Порано 5-6 деца, сега 1-2...

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.399
Сите знаеме дека 3 генерации наназад имале по милион деца...
Баш некни нешто полемизиравме зашто е тоа така. Додека сите замараа за парите, сепак мислам дека е многу едноставен одговорот - кондомите, нивната актуелизација во 20 век и генералното подигање на свеста за планирање на семејство.
Порано му текнало на прадедо Ванчо убаво му е, ќе сврши внатре и ајде 7-8 деца...
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Сите знаеме дека 3 генерации наназад имале по милион деца...
Баш некни нешто полемизиравме зашто е тоа така. Додека сите замараа за парите, сепак мислам дека е многу едноставен одговорот - кондомите, нивната актуелизација во 20 век и генералното подигање на свеста за планирање на семејство.
Порано му текнало на прадедо Ванчо убаво му е, ќе сврши внатре и ајде 7-8 деца...
Pa dobro be pradedo Vanco imal 7-8 pati sex u zivotot :eek:
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Тие пет - шесто деца настанувале од истата причина како и албумите на Чорба : не знаеле кога да престанат.

Туку мене друго ме занима, како на оние сопружници кои гледаат на децата само како на бројка и кои ги имаат само колку да го одржат бракот, не им е дозволено паркирање на местото за инвалиди?
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Јас сакам 5 деца. Тато, мама и 5 индијанци во кола :D Е, да...и едно куче плус! И го кажувам ова некни на една и одма: "Е, како не. Ако си ги раѓаш!" Ало бре, не те фатив за врат, па да ми вриштиш. "Аааа, ама јас сакам факултет...сакам кариера (да не кажам каква)...сакам да проживеам" и слични глупости. Во денешно време тешко е да имаш и 2 деца, а не повеќе. Тешки времиња дојдоа за маживе...И после ќе ми се појави некоја, па ќе ми исправа криви дрини како сакале љубов, семејство...не знам што.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Многу едноставен одговор. Имале толку деца затоа што им требале за работа. Едно со офци, друго со крави, трето на поле итн.. итн.. Јас сега да имам толку, колку ќе треба само пари на одржавање за компјутери да давам. :D
Исто како што сите имале бракови од интерес.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.399
Нема што. Исто е како со циганите сеа, 99% се непланирани деца
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Татко ми акал без кондом и јас ќе акам без кондом, и ќе правам по 7 - 8 деца како дедо ти Ванчо за инат на орките !!! :mad:
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Се изместија моралните вредности,и друго е времето.. во Социјализмот со една плата купуваш што сакаш сега неможеш со една плата струја да платиш а не 5 деца да гледаш.. :) ќе ти треба кредит од 20 милиона евра за да ги храниш и школуваш дур завршат факултет сите 5 :) не 20 ама 14 милиони да :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Порано децата им требале освен за потомство и за работа. Колку повеќе деца толку полесна работа..... секое дете за одделна работа ќе се грижи :)
А во денешно време башка требаат многу пари за да чуваш 5-6 деца :)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Да да кажи и на девојката дека сакаш 4 - 5 деца и тоа ќе ти бидат последните зборови. Ќе те остави. Па свршувај ти на рака после.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom