBLEPOST=1431119043][/DOUBLEPOST]
Не е јасно за какво "оверување" станува збор и тоа после 11 години од донесувањето на истата??? Инаку неплаќањето на издршката е кривично дело и можеш да го гониш твојот бивш сопруг и кривично. И би можела да поднесеш нова тужба за промена на висината на издршката, со оглед дека законот дозволува алиментацијата да биде дури и до 50% од примањата на родителот[DOUBLEPOST=1431119409][/DOUBLEPOST]
Застарени се сите сметки и немаш обврска да ги платиш. Диру и повеќе од тоа, имаш право да поднесеш утврдителна тужба со која ќе бараш судот да донесе пресуфа со која се утврдува дека фактурите се со невистинита содржина поради застареност на долгот[DOUBLEPOST=1431119684][/DOUBLEPOST]
Децата секогаш ги следува наследство од оставината на починатиот родител, вез разлика на нивните години. А вториот дел од прашањето не ти е баш јасен затоа што никој не може да се јави како наследник на имотот на родителот кој е сеуште жив.[DOUBLEPOST=1431120234][/DOUBLEPOST]
Само мала исправка, постапка за обезбување на доказ е од итен карактер и вообичаено судот излегува на лице место за 2-3 дена..ако се чека да излезе судот после месец дена постои опасност да не може да се обезбеди предложениот доказ
Потполно си у право, увидот е од итен, неодложен карактер, али неодамна лично работев постапка од сличен карактер (течење вода од комшиите од горниот кат) во која судот излезе на увид после скоро еден месец...
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.129
За да ти платат треба да ангажираш адвокат кој до надлежниот суд ќе поднесе тужба за наплата на неисплатени плати и евентуално и за други недоместоци од плата како регрес за годишен одмор и сл. Секако потребни ќе ти бидат и сведоци кпои ќе потврдат дека навистина си работела во таа фирма и колку долго[DOUBLEPOST=1431119043][/DOUBLEPOST]
Не е јасно за какво "оверување" станува збор и тоа после 11 години од донесувањето на истата??? Инаку неплаќањето на издршката е кривично дело и можеш да го гониш твојот бивш сопруг и кривично. И би можела да поднесеш нова тужба за промена на висината на издршката, со оглед дека законот дозволува алиментацијата да биде дури и до 50% од примањата на родителот[DOUBLEPOST=1431119409][/DOUBLEPOST]
Застарени се сите сметки и немаш обврска да ги платиш. Диру и повеќе од тоа, имаш право да поднесеш утврдителна тужба со која ќе бараш судот да донесе пресуфа со која се утврдува дека фактурите се со невистинита содржина поради застареност на долгот[DOUBLEPOST=1431119684][/DOUBLEPOST]
Децата секогаш ги следува наследство од оставината на починатиот родител, вез разлика на нивните години. А вториот дел од прашањето не ти е баш јасен затоа што никој не може да се јави како наследник на имотот на родителот кој е сеуште жив.[DOUBLEPOST=1431120234][/DOUBLEPOST]
Само мала исправка, постапка за обезбување на доказ е од итен карактер и вообичаено судот излегува на лице место за 2-3 дена..ако се чека да излезе судот после месец дена постои опасност да не може да се обезбеди предложениот доказ
Може лошо го поставив прашањето. Се работи за случај на разведени родители. Дали после 18 години синот има право да побара имот со судска процедура од еден од двоите родители. Претпоставувам не може бидеќи не најдов ништо на нет...
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Може лошо го поставив прашањето. Се работи за случај на разведени родители. Дали после 18 години синот има право да побара имот со судска процедура од еден од двоите родители. Претпоставувам не може бидеќи не најдов ништо на нет...
Не може да побара додека се живи, а по смртта на едниот од нив има право на наследство на дел од оставината по починатиот родител без разлика дали живеел со истиот или пак со другиот родител.
 
S

StormRage

Гостин
Ми стигнаа срања за исплата на (непостоечки) долг, неретка дешавка денешно време али тоа не е битен дел.

Битниот дел е што ова е Решение за дозвола за извршување врз основа на веродостојна исправа.
Е сега, колку што јас разбирам ова е рок за плаќање пред да се приложи за присилна наплата со рекетар... ова, извршител. Сето ова заверено на нотар.

И се океј, собрав пари, отидов да платам... сметката приложена тука не постои воопшто, според префиксот не постои нити таква банка, а уште помалку сметка во НБРМ. (префикс е 100, овдека префиксот е 120)

И друга работа, како нотарот заверил документ кој приложува невалидна сметка?

Чаре?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Имаме пресуда од управен суд во кој предметот за туѓа нега го враќа на повторно разгледување во Министерството за труд и социјалана политика.

Пресудата е донесена во месец јануари, сега е месец мај, а ние немаме никакви информации до каде е постапката, дали има позитивно или негативно решение.

Се јавивме во министерството, но отаму ни рекоа дека тие не добиле никаква пресуда од управниот суд, додека од судот рекоа дека имале доста такви проблеми со министерството.

Што да правиме ние со случајот оти се работи за старо лице над 83г, а предметот е заглавен измеѓу судот и министерството веќе четири месеци.

Доколку некој може да ми помогне можам да му дадам повеќе информаци во врска со предметов.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Имаме пресуда од управен суд во кој предметот за туѓа нега го враќа на повторно разгледување во Министерството за труд и социјалана политика.

Пресудата е донесена во месец јануари, сега е месец мај, а ние немаме никакви информации до каде е постапката, дали има позитивно или негативно решение.

Се јавивме во министерството, но отаму ни рекоа дека тие не добиле никаква пресуда од управниот суд, додека од судот рекоа дека имале доста такви проблеми со министерството.

Што да правиме ние со случајот оти се работи за старо лице над 83г, а предметот е заглавен измеѓу судот и министерството веќе четири месеци.

Доколку некој може да ми помогне можам да му дадам повеќе информаци во врска со предметов.
Тоа е позната пракса меѓу Управен суд и Министерството, општо и за соработката меѓу државни органи. За нив четири месеци се релативно краток период за да издејствуваат али разбирливо е дека вас не ви се чека, односно можеби немате многу време за чекање.

Затоа вие веднаш обратете се до Министерството за труд со писмено барање за образложение до каде е постапката, односно дали постапиле по пресудата на Управен суд, би требало да добиете некаква информација.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
34
Поени од реакции
31
Здраво на сите,
Имам прашање во врска со данок на нелегализиран објект. Имено. дали воопшто треба да се плака данок на нелегализиран објект? На правен факултет сум надвор од државата и овде учевме дека не можи да плакаш данок на нешто што законски и не постои. Во случајов, лицето има поднесено за легализирање но објектот сеуште не е легализиран, па зарем не е правилно да си плака данок само за парцелата но не и за објектот?Мислам нема смисла една институција ти вели ти немаш куќа, а друга ти вели треба да плакаш данок за куќата што ја немаш. пробав да најдам устав на интернет , не можев. Ако некој можи да ми помогни, дали со искуство досега или пак член од уставот за оваа работа.
Благодарам однапред
 
Член од
19 октомври 2013
Мислења
49
Поени од реакции
37
Незнам колку прашањето ми е за оваа тема ако сум ја згрешил би бил благодарен ако ме упатите на вистинското место, инаку како и да е ме интересира според законот за одбрана сите лица што имаат наполнето 17/18 години и се евидентирани во воена евиденција што ѓи следува во случај на војна/воен конфликт?
Дали ќе бидат повикани на должност?
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
25
Поени од реакции
6
Здраво,ми треба мала помош.Имено пред 7 години бев нападнат во школо,бранејки се од двајцата дечки на едниот му нанесов тешка телесна повреда.Судот покрена прекршочна пријава против мене а како сведок се јави едниот од напагачите,и нормално ја изгубив прекршочната постапка,потоа бев тужен во граганска постапка ,таа делумно ја добив,дека сум бил нападнат дека напагачот свесно допринел за телесната повреда која му ја нанесов но сепак бев осуден да платам некаде 3 000 евра,е сега пред некое време сметката во банка ми беше блокирана од изврштител,но јас сум невработен и немам имот на мое име,дали после 10 години делото застарува и нема да имам потреба да плакам или не.Ве молам за мислење,извршителот сака да ми наплати 5000 евра наместо досудените 3000 евра
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Здраво,ми треба мала помош.Имено пред 7 години бев нападнат во школо,бранејки се од двајцата дечки на едниот му нанесов тешка телесна повреда.Судот покрена прекршочна пријава против мене а како сведок се јави едниот од напагачите,и нормално ја изгубив прекршочната постапка,потоа бев тужен во граганска постапка ,таа делумно ја добив,дека сум бил нападнат дека напагачот свесно допринел за телесната повреда која му ја нанесов но сепак бев осуден да платам некаде 3 000 евра,е сега пред некое време сметката во банка ми беше блокирана од изврштител,но јас сум невработен и немам имот на мое име,дали после 10 години делото застарува и нема да имам потреба да плакам или не.Ве молам за мислење,извршителот сака да ми наплати 5000 евра наместо досудените 3000 евра
Во овој дел убаво сум запознаен оти и јас имам побарување што е старо неколку години (да не речам многу години),
бидејќи случајот отишол кај извршител никогаш нема да застари или со други зборови кога ќе се вработиш, земеш пари по било кој основ ќе ти ги наплатат со камата.

Тоа е нема спас.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Здраво на сите,
Имам прашање во врска со данок на нелегализиран објект. Имено. дали воопшто треба да се плака данок на нелегализиран објект? На правен факултет сум надвор од државата и овде учевме дека не можи да плакаш данок на нешто што законски и не постои. Во случајов, лицето има поднесено за легализирање но објектот сеуште не е легализиран, па зарем не е правилно да си плака данок само за парцелата но не и за објектот?Мислам нема смисла една институција ти вели ти немаш куќа, а друга ти вели треба да плакаш данок за куќата што ја немаш. пробав да најдам устав на интернет , не можев. Ако некој можи да ми помогни, дали со искуство досега или пак член од уставот за оваа работа.
Благодарам однапред
Се плаќа. Отвори Закон за даноците на имот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom