Повраток на ДДВ за физички лица (од странство и Македонија)

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.282
Лимитот е минимум 175 евра, јас купувам за 230 и плус даваат документ ама не знаат дали може на романско бугарска граница да се направи повраток на ддв. Јас побарав во законот и пишува на излез од европска унија. Мене излезот од еу ми е гјуешево-деве баир. Прашањето ми е како со бугарите и дали потоа би имал проблем на наша страна со царинење и плаќање ддв
Бугарите ќе ти стават печат на документот дека е изнесен од ЕУ и готово, а што стока е то шо сакаш да изнесеш?
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Бугарите ќе ти стават печат на документот дека е изнесен од ЕУ и готово, а што стока е то шо сакаш да изнесеш?
Ама мислев јас дека дирекно на граница се враќаат парите, но сега прочитав дека тоа се прави во продавницата од каде што е земен производот.
Ако знаеш нешто повеќе околу процедурите те молам пиши.
Иначе сакам да земам таблет компјутер. Ке земав од Македонија ама ако може да се направи поврат на ддв би зел од Романија зошто ддв овде е 24% и негде 50 евра би зел назад што испаѓат многу поефтино.
 

corba666

Аполитичен промакедонски
Член од
3 април 2008
Мислења
266
Поени од реакции
55
Ама мислев јас дека дирекно на граница се враќаат парите, но сега прочитав дека тоа се прави во продавницата од каде што е земен производот.
Ако знаеш нешто повеќе околу процедурите те молам пиши.
Иначе сакам да земам таблет компјутер. Ке земав од Македонија ама ако може да се направи поврат на ддв би зел од Романија зошто ддв овде е 24% и негде 50 евра би зел назад што испаѓат многу поефтино.
Ima poveke kompanii sto rabotat povrat na DDV za stranci.
kaj nas imas posrednik na kompanijata Global Blue Tax Free i se naogja vo GTC vo Skopje. toa e menuvacnicata sproti stobi kaficot. Ako prodavnicata kaj sto ke kupuvas vo stranstvo ima zalepeno znak Global blue tax free i kupuvas roba vo vrednost sto ispolnuva uslov za tax free ke si pobaras koga ke plakas na kasa tax free, ke im dades pasos ke ti popolnat formular i na izlez od zemjata ke zastanes na nivna carina da ti udrat pecat za izlez na robata. Taka so uredno popolnet obrazec i zaveren na carina odis va gtc i ti vrakaat ddv. inaku ne ti go vrakaat cel danok no sepak spasuvas nesto. Znaci za Global blue tax free nemas problema ama za drugi kompanii ne znam.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Јас од искуство знам дека внес на стока (за лицна употреба) е до 350евра, зарем има врска од каде е? ајдееее
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1
Поени од реакции
2
За сите оние кои ги интересира каде и како можат да направат повраток на ДДВ по основ купена роба во странски земји т.е продавници кои издаваат фактури(така се викаат според терминологијата на Глобал Блу) за tax free:
Според моето последно искуство,во Грција,наравивме промет над 120 евра,ни издадоа tax free фактура,истата се пополнува со потребните податоци од пасош(значи пожелно е да го носите со вас постојано),еден дел се пополнува и своерачно и после тоа се што треба да направите е на Грчка граница т.е на царина да ја покажете фактурата,ако е се во ред цариникот удира печат,ја проверува стоката што сте ја купиле и дали купеното се совпаѓа со напишаното на ф-рата.После тоа,за рефундирање(повраток на средствата)по основ ослободување од ДДВ одите во менувачница Кортекс Скопје ,ГТЦ,приземје(единствено треба писмото и ф-рата да се на Глобал Блу,Центар кој работи со Tax Free),приложувате само Ф-ра со печат и сите претходно наведени потребни податоци во неа(дури не морало да се носи ни пасош како документ за идентификација) и ги добивате парите назад со тоа што за Грција ДДВ-то е 23 % на купена стока,но не ја добив целата сума,туку 17.5 % зошто одбиваат некој процент за административни такси.Како и да е ,се надевам ке ви биде од корист инфово.И уште тел.бр.од Кортекс:023 215 215 или 023 215 216.
--- надополнето: 5 октомври 2012 во 16:00 ---
Заборавив да упатам големо благодарам на членот на форумов Чорба666 за информациите,така јас ги добив и останатите подетални кои ги напишав во претходниот коментар.Поздрав.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Ај да ја вратиме во живот темава.
Сеуште ли важат истите закони и постапки?
 

KvAzI

Дипломиран Ѓубрар
Член од
3 септември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
47
Ај да ја вратиме во живот темава.
Сеуште ли важат истите закони и постапки?
Сега на 28-ми се враќам од Германија... па ке напишам како поминав. Инаку ќе земам печати од аеродромот во Фридрихсхафен (се наоѓа во Германија, во близина на Минхен) и затоа што на тој аеродром Global Tax Free немаат канцеларија ќе морам да ги вратам парите дури во канцеларијата во Скопје.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
402
Поени од реакции
88
Ај да ја вратиме во живот темава.
Сеуште ли важат истите закони и постапки?
Пред брзо време има нов закон со кој секое купување над 50 евра може да се направи tax free.Условите сеуште се истите, мора tax free фактура и печат од царина за излез на стоката за да можеш да си ги вратиш парите во Скопје.
 
Член од
13 март 2013
Мислења
448
Поени од реакции
715
Дали некој знај од каде можи да се направи поврат на ДДВ на роба од Бугарија (икеа и декатлон)
Во менувачницата во ГТЦ (кортекс) ми кажаа дека поврат на ДДВ од Бугарија не прават, само од Грција. Има некоја друга менувачница или фирма што прави поврат?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Дали некој знај од каде можи да се направи поврат на ДДВ на роба од Бугарија (икеа и декатлон)
Во менувачницата во ГТЦ (кортекс) ми кажаа дека поврат на ДДВ од Бугарија не прават, само од Грција. Има некоја друга менувачница или фирма што прави поврат?
Некое инфо што како направи?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Пробај во менувачница „Слонче“ во Центар, тунелот кај Палета (од Мр.Џек накај плоштад).
Фала. A процедурата ако сакаш пиши што како треба кога купуваш, на царина треба да пријавиш и слично?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.908
Утре си одам од Хрватска,начекав голем попуст во Samsonite,се работи прилично скап куфер кој сакам да го купам.Знае ли некој да објасни како е процедурата за враќање на ДДВ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom