Поштенско-курирски услуги (како бизнис)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Значи она што го работат Пошта на РМ, ГЛС (Глобко) Курир, Карго експрес... и некои поситни, кои вршат достава на пратки над две кила (како налага законот) под таа теж пратки и писма, документи, каталози брошури... ми се чини е монопол сеуште на Мак Пошти (можеш да се бавиш со тоа но да понудиш цена 3 пати поголема од МП)....Македонска Пошта која пропаѓа од год на година! Не само што внукот на типот-качак директор (оној со кожна бејзбол капа) го запали и уништи еден од најубавите мозаици во РМ, плус и направи милионска штета на Пошта, туку истата од година во година финансиски тоне во загуби! Последната год ми се чини прикажаа -10%.... Веќе деценија се нуди на странски инвеститор, па требаше као канаѓани да ја купат па сега повторно спремаат документација за продажба... игри без граници (како Чебрен и Галиште)...
Значи по принцип здружување средства или учество со помал удел наоѓаш успешна ‘‘брза-курир пошта‘‘ од Хр или Ср (каде слични компании и покрај големата конкуренција кај нив, вработуваат по 400-500 луѓе и имаат возни паркови по 300-400 коли)...Хипотетички да речеме: ти како локален 30-40К тие 60-70К Еур, учество за 20-тина коли (пикап) на лизинг + на лизинг една комба + 10тина мотори.....софтвер. хардвер трошоци за обука и првите 2-3 мес плати за 20-тина бла-бла.... со нивно искуство и знаење почнуваш!? Можна ли е таква една компанија, има ли перспектива во овој бизнис?! Мене искрено не би ме плашеле Мак Пошти уопште! Мноооогу појке Глобко, кој почна со 3 коли. а денес имаат возен парк од 60-тина коли 15 пошти низ државава, 120 вработени! Нешто не ми се верува во такви експанзии и ми мириса на капитал од Белизе! Ниту Apple немаше толкав раст последниве 5-6 години... овде се случуваат невидени бумови во бизнисот! Претпоставувам и со ГЛС е така.... како на пример и со Стокомак маркетите! Пред пар години и две децении назад имаше два маркета типот.....за денес да има дваесет и две - којзнае кој!? Прашање е дали истиот!..... Многу чудно нели!?
Но да се вратам на курирската компанија која ја посочив.... имам инфо дека била на ’’началникот’’ или фамилијата, како што се вмешани во многу бизниси така и таму!.... А како корпоративниот дел на курирскиот бизнис е некаде 70-80% (а од пратки од граѓаните скромни 20-тина %), тогаш би немало ама ИЧ леб во овој бизнис, ако е вмешана фамилијата мислам. Се знае од кои причини!...
Останаа ли само берберниците и перални за коли, автомеханичарите, некоја книжара и понекоја семкарница...!? Без конкуренција од фамилијата!?
Македонија била со најдобра клима за бизнис...!? Според Дуинг.... а да кажева на која дрога се тие што го констатираа тоа?! Или пак тоа до таков заклучок дошле по растот на вакви компании - како споменативе!?
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Да не мешаме баби и жаби... Македонски Пошти претставуваат ЈП во државна сопственост и е од национален интерес, додека сите останати поштенски сервиси се приватни играчи кој го пополнуваат пазарот кој не може да го опфатат Македонски Пошти или со други зборови претставуваат играчи на пазарот на поштенски услуги.
Нешто како Националниот Радиодифузен Сервис и Сите останати приватни куќи околу него.

Постојат обиди да се приватизираат Поштите али претпоставувам поради лошата финансиска состојба и лошото менаџирање ретко кој би се нафатил да влезе во дисфункционална компанија која брои нешто преку 2000 вработени а на која за да биде профитабилна ќе и треба одредена чистка која Државата нема да ја одобри и ќе ја услови потенцијалната компанија со задржување на вработените....

Инаку не гледам што е проблемот со Македонски Пошти која има склучено соработка со најголемите меѓународни компании за Поштенски сообраќај. Претставува врска со останатиот свет и единствен играч во меѓународни поштенски услуги (DHL го ивземам).

Бумот кој го посочи со ГЛС е минато.. Имаа подем и стрмоглав пад. Тој пад овозможи простор за отворање на две нови курирски сервиси на територија на Македонија Курир Брза Пошта и Нова Пошта. Колку ќе успеат да се позиционираат како квалитетни сервиси ќе покаже времето.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Па не би рекол дека е минато ГЛС Глобко логистик.... држат сигурно 70% од пазарот (ако ги изземеме ЈП М. Пошти) значи од приватните поштенско-курирски компании имаат најголем дел од колачот... како реков имаат респектибилен возен парк од 70--тина возила 120 вработени, пошти на 20 локации ширум Македонија... и еве ги сеуште се шират http://www.fakulteti.mk/news/15-11-09/oglas_za_vrabotuvanje_vo_globko_oglasot_vazhi_za_povekje_gradovi.aspx оглас за уште 15 вработени! Кога го постигнаа тоа? Завчера!? :tapp: од кредит во износ од 3000 Евра за самовработување?.... Тука дебело е умешана фамилијата (барем така се зборува низ чаршија)! како што се у таксито, во агенциите за обезбед, маркети, како у те-то мето....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Па не би рекол дека е минато ГЛС Глобко логистик.... држат сигурно 70% од пазарот (ако ги изземеме ЈП М. Пошти) значи од приватните поштенско-курирски компании имаат најголем дел од колачот... како реков имаат респектибилен возен парк од 70--тина возила 120 вработени, пошти на 20 локации ширум Македонија... и еве ги сеуште се шират http://www.fakulteti.mk/news/15-11-09/oglas_za_vrabotuvanje_vo_globko_oglasot_vazhi_za_povekje_gradovi.aspx оглас за уште 15 вработени! Кога го постигнаа тоа? Завчера!? :tapp: од кредит во износ од 3000 Евра за самовработување?.... Тука дебело е умешана фамилијата (барем така се зборува низ чаршија)! како што се у таксито, во агенциите за обезбед, маркети, како у те-то мето....
..ги спомнуваш ГЛС Глобко логистик??? тие се само брза пошта за пакети или имаат и други дејности???
Колку знам има повеќе брзи пошти кај нас и колку знам сите нешто работат. Јас ги користам најмногу Карго од Битола за овде и EMS за надвор ..и тие ли се под штикла на Супер Мен???
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.069
Поени од реакции
19.839
како реков имаат респектибилен возен парк од 70--тина возила 120 вработени, пошти на 20 локации ширум Македонија... и еве ги сеуште се шират http://www.fakulteti.mk/news/15-11-09/oglas_za_vrabotuvanje_vo_globko_oglasot_vazhi_za_povekje_gradovi.aspx оглас за уште 15 вработени! Кога го постигнаа тоа? Завчера!? :tapp: од кредит во износ од 3000 Евра за самовработување?.... Тука дебело е умешана фамилијата (барем така се зборува низ чаршија)! како што се у таксито, во агенциите за обезбед, маркети, како у те-то мето....
Ти додека се чудиш дали била умешана фамилијата или поблиското семејство, некој друг испитал пазар, превзел ризик и отворил бизнис. Ти додека се чудиш, не 120, на 1200 вработени ќе се прошират. :D
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
..ги спомнуваш ГЛС Глобко логистик??? тие се само брза пошта за пакети или имаат и други дејности???
Колку знам има повеќе брзи пошти кај нас и колку знам сите нешто работат. Јас ги користам најмногу Карго од Битола за овде и EMS за надвор ..и тие ли се под штикла на Супер Мен???
http://gls.com.mk/mk/ колку што гледам ГЛС глобко, основна дејност им се поштенски услуги, она другото под ’’дополнителни услуги’’ е ми се чини многу мал дел од дејноста (приходите) како: пакување пратки, опасни материи... драпај си таквото! Ништо од тоа, само со поштенски услуги те пратки работат... реков слушнав од многу места дека се под штикла на началникот... а и нетреба да е човек многу информиран, само да се погледне што и кои биле пред 5-6 години! Како реков 3-4 возила, за да денес имаат сериозен поштенски бизнис - со 20-тина пошти низ државава, со респектабилен бр возила, со 120 враб.... и тн и тн... и држат како имам инфо 70-80% од колачот во таа бранша.... така да Карго од Битола и другите кои се задоволуват со останатото не верувам дека се под Супер Мен.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Лоши информации.
Поштите што ги имаа ГЛС се сите затворени до една. Немаат пунктови освен во Скопје. Вработените во тие пошти како што ги вработија така и ги отпуштија. Беа на месечни договори преку Вработување Лизинг. Ни лук јал ни лук мирисал.
Тоа новите работни места што се отворени се од куририте што им избегаа во "Нова Пошта" ..... Нова Пошта која ќе се отвара наскоро им зема 20-30% од вработените. Неколку компании со кој соработуваа им раскинаа договори поради каснење на исплата на пари така да ни тие 70-80% од пазарот ги немаат....
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Значи фирмиве за поштенски услуги во државава се скроз ретардирани...

За да не прераскажувам што ми се случи ќе го постирам е-маилот што им го пратив на брзапратка пред 2 недели. Никаков одговор сеуште немам добиено иако им го препратив уште еднаш истиот... Дали можам да ги пријавам во Агенција за пошти?


Zdravo,

Na 21.11.2015 isprativ pratka so otkupnina (br .....) za Skopje. Zavcera od dukanot, od kade sto ja prativ, mi se javija i mi kazaa deka pratkata e vratena nazad i e OTVORENA! Verojatno e vratena poradi toa sto primacot itno otpatuval od drzavava na nekolku dena, no mene me interesira zosto e pratkata otvarana?
Dali mozebi kaj vas e standardna procedura da se otvaraat pratkite??? Sto ke se slucese ako prakav nekoi doverlivi dokumenti???
Razmisluvam za ova da ve prijavam vo Agencijata za Posti...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Значи фирмиве за поштенски услуги во државава се скроз ретардирани...

За да не прераскажувам што ми се случи ќе го постирам е-маилот што им го пратив на брзапратка пред 2 недели. Никаков одговор сеуште немам добиено иако им го препратив уште еднаш истиот... Дали можам да ги пријавам во Агенција за пошти?


Zdravo,

Na 21.11.2015 isprativ pratka so otkupnina (br .....) za Skopje. Zavcera od dukanot, od kade sto ja prativ, mi se javija i mi kazaa deka pratkata e vratena nazad i e OTVORENA! Verojatno e vratena poradi toa sto primacot itno otpatuval od drzavava na nekolku dena, no mene me interesira zosto e pratkata otvarana?
Dali mozebi kaj vas e standardna procedura da se otvaraat pratkite??? Sto ke se slucese ako prakav nekoi doverlivi dokumenti???
Razmisluvam za ova da ve prijavam vo Agencijata za Posti...
..а бе младо момче , 21 веке е од одма добиваш информации , адреса на фирмата ја има на интернет , на интернет имаш и фотки од истата, зар некој може да има доверие во фирма која е регистрирана во ваков ќумез???
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Значи фирмиве за поштенски услуги во државава се скроз ретардирани...

За да не прераскажувам што ми се случи ќе го постирам е-маилот што им го пратив на брзапратка пред 2 недели. Никаков одговор сеуште немам добиено иако им го препратив уште еднаш истиот... Дали можам да ги пријавам во Агенција за пошти?


Zdravo,

Na 21.11.2015 isprativ pratka so otkupnina (br .....) za Skopje. Zavcera od dukanot, od kade sto ja prativ, mi se javija i mi kazaa deka pratkata e vratena nazad i e OTVORENA! Verojatno e vratena poradi toa sto primacot itno otpatuval od drzavava na nekolku dena, no mene me interesira zosto e pratkata otvarana?
Dali mozebi kaj vas e standardna procedura da se otvaraat pratkite??? Sto ke se slucese ako prakav nekoi doverlivi dokumenti???
Razmisluvam za ova da ve prijavam vo Agencijata za Posti...
Сопственикот на брзапратка бугарин од софија со многу матна историја,исто така и менаџерот во скопје ,се спомнува и една организација која што преку оваа фирма очигледно пере пари.[DOUBLEPOST=1450046543][/DOUBLEPOST]
Значи она што го работат Пошта на РМ, ГЛС (Глобко) Курир, Карго експрес... и некои поситни, кои вршат достава на пратки над две кила (како налага законот) под таа теж пратки и писма, документи, каталози брошури... ми се чини е монопол сеуште на Мак Пошти (можеш да се бавиш со тоа но да понудиш цена 3 пати поголема од МП)....Македонска Пошта која пропаѓа од год на година! Не само што внукот на типот-качак директор (оној со кожна бејзбол капа) го запали и уништи еден од најубавите мозаици во РМ, плус и направи милионска штета на Пошта, туку истата од година во година финансиски тоне во загуби! Последната год ми се чини прикажаа -10%.... Веќе деценија се нуди на странски инвеститор, па требаше као канаѓани да ја купат па сега повторно спремаат документација за продажба... игри без граници (како Чебрен и Галиште)...
Значи по принцип здружување средства или учество со помал удел наоѓаш успешна ‘‘брза-курир пошта‘‘ од Хр или Ср (каде слични компании и покрај големата конкуренција кај нив, вработуваат по 400-500 луѓе и имаат возни паркови по 300-400 коли)...Хипотетички да речеме: ти како локален 30-40К тие 60-70К Еур, учество за 20-тина коли (пикап) на лизинг + на лизинг една комба + 10тина мотори.....софтвер. хардвер трошоци за обука и првите 2-3 мес плати за 20-тина бла-бла.... со нивно искуство и знаење почнуваш!? Можна ли е таква една компанија, има ли перспектива во овој бизнис?! Мене искрено не би ме плашеле Мак Пошти уопште! Мноооогу појке Глобко, кој почна со 3 коли. а денес имаат возен парк од 60-тина коли 15 пошти низ државава, 120 вработени! Нешто не ми се верува во такви експанзии и ми мириса на капитал од Белизе! Ниту Apple немаше толкав раст последниве 5-6 години... овде се случуваат невидени бумови во бизнисот! Претпоставувам и со ГЛС е така.... како на пример и со Стокомак маркетите! Пред пар години и две децении назад имаше два маркета типот.....за денес да има дваесет и две - којзнае кој!? Прашање е дали истиот!..... Многу чудно нели!?
Но да се вратам на курирската компанија која ја посочив.... имам инфо дека била на ’’началникот’’ или фамилијата, како што се вмешани во многу бизниси така и таму!.... А како корпоративниот дел на курирскиот бизнис е некаде 70-80% (а од пратки од граѓаните скромни 20-тина %), тогаш би немало ама ИЧ леб во овој бизнис, ако е вмешана фамилијата мислам. Се знае од кои причини!...
Останаа ли само берберниците и перални за коли, автомеханичарите, некоја книжара и понекоја семкарница...!? Без конкуренција од фамилијата!?
Македонија била со најдобра клима за бизнис...!? Според Дуинг.... а да кажева на која дрога се тие што го констатираа тоа?! Или пак тоа до таков заклучок дошле по растот на вакви компании - како споменативе!?
Своевремено видео-теките и флиперниците беа најдобри пералници за нелегално стекнат капитал денес ваквите и ним слични фирми кој што даваат услуги се употребуваат за таа цел.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Лесно е да имаш „пошта“ за подрачје на Скопје, Битола, Штип... Што е со Витолиште, на пример? Има 1 писмо за таму... и за „поштарина“ од 20 денари.. да пушташ кола да однесе едно писмо.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Лесно е да имаш „пошта“ за подрачје на Скопје, Битола, Штип... Што е со Витолиште, на пример? Има 1 писмо за таму... и за „поштарина“ од 20 денари.. да пушташ кола да однесе едно писмо.
.малку подобар дрон би свршил работа, а поштанска компанија која држи до себе наоѓа начин да доставува и на врв на бачило на Бистра, ако истото има адреса....:sneaky:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Мој совет од искуство ви е: ако праќате некаква жалба до приватниве пошти, задолжително да ги ставате во копија нa е-маилот агенцијата за пошти ( www.ap.mk ). Во спротивно никој нема да се замара да ви одговори... :)
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
.малку подобар дрон би свршил работа, а поштанска компанија која држи до себе наоѓа начин да доставува и на врв на бачило на Бистра, ако истото има адреса....:sneaky:
Има начин да се достави, ама тоа чини ПАРИ.. а ќар нема. Лесно е да запалиш кола, да потрошиш 500 денари за доставата, а провизијата 20 денари. Кој нормален вака би работел? Приватник, не државна фирма.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom