Правата на потрошувачите во Македонија

Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Zdravo pred dva dena zemav televizor od setec cenata bese 16000 denari radosen mi go donesoa si plativ fino i posteno mi rekoa zo zdravje da go koristam mnogu fini prodavacite, si otidov doma i koga go raspakuvav televizorot koga puknat ekranot se javiv vednas vo prodavnicata mi rekoa da go donesam vednas toa i go storiv koga stignav tamu veke ne beea lubezni prodavacite ti ova si mu napravil ona si mu napravil i tn... Koga go prasav prodavacot dalu televizorot go proverija pred da mi go dadat mi rece nemalo poreba da go proveruvaat taka im stigale od kina. Pa dobro kako moze da ne go proverat sto ako vnatre imase kaminja mesto telecizor togas ke kazea deja sum go ukral od kina do skopje nemal sansi da se skrsi a od prodavnica dokaj mene imal na 15km odalecenis imalo od tolku nervoza i raspravanje i ubedubanje od strana na prodabacite mojata zdravstvena sostojba mnogu se vlosi kaze te mi dali sekogas postapuvate vaka so vasite potrosuvaci mesto so zdravje nekaj doma gi prakate vo bolnica. Stiskaat ramenja sega mi se javija nisto od rabotata dojdete zemeti si go televizorot stvarno neznam sto da pravam
Tvoja krivica sto ne proveruvas roba pred da ja primis. Ima mala sansa no odma treba da odis do pazarna inspekcija i da prijavis, no nz dali kje ima nekavi sansi da se opravi situacijata.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Zdravo pred dva dena zemav televizor od setec cenata bese 16000 denari radosen mi go donesoa si plativ fino i posteno mi rekoa zo zdravje da go koristam mnogu fini prodavacite, si otidov doma i koga go raspakuvav televizorot koga puknat ekranot se javiv vednas vo prodavnicata mi rekoa da go donesam vednas toa i go storiv koga stignav tamu veke ne beea lubezni prodavacite ti ova si mu napravil ona si mu napravil i tn... Koga go prasav prodavacot dalu televizorot go proverija pred da mi go dadat mi rece nemalo poreba da go proveruvaat taka im stigale od kina. Pa dobro kako moze da ne go proverat sto ako vnatre imase kaminja mesto telecizor togas ke kazea deja sum go ukral od kina do skopje nemal sansi da se skrsi a od prodavnica dokaj mene imal na 15km odalecenis imalo od tolku nervoza i raspravanje i ubedubanje od strana na prodabacite mojata zdravstvena sostojba mnogu se vlosi kaze te mi dali sekogas postapuvate vaka so vasite potrosuvaci mesto so zdravje nekaj doma gi prakate vo bolnica. Stiskaat ramenja sega mi se javija nisto od rabotata dojdete zemeti si go televizorot stvarno neznam sto da pravam
СО фискалната пријави ги ке им отиде инспекција ке те молам да ти г осменат ке се среди или закани им се дека ке викнеш инспекција такви педери се од сет тие само закана од друг форумот само тоа им е лекот
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Zdravo pred dva dena zemav televizor od setec cenata bese 16000 denari radosen mi go donesoa si plativ fino i posteno mi rekoa zo zdravje da go koristam mnogu fini prodavacite, si otidov doma i koga go raspakuvav televizorot koga puknat ekranot se javiv vednas vo prodavnicata mi rekoa da go donesam vednas toa i go storiv koga stignav tamu veke ne beea lubezni prodavacite ti ova si mu napravil ona si mu napravil i tn... Koga go prasav prodavacot dalu televizorot go proverija pred da mi go dadat mi rece nemalo poreba da go proveruvaat taka im stigale od kina. Pa dobro kako moze da ne go proverat sto ako vnatre imase kaminja mesto telecizor togas ke kazea deja sum go ukral od kina do skopje nemal sansi da se skrsi a od prodavnica dokaj mene imal na 15km odalecenis imalo od tolku nervoza i raspravanje i ubedubanje od strana na prodabacite mojata zdravstvena sostojba mnogu se vlosi kaze te mi dali sekogas postapuvate vaka so vasite potrosuvaci mesto so zdravje nekaj doma gi prakate vo bolnica. Stiskaat ramenja sega mi se javija nisto od rabotata dojdete zemeti si go televizorot stvarno neznam sto da pravam
Од постот не можев да разберам
Дали Ви го замениле телевизорот и дали е сега се во ред?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.823
Треба редовно да се проверува производот пред купување, дали има оштетувања иако, ретко кој тоа го прави. Некои од фирмите дури се заштититуваат со потпис на потрошувачот дека купениот производ е предаден неоштетен. Во тој случај, тешко и инспекција би помогнала
 
Член од
25 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
1
Tvoja krivica sto ne proveruvas roba pred da ja primis. Ima mala sansa no odma treba da odis do pazarna inspekcija i da prijavis, no nz dali kje ima nekavi sansi da se opravi situacijata.
Drugar ida go otvorile tamu nema fajde zosto ekranot e crn i samo koga e uklucen se poznava so site sto sum pravel muabet retko koj im go uklucuva[DOUBLEPOST=1456546717][/DOUBLEPOST]
Од постот не можев да разберам
Дали Ви го замениле телевизорот и дали е сега се во ред?
Ne nesakaat ni da slusnat.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Немало потреба да го проверуваат. А и не знам како давате пари на вакви, кога ви продаваат нешто без да проверат?
Не го проверува ок чао има и друго место каде се продаваат ТВ.

Пријави ги, ама они може ќе се бранат со тоа, дека ти си го оштетил.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Тогаш отиди и пријави во Државниот пазарен инспекторат
Drugar ida go otvorile tamu nema fajde zosto ekranot e crn i samo koga e uklucen se poznava so site sto sum pravel muabet retko koj im go uklucuva[DOUBLEPOST=1456546717][/DOUBLEPOST]
Ne nesakaat ni da slusnat.
Brat jas sum ti iskren i isto kako tebe izgoren zatoa ti kazuvam sovet. Odi vo pazarna i prijavi, se drugo ti e dzabe gubenje vreme i pari i zivci. Si go kupil, ti go donele, si potpisal ispratnica za primopredaja so sto zakonski ti vekje avtomatski si go prifatil kako takov.

EDINI SOVET STO MOZAM DA TI GO DADAM E AKO NEMA FIZICKI OSTETUVANJA OD NADVOR PA KOGA KJE PRIJAVUVAS DA GO NAGLASIS TOA I DA KAZES DEKA KOGA TI GO DONELE SE BRZALE LUGJETO I AI POTPISAL RADI TOA I DEKA TI SI POTPISAL DEKA SI GO PRIMIL TELEVIZOROT. VADI SE NA TAKVI RABOTI KAKO NEDORAZBIRANJE I NEZNAENJE KAKO I DEKA KUPUVAS NOV TELEVIZOR BEZ DA SE NADEVAS NA VAKVI PODVALI.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.823
Јас сфатив дека тој го подигнал телевизорот од продавница. Ако е така и ако потпишал нешто, тешко ќе се вади на брзање или незнаење. Мислам дека треба некако да најде некој од сопствениците и љубезно да се пожали. Расправија тешко ќе му пројде при механичко оштетување.
 
Член од
25 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
1
Немало потреба да го проверуваат. А и не знам како давате пари на вакви, кога ви продаваат нешто без да проверат?
Не го проверува ок чао има и друго место каде се продаваат ТВ.

Пријави ги, ама они може ќе се бранат со тоа, дека ти си го оштетил.
koga go rekoa toa misllev deka gi proveruvaat nema da imaa problemi sepak ogromna firma
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Каде треба да се поведе процедура за проценка на штети насатанати од неиспорака на електрична енергија повеќе од 18 часа за правно лице?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.823
Каде треба да се поведе процедура за проценка на штети насатанати од неиспорака на електрична енергија повеќе од 18 часа за правно лице?
Во ЕВН, се поднесува барање. Доколку не се разберете, мислам дека може да се поведе постапка во Министерството за економија. И, на крај, останува и Судот
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
127
Поени од реакции
16
На 27/09/2016 година купив Galaxy S7 од вип на рати. Телефонто е бел но има проблем со светлината на долните копчиња при слаба амбиентална светлина личи на ефтинка кинеска копија која го осветлува долното тело на телефонот па се до долната страна на горниот преден звучник. Телефонот пред да го однесам во сервис го однесов во ВИП и барав нов за замена бидејќи квалитетот на мојот очигледно е компромизиран. Ми рекоа тоа не е возможно. Телефонот сега ми е во Видео дата на сервис и ми рекоа дека во понеделник ќе биде готов, ми ја побараа и потврдата за купопродажба (фискалната) да им ја испратам по е-пошта бидејќи не ја носев во мене. Може ли да да се обратам по законот на потрошувачи во рок од 15 работни дена да барам замена на производот ? Зошто ме одбија од ВИП кога првично барав замена ? Мислам дека ќе полудам и дека станувам психотичен!
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
На 27/09/2016 година купив Galaxy S7 од вип на рати. Телефонто е бел но има проблем со светлината на долните копчиња при слаба амбиентална светлина личи на ефтинка кинеска копија која го осветлува долното тело на телефонот па се до долната страна на горниот преден звучник. Телефонот пред да го однесам во сервис го однесов во ВИП и барав нов за замена бидејќи квалитетот на мојот очигледно е компромизиран. Ми рекоа тоа не е возможно. Телефонот сега ми е во Видео дата на сервис и ми рекоа дека во понеделник ќе биде готов, ми ја побараа и потврдата за купопродажба (фискалната) да им ја испратам по е-пошта бидејќи не ја носев во мене. Може ли да да се обратам по законот на потрошувачи во рок од 15 работни дена да барам замена на производот ? Зошто ме одбија од ВИП кога првично барав замена ? Мислам дека ќе полудам и дека станувам психотичен!
Trebalo uste odma da odes vo inspekcija, ama kako i da e odi sekako. Prodavacite se taka istrenirani da vikaat deka e nevozmozno. Ja da sum koa ke se razvikam na set glas tam u sred dukjan ke vides kako ke stane vozmozno za 5 sekundi, odma ke dojde sefot i koa ke mu spomnam inspekcija odma ke go smenat tretmano za 180 stepena. Znaci odi sekako prijavi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom