Почина Есма Реџепова

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Секако веќе е во Рајот, сосем заслужено.
Мајками често знаеше да спомне уз муабет кога за Есма би станало збор на комшии или гости,дека кога била сосем мала Есма,таа ја чувала.
Тоа и Есма во едно интервју го кажа.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.136
Поени од реакции
28.889
Нека и е лесна земја.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.304
Поени од реакции
22.590
Македонија не. Можда на македонските цигани.

U pravo si. Posto sekade kade sto idese ne peese na makedonski i ne se prestavuvase kako makedonka. Koga ja kanea niz svetot sigurno ja prestavuvaa kako Esma od Ciganija. Na evrovizija i mijlarda drugi festivali isto. Samo ti gledaj vo narednite denovi kolku pati ke bide spomnata Esma i Makedonija vo stranski pecat pa napravi matematika dali site makedonski ambasadori vo ovie 25 godini postoenje imale 1/3 od toj efekt...

Seriozno dosta go tupite, ima miljarda temi na kajgana kade moze da trolate.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Беше најдобра во нејзината професија, се тоа што било надвор од професијата подлежело на склоност од грешка. Нека почива во мир.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Сочувство до семејството и блиските.
Како музичар многу не ја „примав“. Имаше беспрекорен глас, ја промовираше Македонија, но македонските песни ги правеше со „цигански“ мелос и терк, со многу „вибрата“, „трилери“, „завивања“... што страшно ми пречеше.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.844
Сочувство до семејството и блиските.
Како музичар многу не ја „примав“. Имаше беспрекорен глас, ја промовираше Македонија, но македонските песни ги правеше со „цигански“ мелос и терк, со многу „вибрата“, „трилери“, „завивања“... што страшно ми пречеше.
Јас тоа го гледам како предност и афирмација на македонскиот мелос. Да се додаде на основното нешто свое, да се отсвири на поинаков инструмент.
 
K

kicodarker

Гостин
РИП... легенда...
Ти кaкo Мaќедoнец ебaте местo режимскo вмрoвскo пaтриoтски нaстрoен oвде дa нaпрaјш еден пaрaстoс пa нa нaши дa кaжиш некa пoчивa вo мир a не ,РИП легендa и aј чao. Пa двс збoрa упoтреби и двстс збoрa се ТУЃИ.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.737
Поени од реакции
33.432
На каква почит мислиш, на ваква?
Чудно, сите плукаат по некој што ќе каже нешто лошо за циганкава, а никој не коментира за вистинитата случка со децата каде што им вика да бегаат од неа, ко демек заразни се.
јас знам дека и на два пати има одбиено да даде нејзин придонес во хуманитарни акции (не мора финансиски) ама ајде си реков да не коментирам, срцепарателен народ многу :)

п.с. за музиката и делото нејзино не треба да се коментира, да повлечеме граница.
И јас не ја сакав воопшто како личност. Дури и ми се гади кога некој сега ја споредува со Мајка Тереза, со што знам кој. Толку апла дволична личност од јавните личности немам видено. Едно ова што Анон го кажа, друго ова на Ilumious. А и никој не спомена за бламажата кога беше единствена советничка во град Скопје што гласаше против иницијативата Универзалната сала да се вика Тоше Проески! А додека беше Тоше жив - „Мило, пиле“. :pov: Нека почива во мир, но ве молам зборовите „хуманитарец“ па и „човек“ во иста реченица со неа не ги ставајте.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.306
Поени од реакции
7.286
Сега прашањето е дали државата ќе направи музеи од нејзиниот имот или едноставно ќе го распродаде меѓу нејзините гладни функционерчиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom