Последиците од сегашната политичка криза врз малите бизниси

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 мај 2006
Мислења
10
Поени од реакции
2
Здраво на сите

Ве молам за ваше мислење за влијанието на политичката криза врз малите бизниси. Јас како сопственик на мал бизнис ( мала дигитална печатница веќе една година се соочувам со намален промет од 60%).

И да ве замолам без политика во темава.

Поздрав
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
И да ве замолам без политика во темава.
:pos::pos::pos:

Ова предупредување како некоја девојка која што го му вика на дечкото само во чмар или пак лижење, оти сака да остане невина пред брак.

Нема никакви последици освен ако не си директно поврзан со бизнисот и не печатиш нешто за власта со некој матен тендер, па истата моментално ја фаќа параноја и ја прекинува соработката со тебе за да не се поврзе во некаков криминал.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Па дечко, ако не си со власта гадно ќе наебеш. Јас работев во фирма каде што секоја недела имаше инспекции. Се поврзаа со власта, и знаеш дека инспекција немаше никаква? Инаку не ловеа ко ќе излегувавме од фабрика да не проверат дали сме осигурани.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Насловот ти е:
Последиците од сегашната политичка криза врз малите бизниси

а велиш:
И да ве замолам без политика во темава.
е зато не ти оди бизнисот
 

Stojna7

професорка пред хотел
Член од
2 декември 2013
Мислења
69
Поени од реакции
89
Брат, ја сум исто во бизнисот со печтници. Единствен излез е предвремени избори за да штампаме плакати, програми и останата научна фантастика.

Ја му ги печатев плакатите на командант Хоџа ака Џезаир Шаќири, поеснаф човек не сум сретнал. Малку како сијалица испадна во глаата, ама си плати фино лепо без да размениме оган.

 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
pa pečati mu na zajko bombi ako dobri plaća:D
 

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
Како тоа политичката криза ти го намали прометот во дигитална печатница???
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Како тоа политичката криза ти го намали прометот во дигитална печатница???
Изгледа веќе не ги печати портокаловите книжулиња обострано за 1 денар од лист
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DB.

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.069
Поени од реакции
19.837
Здраво на сите

Ве молам за ваше мислење за влијанието на политичката криза врз малите бизниси. Јас како сопственик на мал бизнис ( мала дигитална печатница веќе една година се соочувам со намален промет од 60%).

И да ве замолам без политика во темава.

Поздрав
Жити печатачот, како успеа да ја поврзеш политичката криза со тоа што имаш намален профит во печатницата?

Види провери можи Грујо намерно отворил негова печатница близу твојата, за да ти краде муштерии. Но, сепак мислам дека Бранко е крив.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не се секирај не е амо кај тебе намален прометот.
Луѓето и фирмите стануваат се поскржави па затоа прометот се намалува.
Незначително се намалува и кога ќе ги елиминираш оние кои плаќаат по 180 дена ама посигурно е без нив отколку со нив
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.594
Многу се тешки, да. Кризата дрма со толкав интензитет што успева да се наметне како тема на сите социјални медиуми и тоа пред Сораја, и во сите чаршиски муабети пред козата на комшијата. Кој знае како ќе ја преживееме оваа сложена ситуација.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Случајно и јас знам еден човек што исто работи со печатница и му се десило странска фирма да му откаже фина нарачка под образложение дека се насекирани за ситуацијата и како понатака.
Тешките денови тек доаѓаат, Господ знае што ќе биде откако ќе се расчисти оваа магла и ќе се види убаво буџетот и долгот. Како и да е мора да се расчисти што побрзо, оваа неизвесност кошта многу ситни, мали бизниси егзистенција
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Тогаш ајде сите пред влада и за нас да бараме привилегии како на странците.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom