Посна храна

Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Јас сум студент во Скопје, и кога одам натаки вреќулето полно со тарана на грб и само вади, вари и јади.
Ја јадам со сирење, а и со шекер не е лоша.

Хахахаха, ти до Скопје, јас преку граница со вреќулето на грб!


Без тарана нема живот! Баба ми секоја година прави тарана!
Порано јадев со лепчиња и овчо сирење!
Сега пошто сум настрана, купувам Кус Кус, и мавам едно 3 зденки внатре и се најдаувам царски! За овчо сиренце, или биено ќе почекаме лето! :place:
I love Tarana! :love:
 
A

AnFem

Гостин
Хахахаха, ти до Скопје, јас преку граница со вреќулето на грб!


Без тарана нема живот! Баба ми секоја година прави тарана!
Порано јадев со лепчиња и овчо сирење!
Сега пошто сум настрана, купувам Кус Кус, и мавам едно 3 зденки внатре и се најдаувам царски! За овчо сиренце, или биено ќе почекаме лето! :place:
I love Tarana! :love:
Кус кус со зденки! Како не сум се сетила порано?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Пошо баба одамна прекина со секакви активности, вклучително и таранопроизводство, се лажам со тарана од Жито Полог (прва долу од лево на десно).Исто и за јуфки или губи по нашки.

Со ваков сос
и нешто месесто, зш не држит ситост многу :unsure:
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Знаеш други опции за со кус кус? Да отвориме тема за идеи?
Ух...само со зденки знам, иначе мојата цимерка, го готви со најразличен зеленчук внатре,исто знае да го свари кускусот да додаде сиренце и го прелива со сос од спанаќ...
Супер, ако нема иста таква тема, отвори (y)(y)(y)
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Refresh да и удриме на темава....

Од денеска почнува големиот велигденски пост, до 5 мај....
Не сум религиозна личност по голем број прашања, но по вакви и посебно ја ценам религијата....трета година го практикувам постов, не претерано доследно (знам некое пивце да фрлам, не мрсна храна), ама не ми е проблем, дури уживам - полесно спиење, посмирен сум и многу подобро се осеќам физички....
Убаво би било темава да има повеќе предлози за јадења, рецепти.....се убив од барање и на 7 од 10 страни сте пишувале за тарана (со сирење и јогурт бтњ)....
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Јас само денешниот ден го постам, и после таму Велики Четврток, Петок и Сабота.
Денес јадев печени компири со презла и кечап, вкусно посно јадење, а лесно за правење.
Ги лупиш компирите (сам си бираш количина) и ги сечеш на кругови дебели колку еден прст. После секој круг го валкаш во зејтин, па во лебни трошки и го редиш во намастено тавче скалесто. Кога ќе го покриеш целото тавче со компири, посолуваш со сол/вегета, ставаш кечап одозгора и ставаш у загреана рерна да се пече се‘ додека не омекне и не се испече компирот. Тоа е тоа. Денес со него јадев и салата од зелка, абе милина. :love:
Еве ти како изгледа:
11.JPG
 

Блаугранец!

mes que un club!
Член од
28 август 2009
Мислења
785
Поени од реакции
176
Ајде ајде почнаја постојте, давајте посни јадења :)
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Nekoj predlog za jadenje bez maslo? osven zelencuk i ovosje...
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Посно гравче, грашок, леќа, компир манџа, боранија, печен компир со риба, варен ориз со зеленчук.....
Ne se izjasniv dovolno, mislev na nesto kako gotovo jadenje, kako za na rabota , sepak ke si zemam od domasnoto gotveno .
Ti blagodaram:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom