Посна храна

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Ајде луѓе, идат слави, празници, Божиќ ... дајте нешто посно!
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Салата со грав



Потребно:
2 зелени салати
главица кромид
поголема чаша варен грав
сол
црн бибер
оцет
масло

Подготовка: Измијте и иситнете ги листовите зелена салата, па додајте ги варениот грав и кромидот исечен на тркалца, па се прелијте со мешавина од оцет, масло, сол и црн пипер и измешајте.

[/FONT]
[/FONT][/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Салата со спанаќ

Потребно:
главица зелена салата
1/2 кг. спанаќ
главица кромид
100 г. печени кикиритки
50 г. суво грозје
50 г. семки од тиква
сол
црн бибер
оцет
масло

Подготовка: Измијте и иситнете ги листовите салата, па додајте го спанаќот, сечканиот млад лук, сечканите препечени кикиритки, сувото грозје и исчистените семки од тиква, па се прелијте со мешавина од оцет, масло, сол и црн пипер. Измешате и ставете во чинија за салата.


Компир салата

Потребно:
1 кг. компири
3-4 главици кромид
2 кисели црвени пиперки
3-4 краставички
суви зачински
тревки
мирудија
магдонос
црн бибер, по желба
овошен оцет

Подготовка: Сварете ги компирите, па додека се топли излупете и ситно исечкајте ги. Во посебен сад ситно исечкајте ги главиците кромид, насолете и изгмечете ги. Додајте ги киселите црвени пиперки и краставичките, па масата соединете и зачинете ја со суви зачински тревки, сечкана мирудија, магдонос и црн пипер, по желба. На крајот измешајте и закиселете со овошен оцет. Салатата може да се служи топла или ладна.


Руска салата

Потребно:
1 кг. компири
1/2 кг. моркови
1/4 грашок во зрна
2-3 црвени кисели пиперки
3-4 кисели краставички
чешне лук
сол
црн бибер
миродија
суви зачински тревки
За мајонезот:
10 лажици соино брашно
200 г. сенф
сок од еден лимон
лажица суви зачински тревки

Подготовка: Компирите сварете ги, излупете ги и исечкајте ги. Посебно сварете ги морковите и грашокот, па исцедете ги (водата можете да ја користите за некоја чорба). Додајте ги сечканите црвени кисели пиперки, краставичките и ситно сечканиот лук, па се насолете, запиперете, додајте суви зачински тревки и мирудија. Добро измешајте и додајте го мајонезот подготвен на следниов начин: десетте лажици соино брашно прелијте ги со ладна вода и направете смеса како за палачинки, што потоа ќе ја сварите во каша. Во готовата и изладена каша додајте ги сенфот, лимоновиот сок, лажицата суви зачински тревки и добро изматете. Украсете по желба.


[/FONT]
[/FONT][/FONT]
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Посни полнети домати

потребни состојки:

- 1 кгр. Домати
- 300 гр. Печурки буковки
- 100 гр. Зелени маслинки
- 3 црвени конзервирани пиперки
- 200 гр. Ориз
- млад лук
- сол и црн пипер
- масло за јадење


подготовка:


Во едно тенџере го ставаме оризот и додаваме масло за јадење. На даската за сечење младиот лук ситно го сечкаме го додаваме во тенџерето. Уште еднаш додаваме масло за јадење и го ставаме тенџерето на оган. Промешуваме, посолуваме и зачинуваме со мелен црн пипер. По кратко пржење го налеваме оризот со зовриена вода. Го покриваме тенџерето со капак и го ставаме во фурна да се пече. Печеме 15- тина минути на температура од 150 степени.
Земаме тава за печење и во неа ставаме масло за јадење. Со четка ја намрснуваме целата внатрешна површина на тавата. На даската за сечење доматите ги засекууваме од страната каде е рачката. Потоа доматите ги длабиме за полнење. Вака подготвените домати ги редиме во тава за печење. Откако течжноста ќе испари, тенџерето со ориз го вадиме од фурната и го ставаме на работната маса.
На даската за сечење ситно ги сечкаме печурките буковки и ги ставаме во тава за пржење.
Потоа ситно ги сечкаме црвените конзервирани пиперки и ги додаваме во тавата. Тавата ја ставаме на оган и додаваме маасло за јадење. Со голема лажжица оризот од тенџерето го претураме во длабока стаклена чинија. Печурките и пиперките на оган ги промешуваме и по кратко пржење ги тргаме од огнот.
Целата содржина од тавата ја ставаме во стаклената чинија. со оризот и промешуваме. Зелените маслинки ги сечкаме на тенки кругови и ги додаваме во чинијата. Со оваа смеса ги полниме претходно издлабените домати. Одозгора доматите ги прекриваме со по едно парче печурка- буковка и ги попрскуваме со малку масло. Тавата со доматите ја ставаме во фурна да се пече 15- тина минути на температура од 150 степени. По 15- тина минути тавата ја вадиме од фурната и ја ставаме на работната маса. Со лажица решетка доматите ги вадиме од тавата и ги редиме на чинија за сервирање. Чинијата ја украсуваме со долги парчиња нелупена краставица и конзервирана црвена пиперка. Потоа додаваме гранчиња копар врз секој домат и една ротквичка засечена во форма на цвет на средината на чинијата. Со тоа посните полнети домати се подготвени.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
[FONT=Verdana,Tahoma,Arial,Helvetica,Sans-serif,sans-serif][SIZE=-1]Posni kolaci od kokos [/SIZE][/FONT]
[FONT=Verdana,Tahoma,Arial,Helvetica,Sans-serif,sans-serif]
[/FONT][FONT=Verdana,Tahoma,Arial,Helvetica,Sans-serif,sans-serif][SIZE=-1]3 findjali mlaka voda[/SIZE][/FONT]
[FONT=Verdana,Tahoma,Arial,Helvetica,Sans-serif,sans-serif][SIZE=-1]3 findjali maslo[/SIZE][/FONT]
[FONT=Verdana,Tahoma,Arial,Helvetica,Sans-serif,sans-serif][SIZE=-1]1 paketce kokos[/SIZE][/FONT]
[FONT=Verdana,Tahoma,Arial,Helvetica,Sans-serif,sans-serif][SIZE=-1]1 vtasan kvasec[/SIZE][/FONT]
[FONT=Verdana,Tahoma,Arial,Helvetica,Sans-serif,sans-serif][SIZE=-1]1 pecivo[/SIZE][/FONT]
[FONT=Verdana,Tahoma,Arial,Helvetica,Sans-serif,sans-serif][SIZE=-1]brasno po potreba.

Ubavo se mesi,se deli na polovina.Vo ednata polovina se stava 1-2 lazici kakao.Se suci kora od testo so kakao i nad nego se stava kora so beloto testo.
Se seci na tri dela.Vo sekoj del se vitka rolat ,se stava vo pleh podmackan i site zaedno se secat.Se ostava malku da vtasa i se pecat.Zeski se valaat vo laden serbet i vo kokos.

Serbet:500gr seker; 500gr voda.
Samo se izmesuva i se valaat vo kokos.[/SIZE][/FONT]
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica] Во периоди на постење, покрај многу овошје, зеленчук, посни колачи, тестенини без јајца и уште многу други нешта, верувам дека често се консумира и риба. Покрај стандардното и најчесто приготвување на рибата (пржење во масло, а претходно нели валкање на парчињата риба во брашно), би било убаво понекогаш да се подготви некое посложено, но и многу повкусно јадење. Едно такво деликатесно јадење е и рибјиот ѓувеч.

[/FONT]
[/FONT]
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Потребни состојки:

- 2 кг. било каква поголема слатководна риба
- 1,5 кг. кромид (многу ситно исецкан)
- 2 главици лук (едната главица ситно исецкана)
- 100 мл. масло
- 100 г. мелени пиперки (благи)
- 50 г. сецкани пиперки (лути)
- сол
- бибер во зрно (50-60 зрнца)
- ловоров лист
- 1 китка сецкан магдонос
- 5 супени лажици кечап
- 1 лимун
- 2 дл. бело вино

Подготовка:

Рибата се чисти, убаво се мие и се сече на покрупни парчиња. Потоа се посолува и се попрскува со лимуновиот сок, па се остава така да стои еден саат.
Во меѓувреме, во маслото го пржиме кромидот додека не зацрвени, па додаваме вода колку кромидот да се покрие и со повремено мешање чекаме кромидот убаво да омекне. Потоа кромидот го ставаме во 5-литарско тенџере со околу 3 литри вода. Откако водата ќе зоврие, ги додаваме уште слатките мелени пиперки, една главица ситно исецкан лук, една главица со цели чешниња лук, сол, бибер во зрно и кечап. По неколку минути (кога водата повторно ќе почне да врие) ги ставаме и парчињата риба (заедно со главата).
Целата оваа содржина сега се вари на тивок огон (важно е да биде на тивко за рибата да не се превари) и повремено мешаме на тој начин што тенџерето вртејќи го во кругови го навалуваме на сите страни. По 15-тина минути ги додаваме и лутите сецкани пиперки и ловоровиот лист и потоа оставаме да се вари уште нови 15-тина минути.
Дека јадењето е готово ќе знаеме по тоа што кромидот треба да е сосема изварен и речиси нема да се забележува. Неколку минути пред крај се додава уште и белото вино и ситно исецкан магдонос.


П.С. Додека траат постите, темава е ”горе”.:wink:
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
 
N

Nen@d

Гостин
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Еве за сите што постат, а неможат без благо.

Посни Ванилици
За подготовка на овој десерт потребни ви се следниве производи:
[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] - 150 гр мармалад од кајсии
- 70 гр мелени ореви
- 200 гр брашно
- 100 гр шеќер во прав
- 1 ванилин шеќер
- 200 гр маргарин

Потребно време за подготовка на овој десерт е 40 - тина минути.
Во сад за матење го ставаме маргаринот. Го додаваме шеќерот во прав. Матиме со миксер додека маргаринот не стане пенест. Потоа во садот ги додаваме ванилиниот шеќер и брашното. Мешаме со лажица. Ги додаваме мелените ореви. Повторно промешуваме со лажица. Продолжуваме да ја месиме смесата со рака. Работната маса ја набрашнуваме. На работната маса го ставаме тестото. Го месиме тестото со двете раце. Го плескаме тестото. Повторно ја набрашнуваме работната маса, како и тестото. Со сукалка развлекуваме кора. Со калап вадиме тркалезни форми. Формите ги редиме во тава за печење. Тавата ја ставаме во рерна. Печеме 20- тина минути на температура од 180 степени.
Ја вадиме тавата од рерна. Земаме една форма и со кафена лажица ја премачкуваме со мармалад. Врз мармаладот лепиме втора форма. Истата постапка ја повторуваме со сите ванилици. Готовите Посни ванилици ги редиме на чинија за колачи. Со цедалка Посните ванилици ги наросуваме со шеќер во прав.

Со овој десерт ви предлагаме да се напиете квалитетно суво бело вино.
Добар апетит.
[/FONT]
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
НУГАТ БОМБИЦИ

Еве ви едни посни колачи (за тие што постат):

НУГАТ БОМБИЦИ

Потребно за подготовка:
- 100 гр. бадеми
- 100 гр. лешници
- 100 гр. ф'стаци
- 500 гр. чоколадо

Подготовка:
Ставете ги бадемите во тенџере со врела вода. Откако кратко ќе провријат, истурете ја водата и бадемите прелијте ги со ладна вода, а потоа излупете ги. Бадемите и лешниците распоредете ги во тавче и ставете ги во загреана рерна на 10-тина минути. Откако ќе се подизладат, излупете ги. Потоа ф'стаците, лешниците и бадемите ситно исечкајте ги со нож. На пареа стопете 450 гр. чоколадо. Одделете 4 лажици бадеми, лежници и ф'стаци, а остатокот измешајте го со стопеното чоколадо. Во хартиени кошнички ставајте по една бомбица. Чоколадото што ви остана изрендајте го и измешајте го со 4 лажици бадеми, лешници и ф;стаци. Со оваа смеса посипете ги бомбиците.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
dajte ideja za nesto sto se pravi nabrzina i sto moze da se ponese.
u petok imam rabota cel den nadvor,a ovde kaj sto sum nema gevreci ili slicni posni raboti.
imate li ideja nekoja osven sendvic so tuna:)
 

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
Абе овие BitCh-овиве да не се сите куварки од некој хотел
На секој пост по 100 рецепти :):):)
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
леле дома имам цела книга со рецепти од посни јадења зш моите ги постат сите пости , така да за наредниов пост што се ближи ке извадам некои интересни работи
мене ми се свиѓаат највише : соја шницли, посна руска салата и мајонез, посен кашкавал и сирење , тан , итн итн
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
незнам дали има претходна тема за ова ама баш сакам да знам што поточно е тарана и ако може некој да постира рецепт за како се прави
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Тарана веројатно се вбројува под тестенини, лесно се прави и е многу вкусна. Денеска има веќе готови тарани но обично баба ми ја прави сама дома со тоа што од истото тесто од кое се прават и јуфки (ако не се лажам), се прават ситни топчиња кои се оставаат на сонце додека не се исушат потполно (значи тарана се прави преку лето). После тоа самиот процес на подготовка е само варење во вода :)

За подетален рецепт ќе се замоли некој друг член :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ако сеуште додека е топла на неа се наренда кажакавал кој од топлината ќе се стопи, е тоа е многу вкусна работа.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Батка не знам рецепт како се прави тарана, ама кога ја подготвуваш, истроши леб и сирење, и стави ги во тараната, и уживај!
 
K

KomitaMKD

Гостин
Тарана се прави со исто тесто како за јуфки (губи по струшки) . Се прават мали топчиња и се сушат на сонце и после се собираат во вреќи за тарана и може да ја чуваш цела зима (можеби и подолго) . Во топла вода се става тараната и вари . Кога ќе е доволно сварена се става запршка во која има ситни лепчиња . Откако ке се фрли запршката уште 2-3 мин вари и е спремна за јадење . Обично оди со тврдо сирење изрендано над тараната . Закон јадење .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom