Последиците од сегашната политичка криза врз малите бизниси

Статус
Затворена за нови мислења.

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Многу се тешки, да. Кризата дрма со толкав интензитет што успева да се наметне како тема на сите социјални медиуми и тоа пред Сораја, и во сите чаршиски муабети пред козата на комшијата. Кој знае како ќе ја преживееме оваа сложена ситуација.
pa na socijalnite mediumi ,na forumite osven politika za nishto drugo i ne se pishuva ...
eve na http://melnica.forummk.com. ima interesni temi no site se politichki ,reshenie nema,no sepak se pishuva ,za da i onie shto se isprani mozoci se osvestat
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Не е крива политичката криза, туку политиката на владеачката партија којашто ги гуши малите бизниси. Или си со нив, или одвој си буџет за казни преку година.

Како за споредба, во 2004 имав 5 дуќани, сега 1. Се надевам чр ми дојде крај на режимот.

И како тоа мислиш без политика на темава, а темата е крајно политичка?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не е крива политичката криза, туку политиката на владеачката партија којашто ги гуши малите бизниси. Или си со нив, или одвој си буџет за казни преку година.

Како за споредба, во 2004 имав 5 дуќани, сега 1. Се надевам чр ми дојде крај на режимот.

И како тоа мислиш без политика на темава, а темата е крајно политичка?
На времето и ја праев по 7-10м денари годишно ама кога бев сам и немав конкуренција,а последниве 2-3 години со сила стигам до 4-4,5м денари.
Ама гвујо е куив шо цел свет има економска криза.Нели.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
10
Поени од реакции
2
Не суж бил поврзан со власта ниту сум работел на тендери а и не планирам. Си имав една фина клиентела од помали фирми со кои одлично соработувавме 7 години. Истите тие фирми ако предходно доаѓале секој 2 ден сега доаѓаат секока 2 ра недела што значи дека и кај нив е намален прометот. Ама сеуште неможам да си поверувам дека толкава сиромаштија владее кај народот за да се доведат во ситуација да се ценкаат дали една услуга чини 2 или 3 денари.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.809
Поени од реакции
15.732
Не суж бил поврзан со власта ниту сум работел на тендери а и не планирам. Си имав една фина клиентела од помали фирми со кои одлично соработувавме 7 години. Истите тие фирми ако предходно доаѓале секој 2 ден сега доаѓаат секока 2 ра недела што значи дека и кај нив е намален прометот. Ама сеуште неможам да си поверувам дека толкава сиромаштија владее кај народот за да се доведат во ситуација да се ценкаат дали една услуга чини 2 или 3 денари.
pa 3 denari e +50% od 2 denari !!! vo svet se razlikite vo ceni mali, kaj nas e kražba duri i na money change... tuka samo eur, se drugo menuvam vo Solun, se isplati...
mnogu od firmite će propadnat bidejći lugeto sega sami si uvezuvaat, za svoi potrebi...
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Eve jas se bavam so povekje raboti, bidejki vekje vo edna nema isplatlivost. Vo site raboti i sekade se osekja siromastijata. E sega neznam zosto od lani septemvri navaka oddednas se oseti siromastijata barem kaj mene.
.
Inaku od mnogu oddamna zboram deka nemoze da opstane Makedonija so ovaa politika. (da kazam uste sega deka ne sum politicki oboen) Nekoj kje prasa zosto e toa taka ? Epa videte sega, vo drzavata imame odreden privaten sektor firmi koi ja odrzuvaat ekonomijata vo Makedonija (NE GI RACUNAJTE stranskite firmi, bidejki za niv plakjame nie. Im davaat evtino zemjiste, komunaliite im se minimalni ili ne im se naplakjaat, platite sto gi davaat se pretezno minimalni pa donekade duri i drzavata im dava subvencii za tie plati). Za razlika od toj 1 priliv imame mnogu odlivi: -Administracija; Politicari; Vojska; Policija; Penzioneri; posle idat site subvencionirani gragjani. E sega mozete da go vidite odnosot na silite, NO TUKA mozete da dodadete i komotno deka so sekakvi KAZNI (bilo namerni ili nenamerni) privatniot sektor e oslabnat.
.
I sega na seto ova zemete go zadolzuvanjeto na drzavata koe nie kako gragjani kje treba nekako da go platime i parite potroseni za Skopje 2014 (site znaeme deka iznesuva desetkratno povekje od planiranoto) jas mislam deka na vremeto koga na Bugarite im se smeevme koga doagjaa za 1 crvena da pazarat kaj nas, sega trkaloto se svrti i nie stignavme na prosjacki stap.
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Sega kje izleze BDP za Q1 2015 pa kje vidime. Jas ne ocekuvam nisto od politickata kriza i onaka onie koi se glavni vo ekonomijata ne se zasegnati. Doduse me iznenaduvaat brojkite pred krizata za sostojbata vo EU i Grcija poprilicno se dobri.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Najinteresno e so cenata na stanovite nikako da padne, se prodavaat i ceni soleni kako narodot da spie na pari. Cudo od ekonomija.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
10
Поени од реакции
2
Баш чудо од економија ниту цената на становите ниту пак кириите на дуќаните паѓаат, празни со месеци ама намалување кирија никако
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Баш чудо од економија ниту цената на становите ниту пак кириите на дуќаните паѓаат, празни со месеци ама намалување кирија никако
Македонска економска логика & други нерешливи мистерии
Газда на таков дуќан размислува на следниот начин, поарно да ми стои празен на неколку месеци отколку да го дадам за помала цена, може ќе начекам некој подобар. И до некаде се во право ама за неколку месеци (да речеме 5-6), после тоа веќе губи, но инатот не му дава да го издаде. А реално состојбата е таква да неколку месеци ќе се претворат во неколку години.
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
pa 3 denari e +50% od 2 denari !!! vo svet se razlikite vo ceni mali, kaj nas e kražba duri i na money change... tuka samo eur, se drugo menuvam vo Solun, se isplati...
mnogu od firmite će propadnat bidejći lugeto sega sami si uvezuvaat, za svoi potrebi...
Па многу јасно дека сами ќе си увезуваат,македонија нема економија македонија ти е нешто како голем супер маркет, никој не сака да се бави со производство сите идат на препродавање, зошто да се мачам кога со препродавање пари ќе праам, е арно ама и народов не е веќе глуп не е истиот од пред да речеме 3/4/7 години.
Зошто бе братче јас некому да му плаќам маржа од 50/75 % за нешто кое што самиот можам да си го порачам и увезам ?
Пример прецизната електроника во мк беше( сеуште е ) изгор скапа еден најобичен дигитален термостат не можеш да најдеш под 35 еу е истиот тој термостат што овде некој ти го продава од 35 до 40 евра на ибеј или алиекспрес си го порачуваш за 3/4 на количина и за 2 долари,па не сум ненормален јас да му давам него пари за тој цел ден да си го драпа у дограмчето.
За компјутерскиве делови телефонска галантерија ич да не праиме муабет побудалеа од пари.
Со директново порачување мирна глава може ќе треба да причекам една/две недели ама дома ми го носат тоа што сум го порачал, а сите што си замислуваат дека се волкот од вол стрит нека се ебат у гз.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.809
Поени од реакции
15.732
Па многу јасно дека сами ќе си увезуваат,македонија нема економија македонија ти е нешто како голем супер маркет, никој не сака да се бави со производство сите идат на препродавање, зошто да се мачам кога со препродавање пари ќе праам, е арно ама и народов не е веќе глуп не е истиот од пред да речеме 3/4/7 години.
Зошто бе братче јас некому да му плаќам маржа од 50/75 % за нешто кое што самиот можам да си го порачам и увезам ?
Пример прецизната електроника во мк беше( сеуште е ) изгор скапа еден најобичен дигитален термостат не можеш да најдеш под 35 еу е истиот тој термостат што овде некој ти го продава од 35 до 40 евра на ибеј или алиекспрес си го порачуваш за 3/4 на количина и за 2 долари,па не сум ненормален јас да му давам него пари за тој цел ден да си го драпа у дограмчето.
За компјутерскиве делови телефонска галантерија ич да не праиме муабет побудалеа од пари.
Со директново порачување мирна глава може ќе треба да причекам една/две недели ама дома ми го носат тоа што сум го порачал, а сите што си замислуваат дека се волкот од вол стрит нека се ебат у гз.
баш така, највише ме нервира од друг град се носи роба во Скопје и ја продава х2 ( башка што си има рабат на количина) ... специфична роба што е ефтина а транспорт чини 30% од цената...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Najinteresno e so cenata na stanovite nikako da padne, se prodavaat i ceni soleni kako narodot da spie na pari. Cudo od ekonomija.
Зголемени се вештачки и тоа многу,посебно на старите градби.
Метар квадратен во Чаир беше 500 евра,550-600 преку агенција,сега тешко да најдеш под 700-800 евра.
Всушност нема производ на кој вештачки не се зголемија цените.[DOUBLEPOST=1428347100][/DOUBLEPOST]
Па многу јасно дека сами ќе си увезуваат,македонија нема економија македонија ти е нешто како голем супер маркет, никој не сака да се бави со производство сите идат на препродавање, зошто да се мачам кога со препродавање пари ќе праам, е арно ама и народов не е веќе глуп не е истиот од пред да речеме 3/4/7 години.
Зошто бе братче јас некому да му плаќам маржа од 50/75 % за нешто кое што самиот можам да си го порачам и увезам ?
Пример прецизната електроника во мк беше( сеуште е ) изгор скапа еден најобичен дигитален термостат не можеш да најдеш под 35 еу е истиот тој термостат што овде некој ти го продава од 35 до 40 евра на ибеј или алиекспрес си го порачуваш за 3/4 на количина и за 2 долари,па не сум ненормален јас да му давам него пари за тој цел ден да си го драпа у дограмчето.
За компјутерскиве делови телефонска галантерија ич да не праиме муабет побудалеа од пари.
Со директново порачување мирна глава може ќе треба да причекам една/две недели ама дома ми го носат тоа што сум го порачал, а сите што си замислуваат дека се волкот од вол стрит нека се ебат у гз.
Така е бидејќи се лакоми.
Тој што работи со реална заработувачка работи добро па овие со надуваниве цени мислат ако му викнат инспекција дека ќе пркнат.[DOUBLEPOST=1428347283][/DOUBLEPOST]
Македонска економска логика & други нерешливи мистерии
Газда на таков дуќан размислува на следниот начин, поарно да ми стои празен на неколку месеци отколку да го дадам за помала цена, може ќе начекам некој подобар. И до некаде се во право ама за неколку месеци (да речеме 5-6), после тоа веќе губи, но инатот не му дава да го издаде. А реално состојбата е таква да неколку месеци ќе се претворат во неколку години.
Еее еднаш одамна во друга тема кога пишував дека ќе дојде ред да се издава колку што се трошоците.
По се изгледа дека доаѓа тоа време
 
Последно уредено:
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
баш така, највише ме нервира од друг град се носи роба во Скопје и ја продава х2 ( башка што си има рабат на количина) ... специфична роба што е ефтина а транспорт чини 30% од цената...
За тоа ич не праиме муабет, земјоделски/пиљарски производи,млечни производи,месо се иде х 2 х3, бои премази х4х5,авто делови не ни спомнувам.
Најскоро што порачував од еден сајт беа тастатура и батерија за лаптоп овде за стара тастатура ми бараа 1800 за стара, нова од 2000 до 3000 зависи кај кого како, батерија испод 3000 немаше.
Значи вкупно јас требаше да дадам 5/6000 на македонскиве трговци, од кина порачани тастатурата 9 долари, батеријата 13,48 вкупно околу 1300 денари + онаа малоумна давачка за отварање на царина 100 денари ( по мрдната работа и поголема пљачка нема, тоа му е работа не треба јас да му плаќам него 100 денари само заттоа што некого го интересирало и сакал да види што има внатре, крадат на велико со таа измислена давачка по нивна логика треба и на граничен премин да наплаќаат за извршен преглед ) + 30 денари за поштарина ( и тоа не ми е јасно зошто кога и тоа ми е платено ) значи заокружи на 1500.
Да вистина дека ги чекав 3 недели ама од 6000 на 1500 не е мала разлика, и немам намера јас да му ги дадам на некого само затоа што тој ги има порачано неколку недели предходно или ги има извадено од некој стар компјутер.
Многу пати имам порачувано разноразни сензори,релиња,дисплеи,специфични делчиња и алатчиња зошто по маркетиве и спецјализираниве продавници па и овие препродавачиве по огласи цените им се уби боже, најчесто цените на препродавачиве од огласи цените им се по 100 до 150 денари пониски од тие во продавница, ама стаи гориво или поштарина тука се.
Искрено сега барем не му се мислам кога ќе идам како ќе идам,губам време трошам пари, па си отишол по едно тој ти дава трето, порачај си бе батка од нет а они нека си го цицаат палецот и нека разубедуваат проста маса дека не чини да порачуваш од нет ризик било, не праќале,неисправни делови,ти реков ми рече као он не ги порачува од истите сајтови.

ПС: Нај јаки ми се овие реномирани фирмишта/спецјализирани мајсторишта.
Пред некој месец конструирав и изработував едно машинче, отварам златна книга пошто треба да се изработи делов и почнувам да вртам по телефони праќам цртежи чекам понуда, верувале или не за едно исто делче добивав понуди од 400 денари за парче вклучен материјалот, работна рака,машински часови, ддв па до 3000 денари , понудите од 1500 до 3000 денари за парче беа од мајсторишта фирмишта кој што обично ми велеа ај причекај да пресметам/да се јавам кај човекот шо ми ги работи овие ситници пошто јас немам време да се заебавам со вакви ситници :D , не дека нема време туку појма си нема не знае да го направи тоа што го бараш од него,ај што не знае туку реална цена би била 400 денари до 500 тој сака со едно парче да ги покрие трошковите кај човекот што ќе ги праи а останатите да му бидат чист профит, да се лупа у груди -Абе брат мене не ми е интересно јас да се замарам мене ми е интересно да не го ни видам делот а да зеам 5 пати повеќе, арно ама времињата се сменија, има оглси има златна книга има интернет не е како порано да прашаш 20 души за да дознаеш кој што како, е сега почнуваат жалбите и поплаките од истите тие „претприемачи “ нема работа, нема живот, не бива вака а сакаат без грам труд или вложено денар да те преебат и да те избричат на суво.
За истата таа машина барав и едни малку специфични лежаеви, во спецјализирана продавница ми бараа 750 денари од парче на нет 1,80 долари :D му викам човек да не ги чекам дај ми па ќе ти вратам, и почна ама не се исти овие мојве се квалитет оригинал германски дрн дрн дрн.
Не ми даде си порачав од нет, после 3 недели ми стигаат идам у пошта да си ги земам пошто ми се јавија дека поштар немало да носи неколкиу дена па ако ми се брза да си ги земам, кога таму баткава подига цел пакет лежаеви од КИНА , толку беше од неговиот квалитет и оригиналност.
Јас мислам дека иде времето кога “ претприемачиве“ наши треба да си отидат да си ги проверат нивите на село, или да пробаат да си ги купат назад тие што ги продадоа пред некоја деценија, пошто заврши нивното, идат нови генерации што за два/три сата на нет ќе најдат што им треба за 300% поефтино од нивната понуда.
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
За тоа ич не праиме муабет, земјоделски/пиљарски производи,млечни производи,месо се иде х 2 х3, бои премази х4х5,авто делови не ни спомнувам.
Најскоро што порачував од еден сајт беа тастатура и батерија за лаптоп овде за стара тастатура ми бараа 1800 за стара, нова од 2000 до 3000 зависи кај кого како, батерија испод 3000 немаше.
Значи вкупно јас требаше да дадам 5/6000 на македонскиве трговци, од кина порачани тастатурата 9 долари, батеријата 13,48 вкупно околу 1300 денари + онаа малоумна давачка за отварање на царина 100 денари ( по мрдната работа и поголема пљачка нема, тоа му е работа не треба јас да му плаќам него 100 денари само заттоа што некого го интересирало и сакал да види што има внатре, крадат на велико со таа измислена давачка по нивна логика треба и на граничен премин да наплаќаат за извршен преглед ) + 30 денари за поштарина ( и тоа не ми е јасно зошто кога и тоа ми е платено ) значи заокружи на 1500.
Да вистина дека ги чекав 3 недели ама од 6000 на 1500 не е мала разлика, и немам намера јас да му ги дадам на некого само затоа што тој ги има порачано неколку недели предходно или ги има извадено од некој стар компјутер.
Многу пати имам порачувано разноразни сензори,релиња,дисплеи,специфични делчиња и алатчиња зошто по маркетиве и спецјализираниве продавници па и овие препродавачиве по огласи цените им се уби боже, најчесто цените на препродавачиве од огласи цените им се по 100 до 150 денари пониски од тие во продавница, ама стаи гориво или поштарина тука се.
Искрено сега барем не му се мислам кога ќе идам како ќе идам,губам време трошам пари, па си отишол по едно тој ти дава трето, порачај си бе батка од нет а они нека си го цицаат палецот и нека разубедуваат проста маса дека не чини да порачуваш од нет ризик било, не праќале,неисправни делови,ти реков ми рече као он не ги порачува од истите сајтови.

ПС: Нај јаки ми се овие реномирани фирмишта/спецјализирани мајсторишта.
Пред некој месец конструирав и изработував едно машинче, отварам златна книга пошто треба да се изработи делов и почнувам да вртам по телефони праќам цртежи чекам понуда, верувале или не за едно исто делче добивав понуди од 400 денари за парче вклучен материјалот, работна рака,машински часови, ддв па до 300 денари , понудите од 1500 до 3000 денари за парче беа од мајсторишта фирмишта кој што обично ми велеа ај причекај да пресметам/да се јавам кај човекот шо ми ги работи овие ситници пошто јас немам време да се заебавам со вакви ситници :D , не дека нема време туку појма си нема не знае да го направи тоа што го бараш од него,ај што не знае туку реална цена би била 400 денари до 500 тој сака со едно парче да ги покрие трошковите кај човекот што ќе ги праи а останатите да му бидат чист профит, да се лупа у груди -Абе брат мене не ми е интересно јас да се замарам мене ми е интересно да не го ни видам делот а да зеам 5 пати повеќе, арно ама времињата се сменија, има оглси има златна книга има интернет не е како порано да прашаш 20 души за да дознаеш кој што како, е сега почнуваат жалбите и поплаките од истите тие „претприемачи “ нема работа, нема живот, не бива вака а сакаат без грам труд или вложено денар да те преебат и да те избричат на суво.
За истата таа машина барав и едни малку специфични лежаеви, во спецјализирана продавница ми бараа 750 денари од парче на нет 1,80 долари :D му викам човек да не ги чекам дај ми па ќе ти вратам, и почна ама не се исти овие мојве се квалитет оригинал германски дрн дрн дрн.
Не ми даде си порачав од нет, после 3 недели ми стигаат идам у пошта да си ги земам пошто ми се јавија дека поштар немало да носи неколкиу дена па ако ми се брза да си ги земам, кога таму баткава подига цел пакет лежаеви од КИНА , толку беше од неговиот квалитет и оригиналност.
Јас мислам дека иде времето кога “ претприемачиве“ наши треба да си отидат да си ги проверат нивите на село, или да пробаат да си ги купат назад тие што ги продадоа пред некоја деценија, пошто заврши нивното, идат нови генерации што за два/три сата на нет ќе најдат што им треба за 300% поефтино од нивната понуда.
За жал жива вистина.

За тастатурата на лап топ леново г580 трета генерација нашиве ненормални дерокожци ми побараа 6к денари плус 1500 монтажа:pos:.
Истата таа тастатура на ибеј ја најдов за 15 долари со достава до МК а на јутуб туторијал како да ја смениш сам.
И да не повторувам сум имал безброј вакви ситуации а нашиве шверцери нека си ја удираат главата дека нема работа.
Е па нема работа кога сакаат безмалку сто насто заработка,да чекаат некого што не се разбира да го изгорат или да посредуваат во некоја работа па посредникот да го собере кајмакот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom