Полициска академија - Скопје

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Pa verojatno samiot naslov ti kazuva ... Policiska akademija Skopje, zar treba nesto dopolnitelno?
Kakva institucija e na primer Fakultet za muzicka umetnost?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Znam nekoi sto studiraat tuka i dosta se zadovolni , ima i internat i si sedat tamu samo malku se odvoeni od civilizacija
 

F.A.

Smile Now, Cry Later
Член од
17 април 2007
Мислења
862
Поени од реакции
3
Полициска aкадемија

Не успеав да најдам ваква тема ако има друга избришете ја оваа.
Ме интересира нешто повеќе околу Полициската академија, значи каде се наоѓа, таму ли се престојува за време на студирање? Што е потребно за да се запишеш? Каква работа можеш да добиеш ако ја завршиш? Дали само обичен цајкан или па граничен ? Ајде ако знае некој нека пише нешто повеќе.
 
Член од
23 април 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
ЗНАЧИ ВАКА:
ПОЛИЦИСКАТА АКАДЕМИЈА СЕ НАОЃА ВО ИДРИЗОВО ОД ДЕСНАТА СТРАНА.(АКО НЕ ЗНАЕШ КАДЕ Е ТОА-ПОСЛЕ МАЏАРИ,ПА ХИПОДРОМ, ПА ТРУБАРЕВО, ПА ЈУРУМЛЕРИ И СТИГНУВАШ ВО ИДРИЗОВО)
ЗА ДА СЕ ЗАПИШЕШ ТРЕБА ДА ГИ ИСПОЛНУВАШ НИВНИТЕ ТЕШКИ УСЛОВИ КАКО КОНДИЦИЈА И РЕД ГЛУПОСТИ. ЗА ДА СЕ ЗАПИШЕШ ТРЕБА ДА ПОЛАГАС СПЕЦИЈАЛЕН ТЕСТ КОЈ ШТО НЕ Е И БАШ ЛЕСЕН.
Е СЕА ЗА РАБОТА- КОЛКУ ШТО ЗНАМ ЈАС СЕКОЈА ГОДИНА СЕ ЗАПИШУВААТ ОНОЛКУ СТУДЕНТИ КОЛКУ ШТО МОЗАТ ДА СЕ ВРАБОТАТ ВО МВР.
ИНАКУ ДОСТА Е ТЕШКА АКАДЕМИЈАТА И ИМА МНОГУ ИСПИТИ.
АМА АЈ ДА НЕ ТЕ ПЛАШАМ ПОСЕТИ ЈА НИВНАТА СТРАНА
www.policeacademy.edu.mk
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Не успеав да најдам ваква тема ако има друга избришете ја оваа.
Ме интересира нешто повеќе околу Полициската академија, значи каде се наоѓа, таму ли се престојува за време на студирање? Што е потребно за да се запишеш? Каква работа можеш да добиеш ако ја завршиш? Дали само обичен цајкан или па граничен ? Ајде ако знае некој нека пише нешто повеќе.
Обичен цајкан или граничен ?:pos2: Или ограничен..:pos2: .
Со завршување се стекнуваш со звање дипломиран криминалист.
Постои интернатско сместување кое не е задолжително...Можеш, ама и не мораш да добиеш вработување..исто како лекар, нели ?

ЗНАЧИ ВАКА:
ПОЛИЦИСКАТА АКАДЕМИЈА СЕ НАОЃА ВО ИДРИЗОВО ОД ДЕСНАТА СТРАНА.(АКО НЕ ЗНАЕШ КАДЕ Е ТОА-ПОСЛЕ МАЏАРИ,ПА ХИПОДРОМ, ПА ТРУБАРЕВО, ПА ЈУРУМЛЕРИ И СТИГНУВАШ ВО ИДРИЗОВО)
ЗА ДА СЕ ЗАПИШЕШ ТРЕБА ДА ГИ ИСПОЛНУВАШ НИВНИТЕ ТЕШКИ УСЛОВИ КАКО КОНДИЦИЈА И РЕД ГЛУПОСТИ. ЗА ДА СЕ ЗАПИШЕШ ТРЕБА ДА ПОЛАГАС СПЕЦИЈАЛЕН ТЕСТ КОЈ ШТО НЕ Е И БАШ ЛЕСЕН.
Е СЕА ЗА РАБОТА- КОЛКУ ШТО ЗНАМ ЈАС СЕКОЈА ГОДИНА СЕ ЗАПИШУВААТ ОНОЛКУ СТУДЕНТИ КОЛКУ ШТО МОЗАТ ДА СЕ ВРАБОТАТ ВО МВР.
ИНАКУ ДОСТА Е ТЕШКА АКАДЕМИЈАТА И ИМА МНОГУ ИСПИТИ.
АМА АЈ ДА НЕ ТЕ ПЛАШАМ ПОСЕТИ ЈА НИВНАТА СТРАНА
www.policeacademy.edu.mk
Никој не гарантира вработување, затоа бројката на примени бруцоши нема врска со потребата од вработување во МВР...Инаку има околу 45-50 испити за 4 години.
 

Anuskan

~Keep Smiling~
Член од
13 јануари 2008
Мислења
191
Поени од реакции
10
Срц како прво многу тешко би се запишал таму. Зашто дури и на конкурсот јасно си пишува дека предност имаат децата на вработени во МВР и националности. (Значи тато, мама или сл. да работат у МВР на некоја позиција, или дете на бранител, или националност друга). Како второ има полагање физичко - мораш да имаш правилна висина, тежина, скокање во далечина, трчање (спринт 20 метра брзина), колку правилни стомачни за 30 секунди ке напраиш, колку пати ќе кренеш тегови за 30 сек (бенч) така нешто.

Брат ми е втора таму и едвај го примија. Полагаше вовед во право мислам и физички тестови, и плус успех од средно. Е сеа сите беа 5.00, а он не баш (лол), дете на вработен во МВР е (татко ми е началник), ама мораше да се пише дека е Хрват за да го примат на национална основа (имаме Хрватско државјанство) заради послабиот успех.

А инаку колку што го глеам брат ми колку учи (пред компјутер со игрици) па и не е баш екстра тешко. Хехе. Или е он доста паметен па малце му треба. Хахахаха.
А за престој таму ако не си од Скопје подобро е таму да си престојуваш, а ако си од Скопје можеш домче да си бидеш. Ама после со автобуси, кола секој ден ќе треба горе доле да идеш. Брат ми си седи домче, со кола иде таму, ваму (среќа татко ми таму работи- во хеликоптерска единица, таму им се хангарите и канцелариите), ама знам едно девојче од Скопје е, ама пак си престојува таму.

И плус колку што знам Можеби нема да примаат на Полициска Академија оваа година.
А ако примаат со среќа. Ќе ти треба.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Срц како прво многу тешко би се запишал таму. Зашто дури и на конкурсот јасно си пишува дека предност имаат децата на вработени во МВР и националности. (Значи тато, мама или сл. да работат у МВР на некоја позиција, или дете на бранител, или националност друга). Како второ има полагање физичко - мораш да имаш правилна висина, тежина, скокање во далечина, трчање (спринт 20 метра брзина), колку правилни стомачни за 30 секунди ке напраиш, колку пати ќе кренеш тегови за 30 сек (бенч) така нешто.

Е многу убаво....Значи ако немаме некој родител у полиција,ако не сме од друга националност,и ако не сме дете на бранител нема влагање у полиција а? :)

И не сум знаел дека толку треба да се ( и се) спремнни нашите полицајци вака наизглед не изгледаат така..Изгледа,изгледот лаже малце...или пак така треба да си спремен само тогаш кога влагаш и никаааад више ..
 

F.A.

Smile Now, Cry Later
Член од
17 април 2007
Мислења
862
Поени од реакции
3
И на пример да ја завршиш академијата што работа ќе имаш? Обичен полицаец и гранична полиција? Толку?
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
И на пример да ја завршиш академијата што работа ќе имаш? Обичен полицаец и гранична полиција? Толку?
Зошто добивам впечаток дека не ги читаш постовите?!
Каков обичен полицаец со високо образование? Се стекнуваш со занимање дипломиран криминалист, како што и погоре некој напиша. Инспектор наједноставно, ако претходното ти е тешко за разбирање.
И да, доста е тешко да се влезе во таа листа на привилегирани личности кои студираат на полициска.
Кога требаше да се запишувам на факултет и мене ова ми беше приоритетна желба, но таму успеваат само врските, па немајќи ги навреме се откажав. Ако се најде некој да те бутне ОК, немаат врска ни приемните кога имаш добра потпора.
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
425
Поени од реакции
8
сакам да се записам на полициска некој дали мозе да ми објасни повеке?Фала
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Немој бе за џандари да идете ,срамота е.Ќе ве збори цело маало после.:nenene::nenene:
 

butterfly8

peperutce
Член од
17 март 2009
Мислења
96
Поени од реакции
5
А зар и за џандари треба факултет?!? :) Јас сакав да се запишам таму. Што да ти кажам? Ако имаш добри оценки, физички си подготвен и си свесен каква работа ќе работиш и сеуштe сакаш тогаш најди врски, плати и вози:)
За работата мислев зависи што смер сакаш. Јас сакав да бидам детектив за криминалистика ама ме пишманија. Демек жена ќе бидеш па треба маж, деца а не да си нонстоп на работа дење, ноќе, у превод ќе немаш приватен живот, па ќе те убијат:)...
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
бајдвеј веќе не се вика Полициска Академија туку се вика Факултет за Безбедност, се наоѓа во Идризово (село во Скопско), самиот факултет се оградува со било каква поврзаност со МВР за вработување на тие што ќе завршат на тој факултет, што не е случај со обуката за полицајци.Има многу физичко, неможе секој да влезе (нормално ако имаш врски не важи за тебе) има некој биометрички услови што треба секој да ги исполнува итн итн...
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Академијава ми е во близина:)
Значи се наоѓа во Колонија- Идризово (околу 10 км од центарот на Скопје)
Не е воопшто лесно да се студира таму, треба преголема физичка подготвеност, премногу спортови и вежби што неможе секој да ги издржи. Мислам дека е многу ефтино во интернатот бидејки и повеќето се од провинција а премалце има од Скопје:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom