Писмени работи : Средно Образование

vakemk

vakemk
Член од
18 февруари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
3
Нешто за Натурализмот, смртта во Венеција, Судбината на човекот, раскази од Чехов???
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
Бидејќи не можам да најдам тема за ова, ќе го поставам прашањево овде. Кои се централно симетрични оски, а кои се осно симетрични ?
Попладне сум на школа, ми треба итно.
 
Член од
27 октомври 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Имате нешто напишано на тема: Лаура-идеалната љубов на Петрарка? :)
 
Член од
19 октомври 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ako ima nekoj sostavi za II god na temi:
Hamlet-Vilijam Sekspir(opsto za lektirata,i obrabotka na likot hamlet)
Boshestvena komedija-Dante Aligieri
Kancioner-Francesko Petrarka
Don Kihot-Migel de Sarvantes(Opsto,i za likot)
Blagodaram odnapred..... :)
 
Член од
27 октомври 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ako ima nekoj sostavi za II god na temi:
Hamlet-Vilijam Sekspir(opsto za lektirata,i obrabotka na likot hamlet)
Boshestvena komedija-Dante Aligieri
Kancioner-Francesko Petrarka
Don Kihot-Migel de Sarvantes(Opsto,i za likot)
Blagodaram odnapred..... :)
Хамлет – Вилијам Шекспир

Општопознатата е вистината дека околу авторството на Вилијам Шекспир во светски размери биле водени долготрајни и најконтроверзни дискусии за кои некои автори се обидувале да докажат дека зад делата што ние ги примаме и изучуваме со името на генијалниот англиски поет и драматичар Вилијам Шекспир, се криела некоја друга личност. За Шекспир и за голем број великани на уметноста се карактеристични две фази: од изразит оптимист во првите неколку години активно творештво, тој прераснал во песимист. Подоцна третиот драматург, Вилијам Шекспир ја постигнал и остварил својата полна и најрезултантна творечка зрелост, обележана со неговата најпозната и најзначајна трагедија – “Хамлет”. Во делото станува збор за трагедијата која се случила во кралското семејство Елсинор во Данска. Тогашниот крал Клаудиј оженет со Гертруда која била мајка на принцот Хамлет и жена на поранешниот крал, со цел да дојде до тронот го убива брата си – таткото на Хамлет, ставајќи му отвор во увото. Принцот не знаел за убиството и верувал дека неговиот татко бил каснат од змија. Тој ја презирал мајка си и никогаш не ја почуствувал мајчинската љубов, бидејќи таа го изневерувала татко му со Клаудиј и кога тој бил жив. Во разговор со персофицираниот призрак од татка си, Хамлет ја дознава целата вистина за убиството, а призракот бара од Хамлет да биде одмаздено убиството, а во таа одмазда да биде поштедена Хамлетовата мајка, која подоцна поради грижа на совеста ќе си ја добие својата казна. Од моментот кога судбината вака си поигрува со младиот Хамлет, тој херметички се затвора во осаменоста на своите мисли. Тој се претворал дека полудел за да не биде откриен дека спрема одмазда. По негова иницијатива во дворецот се организира претстава која го манифестира убиството на татко му, од која Клаудиј дознава дека Хамлет ја знае вистината. При разговор со мајка му во нејзината соба, забележал дека е наслушуван од наслушувачот зад завесата и го убил мислејќи дека е Клаудиј, но го убил таткото на неговата сакана – Полониј. Клаудиј свесен дека Хамлет за него претставува опасност го пратил во Англија со цел таму да биде убиен. Но по игра на случајот Хамлет не стигнал во Англија и повторно се вратил во дворецот со цел да присуствува на погребот на Офелија која се самоубила. Клауидј исценирал двобој со цел да се ослободи од Хамлет, а двобојот бил помеѓу Хамлет и Лаер кој сакал да ја одмазди татковата смрт. Лаертовиот меч бил премачкан со отровна маст, и доколку Хамлет победи во чест на победата треба да се напие од затровеното вино. Хамлет пред да умре го убива Лаерт и Клаудиј. Тој умира но ја остварува својата цел и одмаздата е извршена. Суштината на оваа трагедија е многу јасна – секој мора да плати за стореното злосторство, а Хамлет е личност која предизвикува восхит. Тој иако успеал да ја реализира пасивната одмазда, сепак го убил она човечкото во него.
 
Член од
2 ноември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
4
ако имате состав за канционерот од франческо петрарка ама за брзо ми треба плис и фала однапред :D
 

Riste123

RISTE
Член од
7 октомври 2009
Мислења
100
Поени од реакции
3
Jas imam nesto za 2 god samo da najdam tetratkata i da ja skeniram zs mi se golemi i odma vi gi stavam
 
Член од
12 ноември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ми треба Есеј на темите
1.Митот света приказна кој бил првата човекова религија и култура
2. Литературата како дел од развојот на човековата културна историја

Ако може некој да ми помогне.. :)
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
kje mozete da mi kazete neshto na tema karaktrizacija na likot na neda od serdarot (neda kako hrabra i silna zena) ili analiza na likot na evgenij onegin i tatjana
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
136
Поени од реакции
25
Има некој писмени за Илијада(споредба на Ахил и Хектор),Гилгамеш и Прометеј,Митот за златното јаболко,Цар Едип...Било што?
 
Член од
3 декември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, ми треба состав на овој наслов "Совеста нема заби но длабоко гризе" ми треба хитно фала однапред :)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Posto najgolemata mudrost na svetot e toa deka nisto ne e besplatno, pisuvam pismeni od oblasta na literatura i filozofija za celi 200 denari.
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Еден совет: не ги давајте така есеите за писмена.
Јас ги продавам.. имам нарачки пред писмени и фино лепо си седвам цела вечер и пишувам ^.^ и поефтино ги продавам од нихилиста :D кај мене порачки :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom