Помош со Македонски пошти

Член од
18 август 2010
Мислења
45
Поени од реакции
7
Пред месец ипол пратив една пратка од Берово до Скопје(Маџари) арно ама поминаа 1,2,3, недели и уште не е стигната.Во македонски пошти ми кажаа требало да се пишало некоја повратница,незнам што...Бидна и тоа и еве уште чекам од таму да ми ја врата ама нема ништо...ја чувам потврдата дома и секој ден сум во поштата и се едно исто...незнам,јас не сум за тоа,иди види кај колегата (на крајот У П.М).Значи пратката највероватно е изгубена...Сега интересира ме како одат работите да им брам оштета и колку ке е таа...На пратката имаше откупнина 1600 мкд а за услугата (поштарината) имам платено 112 мкд.Исто пратката не е препорачна...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Пред месец ипол пратив една пратка од Берово до Скопје(Маџари) арно ама поминаа 1,2,3, недели и уште не е стигната.Во македонски пошти ми кажаа требало да се пишало некоја повратница,незнам што...Бидна и тоа и еве уште чекам од таму да ми ја врата ама нема ништо...ја чувам потврдата дома и секој ден сум во поштата и се едно исто...незнам,јас не сум за тоа,иди види кај колегата (на крајот У П.М).Значи пратката највероватно е изгубена...Сега интересира ме како одат работите да им брам оштета и колку ке е таа...На пратката имаше откупнина 1600 мкд а за услугата (поштарината) имам платено 112 мкд.Исто пратката не е препорачна...
Не си единствен :) Oд Тетово до Скопје... Никогаш не стигна... Ако не е препорачана да си жив и здрав бидејки МП не гарантира дека пратката или писмото ке биде доставено... Па чинело и 5000... Не ми е јасно како не си го препорачал на толкава сума али не е битно сега тоа... Со повратницата и со потврдата ке идеш во дирекција во Скопје или јави се на 02/3105-204 внатрешен сообраќај или 02/2401-638 проблеми со пратки и раскажи им го целиот случај, ако ти ги побараат тие книжињата, а не си од Ск прати им ги по факс... Сигурно пратката стои во некој шкав и скапува
 
Член од
18 август 2010
Мислења
45
Поени од реакции
7
Аааа утре ке одам во пошта и ке раздигнам за "кречење"...ниту малку не се сериозни...не ми се битни парите туку пратката оти стварно имаше нешто важно во неа
 

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Исти случај и овде, веќе 4 пратки од странство не се стигнати, а поминаа 4 месеци. Изгледа дека засекогаш се загубени. Ситуацијата со поштите е катастрофа!
 
Член од
18 август 2010
Мислења
45
Поени од реакции
7
самиот префикс Македонски(пошти) ти кажува колку е саатот.:coffee:
Исти случај и овде, веќе 4 пратки од странство не се стигнати, а поминаа 4 месеци. Изгледа дека засекогаш се загубени. Ситуацијата со поштите е катастрофа!
Аха...мене ме поточно ме интересираше дали ке може некако оштета да им барам
 

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Аха...мене ме поточно ме интересираше дали ке може некако оштета да им барам
Тешко дека ќе можеш. Барем јас неможам, бидејќи е пратено од странство, па нема доказ дека е изгубено овде. А 100% сум сигурен дека е така.
Незнам, распрашај се по пошти па види. Јас бев неколку пати, ништо незнаат, до нив не стигнало ништо, едни - исти одговори добив.
 
Член од
18 август 2010
Мислења
45
Поени од реакции
7
Тешко дека ќе можеш. Барем јас неможам, бидејќи е пратено од странство, па нема доказ дека е изгубено овде. А 100% сум сигурен дека е така.
Незнам, распрашај се по пошти па види. Јас бев неколку пати, ништо незнаат, до нив не стигнало ништо, едни - исти одговори добив.
Јас имам потврда за пратката и таму не е стигната нуту кај мене.Инаку не е од странство пратена...од македонија си е пратена
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Аха...мене ме поточно ме интересираше дали ке може некако оштета да им барам
Не можеш оштета да им бараш бидејки:

,,Секоја препорачана пратка има свој број, според кој се следи од моментот кога ќе биде примена, додека поштарот не ја достави на рака на примачот, кој треба да се потпише. Во тој случај ’Македонска пошта’ гарантира за нејзиното доставување, а доколку биде загубена, во тој случај обесштетувањето може да биде во висина од десетпати по сумата за платената поштарина. Доколку на писмото биде наведена и вредноста на пратката внатре, тогаш испраќачот како дел од поштарината ќе треба да плати уште дополнителни 3 проценти од вредноста. Во тој случај, ако писмото се загуби или оштети, поштата има обврска да ја надомести пријавената вредност во целост“

Беше денес во пошта?
--- надополнето: 22 мај 2013 во 17:06 ---
Исти случај и овде, веќе 4 пратки од странство не се стигнати, а поминаа 4 месеци. Изгледа дека засекогаш се загубени. Ситуацијата со поштите е катастрофа!
Кажи им следен пат нека биде препорачана... По петти пак ке стигне...
 

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Јас имам потврда за пратката и таму не е стигната нуту кај мене.Инаку не е од странство пратена...од македонија си е пратена
Распрашај се убаво, но не верувам да добиеш било што... Кој добил нешто против "системот"....
Кажи им следен пат нека биде препорачана... По петти пак ке стигне...
Работам нешто преку Google, додека имав опција преку ДХЛ, се ми беше како што треба. Сега имам само регуларна пошта и никако да ми стигне...

Исто имав случај од онлајн банка да очекувам пратка, ја чекав 30 дена да дојде, ја немаше, па морав да платам 60 долари за да биде пратено преку ДХЛ. Стигна за 3 дена. А да живеев во нормална земја би било бесплатно.... До каде само стигнавме...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Работам нешто преку Google, додека имав опција преку ДХЛ, се ми беше како што треба. Сега имам само регуларна пошта и никако да ми стигне...

Исто имав случај од онлајн банка да очекувам пратка, ја чекав 30 дена да дојде, ја немаше, па морав да платам 60 долари за да биде пратено преку ДХЛ. Стигна за 3 дена. А да живеев во нормална земја би било бесплатно.... До каде само стигнавме...
Зависи што требало да ти стигне :) Пред две години дознав дека патиките, книгите и уште некој ствари што ги имав порачано, а што никогаш не стигнаа завршиле кај службениците во пошта 2... И да тужам, џабе... Кој добил од тужба против држава? И од тогаш само препорачано... Ке доплатам ако треба уште 20-30$ али ке биде мое и точка :D
 

Daniel.

Juventino per sempre
Член од
18 август 2009
Мислења
620
Поени од реакции
356
Зависи што требало да ти стигне :) Пред две години дознав дека патиките, книгите и уште некој ствари што ги имав порачано, а што никогаш не стигнаа завршиле кај службениците во пошта 2... И да тужам, џабе... Кој добил од тужба против држава? И од тогаш само препорачано... Ке доплатам ако треба уште 20-30$ али ке биде мое и точка :D
Се согласувам за доплаќањето, ако земеме во предвид каде живееме. Инаку, се работеше за некои документи, ништо што би можело да биде искористено без лична карта. И во 2та случаи наведени погоре. Но можеби човечката злоба го прави своето... Не е важно дали тој/таа ќе искористи нешто, ама зошто пак да стигне до мене...
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.029
Поени од реакции
4.515
Ве гледам чудни сите
Пред месец ипол пратив една пратка од Берово до Скопје(Маџари) арно ама поминаа 1,2,3, недели и уште не е стигната.Во македонски пошти ми кажаа требало да се пишало некоја повратница,незнам што...Бидна и тоа и еве уште чекам од таму да ми ја врата ама нема ништо...ја чувам потврдата дома и секој ден сум во поштата и се едно исто...незнам,јас не сум за тоа,иди види кај колегата (на крајот У П.М).Значи пратката највероватно е изгубена...Сега интересира ме како одат работите да им брам оштета и колку ке е таа...На пратката имаше откупнина 1600 мкд а за услугата (поштарината) имам платено 112 мкд.Исто пратката не е препорачна...
Биди жив и здрав и другпат памет во глава.Кога никој не одговараше за пожарот во центар кога главниот дел беше изгорен и огромна сума на пари ти сакаш некој да одговара за твојата пратка?Подобро плати му на некој што ја вози таа релација службено отколку да го пратиш пакетот по пошта.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Се согласувам за доплаќањето, ако земеме во предвид каде живееме. Инаку, се работеше за некои документи, ништо што би можело да биде искористено без лична карта. И во 2та случаи наведени погоре. Но можеби човечката злоба го прави своето... Не е важно дали тој/таа ќе искористи нешто, ама зожто пак да стигне до мене...
Од се по малце брат, и злоба и лакомост и лежи лебу да те једем :) Затоа комшијата до мене додека беше цариник, секој ден со нови пантолончиња, јакниче, наочарче... Така и у пошта, што им се свиѓа ке си го земе... Зашто ти да го имаш кога можам јас :D Тури му пепел на се брат, како што кажа Audiofil цела пошта изгоре и пратки и пари никој ништо не одговараше, се заташка, никој веке не ја спомна, a ти сакаш некој да одговара за некоја пратка документ или облека :) Ке си знаеш веке, ке си доплатиш и средена работа :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Гледам ја избришале мојата тема за македонски пошти за друг да отвори иста

Како и да е македобски пошти пак прават далавери со софтверот за следење пратки
 

Kajgana Shop

На врв Bottom