Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
me zanima edna rabota primer sea zimam replika korejska ajfon 6 ka vozmozno li e da se smeni programata na mobilniot so druga programa primer na original ajfon 5 ka znaci za original zboram da se stavi na 6 ta replikata
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
^
Мишн ИмпосиБл

Да можеше така никој немаше да зима/купува оригинален apple/iPhone.

Сите ќе купевме Буџет Китајци/Кинези
и ќе инсталиравме iOS и ќе имавме за релативно ефтино добра ајфон копија.

(iOS е оргиналната "програмата" од apple,
Односно оперативниот систем )

На реплика можеш само реплика/skin да инсталираш,
односно андроид кој личи на iOS и толку.

(џабе фрлени пари, тоа одамна го знаеме)


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
^
(надополнување)

BTW
Не постои "Корејска" "Дубајска"
копија/реплика на ајфон или самсунг или хтц или било кој популарен уред,
Се е тоа склопено по Китајски-Кинески подрумчиња или во
mid-range погони/фабричиња кои склепаат реплики/копии коа се 3та смена.
(дури има муабети дека некои се склопени на брод,
Па затоа изгледа и гаранцијата им е 7.дена)

(да не бидам сфатен грешно дека "плукам" по вакви уреди,
Има Кинески буџет уреди кои се изненадувачки одлични,за мене подобри од било кој буџет Самсунг/ЛГ,
За жал репликите се "мачка у вреќа")


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
Може не е соодветна тема, ама да даде некој линк за симнување на gps апликацијава iGO за Андроид ? Поточно ми треба за таблет со резолуција 800x1280..
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Може не е соодветна тема, ама да даде некој линк за симнување на gps апликацијава iGO за Андроид ? Поточно ми треба за таблет со резолуција 800x1280..
Симни си Maps Me или Here Maps, бесплатни се, а иста работа ќе ти бркаат.
 
Член од
23 јуни 2016
Мислења
32
Поени од реакции
3
Здраво , имам телефон Alcatel One Touch Pop C7 , но од пред некое време многу ме дупи , самиот телефон симнува апликации и инсталира без мое одобрување , сам се рестартира , и цело време ми се појавуваат реклами , а и понекогаш знае и да закоче и да чекам до 1 мин да се управе , маанав фабрички рестарт повеќе пати и па не бива ,, изгледа вируси е пн , се распрашав малку што треба , ми кажаа софтвер треба да се смене , па дали треба кажите , и ако треба колку ќе изнесува цената да се смене софтвер на Alcatel One Touch Pop C7 .. :):) ,ќе забораев , телефонот почна да ми покажува SD картичката е оштетена , па ја формат и сега повеќе не покажува , дали може и картичката да е полна со вируси ?
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Здраво , имам телефон Alcatel One Touch Pop C7 , но од пред некое време многу ме дупи , самиот телефон симнува апликации и инсталира без мое одобрување , сам се рестартира , и цело време ми се појавуваат реклами , а и понекогаш знае и да закоче и да чекам до 1 мин да се управе , маанав фабрички рестарт повеќе пати и па не бива ,, изгледа вируси е пн , се распрашав малку што треба , ми кажаа софтвер треба да се смене , па дали треба кажите , и ако треба колку ќе изнесува цената да се смене софтвер на Alcatel One Touch Pop C7 .. :):)
Јас мислам најдобро е софтвер да се смене. Се максират вирусите како системски apps, може да ги прегледаш сите apps и некоја сомнителна ако ти изгледа да направиш disable. Само најдобро е софтвер наново.

а пробај прво сам да го флешуваш, ако го зафркниш и така на мајстор ќе го носиш.
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
Здраво , имам телефон Alcatel One Touch Pop C7 , но од пред некое време многу ме дупи , самиот телефон симнува апликации и инсталира без мое одобрување , сам се рестартира , и цело време ми се појавуваат реклами , а и понекогаш знае и да закоче и да чекам до 1 мин да се управе , маанав фабрички рестарт повеќе пати и па не бива ,, изгледа вируси е пн , се распрашав малку што треба , ми кажаа софтвер треба да се смене , па дали треба кажите , и ако треба колку ќе изнесува цената да се смене софтвер на Alcatel One Touch Pop C7 .. :):) ,ќе забораев , телефонот почна да ми покажува SD картичката е оштетена , па ја формат и сега повеќе не покажува , дали може и картичката да е полна со вируси ?
(за тој уред немаш избор на стабилни фирмвери, би те советувал да не флешуваш ништо што е кастм доколку постојат кастм ромови за него)

1.Напраи фактори ресет на уредот.
(settings/reset/factory reset-erase)

2.Пробај да не инсталираш и деинсталираш сѐ и сешто.

Ad-Рекламите нормално ќе се појавуваат доколку посетуваш "сомнителни" сајтови.

Користи Chrome за сурфање и пробај бар првата недела да ги користсиш само непоходните апликации viber, fb, messenger, instagram итн
И ќе видиш дека нема да имаш никаков проблем со уредот.

Носење на сервис,
нема потреба.
Преполн ти е телефонот со непотребни тракатанци.
После ресет ќе биде ко нов.
(ќе биде ко нов ако не претеруваш со инстал/деинстал на се и сешто)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2016
Мислења
32
Поени од реакции
3
Јас мислам најдобро е софтвер да се смене. Се максират вирусите како системски apps, може да ги прегледаш сите apps и некоја сомнителна ако ти изгледа да направиш disable. Само најдобро е софтвер наново.

а пробај прво сам да го флешуваш, ако го зафркниш и така на мајстор ќе го носиш.
Сеа виа денови ќе го сменам , инаку за тоа управо си повеќето апликации ми се запрени бидејќи ми изгледаат сомнителни , оти ќе земам да чачкам телефон и цело време ми се појавува , апликацијата е запрена , пример "netalpha" апликацијата е запрена , "Time Service " , и има некои со такво име шо нема превод занив и ти изгледа сомнително има една "Scfs" од кај да знам за шо е таа ... инаку ќе може поточно да ми објасниш што значи тоа да го флешувам ? :vrtioci::D
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
(чим незнаш што е флешување, ќе треба 7-10.дена читање на Xda
али сепак еве да пишам на кратко...)

Флешување значи,:
Прво-треба да постои кастм рекавери за телефонот како TWRP или CWM
Доколку постои,
Го симнуваш и флешуваш прво тоа.
(се флешува преку CMD со fastboot команди или со некои алатки,за секој уред различни алатки прават)

После треба да постои кастм ром за телефонот, доколку постои кастм ром,
Го симињаш ромот го копираш на меморија,
Рестартираш у кастм рекавери и го флешуваш ромот.
(освен томот некоаш се потребни и gapps/google services и по желба root)

Толку.

За да флешуваш треба малку да се разбираш пошто не е баш едноставно.


Али неисе,
Како што пишав, за тој телефон нема кастм ромови а и да има не се стабилни тоа сум сигурен.

Мој совет е дефинитивно фактори ресет.

Ако не се разбираш, однеси кај некој нека ти напраи фактори ресет.

(ако воопшто не се разбираш, немој да се обидуваш да флешуваш пошто скроз ќе го брикнеш па дури ни сервис нема да може да го опраи)

Ако те интересира флешување
Трк до XdA Developers и читај недела-две,
За флешувавање и експерименти, дефинитивно имаш погрешен уред,
За такви занимации е само и исклучиво Nexus уред според мене
или некој друг уред како LG G2 или SGS-4/5 или друг
за кој постои доста подршка.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Сеа виа денови ќе го сменам , инаку за тоа управо си повеќето апликации ми се запрени бидејќи ми изгледаат сомнителни , оти ќе земам да чачкам телефон и цело време ми се појавува , апликацијата е запрена , пример "netalpha" апликацијата е запрена , "Time Service " , и има некои со такво име шо нема превод занив и ти изгледа сомнително има една "Scfs" од кај да знам за шо е таа ... инаку ќе може поточно да ми објасниш што значи тоа да го флешувам ? :vrtioci::D
флешување = ставање софтвер

не ти треба ни custom recovery, ни root ништо
само едно програмче и софтвер (ROM) фајловите

бидејќи веќе си пробувал фактори ресет повеќе пати и не помогнало, менување софтвер е најдобра опција

ако си желен да пробаш може да побарам линкови до фабрички (stock) ROM и некое упатство, не е многу тешко, 5 мин работа е
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
^
Ќе има плачки осеќам
Поготово ако флешува со Sp Flash Tools

Има да го "среди" за у канта за 5 минути :)

Али ако,
Прати му ти линкови :D
(Можда и ќе успее)

(Не гледам поента од флеш
Кога веќе има фирмвер на уредот
Со фактори ресет ќе биде исто ко да флешнал сток фирмвер

Неисе......)


Sent from my iPad 2 Mini Retina using Tapatalk
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
^
Ќе има плачки осеќам
Поготово ако флешува со Sp Flash Tools

Има да го "среди" за у канта за 5 минути :)

Али ако,
Прати му ти линкови :D


Sent from my iPad 2 Mini Retina using Tapatalk
MTK е unbrickable (y)
 
Член од
25 јануари 2013
Мислења
202
Поени од реакции
94
Да да
Тепаат кој нејќе
Поготово Alcatel MTK
Затоа нигде нема чист флеш тул фирмвер сите се вадени со мтк дроид тулс од ентузијасти по форуми.
(Затоа се пуни сервисиве со рикнати emmc ,ради тоа што е анбрикабл...
Ко ќе му мавне формат на нандот наместо даунлоад....пффф)


Пак ќе пишам.
Кој не чепкал никоаш,
Нека не се вежба и чепка па после да има плачки.
(По 5-ти пат,безболно ...ф.ресет и ко нов е)


Sent from my iPad 2 Mini Retina using Tapatalk
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom