Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
Изгледа им го нема, штета, ама нека даде некој друг пример за да може сите да го следат.
Па имаш пример само пошто не памтите подалеку од 10 години затоа и не се сеќавате.
Туку веќе кога праша вака според тебе безразлика што рекол Заев пошто досега видовме дека човекот едно мисли , друго збора трето прај, дали треба да си даде оставка од на чело на партијата заедно со се цела свита вечни врвни функционери во СДСМ. Чисто онака ме интересира дали си доследен на ставовите.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.225
Нормално ли е при изборен неуспех виновници и жртви да се бараат меѓу најниските слоеви и теренци, а не во раководството. Зарем одговорност не треба да понесат оние кои ја воделе кампањата и кои биле главни на листите?
Пааа...... вака и да и не,
теренците ти се како да кажам, луѓе кој си ја гледат само својата корист од врботување до било што, да отидеш да кажеш проблем на некој таков, он нема ниту да го слушне не па да се замара да ти го реше, т.е. да ги каже на повисоко ниво, па да се бара чаре, туку и во очи ќе те лаже дека нема никаква врска, а на локално ниво е бог.

Поради ваквите неодговорни подолу, имаме впечаток дека и оние одозгоре не ги бива (не дека ги бива), кога министрите одат по селата и градовите тоа е ТОП СИКРЕТ никој ништо незнае/незнаел и само тие (оние поглавните на партиско ниво) се присутни, обичен смртник не може да пристапи до некој поглавен, обично на министерот му велат дека се е во ред, дека нема никаков проблем, со писмо до некоја институција обично ќе почекаш неколку години со одговор кој вели, дека не се они криви туку некој паднат од марс е крив.

Потоа имаме министери кој не се информирани каква е реалната ситуација и носат одлуки кој не ги решаваат проблемите (ги решаваат на мал дел).

И доваѓаме до тоа дали и главните се криви,
ДА криви се, овој изборен резултат е ваков благодарејќи на нив!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Кога лажеш, смрдиш... Дедо ми не бил во бугарскиот дел од окупираната Македонија. И сега шо прајме бе „спуфтаен“? Затоа, кога лажеш... може и да се наденеш. Сега измислувај со балистите дека се „ујдисал“. Кога првата работа не успеа, веднаш на нова варијанта. Типично за комунистичките-голтарски методи со дискредитација на домаќините кои работеле и не оделе по кафеани, ами „куќеле куќа“. А башка што во ’45 г. многу мина лесно наоѓале 2 сведоци и станале (прво)борци. А колку од нив пушка не виделе цело време.[DOUBLEPOST=1484577009][/DOUBLEPOST]
Море, Лет... ти разбираш ли дека нема начин да се докаже дека некој направил коалиција? Изјавите не се валидни, тие не важат за гласање. Затоа, ова се измислени постапки, ненаведени во уставот, за да се постигнат политички цели. Иванов сосема легално постапил. Сепак, човекот има поголем капацитет од видовитите толкувачите на уставот на форумот.
Ти колнеше и проколнуваше партизани кои се бореле и живот давале за слобода на Македонија а ги величаше џелатите кои овде колеле убивале и палеле живи луѓе и патриоти

А инаку пак се гледа поквареноста на твојата душа и затрованоста на твојот мозок, во ништо да не се имало доверба параноја и страв од се
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Нормално ли е при изборен неуспех виновници и жртви да се бараат меѓу најниските слоеви и теренци, а не во раководството. Зарем одговорност не треба да понесат оние кои ја воделе кампањата и кои биле главни на листите?
Во нормални услови промената би започнала од раководството, па се до локалните шупаци кои се напикани во анусот на луѓето од централата. Но, кај нас не постои внатрепартиска демократија.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Предавниците тоа и заслужуваат.
А вие заслужувате бан.
Кои сте вие да решавате кој е предавник, а кој херој??
Ако се држи до некакво достоинство на овој форум, вашите коментари треба да бидат избришани, а вие санкционирани.
Ставови не се бранат преку лични навреди.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
А вие заслужувате бан.
Кои сте вие да решавате кој е предавник, а кој херој??
Ако се држи до некакво достоинство на овој форум, вашите коментари треба да бидат избришани, а вие санкционирани.
Ставови не се бранат преку лични навреди.
Кога некој поддржува и со сите сили се обидува да одбрани предавници истиот тој е предавник и со него не треба ништо да се прави муабет, само треба да се смееш додека го читаш и ако имаш можност да го плукнеш. Порано предавниците биле стрелани а сега ако не тоа може од работа да се избркани, најубаво за мутантите вмровски е тоа.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
да наречеш некој бугар е стварно одвратна навреда
Ако е навреда да наречеш Албанец ш иптар, уште поголема е да наречеш Македонец бугар или шумадиски голтар. Затоа контролирајте се малку.

И онака тоа што го пишувате овде е без врска.
Како сите да сте удрени со цигла по глава, па цело време верглате иста приказна замислувајќи се дека сте некои големи толкувачи на Уставот и законите.[DOUBLEPOST=1484582578][/DOUBLEPOST]
Кога некој поддржува и со сите сили се обидува да одбрани предавници истиот тој е предавник и со него не треба ништо да се прави муабет, само треба да се смееш додека го читаш и ако имаш можност да го плукнеш. Порано предавниците биле стрелани а сега ако не тоа може од работа да се избркани, најубаво за мутантите вмровски е тоа.
Мутациите ги засегаат сите популации, независно од нивната партиска припадност.
Јас еве не го познавам Ѓорѓи Н., затоа те молам кажи ми што тој како вмровец им предал на Бугарите???
Ви недостига основна култура на дискутирање. Како вчера да сте слезени од Подржикоњ.
 
W

wicked_1

Гостин
Ако е навреда да наречеш Албанец ш иптар, уште поголема е да наречеш Македонец бугар или шумадиски голтар. Затоа контролирајте се малку.

И онака тоа што го пишувате овде е без врска.
Како сите да сте удрени со цигла по глава, па цело време верглате иста приказна замислувајќи се дека сте некои големи толкувачи на Уставот и законите.[DOUBLEPOST=1484582578][/DOUBLEPOST]
Мутациите ги засегаат сите популации, независно од нивната партиска припадност.
Јас еве не го познавам Ѓорѓи Н., затоа те молам кажи ми што тој како вмровец им предал на Бугарите???
Ви недостига основна култура на дискутирање. Како вчера да сте слезени од Подржикоњ.
Многу е интересно како те нема нигде да изиграваш полиција на морал и етика кога дотичниот пцуе мајки и слично.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Ако е навреда да наречеш Албанец ш иптар, уште поголема е да наречеш Македонец бугар или шумадиски голтар. Затоа контролирајте се малку.

И онака тоа што го пишувате овде е без врска.
Како сите да сте удрени со цигла по глава, па цело време верглате иста приказна замислувајќи се дека сте некои големи толкувачи на Уставот и законите.[DOUBLEPOST=1484582578][/DOUBLEPOST]
Мутациите ги засегаат сите популации, независно од нивната партиска припадност.
Јас еве не го познавам Ѓорѓи Н., затоа те молам кажи ми што тој како вмровец им предал на Бугарите???
Ви недостига основна култура на дискутирање. Како вчера да сте слезени од Подржикоњ.
не треба некоја кузнај шо големина да истолкуваш закон ил устав не е тоа библијата па ако пиши БЕЛО да го истолкуваш ЦРНО
а мене некој да ми каже дека сум бугар многу би ме навредил
тебе не?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ако е навреда да наречеш Албанец ш иптар, уште поголема е да наречеш Македонец бугар или шумадиски голтар. Затоа контролирајте се малку.

И онака тоа што го пишувате овде е без врска.
Како сите да сте удрени со цигла по глава, па цело време верглате иста приказна замислувајќи се дека сте некои големи толкувачи на Уставот и законите.[DOUBLEPOST=1484582578][/DOUBLEPOST]
Мутациите ги засегаат сите популации, независно од нивната партиска припадност.
Јас еве не го познавам Ѓорѓи Н., затоа те молам кажи ми што тој како вмровец им предал на Бугарите???
Ви недостига основна култура на дискутирање. Како вчера да сте слезени од Подржикоњ.
Кога некој има искривена фаца ко да е преживеан од Чернобил значи е вмровец, по тоа се познаваат. Може и 3 раце имаат и 20 прсти на една рака, тоа се тие мутанти забегани кои како да преживеале нуклеарна катастрофа па сега глумат патриоти. Тие треба да се протераат од земјава, доста им беше 10 години што ги гледавме и што беа закачени на државна цицка. Ништо во живот не постигнале, за никој не им е гајле освен за нив, не се замараат да помогнат или да подобрат нешто. Зошто да седат тука? На никого нема да му фалат.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Во нормални услови промената би започнала од раководството, па се до локалните шупаци кои се напикани во анусот на луѓето од централата. Но, кај нас не постои внатрепартиска демократија.
Не може на сите скандали и индиции за тешки криминали се да се реши само со менување чиновничиња во т.н трет ешалон и забрана на политички непожелни НВО-а, не може никој од врвот да понесе одговорност, така никаква криза нема да се реши, затоа реков и пред некој ден, хрватско сценарио, чистење на ракводстата и на двете најголеми македонски партии.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom