Помош! - ми треба одредено дело/проект...

felixthecat

Boys Don't Cry
Член од
6 јануари 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
dali znaete nesto od sto moze da se uci makedonski jazik , a po moznost objasnuvanjeto da e na srpski ili angliski ?
 
Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
Дали може да се најде 1984 од Џорџ Орвел на македонски..некаде..?
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Пишувам есеј за Freddie Mercury, темата е "Есеј за него" , па ако на некого му текне некоја убава реченица за него во врска со ова би било супер ако ја напише тука или да ми ја прати...секоја помош е добродојдена(сакам да победам на натпреварот кој е за 2недели :costumed3 ). Јас го имам напишано, но треба уште работа, I guess...
Фала однапред!
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ме интересира дали некој ја има прочитано или го гледал филмот A clockwork orange и да каже свое мислење
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Така најубаво ја бива, само јас не сум читал, не знам пишано како изгледа. А филмот е малку... “радикален“. (не ми текна у моментот поарен збор). Не е за секого, страстни филмофили а особено обожаватели на режиси со стил ќе го обожаваат. Оние другите, ќе им биде досадно, ама нема да заспијат. Има крв и слично. :)
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Ме интересира дали некој ја има прочитано или го гледал филмот A clockwork orange и да каже свое мислење
Го гледав филмот пред 1-2месеци и сеуште сум фасцинирана од целата приказна...мене ми беше премногу интересен, а брат ми го исклучи по првите 15минути. Можеби почетокот ке е малку досаден, ама вреди да се изгледа до крај и треба многу трпение...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
[media]http://www.youtube.com/watch?v=6XvydYaVuSc&feature=related[/media]
Ова е можеби најавтентичната сцена за филмот, иако поентата која доаѓа на крај е поважна, но...
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Филмот е култен. И не, немој да го гледаш на празен стомак. =)
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Го гледав филмот пред 1-2месеци и сеуште сум фасцинирана од целата приказна...мене ми беше премногу интересен, а брат ми го исклучи по првите 15минути. Можеби почетокот ке е малку досаден, ама вреди да се изгледа до крај и треба многу трпение...
баш според мене почетокот е најдобар од филмот, и се мислев дека ќе се работи во филмов за борби помеѓу ваквуи групи на криминалци ама штета што така не се одвиваше понатаму
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
ПОМООООШ:):):)
Луѓе помагајте ако имате нешо за Алберт Ајнштајн:):), барав цело време и најдов само на википедија, али знам дека тоа нема да ми признае професорката.:(:(..
Поздрав...:):)
 

Шмизличка

Let the good things roll
Член од
11 мај 2007
Мислења
355
Поени од реакции
4
Луѓе ве молам да ми помогнете да најдам нешто за магла...ама во Македонија. Некои статистики за магловити денови, извештаи од метеоролошка станица или нешто слично. Цела недела барам ама ништо не најдов:toe:

фала.однапред=)
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
ми треба есеј 5-6 страни на една од овие теми можи да биди , освен на македонски се разбира , српски хрватски, англиски. ПЛС ако има некој пуштете побрзо

1. Зошто луѓето зборуваат различни јазици
2. Човекот како градител или уривач
3. Човек на човека му е човек или вол

ми требаат есеите да бидат од филозофска гледна точка се разбира
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Гоголевиот Шинел

Ве молам да ми напише некој шо знае шо се расправа во оваа повест.
Јас знам само дека некој советник си купил шинел и му го украле.
Ако знае некој повеќе нека пише.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom