Правна помош и совети

Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
...Аха, значи исто е и кај нас како во Хрватска, ако не се фати тужениот тогаш тужителот ги сноси трошоците... ова што јас го начув дека на адвокатот му ги ставиле судските трошоци, можно било тужителот да станал недостапен а го загубил спорот, тогаш или судските трошоци одат ад акта или на адвокатот на тужителот паѓаат ??
.. а имав таков случај, ме тужеше фирма и изгубија ..е сметката им е блокирана, а работат преку трети фирми, неможам да ги наплатам трошоци ( судски такси и за адвокатот, за среќа мали се, )... е сега фирмата најверојатно била блокирана уште за време на предметот, а по првостепената одлука дадоа жалба а сигурен сум дека не ја платија жалбата, може и тужбата... а имаше судски известија дека нема да се постапува по предмети ако не се платат однапред таксите, ама изгледа никој тоа не го поштуваше, посебно вон Скопје
.. всушност правниот застапник на фирмата што ме тужеше беше парничен рекетар, тој поднесуваше тужби на вересија, имаше врски во судот да оди тоа така.. е такви судот треба да ги Одрапа кога ќе изгубат спор, барем во делот за судските такси...
Ова каде си го слушнал дека паѓаат на адвокатот трошкови незнам, ама јас првпат од тебе го слушам и мислам дека мислењето ти е тотално погрешно и незнам по кој закон за парнична постапка не само во РМ, туку секаде низ светот ова го има.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.734
Ова каде си го слушнал дека паѓаат на адвокатот трошкови незнам, ама јас првпат од тебе го слушам и мислам дека мислењето ти е тотално погрешно и незнам по кој закон за парнична постапка не само во РМ, туку секаде низ светот ова го има.
jas načuv razgovor među dvajca advokati, a ne znam dali toa e vistina... no advokatot na firma, so blokirana smetka, a toj znae deka e blokirana, ne bi smeel da podiga tužbi... tuka vsušnost vinata e na sudot ako raboti bez da dobie uplatnica za plateni taksi .. da rezimiram, ako Tužitelot stane nedostapen za naplata a go izgubi sporot, koj gi plaća trošocite na sudot ( eve sudot naznačil advokat po službena dolžnost na tuženiot, što go spomna ti predhodno) ....
.. A ovakvi slučai duri sega ke ima, n.pr. se tužat 2 stranski kompanii koj rabotaat vo RM... n.pr. tuženata e blokirana i sudot i odreduva zastapnik, a taa što tuži isto pađa vo stečaj ili n.pr. se iseluva od RM, kako mnogu grčki kompanii što ostavija zad sebe neplateni smetki za kirii i neplateni plati ( i pridonesi)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
jas načuv razgovor među dvajca advokati, a ne znam dali toa e vistina... no advokatot na firma, so blokirana smetka, a toj znae deka e blokirana, ne bi smeel da podiga tužbi... tuka vsušnost vinata e na sudot ako raboti bez da dobie uplatnica za plateni taksi .. da rezimiram, ako Tužitelot stane nedostapen za naplata a go izgubi sporot, koj gi plaća trošocite na sudot ( eve sudot naznačil advokat po službena dolžnost na tuženiot, što go spomna ti predhodno) ....
.. A ovakvi slučai duri sega ke ima, n.pr. se tužat 2 stranski kompanii koj rabotaat vo RM... n.pr. tuženata e blokirana i sudot i odreduva zastapnik, a taa što tuži isto pađa vo stečaj ili n.pr. se iseluva od RM, kako mnogu grčki kompanii što ostavija zad sebe neplateni smetki za kirii i neplateni plati ( i pridonesi)
друже нема шанси ова, ова си слушнал трач муабети така да...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.734
друже нема шанси ова, ова си слушнал трач муабети така да...
за првото не тврдам, но случај тужителот да нема ништо платено, а да го изгуби спорот, и е блокиран го имам лично, трошковите што тужителот не си ги платил на судот ( за жалба а можно е и за тужбата да било на вересија) веројатно папала маца
 
Член од
5 март 2014
Мислења
68
Поени од реакции
28
за првото не тврдам, но случај тужителот да нема ништо платено, а да го изгуби спорот, и е блокиран го имам лично, трошковите што тужителот не си ги платил на судот ( за жалба а можно е и за тужбата да било на вересија) веројатно папала маца
за жалење си братче те сожалувам
 
Член од
11 април 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво
Претекнував на полна линија два камиони на правец стража-гостивар пред каменоломот, ме сликаше полицаец кој што беше скирен од десната страна во една грмушка а подоле кај каменоломот ме запреа и ми пишаа казна 300 евра.дали може да ми кажете како да постапам дали да платам 150 евра во рок од осум дена или да идам на суд па таму некако ако можам да се извадам.И дали ке имам забрана за возење.
Фала
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
за првото не тврдам, но случај тужителот да нема ништо платено, а да го изгуби спорот, и е блокиран го имам лично, трошковите што тужителот не си ги платил на судот ( за жалба а можно е и за тужбата да било на вересија) веројатно папала маца
Абе се прават раазни муќки, но процесни трошоци да паднат на товар на адвокат нема шанси.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.811
Поени од реакции
15.734
Абе се прават раазни муќки, но процесни трошоци да паднат на товар на адвокат нема шанси.
се слагам, тоа може да било некоја казна а овие не разбрале...
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Здраво
Претекнував на полна линија два камиони на правец стража-гостивар пред каменоломот, ме сликаше полицаец кој што беше скирен од десната страна во една грмушка а подоле кај каменоломот ме запреа и ми пишаа казна 300 евра.дали може да ми кажете како да постапам дали да платам 150 евра во рок од осум дена или да идам на суд па таму некако ако можам да се извадам.И дали ке имам забрана за возење.
Фала
плати си казната, кадија те тужи кадија те суди....еден пријател имаше иста ваква случка, само не го сликаа....отиде на суд и таму со судијата си правел муабет надво, хаха маха ова она , ок му изгледало дека ке биде...и оп го репнаа 300 евра....и забрана за возење 3 месеци
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Здраво
Претекнував на полна линија два камиони на правец стража-гостивар пред каменоломот, ме сликаше полицаец кој што беше скирен од десната страна во една грмушка а подоле кај каменоломот ме запреа и ми пишаа казна 300 евра.дали може да ми кажете како да постапам дали да платам 150 евра во рок од осум дена или да идам на суд па таму некако ако можам да се извадам.И дали ке имам забрана за возење.
Фала
За вакви како тебе малку се 300 еур. Си имал касмет дека си жив. Платиси казна 150 во рок од 8 дена за да неплатиш 30 еур.
 
Член од
7 јули 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво.
Имам проблем со комшиите до мене, не само јас туку цел спрат па и спратот под нас. Никој не превзема ништо...со лош став нормално не иде да постапиш. Каде и како да се пријават за нарушување на мир, бидејќи ова вака не иде. Значи неизбежно е да чуеш "колење" во текот на денот и неможам да ви објаснам колку пречи.
Благодарам однапред
П.С.Што е до мене, би ги посоветувал да си стаат дупла изолација и никому ништо, али чисто сумњам дека би ме послушале.
Поздрав
 
G

Gjoksi

Гостин
Здраво.
Имам проблем со комшиите до мене, не само јас туку цел спрат па и спратот под нас. Никој не превзема ништо...со лош став нормално не иде да постапиш. Каде и како да се пријават за нарушување на мир, бидејќи ова вака не иде. Значи неизбежно е да чуеш "колење" во текот на денот и неможам да ви објаснам колку пречи.
Благодарам однапред
П.С.Што е до мене, би ги посоветувал да си стаат дупла изолација и никому ништо, али чисто сумњам дека би ме послушале.
Поздрав
Па, ништо друго не ти преостанува, освен ДА ГИ ПРИЈАВИШ ВО ПОЛИЦИЈА за нарушување на јавниот ред и мир или пак да одиш да им одржиш една „лекција“ за јавниот ред и мир и кога ќе дојде полиција, убаво ќе им објасниш зошто си го исчукал комшијата (не знаеш, можеби ќе те разберат)! Или пак едноставно заборави и пробај да се навикнеш на гужвата, знаеш: комшија не се бира - комшија или се погодува или не се погодува!!! :D :D
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
не знам дали е за тука прашањево но да прашам. ПС: не сум упатен ич во работите .
дали решенијата за денационализација кои се правосилни март месец влагаат во исплатата односно емисија годинава што треба да се случи ?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Од Комисија за одлучување по прекршоци при Министерство за транспорт и врски
по грешка ми стигн пријава на мое име глоба од 50 евра за наводно сторен прекршок за пред околу 3-4 месеци во некој си ден и час.

Најкултурно им одговорив со ЖАЛБА дека направиле некоја грешка, пошто имаа друг број на лична карта наведено од МВР-то и од тогаш наваму ги немаше нигде 7-8 месеци.
Сега пак ми стига РЕШЕНИЕ за плаќање на глобата во рок од 15 дена од комисијата, дека они добиле одговор од МВР дека наводно тамо го ставиле стариот бр на л.к. и сега преправиле со новиот број и било се во ред.

Па пи*ка им мајчина, сега како да им објасни човек, жалба т.е. тужба можело да се поднесе само до Управен Суд ?

Може некој да ми помогне некако, да ми прати готов шаблон за жалба или да смислиме нешто, пошто овие се решиле да ми земат 50 евра на невидено.

Фала.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Нешто повеќе да прочитам за некои закони за повреди на работно место. ( ако има и некоја адреса-линк.)
Пријавив повреда истиот ден,имам лекарско по ден -два, за повредата. Не земав боледување.Бев на одмор 2 недели.
Но потоа се искомлицира работава,повредата смета за најосновни лични работи и сега мора да одам и на боледување.
Ќе продолжам со терапии и лечење. Дај боже се да излезе о.к.
Имам ли право на жалба,или оштета или надокнада на срествата за лечење,како и надокната за изгубени дневници и слично.
Кое е краен рок за вакво пријавување и каде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom