Помош! - ми треба одредено дело/проект...

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Помош!Секако ако може:).

Темата на која треба да напишам краток есеј е: "Човекот не може да не комуницира".
Би била благодарна доколку ми нафрлите неколку тези, предлози врз што ќе можам да се потпрам затоа што инспирацијата моментално ми е нула:).
Значи не есеј целосно напишан, туку само тези околу кои би се задржала... :smir:
 

OrrCee

Сто посто проценти :)
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.524
Поени од реакции
23
Мотивот во песната е смртта на љубената.На почетокот е прикажам осамениот и разочаран поет, кој во депресивна атмосфера и време(полноќ,декември), се обидува да најде спас од мислите што го прогонуваат, од мислите за неговата сакана која повеќе ја нема.
Меѓу сонот и јавето, меѓу реалноста и халуцинацијата, слуша тропање и се надева дека ќе најде соговорник кој ќе ја ислуша неговата мака.Но, во собата влегува едно црно сениште-гавран, кој горделиво се смесува врз бистата на палада(божица на мудроста).Гавранот и симбол на смртта, но и на поетовото второ јас, па затоа во својот бесизлез и очај започнува разговор со него.Тоа е всушност монолог на поетовата растргната душа.Бара помош, напиток за заборав, бара уште еднаш да ја види, уште еднаш да ја допре, да ја прегрне својата љубена Ленора и добива одговор "никогаш повеќе-nevermore".Неговиот соговорник гавранот постојано му го повторува тоа никогаш повеќе.За на крај, очајно песимистички да заклучи дека нема надеж за неговата болна душа.

Ете тоа би била една кратка анализа на гавранот
Ти благодарам многу

Гавранот ? Или ?:uvo:
Да да
 
Член од
27 јули 2008
Мислења
10
Поени од реакции
2
Со надеж дека сеуште ти треба обработка на гавранот ке написам некој збор. Инаку тоа што се случувало со По додека ја пишувал оваа поема треба сам да го извлечеш. Како и да е јас и тоа ќе ти го дадам па ти думај се што че пишеш.

Едгар Алан По во поемата Гавранот ја опишува веста за смртта. Таа страшна вест му ја носи грд створ. Поетот во една темна и страшна нок, околу полноќ, седејќи покрај своите книги слуша како некој тропа. Но ноќта страшна не носи ништо добро. Ни гостин, ниту патник. Носи морничавост и страв, страв од смртта. И токму во тој час во неговата соба доаѓа непоканет гостин, лош и грд створ. Створ ѓаволски, полн со очај, ужас, злоба... Гробна тишина..Седи и ништо не кажува. На прашањата упатени кон него има само еден одговор - NEVERMORE!!
Поетот се плаши со причина но не занего туку за неговата сакана Ленора.. Неговата слатка Ленора, со ангелски лик, неговата љубов неговата непрегор. Во сонот што го надвладува има визија за смртта. Чуствува насекаде тишина, мирнотија, шепот, студ, самотија.. И само едно име се провлекува, во н окта. Името на Ленора - Никогаш повејќе со неа. Страшното сениште му ја кини душата, му го пара срцето со неговиот NEVERMORE! Се труди да свати дека се тоа е шега, но залудно, гавранот ни мрда - ни прет, само коби на вратата, бдее со своите демон очи. Поетот мрак го обзема и темна сенка го покрива. И тој тони, длабоко во ноќта, а знае дека никогаш повејче нема да се крене.. NEVERMORE!

--- Тој умира и ја гкеда неговата смрт, насекаде околу него тишина, студ, и понекоја тажачка. Го мириса и темјанот... Неговата разделба со овој свет...----

Ова е мала помош како концепт одземај додавај како што сакаш и не замерувај ако имам грешки и бесмислени зборови, доцна е..

еве уште нешто што успеав да напишам а во прилог на тоа претходното.
Земајќи го предвид фактот дека господинот По претставува еминентна личност во поглед на литературата, доаѓаме до заклучок дека и покрај неговиот контраверзен живот останува забележан како врвен сликар на пишаниот збор. Ако се водиме по онаа старата, дека сликата земенува 1000 зборови, во овој случај, во придружба на поема од ваков калибар би рекол дека еден збор заменува 1000 слики, побудува чувства од внатрешноста, ги влече од утробата и ги претвора во воздишки на незаборавот.
Хартијата сеуште шушка под суровоста на перото, под околностите во која е напишана една од најубавите поеми на сите времиња. гавранот изобилува со ужас, темнина и морничавост. Но и покрај маестралната суровост се појав уваат бројн и ресурси на љубовна емозија скриена помеѓу строфите, како пајак кој тае и ја чека својата жртва на емоцијонална мрежа.
Анализа на оваа поема е крајно неблагодарна работа, најпрво затоа што делото е напишано на двосмислен начинпа секој индивидуалец има слобода да си изгради своја приказна. Како и да е, земајќи го податокот дека г-дин По претставувал голем љубител на алкохолот и на халуционите дроги, дојдов до своја теза. Според мое лично толкување писателот ја поделил поемата на два дела, првиот - реален *каде што реално ја опишува неговата состојба, соба, чукањето на вратата..

За вториот дел ке оставам да си создадеш своја слика секако ако го подржуваш моето гледиште. Се надевам дека помогнав.
П.С. Најдобрата поема EVER!

само едно мало барање... Мала помош околу Обработката на -КОГА ЈА ЉУБЕВ ДЕНИЦИЈА- некој вовед како да почнам и што е всушн ост поентата. Би ми користеле малку постручни мислења. фала

П.С. на кој му треба нешто во врска со Александар Македонски нека каже најдов нешто од средно што сум пишувал...
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
И јас бев во недоумица во врска со анализата дали поетот на крајот умира но според пишуваното на DarE|ForMorE може да се претопстави дека е така инаку горе имаш понудено добар материјал што е од голема помош.. браво:smir:
 
M

M del Mar

Гостин
Да поетот умира на крајот...а гавранот ја симболизира токму и неговата смрт, а не само смртта на неговата сакана.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
19
Поени од реакции
0
ke ve zamolam za pomos mi treba esej za dekameron i pekolot??? dali ima nekoj ?
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
ke ve zamolam za pomos mi treba esej za dekameron i pekolot??? dali ima nekoj ?
Почни од почетокот на темата имаш мн мислења во врска со овие две или пак искористи ја опцијата Барај погоре обележи по мислења и сигурно ке најдеш можеш да провериш и тука http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=32018 ае:smir:
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
19
Поени од реакции
0
Почни од почетокот на темата имаш мн мислења во врска со овие две или пак искористи ја опцијата Барај погоре обележи по мислења и сигурно ке најдеш можеш да провериш и тука http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=32018 ае:smir:
probav taka kako sto mi kaza ama nema site ja baraat ama nikoj ja nema...
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
probav taka kako sto mi kaza ama nema site ja baraat ama nikoj ja nema...
Епа вака сеа еве ти линк до тема за „Пеколот“ - Данте Алигиери http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=29281 имаш темелна разработка на делото и плус некој есеј имаш таму најпоследно шо ти е а за Декамерон пробај напиши си ако веќе нема ништо на форумот:helou:
 
Член од
16 септември 2009
Мислења
154
Поени од реакции
3
Ми треба нешто како состав за животот и делото на Данте Алигери и нешто малце за пеколот... исто така за состав ми треба и животот и делото на Франческо Петрарка и канционерот... :salut: ако има некој нешто нека дај...
 

RIOT!

dust in the wind
Член од
10 септември 2009
Мислења
90
Поени од реакции
16
Луѓе ај ако случајно ви се наоѓа некој состав за писмена на следниве две теми:
1. Несебичната љубов на чичко Горио (од "Чичко Горио")
2. Секој човек умира тешко ако умира трајно (од "Смртта на Иван Илич")

Фала однапред...:smir:
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
У петок праам писмени и сеа треба да споредуваме ликови од 3 книги Злосторство и казна - Смртта на Иван Илич и Чичко Горјо!! Треба тие шо се главните ликови да ги споредиме да дојде како есеј. ама мене за кур не ме бива за оваа работа и ако сака некој да помогне ке му бидам благодарен па ако сака и го частам нешо ако сака!!
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Потребна ми е семинарска по Македонски јазик 1. Значит имам избор од појке теми, па ако имат некој нешто, пожелно би било да пишит. Поздрав
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Кочо Рацин - Елгии за тебе
Константин Миладинов - Бисера и Голапче
Рајко Жинзифов - Глас
Заспала мома крај море
Убава милка милкана

Да не му се наоѓаат на некој? не се за мене така да сеедно дали ќе најдете :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom