Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Отвори било кој профил на овие гнидиве што се нарекуваат аналитичари, бранители на македонија, и во коментари има лудаци кои коментираат секакви глупости. Се палат на нешто што нема да се случи, ќе рушеле, ќе палеле. :pos:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Излегува на видело дека платформата на шќиптарите била за да ВМРО ДПМНЕ не формира влада. Сега таа омекнува и нема да е пречка за влада.
Целта е елиминација на партија која е кочница за промена на името. Чувствувам дека Македонија престанува да биде... И тоа со амин на помал дел од македонскиот народ.
Јанко свињата максимално го избегавам. Обично го пуштам кога се случуваат некои настани кои не ви идат у прилог, па да го гледам како тажи, лаже и измислува глупости, како на пример кога см го раздигаа на клоци од дбк или брклата од мвр. Вчера го пуштив за владава да видам какви жалопојки ќе кажува и го кажа ова што ти си го пишал од А до Ш. Фати и некој лик по телефон што најавуваше дестабилизација, големи количини оружје во Чаир по домови, па дека ќе гинело невино население.

Само продолжете да си се лажете себе си каков херој и патриот е паторот, дека ништо не прифати од платформата.
СЈО не го прифати паторот. Што се однесува до јазикот, времето ќе покаже, меѓу се' другото што "патриотот" ни го сервираше од кујната во Тирана, за спас на неговиот шупак, сигурно потпишал убрзан курс по ш иптарски за жена му и ќерките. Се виде неговиот "патриотизам". Го има само во вашите бујни фантазии.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Се тоа што гласало за вмро треба да се брка од работа, тоа пензионерите одма пензиите намалување за 50%.
Кога притиснав цитат мислев нешто друго да ти пишам, ама читајќите подолу сватив дека ти го мразиш секој пензионер, веројатно секој административец, а сигурно и секој вмровец.
власта која така дели народни пари додека болни деца умираат а семејства немаат огрев ни храна, треба да си замине веднаш и да одговара за своите криминали
Отвори да видеш како гласаат за покачување на плати и за добивање поголеми привилегии, сите се како од една мајка родени, одма гласаат ЗА.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Тие што работат трета смена за 9000 да се утепаат ли или ќе одиш да ги исмејуваш?
Јас тебе те исмејувам. Ти си посебен случај. Ем елоквентен стручњак, ем чека владата да му ја зголеми платата.[DOUBLEPOST=1487752808][/DOUBLEPOST]
Глуп, не можеш ни да одговориш. Просечната плата била над 12 илјади, а луѓе работат за 9000. Такви луѓе исмејуваш ти, затоа што си мало човече кое мисли дека е нешто големо, си мислиш дека си јак ако браниш криминалци, џабе се криеш позади тие експертски мислења кои немаат никакво значење. Човече малечко кое е дел од диктаторска власт, брани криминалци и пишува глупости на форум. Ти се можело да исмејуваш па дури, ама не за долго гнидо скапана.
Мали, ти треба нешто да ти потфрлам? Да си купиш нешто. Види мајката... има луѓе кои заработуваат со своите квалитети, а ти мислиш дека мора власта на „човека“ да му даде. Не бе, јас не работам од вчера, сум работел и во време на Бранко, Љубчо, Бранко/Костов/Бучко, Грујо... Мислиш ли дека од сите власти сум дел? Не сум бил од ниедна.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Пак да не не призна Унгарија под уставно име? @Ireal
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Пошто го испоти на форумов за употреба на литературен јазик, па би сакал да те прашам од кое свирипичино си ти? Вака ми заличуе некоја кратовска вукојебина накај бугарска граница што всушност го објаснува твојот восхит кон копарот како зачин за секоја манџа:)
Мојот „јазик“ ти наликува на кратовски, источно-македонски, „накај-бугарски“..? По „чему“ тоа? Си ги слушнал ли ти тие говори, воопшто?
Да сум од некое свирипичино ќе бев на пониско ниво и од тебе веројатно, иако не мора да значи.[DOUBLEPOST=1487753240][/DOUBLEPOST]
Јанко свињата максимално го избегавам. Обично го пуштам кога се случуваат некои настани кои не ви идат у прилог, па да го гледам како тажи, лаже и измислува глупости, како на пример кога см го раздигаа на клоци од дбк или брклата од мвр. Вчера го пуштив за владава да видам какви жалопојки ќе кажува и го кажа ова што ти си го пишал од А до Ш. Фати и некој лик по телефон што најавуваше дестабилизација, големи количини оружје во Чаир по домови, па дека ќе гинело невино население.

Само продолжете да си се лажете себе си каков херој и патриот е паторот, дека ништо не прифати од платформата.
СЈО не го прифати паторот. Што се однесува до јазикот, времето ќе покаже, меѓу се' другото што "патриотот" ни го сервираше од кујната во Тирана, за спас на неговиот шупак, сигурно потпишал убрзан курс по ш иптарски за жена му и ќерките. Се виде неговиот "патриотизам". Го има само во вашите бујни фантазии.
Ти ако прочиташ повеќе време наназад, ќе видиш што сум пишувал. Уште кога Грујо имаше мандат, дека платформата е „алиби, рачка“ за да не формира влада. Е сега... новите моменти тогаш не беа актуелни. Ама гледам дека платформата и не мора да е баш „рачка“.. Изјавите на Аљи од вчера се, омекнати, „конструктивни“...
Смешно е да се верува дека Груевски прифатил за јазиците, а СЈО е причината за неформирање на влада. СЈО е најмал проблем. Директивите се да не се „игра“ ВМРО ДПМНЕ. Нивната победа на изборите мааалку ја „зезна“ работата, но центрите на игра се многу посилни за да ги спречи тоа.
Не можам да тврдам, но навистина мислам дека почнува крајот на Република Македонија. Дај боже да се лажам. Мора да влеземе во ЕУ и НАТО, а тоа значи крај на РМ, односно... почеток на држава со ново име и изгубен идентитет. А башка што веројатно македонскиот народ нема да е носител на националната државност. А и македонскиот народ ќе се изгуби како „македонски“. Ова не е параноја, ова очигледно се случува.
Ако не беше така, ВМРО ДПМНЕ како победник без проблем ќе формираше влада.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Мојот „јазик“ ти наликува на кратовски, источно-македонски, „накај-бугарски“..? По „чему“ тоа? Си ги слушнал ли ти тие говори, воопшто?
Да сум од некое свирипичино ќе бев на пониско ниво и од тебе веројатно, иако не мора да значи.
Виница ама убутан у Скопје последниве 10 години? И онака у моменти на нервоза кога неможеш да се исконтролираш искача арпата од тебе и викаш "СЛУЖИШ ТИ МЕНЕ ЗА ПОТСМЕВ" : ))) Види не дека Скопје е незнам што, али скопјанец никад нема да склопи реченица у овој редослед : ))
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ти ако прочиташ повеќе време наназад, ќе видиш што сум пишувал. Уште кога Грујо имаше мандат, дека платформата е „алиби, рачка“ за да не формира влада. Е сега... новите моменти тогаш не беа актуелни. Ама гледам дека платформата и не мора да е баш „рачка“.. Изјавите на Аљи од вчера се, омекнати, „конструктивни“...
Не знам што значи „рачка“ у дадениов контекст.
Бујар Османи на тв24 или Телма кажа дека сдс и дпне имале ист став во однос на прашањата за јазикот. Ако тоа е основата на „платформата“ зошто не се договорија дпне и дуи за формирање влада? - кратко и јасно - СЈО.
Не спорам за „рачки“ и омекнати „конструктивни“ ставови на аљи понатаму. Јасно е кој е кој во државава.
 
S

silmarillion

Гостин
Ама на ДУИ и Бујар му веруваме само кога ќе каже позитивно за ВМРО, за СДС кога ќе каже позитивно не му веруваме. Шо не е јасно?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
...незнаев , а рука на срце и не веруев дека silmarillion и Almeida се од оние џукели без педигре кои тврдат дека се "скопјани" :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom