Покрај поскапувањето на струјата, укината е и дневната ефтина тарифа

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Која логика еј?Да бараш зголемување на цената на струјата заради инвестиции.

Зарем шкодите кои ги купивте пред 3-4 години ги амортизиравте,па сега треба да инвестирате со нивна замена во дачија дустер,неписмен референт со ссп а завршено средно месарско да зема 18к,елетро инжињер 40-55к или читачот на потрошена струја да зема 20к плус теренски додатоци а за потрошено гориво,сметки за телефони,нови компјутери,печатари,хартија................... и да не пишувам бидејќи 10-15 страници ќе бидат малку.

Едноставно како што многу приватни фирми ги намалија расходите,намалете ги и вие па тогаш имајте лице да барате зголемување на цената

Со ова поскапување конечно се одлучив да ставам сончеви панели а кога ќе ги монтитрам и пуштам во употреба ќе отидам во ЕВН да поднесам барање комплетно да ми ја исклучат струјата и да им го вратам саатот.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Која логика еј?Да бараш зголемување на цената на струјата заради инвестиции..
Според сегашниот Закон за енергетика, инвестиците ги плаќаме ние граѓаните,а тие се сопственост на ЕВН, Топлификација и тн.Значи ние им плаќаме тие да стекнуваат имот
Тој Закон е направен како што им одговара на претпријатијата. Всушност тој Закон тие самите и си го напиша.
Според тој Закон за се одлучуваат лепотаните од регулаторна,а тие се целосно под контрола на претпријатијата
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.132
од 1 јануари што ќе стартува не разбирам ке има друга фирма која ке нуди стрија или??
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Унгарија го замоли ММФ да ги испразни канцелариите затоа што до 2015 ќе го врати долгот. Има најава за реприватизација (враќање на сопствеништвото на државата) на претпријатијата за гас, струја, топлификација и со тоа и намалување на цените:

http://tsibanking.wordpress.com/2013/10/21/madarska-pozvala-mmf-da-isprazni-kancelarije-u-budimpesti-i-napusti-zemlju/#
Ајде тоа глупите татари нек се носат у П.М.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
од 1 јануари што ќе стартува не разбирам ке има друга фирма која ке нуди стрија или??
Ќе има друга или други фирми, но дистрибутивната мрежа е во сопственост на ЕВН, лепотаните се исто нивна сопственост и повторно ќе прават што сакаат. Единствен спас е да се развластат лепотаните од регулаторна. А тоа значи да се донесе нов закон за енергетика. Но за тоа се слаби изгледи. Власта нив ги смета за „ експерти “
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Барајќи производители и цени на соларни панели да монтирам го најдов ова
Golem komplet 2013.jpg Mega 1 komplet.jpg Mega 2 komplet.jpg
Исплатлива инвестиција која се враќа за 2-8 години во зависност од тоа клоку панели би се монтирале,остатокот од 20 години колку што е гаранцијата е гратис.

Не сум сигурен ама ќе се распрашам бидејќи мислам дека и владата дава субвенции за купување и монтирање соларни панели

И така сум решен а ако има и субвенци без двоумење купувам за почеток 10 соларни панели и одам во
ЕВН ДА ПОДНЕСАМ БАРАЊЕ ЗА ИСКЛУЧУВАЊЕ ОД МРЕЖАТА
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
Барајќи производители и цени на соларни панели да монтирам го најдов ова
Прегледај го приврзокот 97055 Прегледај го приврзокот 97056 Прегледај го приврзокот 97057
Исплатлива инвестиција која се враќа за 2-8 години во зависност од тоа клоку панели би се монтирале,остатокот од 20 години колку што е гаранцијата е гратис.

Не сум сигурен ама ќе се распрашам бидејќи мислам дека и владата дава субвенции за купување и монтирање соларни панели

И така сум решен а ако има и субвенци без двоумење купувам за почеток 10 соларни панели и одам во
ЕВН ДА ПОДНЕСАМ БАРАЊЕ ЗА ИСКЛУЧУВАЊЕ ОД МРЕЖАТА
И да е потребно 10 години вракање за инвестицијата со секое покачување си ти во плус така да ставај 10 соларни панели ако ги имаш парите на лагер.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Барајќи производители и цени на соларни панели да монтирам го најдов ова
Сеуште е скапо, 1700 евра е премногу. Очекувам за 5-10 години цената да падне на 500-700 евра за тој најскапиот сет.
Ако памтиш така беше и со уредите за плин, над 1000 евра, па паднаа на 5-600, а сега гледам има и за 350 евра.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Сеуште е скапо, 1700 евра е премногу. Очекувам за 5-10 години цената да падне на 500-700 евра за тој најскапиот сет.
Ако памтиш така беше и со уредите за плин, над 1000 евра, па паднаа на 5-600, а сега гледам има и за 350 евра.
Многу се паднати цените.
Пред 5-6 години еден пријател монтираше соларни панели со јачина од 12-15 KW/h а ги плати околук 9-10к евра.
Решен сум почетно да монтирам 6-8KW/h на куќа,нормално по потреба да функционираат во исто време 2-3 апарати за домаќинство.
По пресметките од сликите цената е околу 2850-4000 евра а незнам дали ќе биде поевтино бидејќи се монира еден контролен уред, затоа па ќе требаат повеќе батерии што мислам дека е подобра варијанта
Сепак не се разбирам до толку па затоа ќе ги контактирам а во меѓувреме ќе барам и на други места па каде ќе биде најповолно од таму ќе монтирам
Неверувам ама сепак мое мислење е дека можеби плати токлу скапо бидејќи ги монтираше на хала
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
@Fringe, @Branchez
Oва за што се залагате е добро, но не е рационално
Во техниката важи правило, се применува она што е најоптимално, а не она што е најдобро
Годишното траење на сончевиот сјај во Македонија е околу 2000 часови. Ако од 1 м2, се добие 100 вати струја, тоа значи дека од 1м2 панел, годишно ќе се добие 200 киловатчасови. Просечната годишна потрошувачка на струја, за едно домаќинство е околу 6000 киловатчасови а ова значи дека за едно домаќинство, би биле доволни 30м2 панели. За ова се потребни големи акумулаторски батерии бидејќи траењето на сончевиот сјај во декември се само 60 часа ( во јули е преку 300 часа )
Затоа мислам дека вакво нешто е претерано скапа и нерационална инвестиција.
Економски рационално, користење на сончеви панели само кога има сонце, Со поставување на 6м2 панел, кога има сонце имаш 600 вати што е повеќе од доволно за домашната потрошувачката.
Ако се комбинира со ветерница ( струја од сонце + струја од ветер ), ќе биде подобро решение. Со користење на мал уред за акумулација можат самостојно да се задоволат потребите за струја во количина од 60 - 70% годишно. А она што недостасува ќе се купи од ЕВН
Значи оптимално е 4-6 м2 соларни панели + ветерница од 500 вати
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Значи оптимално е 4-6 м2 соларни панели + ветерница од 500 вати
Па токму за ова и јас се залагам, лошо си ми го сфатил претходниот пост.
Проблемот е што во центар на Скопје има малку ветер.
Да не имаш некои ценовници за ветерници од 500 вати, колку да споредам?

На интернет има и за 400 долари, ама кај нас ќе те одерат со царини ако го нарачаш.

http://www.amazon.com/GudCraft-WG400-12-Volt-Generator-Controller/dp/B004P8FEEK
 
Последно уредено:

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Не сум сигурен ама ќе се распрашам бидејќи мислам дека и владата дава субвенции за купување и монтирање соларни панели

И така сум решен а ако има и субвенци без двоумење купувам за почеток 10 соларни панели и одам во
ЕВН ДА ПОДНЕСАМ БАРАЊЕ ЗА ИСКЛУЧУВАЊЕ ОД МРЕЖАТА
Дали си размислил дека во нашава држава се е смрдливо, па така да и ова со субвенциите...
Пример фино лепо се пријавуваш за субвенции, инвестираш 2000 евра, ако те извлечат на томбола, што е најдебилна работа, ти враќаат 300 евра назад.
Притоа те имаат во системот дека си корисник на алтернативна енергија, со самото тоа на еден начин и правиш штета на државата, т.е, не може да те цица.
Е сеа, првично субвенционираат, ово оно, ти реков ми рече, и оп после 5 години ти стига дома сметка за да платиш некој си данок за користење на алтернативни извори на енергија :pos: А неможеш да кажеш не пошто те има у дата база, има доставено фискална дека си купил опрема, и одма си корисник, па мора да си платиш давачка. И државичката наша посрана повторно те цица...
Сега размисли си дали ти се исплати за 300 евра да се бележиш :)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Дали си размислил дека во нашава држава се е смрдливо, па така да и ова со субвенциите...
Пример фино лепо се пријавуваш за субвенции, инвестираш 2000 евра, ако те извлечат на томбола, што е најдебилна работа, ти враќаат 300 евра назад.
Притоа те имаат во системот дека си корисник на алтернативна енергија, со самото тоа на еден начин и правиш штета на државата, т.е, не може да те цица.
Е сеа, првично субвенционираат, ово оно, ти реков ми рече, и оп после 5 години ти стига дома сметка за да платиш некој си данок за користење на алтернативни извори на енергија :pos: А неможеш да кажеш не пошто те има у дата база, има доставено фискална дека си купил опрема, и одма си корисник, па мора да си платиш давачка. И државичката наша посрана повторно те цица...
Сега размисли си дали ти се исплати за 300 евра да се бележиш :)
Секако ќе те бележат ако почнеш од еднаш да намалуваш сметки за пример 1000ден помалку. Нели имаше на канал5 на емисија се јавија корнисници на соларни колектори за топла вода, штом почнале да ги користат им доаѓале од Евн да проверат да не крадат струја и плус ги обвинувале дека крадат, тоа ти е исто како да си се пријавил за субвенции. Доаѓаа и кај нас во Куманово регистрираа кој користи водовод, а кој има бунар/хидрофор, кога тогаш ќе ни го наплатат и бунарот.
Овдека што и да направиш за себе да ти е поубаво/поефтино државата ќе те јаде додека не те уништи.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
@Fringe, @Branchez
Oва за што се залагате е добро, но не е рационално
Во техниката важи правило, се применува она што е најоптимално, а не она што е најдобро
Годишното траење на сончевиот сјај во Македонија е околу 2000 часови. Ако од 1 м2, се добие 100 вати струја, тоа значи дека од 1м2 панел, годишно ќе се добие 200 киловатчасови. Просечната годишна потрошувачка на струја, за едно домаќинство е околу 6000 киловатчасови а ова значи дека за едно домаќинство, би биле доволни 30м2 панели. За ова се потребни големи акумулаторски батерии бидејќи траењето на сончевиот сјај во декември се само 60 часа ( во јули е преку 300 часа )
Затоа мислам дека вакво нешто е претерано скапа и нерационална инвестиција.
Економски рационално, користење на сончеви панели само кога има сонце, Со поставување на 6м2 панел, кога има сонце имаш 600 вати што е повеќе од доволно за домашната потрошувачката.
Ако се комбинира со ветерница ( струја од сонце + струја од ветер ), ќе биде подобро решение. Со користење на мал уред за акумулација можат самостојно да се задоволат потребите за струја во количина од 60 - 70% годишно. А она што недостасува ќе се купи од ЕВН
Значи оптимално е 4-6 м2 соларни панели + ветерница од 500 вати
Панелите што планирам да ги монтирам не сум сигурен ама мислам дека се 2х1,5 или 3м2 еден панел,односно 10 панели 30м2 со околу 8KW/h што е доволно во исто време да имаш вклучено бојлер, перална,телевизор,компјутер а навечер и осветлување.
Мислам дека ќе ми биде исплатливо бидејќи куќата во текот на целиот ден ми е изложена на сонце(исток-запад).
Зимно време што не верувам ако треба дополнуваење имам генератор 3.5KW/h адаптиран да работи и на плин
Ветерница секаде не можеш да монтираш а сеуште се неисплатливи поради високата цена.Најидеално место за ветерница е Велес-Штип[DOUBLEPOST=1404743851][/DOUBLEPOST]
Дали си размислил дека во нашава држава се е смрдливо, па така да и ова со субвенциите...
Пример фино лепо се пријавуваш за субвенции, инвестираш 2000 евра, ако те извлечат на томбола, што е најдебилна работа, ти враќаат 300 евра назад.
Притоа те имаат во системот дека си корисник на алтернативна енергија, со самото тоа на еден начин и правиш штета на државата, т.е, не може да те цица.
Е сеа, првично субвенционираат, ово оно, ти реков ми рече, и оп после 5 години ти стига дома сметка за да платиш некој си данок за користење на алтернативни извори на енергија :pos: А неможеш да кажеш не пошто те има у дата база, има доставено фискална дека си купил опрема, и одма си корисник, па мора да си платиш давачка. И државичката наша посрана повторно те цица...
Сега размисли си дали ти се исплати за 300 евра да се бележиш :)
Во право си.
А ако сака да ме оданочи нашава чудесна земја пак може да ме најде,бидејќи планирам да поднесам барање во евн за трајно исклучување од мрежата.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Па токму за ова и јас се залагам, лошо си ми го сфатил претходниот пост.
Проблемот е што во центар на Скопје има малку ветер.
Да не имаш некои ценовници за ветерници од 500 вати, колку да споредам?

На интернет има и за 400 долари, ама кај нас ќе те одерат со царини ако го нарачаш.

http://www.amazon.com/GudCraft-WG400-12-Volt-Generator-Controller/dp/B004P8FEEK
Предлагам @Dr Zmigo да отвори тема Најекономично добивање на струја - така ќе собереме податоци за се што ни треба
Сега ќе објаснам зошто предлагам тоа да го направи Dr Zmigo
Темата Најекономично затоплување, што тој ја отвори имаше неверојатно влијание. Слушнавте дека потрошувачката на струја минатата година се намали за 3,5%. Што значи цела Македонија имаше огромна корист од Кајгана и Dr Zmigo. Никој не направи толку, колку што направија Кајгана и Dr Zmigo.
Што значи имаат „ среќна рака “
 

Kajgana Shop

На врв Bottom