Правна помош и совети

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Кога ќе ги преземеш најпрвин чекорот под а), после и б) сигурно нема да ти случи опцијата под в)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
фала ви што ја имате темава
вака
ако некој зема капар за услуга (без фискална со еден лист со печат којзнае дали е постоечка фирма) и после ја одлага услугата измислува природни катастрофи и неприродни, и не вели нема да завршам работа само тркала натака додека да се откажеш од капарот
а) со адвокат и инспекција ќе му го земам назад капарот
б) имам шанси да го тужам за измама и да му земам троа повеќе од капарот
в) ама изгледа јас сум заебаната странка

Под в) е работата така? А јас го сонувам одговорот под б. Што ќе беше добро да имавме држава....
Пред 2-3 години исто овака на татко ми му должеа пари,арно ама овој што му должеше пари имаш како склад за производи крадено нешто којзнае што беше..Денеска-утре,денеска утре и небиваше,тато му се јави на човекот,го притисна малку ова-она,му отидовме дома,земавме голем пакет улошки,сакази може имаше 50 пакетчиња од тие Минти,2-3 канти мед,од тие курињата за во машина за перење против бигор,и сокчиња со цевче Вива еден пакет..Зборот ми е,ако можеш иди му дома,зему му роба нешто телевизор,чаши,покуќнина..
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Не знам дали е за тука, ама ќе прашам, па ако не е, нека преместат:


Некој ти подарил стан. Он не плаќал долго време за МРТВ. Можат ли извршители тебе да те бркаат, да ти запленуваат за тој негов минат долг (а ти да речеме си плаќал откоа си го добил станот)?
Не! Со РДТ се задолжува човек, а не адреса!
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Немаме правна држава
пошто овој требаше да направи врата може маживе да му земат 6-7 иноксни брави и да го наплатат капарот, ама зато што немаме држава ваквите немаат страв ни од полиција, ни од суд, ни од ќотек
Еднаш еден не ми плаќаше што работев кај него инспекцијата го казни можда 15 000 евра, со се што знаев за фирмата, на сите можни телефони го пријавив, ама платите мои не се вратија, пошто тој се отараси од мене пред да викнам инспекција а за да ми плати требало да ме најдат на работно место... така и овој што ме нервира сега слабо знае со кој си има работа. Туку да гледам овој пат да се обезштетам некако.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Немаме правна држава
пошто овој требаше да направи врата може маживе да му земат 6-7 иноксни брави и да го наплатат капарот, ама зато што немаме држава ваквите немаат страв ни од полиција, ни од суд, ни од ќотек
Еднаш еден не ми плаќаше што работев кај него инспекцијата го казни можда 15 000 евра, со се што знаев за фирмата, на сите можни телефони го пријавив, ама платите мои не се вратија, пошто тој се отараси од мене пред да викнам инспекција а за да ми плати требало да ме најдат на работно место... така и овој што ме нервира сега слабо знае со кој си има работа. Туку да гледам овој пат да се обезштетам некако.
Се е за никаде кај нас..Мада старите убаво рекле уште пред 100 години..Чест секому,вересија никому..Првиот месец не ми дава пари,си одам одма..За првиот нема пари да ме исплати,за вториот од кај ќе најде дупло пари,си одам..Не чини ништо кај нас.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Се е за никаде кај нас..Мада старите убаво рекле уште пред 100 години..Чест секому,вересија никому..Првиот месец не ми дава пари,си одам одма..За првиот нема пари да ме исплати,за вториот од кај ќе најде дупло пари,си одам..Не чини ништо кај нас.
После првиот месец викаат чекај сите земаме на 15ти, 15ти ќе отера до 23ти
на 23ти ќе ти даде една плата а веќе си работел скоро 2 месеци, вториот месец викаат чекај сега земавме плата и врти сучи ќе работи некој 3 месеци и 3 и пол за една плата, па после некој друг, и од кол на кол старите викаат еден в газ
А старите поготово во Струга имаат и други блесави изреки ама сега не му е местото :)
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
3
Поени од реакции
1
Zdravo, ako moze pomos okolu eden slucaj.
Znaci se raboti za plakanje na izdrska na dete.Vsusnost presudata e donesena vo 2004 godina i vo nea e naznaceno deka tatkoto treba da plaka alimentacija vo visina 30% od negovata plata.Do den denes nema nikakvi sredstva prefrleno a vo meguvreme se nema ni javeno ni pojaveno.Minatiot mesec otidov vo sud da se informiram kako da postapam da ni se prefrlaat sredstva i mi ja zemaa presudata da ja overat (taka kazaa), i koga otidov da si ja zemam mi kazaa deka ja izgubile.Za sreka go imam baranjeto sto im go dostaviv so presudata i brojot na presudata, pa taka odam sekoja nedela, abev i denes i me vratija za utre konecno da se vidam so sudikata bidejki taa treba da go overi.
Prasuvam dali nekoj imal iskustvo so vakvo nesto i sto sledno ke treba da prevzemam bidejki se mnogu godini vo prasanje.
 
C

cige

Гостин
За колку време се добива потврдата за пензиски број. Јас бев во Понеделникот (20 април) да поднесам документи за баба ми да наследи пензија од дедо ми којшто почина. И дамата ми вели "неможам денес дојди утре да ти ја дадам потврдата". Одам наредниот ден ја зимам потврдата со пензиски број и ја носам во банка и таму ми ветат "оваа пензија ќе се доделува од Јуни, требало до 20-ти во тековниот месец да поддаде за да се зима од следен месец". Што да правам сега? Може ли да се поднесе приговор? Јас си бев на време.
 
Член од
24 февруари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo ni baraat da platime smetki za voda od 2006, 2007 godini , tie se zastareni i ne mora da se platat se zakanuvaat so isklucuvanje , kako da ne mi isklucat dodeka se resi na sud
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Zdravo ni baraat da platime smetki za voda od 2006, 2007 godini , tie se zastareni i ne mora da se platat se zakanuvaat so isklucuvanje , kako da ne mi isklucat dodeka se resi na sud
Prvo vidi koga se pusteni tuzbite, ako se pusteni vo rok od dve godini ne zastaruva deloto slednite 10 godini.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Zdravo, ako moze pomos okolu eden slucaj.
Znaci se raboti za plakanje na izdrska na dete.Vsusnost presudata e donesena vo 2004 godina i vo nea e naznaceno deka tatkoto treba da plaka alimentacija vo visina 30% od negovata plata.Do den denes nema nikakvi sredstva prefrleno a vo meguvreme se nema ni javeno ni pojaveno.Minatiot mesec otidov vo sud da se informiram kako da postapam da ni se prefrlaat sredstva i mi ja zemaa presudata da ja overat (taka kazaa), i koga otidov da si ja zemam mi kazaa deka ja izgubile.Za sreka go imam baranjeto sto im go dostaviv so presudata i brojot na presudata, pa taka odam sekoja nedela, abev i denes i me vratija za utre konecno da se vidam so sudikata bidejki taa treba da go overi.
Prasuvam dali nekoj imal iskustvo so vakvo nesto i sto sledno ke treba da prevzemam bidejki se mnogu godini vo prasanje.

Zdravo ni baraat da platime smetki za voda od 2006, 2007 godini , tie se zastareni i ne mora da se platat se zakanuvaat so isklucuvanje , kako da ne mi isklucat dodeka se resi na sud
Nemaat pravo da ti ja isklucat vodata, baska ste i na sud.[DOUBLEPOST=1430308451][/DOUBLEPOST]
Prvo vidi koga se pusteni tuzbite, ako se pusteni vo rok od dve godini ne zastaruva deloto slednite 10 godini.
Vo rok od edna godina.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
nekoj da kaze pravnik.
ako covek ima mkd i ceski pasos,dali ceska bi go ekstradirala nazad vo mkd na baranje na mkd vlasti za kriminal napraven vo mkd?
ne prasuvam za mene,za eden drugar mi e...
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Дали е можно македонски државјанин да купува вили во Грција?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.718
Дали е можно македонски државјанин да купува вили во Грција?
на времето ниту еден странец не можеше, па прво пуштија за граѓани на ЕУ. Па до скоро, а може и уште ниту граѓанин на УСА не може да престојува подолг период во Грција, мора на одреден период на излезе и влезе пак. Сега е либерализирано купувањето куќи, но з а нашите граѓани е проблемот со непризнавање на нашиот пасошот. Треба да се види на нотарскиот договор што излезе во медиумите за куќата што ја купија братучедите на Заев како се идентификуваат. Некој кажуваат дека може и со наш документ само да не се пишува во договорот уставното име.
б.т.в., во Хрватска не може да се купува ако не отвориш фирма таму, едино ако имаш блгарски пасош...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom