Последиците од сегашната политичка криза врз малите бизниси

Статус
Затворена за нови мислења.

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Еве една книга со вистински настани, како малите бизниси се голтнати од поголемите (сончоглед бизниси), ова во времето на една друга политичка опција, ама начините се исти како денеска.Интересни имиња и фирми, една пивара, како Буц(к)о стана колекционер на уметнички слики, како тогаш една мала банка стигна до врвот, како шефот на тајната служба и тогаш си работел лични бизниси и како една приватна фирма ја шутораче од двете опции зошто не бил определен, а мислеле дека е ‘од другите‘, како му помагал еден од тогашните познати скопски лихвари од Чаир итн.А да, и како му паднал бизнисот по одбивање предлог за пратеник лично од ‘Петко‘, висок функционер со бела коса во тогашното раководство.

Screenshot_1.png

http://www.scribd.com/doc/73775527/Од-Осака-до-Дижонска-Борче-Трајковски#scribd
Интервју со авторот
http://fokus.mk/na-tajna-vechera-vo-vladinata-vila-vo-ohrid-avgust-1994-tsrvenkovski-ja-osnovashe-familijata/

Истото е и сега, само со други имиња (а некои и исти).
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.859
Поени од реакции
1.678
Najinteresno e so cenata na stanovite nikako da padne, se prodavaat i ceni soleni kako narodot da spie na pari. Cudo od ekonomija.
Пред 3години во центарот на Охрид кај општината во нова зграда се продаваше стан од 55 квадрати како што си рачунаат со балкон ,подрум,курци -палци.Му викам да ти дадам 35 илјади.Тој ми викат овде одат становите над 1200 евра.Јас му реков ти нема да го продадеш ни по 700 евра.Го познавам добро продавачот и ден денес не е продаден станот,а ја спушти цената на 800 евра по квадрат.
Не паѓа цената затоа што тој што го продава станот си направил математика да си купит помал стан,кола од 10 000 илјади евра ,грчка на одмор ,свадба да направит за син му и да му останат уште 20 000 илјади евра.
До крајот на деведесетите сите кои заминуваа во странство имаа за цел да поработат 5-6 години и да се вратат назад да отпочнат бизнис а многу купуваа станови.Сега многу од нив не ни помислуваат да дојдат на одмор а камоли да помислат на друго.
Во Шведска за 3 минути го добиваш изводот од матична книга на родените,а ако сакаш и по пошта дома ти го пуштаат ,во МК ти треба три дена.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Пред 3години во центарот на Охрид кај општината во нова зграда се продаваше стан од 55 квадрати како што си рачунаат со балкон ,подрум,курци -палци.Му викам да ти дадам 35 илјади.Тој ми викат овде одат становите над 1200 евра.Јас му реков ти нема да го продадеш ни по 700 евра.Го познавам добро продавачот и ден денес не е продаден станот,а ја спушти цената на 800 евра по квадрат.
Не паѓа цената затоа што тој што го продава станот си направил математика да си купит помал стан,кола од 10 000 илјади евра ,грчка на одмор ,свадба да направит за син му и да му останат уште 20 000 илјади евра.
Македонската економска логика водена од, толку мене ми чини чифлигот :)
На крајот, ако го продаде за 600Е по квадрат ќе биде среќен, освен ако не е инает, па да чека некој дијаспорец да го купи за пензионерски денови односно може и да не дочека.
Економската логиката на запад (било кој странски сајт за недвижнини, барем во Европа) налага ќиријата да го отплати станот за 15-20 години (освен метрополите), бидејќи реално тоа ти е 20% од животот (ако среден животен просек е 75), кај нас тоа е 30 години т.е 50% од животот или преведено ние македонците, пола живот ќе го поминеме во исплаќање на обичен стан, што живот ќе види македонецот ако е врзан со отплаќање на стан за да има нешто свое.
Изгледа најлесен од сите бизниси за македонците е компензацијата
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ова со цените на становите му доаѓа како нова кола што си ја купил да речеме 15к евра и по 20-30 години да и бараш пак 15к евра ама на канта.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.859
Поени од реакции
1.678
Ево како изгледаат 90 посто од огласите.
stan na juzna strana visoko prizemje kvalitetno izgraden i ureden so imoten list.cena po dogovor.moze i namesten a moze i prazen.
Значи се продаваа вакви преку 500 станови само во Охрид и кој е тој што ке се јавуват на тел,и ке добиет некоја чудна и непотполна инфо.

Кога јас би го продавал огласот би гласел вака.

продавам стан од 84 м2. Во квадратурата влегува подрум од 6 м2 и балкон од 8м2.
Станот е тотално реновиран .1 спрат високо приземје.Зградата нема лифт.
Станот се наога на југо-запад.Паркинг има.
Станот се наога близу М,Маркет,На улица Ј,Сандански број 40.Тука е Гимназијата и основното училиште Г.Прличев.Во близина има и детска градинка.
Зградата е изградена 1980 год од ГП Гранит.
цената е 850 евра по квадрат.
тел ........
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ево како изгледаат 90 посто од огласите.
stan na juzna strana visoko prizemje kvalitetno izgraden i ureden so imoten list.cena po dogovor.moze i namesten a moze i prazen.
Значи се продаваа вакви преку 500 станови само во Охрид и кој е тој што ке се јавуват на тел,и ке добиет некоја чудна и непотполна инфо.

Кога јас би го продавал огласот би гласел вака.

продавам стан од 84 м2. Во квадратурата влегува подрум од 6 м2 и балкон од 8м2.
Станот е тотално реновиран .1 спрат високо приземје.Зградата нема лифт.
Станот се наога на југо-запад.Паркинг има.
Станот се наога близу М,Маркет,На улица Ј,Сандански број 40.Тука е Гимназијата и основното училиште Г.Прличев.Во близина има и детска градинка.
Зградата е изградена 1980 год од ГП Гранит.
цената е 850 евра по квадрат.
тел ........
купувач:Aло оглас имате дека продавате стан
продавач: да
купувач :Која е крајната цена?
продавач: 70.000,00 ервра
купувач: Moja понуда е 25.000 евра во кеш,ако се е чисто,ги има сите документи и нема интабулација
продавач:Многу малку понудивте
купувач:Толку вреди,aко прифаќате да дојдам утре од Скопје да го купам станот,ако не тогаш
чувај си го станот
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom