Правна помош и совети

Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Дали знае некој да ми каже дали го продолжија рокот за поднесување документи до ујп за трансформација-приватизација на градежно земјиште или да ми каже што со тие што не поднесоа?
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Прашање во однос на закон за работни односи - Дали во договорот за работа со компанијата, треба да биде наведено дали се плаќаат прекувремените саати, или според законската обврска мора да бидат исплатени со 1,35 за прекувремени саати, и 1,50 за недела и празник ?
Според закон доколку работиш прекувремено мора да те плаќаат без разлика дали ти стои во договор или не.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Дали знае некој да ми каже дали го продолжија рокот за поднесување документи до ујп за трансформација-приватизација на градежно земјиште или да ми каже што со тие што не поднесоа?
???
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Ме избришале од Агенција за вработување, а скоро три месеци имаат поминато откако имам поднесено документи во Адвокатска комора за адвокатски приправник. Прашањето ми е, дали воопшто адвокатските приправници се пријавуваат во агенцијата или требало да си го носам зеленото картонче еднаш месечно?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ме избришале од Агенција за вработување, а скоро три месеци имаат поминато откако имам поднесено документи во Адвокатска комора за адвокатски приправник. Прашањето ми е, дали воопшто адвокатските приправници се пријавуваат во агенцијата или требало да си го носам зеленото картонче еднаш месечно?
Зависи како си вработен како приправник, ако си како волонтер треба секој месец да си се пријавуваш како јас на пример, а ако си осигуран и земаш плата тогаш не...
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Зависи како си вработен како приправник, ако си како волонтер треба секој месец да си се пријавуваш како јас на пример, а ако си осигуран и земаш плата тогаш не...
Што знам, документите уште ми се во комора, три месеци ни легитимација ни бутур им бев некни велат кај и да ќе ми се јават ама јок, а од канцеларија сигурно не сум осигуран... Абе ја да сум си жив и здрав, та преку тасета ако ме избришале :)
 

DME

Член од
20 февруари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Вака:

Ова е место на форумот Кајгана каде секој од членовите може слободно да се обрати во врска правните недоумици или проблеми.
Бидете слободни и прашувајте. Колегите правници или јас ке ви одговориме
Едно прашање:
Куќата во која живеам беше дивоградба па сега со законот за легализација ја легализирав, изградена е 2001 и од 2003 почнаа да ми пристигаат сметки за ѓубретарина, а не добивав никаква услуга од нив односно немам договор со комунална мојата парцела не е во ГУП, не е во зоната на комунална хигиена за собирање на смет, односно немам канта за смет не ми собираат смет и нормално не ги плаќав сметките. Во 2011 од страна на месната заедница беше организирано доделување на канти за смет за сите објекти во населбата (оттогаш па до сега си ги подмирувам сите сметки). Меѓутоа од 2003 до 2011 даден сум на извршител за непатен долг (нормално за кој ми немаат никаква услуга направено). Од правна точка што предлагате?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Што знам, документите уште ми се во комора, три месеци ни легитимација ни бутур им бев некни велат кај и да ќе ми се јават ама јок, а од канцеларија сигурно не сум осигуран... Абе ја да сум си жив и здрав, та преку тасета ако ме избришале :)
епа од канцелариу кд не си тга, треба па да идеш да се пријавуеш или шта ја знам како иде тој веќ
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Едно прашање:
Куќата во која живеам беше дивоградба па сега со законот за легализација ја легализирав, изградена е 2001 и од 2003 почнаа да ми пристигаат сметки за ѓубретарина, а не добивав никаква услуга од нив односно немам договор со комунална мојата парцела не е во ГУП, не е во зоната на комунална хигиена за собирање на смет, односно немам канта за смет не ми собираат смет и нормално не ги плаќав сметките. Во 2011 од страна на месната заедница беше организирано доделување на канти за смет за сите објекти во населбата (оттогаш па до сега си ги подмирувам сите сметки). Меѓутоа од 2003 до 2011 даден сум на извршител за непатен долг (нормално за кој ми немаат никаква услуга направено). Од правна точка што предлагате?
шкаклива работа, слично е и со новоградбите кој немаат уште технички прием, но тие не добиваат сметки бидејќи инвеститорот има незавршени делови од зграда и работи на некој станови, подземни гаражи, уредување на дворно место и паркинг па веројатно нему му доаѓа сметка за градежен шут....
Бидејќи ти си на твојата куќа и инвеститор и станар а плаќаш вода и струја може да ти дадат сметка и да немаш твој контејнер ако има во близина контејнер на јавна површина...
Инаку имаше нешто на Уставен, во Охрид, мислам викендиците во Љубаништа а и едно село се бунеа бидејќи немале услуга ... башка Охрид пред некоја година уведе 50мкд месечно и за јавна хигиена (чистење на улиците, на снегот...) и за тие што имаат викенд станови ... Пази сега, една спратна зграда, во која речиси никој не живее вон сезона , со помалце од 20м улица,плаќа цела година колку цела улица ниски куќи со по едно семејство во куќа, за чистење на улицата и тротоарот...
 
Член од
21 февруари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo,Ve molam da mi pomognete vo vrska so problemov.

Tatko mi pred 15godini bil zirant na negov prijatel. "Prijatelot" ne go plakjal so godini kreditot, pa na tatko mi e praten izvrsitel. Znam deka zirantot treba da go ispalakja kreditot dokolku ne go plakja baratelot na kredit, no toj negov "prijatel" ima imot(kukja,nivi,kola) i isto taka raboti(no ne e prijaven,najverojatno da ne mu gi zamrznat transakciite).Me interesira dali moze so sudska postapka da se resi problemot, potocno tatko mi da bide osloboden kako zirant, bidejki sepak baratelot na kredit e tuka vo Zemjava, ima imot, pa bi trebalo nego da go gonat seuste..
Vi blagodaram :)
 
Член од
24 февруари 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
zdravo dali ima nov zakon so koj ne vazi deka treba firmata da mu isplati tri bruto plati deka go fatile inspekcija deka raboti neprijaven vo firmata
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.665
Zdravo,Ve molam da mi pomognete vo vrska so problemov.

Tatko mi pred 15godini bil zirant na negov prijatel. "Prijatelot" ne go plakjal so godini kreditot, pa na tatko mi e praten izvrsitel. Znam deka zirantot treba da go ispalakja kreditot dokolku ne go plakja baratelot na kredit, no toj negov "prijatel" ima imot(kukja,nivi,kola) i isto taka raboti(no ne e prijaven,najverojatno da ne mu gi zamrznat transakciite).Me interesira dali moze so sudska postapka da se resi problemot, potocno tatko mi da bide osloboden kako zirant, bidejki sepak baratelot na kredit e tuka vo Zemjava, ima imot, pa bi trebalo nego da go gonat seuste..
Vi blagodaram :)
Во оваа фаза од извршувањето неможе да се покрене никаква постапка во која жирантот би се ослободил од обврската да го плати долгот независно од имотната состојба на вистинскиот должник. Доверителот и извршителот можат да одбираат од кого ке го наплатат долгот (должникот и жирантот се солидарни во обврската) а тоа обично е од оној од кого најлесно би се наплатило што зависи од многу работи.... Одкако татко ти (жирантот) ке го плати долгот за кој гарантирал тогаш со документацијата дека тој го платил долгот има право да покрене постапка за регрес против вистинскиот должник односно против оној за кого платил па во таа постапка ке се донесе пресуда должникот да му ги врати парите на таткоти кој ги платил кај извршителот (сите пари што ги платил, значи главниот долг, каматата на главниот долг, процесните трошоци, каматата на процесните трошоци, адвокатските трошоци, извршните трошоци) и ако неќе да го стори тоа доброволно тогаш татко ти ке си поднесе барање за извршување кај извршител па побарувањето ке се наплати присилно......
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Почитувани, ми треба правна помош. Некој поупатен да ми објасне како законски оди процедурата за поднесување отказ од работно место од страна на работникот кон работодавачот? Знам дека се пополнува изјава и треба да поминат одредени рокови, тоа ме интересира подетално, што се треба да се направаи?
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Том e агент за недвижности. Една од недвижностите што тој се обидува да ја продаде e стан. Тој и припаѓа на Саманта. Бил е заинтересиран да го купи тој стан. За да ја покаже својата сериозност во преговорите Бил пишува чек на 10.000 евра како депозит што треба да се врати ако не дојде до склучување на купопродажниот договор. По инструкција на Том, Бил го прави чекот платлив на Том и Том го депонира чекот на својата банкарска сметка. Преговорите помеѓу Саманта и Бил биле прекинати без да биде склучен договор и Бил побарал од Том да му ги рефундира парите. Том кој во меѓувреме не повлекувал пари од својата банкарска сметка станал инсолвентен. Дали поберувањето на Бил на својот депозит има приоритет пред другите конкурентски побарувања или тој е третиран како генерален доверител? Дали би имало некоја разлика ако Том бил адвокат?

Случајов ми е за на факултет. Ајде колку што сте паметни правници мој бидете и добри и помогнете како да го решам. Имам јас веќе некоја идеја, ама да не пишам дан се избрукам:pos: Фала:backa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom