Петровденски пост

Дали ќе го постете Петровденскиот пост?

  • Да

    Гласови: 6 28,6%
  • Не

    Гласови: 13 61,9%
  • Незнам

    Гласови: 2 9,5%

  • Вкупно гласачи
    21
  • Гласањето е завршено на .

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Овој пост е востановен во чест на светите Господови Апостоли. Во овој пост се пости вака: Во понеделник, среда и петок не се јаде масло и вино; во четврток и вторник се дозволува масло и вино, а во сабота и недела – масло и риба.

Ако падне празник во понеделник, вторник и четврток, се дозволува масло и риба. Ако падне празник на помал светител во среда и петок се дозволува масло и вино. Ако е голем празник, во среда и петок се дозволува масло и риба. Ако падне ден на црковна слава во среда и петок се дозволува масло и риба.

Иначе палнирам јас да го постам.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
699
Поени од реакции
680
Зошто отвараш теми за секој можен пост? Какви дискусии би се развиле околу овој конкретно? Не шерифувам, само ме интересира која е поентата за секој можен пост да има тема и плус да има тема дали влијае позитивно или негативно на здравјето во подфорумот Здравје? Што дискусија ќе се развие овде а не е развиена во другата твоја тема „Велигденски пост“?

Предлагам модератор да ги спои и оваа и темата за велигденски постови во оригиналната тема Постење.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не ветувам, но има шанса да постам:)
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Зошто отвараш теми за секој можен пост? Какви дискусии би се развиле околу овој конкретно? Не шерифувам, само ме интересира која е поентата за секој можен пост да има тема и плус да има тема дали влијае позитивно или негативно на здравјето во подфорумот Здравје? Што дискусија ќе се развие овде а не е развиена во другата твоја тема „Велигденски пост“?

Предлагам модератор да ги спои и оваа и темата за велигденски постови во оригиналната тема Постење.
Затоа што секој е различен пост затоа, не се исти сите поствои затоа!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Оваа недела испадна шарена:
Во понеделник се пости, во вторник - не, во среда се пости, во четврток - не, во петок се пости, во сабота - не.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
111
@MIKI1 во неделата за Св Константин и Елена бев на литургија. Попот кажуваше за Петровденскиот пост. Кажа дека некогаш може да биде еден ден, една недла или повеке недели, ама не разбрав зошто и од кога почнува.
Кажуваше и дека постот е: во понеделник, среда и петок на вода, во вторник и четврток на зејтин, а во сабота и недела не слушнав добро. Ке може да ми кажеш?
Исто и за Иванден кој бил на 7.7 паралелно во Божик ако може да ми кажеш.
Фала
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
@MIKI1 во неделата за Св Константин и Елена бев на литургија. Попот кажуваше за Петровденскиот пост. Кажа дека некогаш може да биде еден ден, една недла или повеке недели, ама не разбрав зошто и од кога почнува.
Кажуваше и дека постот е: во понеделник, среда и петок на вода, во вторник и четврток на зејтин, а во сабота и недела не слушнав добро. Ке може да ми кажеш?
Исто и за Иванден кој бил на 7.7 паралелно во Божик ако може да ми кажеш.
Фала
t20p18,

се‘ што навел свештеникот, начелно е точно; понеделник, среда и петок се јаде храна подготвена „на вода„ (без зејтин), вторник и четврток може и зејтин (со вино, односно умерена доза алкохол) а во сабота и недела, покрај храната „на зејтин„ и виното, се јаде и риба.

Доколку во строго посните денови („на вода„) се падне празник (означен со црна или црвена боја во календарчето), во така посните денови се допушта храна „на зејтин (и вино), за да не бидеме во жалост, туку да го славиме Светителот, чиј празничен ден паднал во посен ден.

За таа цел, ќе мораш да ги следиш сите денови, односно празници во текот од овој (Апостолскиов) пост, но и во сите други повеќедневни пости.

Оваа година, Апостолскиот (Петрово-Павловиот) пост ќе трае речиси 6 недели, се‘ до празникот Петровден, односно 12-ти јули. Апостолскиов пост навистина има променлив број од денови во кои се пости, а кој (број) зависи од тоа кога ќе се падне Великден (на почетокот од април или од мај).

Раѓањето на Претечата (Јован Крстителот) е на 7-ми јули, во сабота, така да може да се јаде и риба на тој празничен ден.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Денес Петровден веќе не се пости, така?
А утре Павловден е посен?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Денес Петровден веќе не се пости, така?
А утре Павловден е посен?
Павловден, пошто се паѓа во петок (строг пост), но е празничен (Апостолски ден), се пости „на риба„.

Денес е сам ден Петровден, кој не е посен, односно постот завршува и се допушта мрсна храна.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
111
Здраво Мики. Гледам дека нема тема за Богородичниот пост, па да прашам тука.

1 Кои денови се со риба и зејтин а кои не?
2 Дали циклусот има врска со постот?
3 Кога се сема причест?
4 Дали ако некој прима терапија која науто мора да се пие со јогурт, може да пости?
5 Дали уште нешто треба да се знае?
6 Дали може да ми го напишеш акатисот на пресвета Богородица и кога се кажува?

Ти благодарам
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Здраво Мики. Гледам дека нема тема за Богородичниот пост, па да прашам тука.

1 Кои денови се со риба и зејтин а кои не?
2 Дали циклусот има врска со постот?
3 Кога се сема причест?
4 Дали ако некој прима терапија која науто мора да се пие со јогурт, може да пости?
5 Дали уште нешто треба да се знае?
6 Дали може да ми го напишеш акатисот на пресвета Богородица и кога се кажува?

Ти благодарам
t20p18,

погледни на ПП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom