Посвоен сум?

Член од
27 декември 2011
Мислења
164
Поени од реакции
89
Што ако ви кажат дека сте посвоени?Како би го прифатиле тоа?Има некои деца се разочаруваат од животот,тешко поминуваат низ тоа.Дали би ги гледале поинаку посвојувачите?Дали би ја мразеле биолошката мајка доколку ве побара повторно ?
Мислам дека нема ваква тема... Ако има дирек в канта некој од модераторите.
Многу е битна причината за постапката на биолошките родители. Доколку можам да ја оправдам причината тогаш немам причина да ги мразам моите биолошки родители.
Веста дека сум посвоен нема да ме разочара, напротив треба да ни е мило што сме одбрани од некого да не одгледа и не одгледал така што најдобро умеел иако не сме негово дете.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
69
Поени од реакции
8
Onie sto se posvoeni, vo najgolem broj slucaevi doznavaat od treti lica, retko koj doznal direktno od roditelite koi go posvoile. Mozam samo da im kazam na site sto doznale deka se posvoeni, ne gi mrazete bioloskite roditeli, ne gi osuduvajte, koj znae sto maka imale da ve ostavat. Normalno e i da posakate da doznaete nesto za niv, krvta ne e voda. No, nikogas nemojte da im go svrtite grbot na tie sto ve posvoile. Zamislete, tie znaat deka ne ste nivno dete a vi dale se sto imaat, ljubov, nega...
Ne zaboravajte, raganjeto e priroden cin, posvojuvanjeto e Boziji dar!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
moe mislenje., vo sebe barajte nekoja izdrzhana prichina zoshto bioloshkite roditeli ve ostavile .,... no.,...no.... nikogash nemojte da gi barate., vo najgolem broj na sluchaevi ., chinot na zachnuvanje i poroduvanje e normalna rabota .,...no sosema druga rabota e da ., ...od kilo meso...taka velat stari... da napravish vistinski chovek ., da bdeesh nad nego i vo dobro i vo losho da se grizhish za nego i da treperish ., nad negovata sudbina ., iako roditelite shto go posvoile i go prifatile deteto kako svoja krv znaat deka vo sushtina ne e nivno ., za onie shto se posvoeni.... ste se zaprashale li nekogash ., za makite na vashite roditeli shto ve posvoile ., i cel zhivot se grizhele i ke se grizhat za vas ., so seta nivna ljubov ., i se ona shto go vlozhile kako del od niv vo vas nivnata dusha ., vi ja predale vo vashi race., zatoa ., ne gi barajte bioloshkite roditeli., milete na onie shto navistina vi se roditeli., shto bile pokraj vas pri prvata visoka temperatura ., koga ste prelezhuvale mali i golemi boginji., vashite shkolski problemi ., vashite prvi ljubovni problemi .,... cenete gi i sakajte gi vistinskite roditeli ., a tie shto ve ostavile zaboravete na niv samo ke si napravite problem ., na sami sebe ., na oni shto gi barate ., a najpoveke ke gi povredite .,........vistinskite roditeli......
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Сум размислувала на темава иако не сум посвоена и секако дека би се осеќала другачије али сепак б им била благодарна на моите родители за тоа што ме чувале и ме одгледале во добри услови...
 

CUCULIGA

Баксуз
Член од
12 август 2012
Мислења
84
Поени од реакции
53
Мислам дека би ми било многу тешко. Цел живот да се прашуваш, кој си, од кај потекнуваш, да не знаеш ништо за твоите гени и предци, да се прашуваш од кај си наследил одредени карактерни особини, дали имаш вродени генетески болести....Јас лично многу тешко би го доживеала тој факт. Заеби благодарност тоа држи, ама милион прашања во главата, не би ми било лесно низ животот.
А што се однесува до тоа дали да му се каже на детето дека е посвоено - ДА, и тоа што порано, кога ќе почне да разбира 6-7 годинки, нешто во стил - не сме ти вистински мама и тато, ама тоа не менува ништо и те сакаме многу. Подобро да дознае од родителите, него на улица.
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
105
Поени од реакции
193
Веројатно би ми било тешко и би била радознала како и зошто ме оставиле.Зарем толку голем проблем сум му создавала на моите родители што решиле да ме напуштат?Поради тоа можеби би се чувствувала и виновно не знам.Сигурно би сакала да ги запознаам моите вистински родители и да ја слушнам нивната приказна.Ако било од оправдани причини сигурно би се потрудила да преминам преку тоа , да ги запознаам подобро и да надокнадиме барем еден дел од изгубеното време.Но сепак во никој случај не би заборавиле кои биле луѓето кои ме одгледале,кои ме воспитале,допринеле да не живеам како сираче и да имам детство.Мислам дека не е важно кој те створил.Важно е кој те одгледал и извел на вистинскиот пат.
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
4
Поени од реакции
1
Posvoena sum I sum vo potraga po bioloski roditeli veke 10 god ama vo drzavava ni ako nemas pari nisto ne doznavas za zal,ili da si bides ksmetlija da si imas vrski....
 
G

Goldie

Гостин
Posvoena sum I sum vo potraga po bioloski roditeli veke 10 god ama vo drzavava ni ako nemas pari nisto ne doznavas za zal,ili da si bides ksmetlija da si imas vrski....
И која е поентата да ги најдеш биолошките родители ? Чим те оставиле не ни заслужуваат да те видат повеќе, воедно барајки ги биолошките родители веројатно ги повредуваш оние вистинските што те изгледале
 
Член од
20 февруари 2016
Мислења
4
Поени од реакции
1
И која е поентата да ги најдеш биолошките родители ? Чим те оставиле не ни заслужуваат да те видат повеќе, воедно барајки ги биолошките родители веројатно ги повредуваш оние вистинските што те изгледале
Ne pobarav mislenje blagodaram mnoguu
 
Член од
6 септември 2016
Мислења
11
Поени од реакции
4
И која е поентата да ги најдеш биолошките родители ? Чим те оставиле не ни заслужуваат да те видат повеќе, воедно барајки ги биолошките родители веројатно ги повредуваш оние вистинските што те изгледале
Едноставно сака да знае чие дете е од каде потекнува. Ти да си во иста ситуација, како да не би сакала истото да го дознаеш хммм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom