Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Ај ваљда ќе се најде некој што би знаел.

Каде, значи во која библиотека, или интернет на pdf, и дали воопшто би можел да најдам книги со религиозна содржина, односно Светите книги од повеќе религии, Библијата, Куранот, Будистички, Хинду книги, све, све значи, кај би можеле да се најдат?
иди во библиотеката наспроти мавровка, или на филозофски провери
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
Ај ваљда ќе се најде некој што би знаел.

Каде, значи во која библиотека, или интернет на pdf, и дали воопшто би можел да најдам книги со религиозна содржина, односно Светите книги од повеќе религии, Библијата, Куранот, Будистички, Хинду книги, све, све значи, кај би можеле да се најдат?
па библијата ја имаш по книжари по такви места само со скратена содржина...такви хинду буди и тие ги имаш на саем такви имаше ....
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Метаморфоза или такозвана Преобразба од Кафка на српски, хрватски јазик се најдува на нетов? Не можам да најдам да ја симнам, а во книжарнициве во Прилеп и Битола ја нема да си ја купам. Па дали му се најдува на некој да ми прати линк во порака да речеме?
 
Член од
15 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
10
Ај ваљда ќе се најде некој што би знаел.

Каде, значи во која библиотека, или интернет на pdf, и дали воопшто би можел да најдам книги со религиозна содржина, односно Светите книги од повеќе религии, Библијата, Куранот, Будистички, Хинду книги, све, све значи, кај би можеле да се најдат?
Во универзитетска библиотека имаш:
Еве ти наслови од дела и сигнатури под кои ќе ги најдеш:
Ова ти е составен дел од списание:
1. Аспекти на раниот Будизам од Драшко Митрикески - СII 7840 ова ти е сигунатурата, а годините се од 2011-2013
2. Budizam - на српски е, сигунатурата ти е - О К II 261840
И да не ти барам јас сѐ, еве ти http://www.vbm.mk/scripts/cobiss?ukaz=SFRM&id=2238497189065446 од тука можеш да стигнеш до сите библиотеки во Македонија
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Ај некој ако може да ми напише кратка содржина за Скржавецот од Тит Макциј Плаут
 
Член од
23 април 2014
Мислења
43
Поени од реакции
4
Сакам да ве прашам дали ја имате читано книгата Децата на ѓаволот од Дитас и каков впечаток ви има оставено и ако знаете во која книжарница ја има зошто многу сакам да ја прочитам.
 
Член од
15 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
10
Сакам да ве прашам дали ја имате читано книгата Децата на ѓаволот од Дитас и каков впечаток ви има оставено и ако знаете во која книжарница ја има зошто многу сакам да ја прочитам.
Една од најдобрите книги на Димко Тасески.
Всушност, те излажав... нема кај него подобро полошо... сѐ е прекрасно(што би рекле шпанците Extraordinario)
Мислам дека издавачката куќа беше неговата, Дитас, околу 350 денари беше кога јас ја купив. Ако не ти се брза да почекаш до викендов кога одам за дома, ќе ти кажам сигурна информација во која издавачка куќа да ја најдеш.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.228
Поени од реакции
6.709
Вака...сестрами ги има прочитано Ерагон и Првородениот,додека останатите 2 книги од тетралогијата неможе да ги најде низ книжарниците...Знае ли некој каде може да се најдат (Brisingr и Inheritancе)?
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Dali nekoj ima slusnato za knigata Kriv Pravec od Dimko Tasevski i dali moze da se najde negde?
 
Член од
18 октомври 2013
Мислења
15
Поени од реакции
1
Некој ја има ли ,,The Game" и ,,Тhe rules of the Game" од Neil Strauss

Ovie dve knigi gi imam pro4itano i mnogu se interesni(no gi piratizirav).Sega dojaga rodenden na eden moj drag drugar i ja znam deka ovie knigi ke bidat odli4ni za nego no skapoe da se donesat.Ako nekoj gi ima i volja da gi prodade neka napisi.iLi(golemo I i malo l se isti)ako gi ima vo nekoja nasa knizara ne ka kaze kade.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Материјали на нетов за паганското во народните празници (конкретно од 1 март (ден на паганска нова година до Ѓурѓовден - најголемиот пагански празник)? Споредба на дејностите што ги вршеле старите Словени за време на тие празници и денес христијаните што вршат слични такви дејности? HELP
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ме интересира, дали “Франкенштајн“ од Мери Шели ја има на македонски јазик?
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Еден добар цитат од И.Џ не ми текнува точно како беше вика: Лугето се направени да се сакаат предметите да се користат светот некако како да се.измеша. -Како беше точно ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom