Правна помош и совети

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.004
Поени од реакции
7.705
Неможат ништо, тоа шо ти се јавуваат и малтретираат им е општа практика да изнудуваат од луѓето да плаќаат застарени долгови, можат да идат до таму и да ти даваат броеви да се јавуваш кај извршители или да ти кажуваат број на заведен предмет се со цел да одржуваат контакт со тебе и да ти праат притисок.
Нема потреба од јавување и контактирање на должници преку телефон доколку имаат предмет кој чека на извршување.
Значи ова е некој начин на рекет, како да се оттарасам од овие идиоти?
 
W

wicked_1

Гостин
Значи ова е некој начин на рекет, како да се оттарасам од овие идиоти?
Затварај им телефон едноставно или кажи им да не те контактираат повеќе, друг начин е да пријавиш у полиција.
Ова е у случај ако не постои правосилна и извршна исправа, доколку имаат, рокот да се поднесе предлог/барање за извршување е 10 години, што чисто сумњам.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.004
Поени од реакции
7.705
Затварај им телефон едноставно или кажи им да не те контактираат повеќе, друг начин е да пријавиш у полиција.
Ова е у случај ако не постои правосилна и извршна исправа, доколку имаат, рокот да се поднесе предлог/барање за извршување е 10 години, што чисто сумњам.
Епа тоа ми е, ако воошто има пресуда зошто никогаш не сме биле информирани, т.е не сме биле информирани и дека воопшто сме тужени.
Ете овие насилни работи може да упалат кај некои неинформирани на пример старци или слично ќе го заплаши и ќе мисли дека мора да плати..
Фала инаку друже, може и некој друг да сподели ако има некое искуство.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Епа тоа ми е, ако воошто има пресуда зошто никогаш не сме биле информирани, т.е не сме биле информирани и дека воопшто сме тужени.
Ете овие насилни работи може да упалат кај некои неинформирани на пример старци или слично ќе го заплаши и ќе мисли дека мора да плати..
Фала инаку друже, може и некој друг да сподели ако има некое искуство.
Ma brat kaj nas u drzavickava e se dozvoleno. Pred nedela dena si plativ kazna od 1050 mkd za smesna rabota. Nekoj si dzandar mi pisal kazna za polukruzno svrtuvanje na polna linija kaj kasarna Ilinden. Najsmesna rabota e sto vo spomenatiot den ne bev ni blizu toa mesto, sto e posmesno na denot mi bese svadba. Otidov do UJP da vidam zasto plakjam sudski troskovi posto ni mi stignalo sudska pokana ili osuda ili bilo sto nego direktno pismo od UJP. Koga sto da vidam, neosuden (inaku za toj prekrsok se odzema vozacka dozvola) no sepak plakjam sudski troskovi. Uste posmesno e sto imaat samo reg tablici i nisto drugo, a barem da imaa maticen broj vo kaznata. Se mislev da im opnam kontratuzba zalba i se sto ide, no po konsultacija advokat, odluciv da si platam pred da me blokiraat i da i plakjam i na bankata uste tolku. Kako sto rece advokatot "KADIJA TE TUZI, KADIJA TE SUDI, KADIJA TE TEPA ".

MOJA CUDESNA MAKEDONIJO :(
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Ве читав поназад и уште не разбрав дали може аудио/видео снимка да се приложи како доказ за уцена? Моментално мои блиски се соочуваат со такво нешто, не би да го пишам цел случај тука да не ме дознаат сите, ако има некој правник кој знае нека ми пише лп ќе ви кажам подетално.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Заедно со уште еден другар сме управители на доо фирма , aли никогаш не сме биле пријавени во фирмата ,да земаме картончиња и сл. туку само сме управители...сакам да прашам дали би имало некој проблем доколку би се вработил јас некаде ? дали тоа што сум управител би пречело за пријавување и слично. фала.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
,,,,ajmo narode,,,,kolku ima rok na vaznost za prodolzhuvanje na vozachka dozvola,,,pominat e rokot na 15 septemvri,,,:несвест:
 
Член од
25 август 2009
Мислења
2.078
Поени од реакции
1.243
Здраво правници, ме мачи нешто сакам да си прашам па ако може да ми одговорите.

Вака значи, потпишав договор за работа со една фирма без убаво да го прочитам, а имаше заебани клаузули во договорот што сакам да ги исправам. Е сеа можда среќа у несреќа за мене е тоа што личната карта ми се обновува, а за да го заведат договорот мора да имаат мои лични податоци. Со возачка и пасош не бидува и мора со лична карта.


Дали сеа доколку јас ги заебам пример и си заминам од фирма тие ќе имаат право да се повикат на клаузулите од договорот и да ме тужат. Значи договорот е потпишан од моја страна , но чекаат сега да им дадам лични податоци за да го заведат. Во меѓувреме јас им го барам да го разгледам повторно , но тие не ми го даваат, ми велат дај прво личната карта па после ќе ти го дадеме. Друго што ме плаши е што и ако сум во право и си заминам сега, а тие добијат мои лични податоци од некое трето лице(пријател во МВР, можда и од пријател што работи во кладилниците пошто и таму знаеме се води сега евиденција , пријател од мобилен оператор). Дали треба копија од лична карта за да се завери договорот( во овој случај би бил win за мене заради тоа што никад нема да добијат копија)? Но ако може само со број на лична карта тогаш би било заебано...Ако може некој поупатен да ми одговори би бил благодарен. Поздрав[DOUBLEPOST=1419531616][/DOUBLEPOST]@JustAsk , @wicked_1 помагајте...:D
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
@Macedon- , доколку си се потпишал на бланко договор може и фирмата да го пополни ако најде податоци од други извори, нема заверка на овој договор не се носи кај нотар, само се заведува у Агенцијата за вработување. Доколку се заведе договоров најверојатно ќе ти пратат копија од истиов, една за фирмата и една у Агенцијата, отпосле ти можеш да идеш со тужба за раскинување на договор поради мана на волјата на една од договорните страни, заблуда, без разлика дали таа е суштинска или не.
Ова е секако доколку успеат да најдат податоци за тебе целосно име презиме, матичен број, адреса, живеалиште, број на л.к(опционално) итн. и го заведат ваквиот договор. Постои рушливост секако доколку доспее договорот. Но не верувам дека ќе се осмелат да пополнуваат податоци без ти да однесеш лична карта, иако не постои законска одредба која би им забранила.
 
Т

Триптико

Гостин
Јас да прашам нешто. Смеам ли да користам снимен телефонски разговор како доказ во некоја постапка? Разговорот е снимен на мој телефон, поради неможност писмено да се докаже делото.
 

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
104
Поени од реакции
14
Имам викендичка којашто е пред легализација. Веднаш по легализацијата сакам да ја продадам. Дали сега и за викендичка треба енергетски пасош? Може ли некој да ме советува каде да го набавам, дали треба да направам нешто на викендичката. како до енергетски пасош и дали е и за викендичка потребен ? Однапред благодарам за одговорот.
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Имам викендичка којашто е пред легализација. Веднаш по легализацијата сакам да ја продадам. Дали сега и за викендичка треба енергетски пасош? Може ли некој да ме советува каде да го набавам, дали треба да направам нешто на викендичката. како до енергетски пасош и дали е и за викендичка потребен ? Однапред благодарам за одговорот.
Еве што се кажува на официалната страна на сител.. така да верувам дека се точни информациите:

Задолжителен енерегетски пасош за сите нови градби. Инвеститорот кога ќе аплицира за одобрение за градба, ќе мора да содржи и потврда за енергетска ефикасност на објектот. Без овој документ соптвениците на станови или куќи нема да можат да го продаваат својот имот. Добрата излолација треба да им донесе заштеда на сметките до 30%. Ангажирањето на проценител ќе чини од 3 до 5 евра по метар квадратен.

Казните за лицата кои нема да обезбедат сертификат за енергетеска ефикасност се движат од 1 до 3 илјади евра.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Неуредна достава.
Сакам да прашам доколку покана за подготвително рочиште кој треба да се прими лично а ја прим мајка ми миесто мене се смета за неуредна достава?
Ви благодарам
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
На хартија, тоа е неуредна достава, ама во пракса... зависи за што е рочиштето :)
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Неуредна достава.
Сакам да прашам доколку покана за подготвително рочиште кој треба да се прими лично а ја прим мајка ми миесто мене се смета за неуредна достава?
Ви благодарам
Покана може да прими и полнолетно лице (кое е должно да ја прими поканата) кое живее со лицето до кое треба да се достави поканата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom