Перверзии кај човекот!

T

Tetro

Гостин
Образована сум, убава и паметна девојка, имам свој стан, кола, работа од чесно семејство сум - нејќам со будали да си имам работа
Те жалам, најискрено. А куче имаш? или мачка?

он-топик: Копрофаѓија, Објектофилија , Парафилија, Зоофилија,...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Се сложувам со коментарите на некои дека работите кои се прават додека се води љубов се сосема индивидуални (она што за мене е нормално, за друг не е) .... сепак фактите зборуваат дека повеќето луѓе (95% од човечката популација) се однесуваат во сексот на еден единствен начин (општат со живо лице од спротивен пол-човечки род, водат љубов кој се состои во споделување нежности, почит кон партнерот и не-нанесување болка).

Како медицинско лице ве уверувам дека се останато (5%) се смета за перверзија и патологија и секогаш има тешка/ определена/ некаква психолошка позадина (траума, искуство) или генетски дефект

Дечко кој на својата девојка и нанесува болка во сексот - а таа му вели престани - не е нормално - тоа е перверзија и тоа зборува за патолошки женомрзец од една страна како и маж кој не е сигурен во себе па единствено во кревет се прави силен (физички ја совладува жената) ... тоа е исто како домашното насилство ... ако не и полошо

Но верувајте, перверзните луѓе, најчесто ќе ги препознаете .... тоа не се луѓе со весел темперамент или комуникативни или пак што се фалат - ваму таму .... тоа се најчесто луѓе кои се мирни, со посебен поглед, дури диви и чудни/ зтворени, мислите на мравка не би згазнале а дома ... во кревет се вистински лудаци

Толку од мене .... ако некој се пронајде во ова што го напишав или го навредува .... жалам ... ама е перверзен до коска и можам слободно да му препорачам да оди да се лечи на психијатар
Абе се во ред, ама тоа што треба да се подвлече во твојот пример е дека ти ги оценуваш работите од квази медицинска гледна точка, односно професионално си пристрасна.

Од една страна типот што мастурбира редовно за тебе ќе биде психијатриски случај, меѓутоа медицинските испитувања покажале дека редовната мастурбација спречува рак на простата, па се препорачува регуларно исфрлање на семениот материјал за одржување на здравјето.

Во примерот кој го даде со “патолошкото“ понижување или нанесување болка треба да се сместат и жените кои ги возбудува таквиот чин на агресивност, страст, кубење за коса, плескање по газ, ставање прсти во анусот или гушење со пенисот во грло и притоа го доживуваат најсилниот оргазам.

Значи не се работи за “женомразачи“ во никој случај, впрочем половите предиспозиции
ја подредиле улогата на мажот и жената, затоа не гледам причина за осудување на нечиј взаемно прифатлив фетиш и негово карактеризирање со негативни дијагнози.

Што правиме со девојките кои се возбудуваат и обожуваат мажот да ејакулира на нивните гради или лицето и тоа во обемни количини, имаат недостиг на протеини и треба да примаат инфузија?

За жал, се додека кај нас ќе постојат жени кои својата вагина ја сметаат за скапоценост, а мажите ќе ја оговараат онаа што ја (не)ебеле и етикетираат како курва ќе патиме од хроничен неебитис.
Жените правејќи си контра услуга, а мажите свесно затворајќи си ја вратата за секс.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444


Копрофаг се самозадоволува...
Забегана работа ццц...:nesum:
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
232
Поени од реакции
41
грозно е ова. но, хомосексуалноста не е перверзија. Перверзија е и хетеросексуален секс некогаш. Не мешај определба со перверзија!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
грозно е ова. но, хомосексуалноста не е перверзија. Перверзија е и хетеросексуален секс некогаш. Не мешај определба со перверзија!
Абе ти си ја имаш мувата на капата или?
Кај виде хомосексуализам во постот или на темава?
Кој меша определба, се читаш што пишуваш?
Арен си?
Температура?
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
232
Поени од реакции
41
Тоукутер, ако сакаш погледни на првата страна во набројувањата на госпоѓата господинот којја отворил*а темава
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
232
Поени од реакции
41
Хомосексуалноста не е перверзија, туку определба, потсреди си ја класификацијава еци! Ете тоукутер, цитирав!!! Види погоре во горните редови на Еци.

Perverziite pretstavuvaat nenoralno zadovoluvanje na seksualniot nagon.Zborot perverzija doaga od latinskiot zbor perverzio-izopacenost ili neprirodno odnesuvanje vo poloviot nagon.Seksualnoto zadovoluvanje moze da bide izopaceno na razlicni nacini.

Vo pravata grupa perverzii spagaat onie anomaii pri iskazuvanje na poloziot nagon koga e nasocen na neprirodniot partner.Tuka kako merka za nenormalna nasocenost na poloviot nagon e licnosta od drugiot pol,i toa na priblizno ista vozrast.Vo prvata grupa pervarzii spagaat slednite sest:
1.Homoseksualnosta-seksualna zainteresiranost za lica od istio pol.
a)kaj mazite pederastija
b)kaj zenite lezbejstvo
2.Narcizmot-poloviot nagon kon samiot sebe
3.Pedofilija-seksualniot nagon kon decata
4.Gerontofilija-seksualna naklonetost kon starite lica
5.Zoofilija-seksualna naklonetost kon zivotnite

Vtora grupa perverzii:Vo ovaa grupa perverzii vleguvaat anomaliite na poloviot nagon sto e tolku zasilen sto dostignuva pataloski pojavi:
1.Nimfomanijata-postojana zelba kaj zenite za seksualno zadovolubanje
2.Satirijaza-neodminliva zelba za seksualno zadovoluvanje kaj mazot

Treta grupa perverzii:Ovaa grupa perverzii ja cinat izopacenosta na poloziot nagon ako covekot moze da se vozbuduva seksualno pri opredeleni uslovi,dokolku se ispolnat:
1.Sadizam-seksualnoto vozbuduvanje kaj ovie lica se odigruva so zadavanje fizicki i psihicki bolki kaj partnerot
2.Mazohizam-ovie lica seksualno se vozbuduvaat ako dozivuvaat bolka na sopstvento telo ili so nivno ponizuvanje ili navreduvanje
3.Eshibicionizam-seksualno zadovoluvanje kade sto se pokzuvaat sopstvenite genitalii na lica od sprotivniot pol
4.Fetisizam-koga seksualniot nagon kaj liceto go budat samo posebni delovi od teloto na partnerot,negoviot miris,del od negovata obleka ili nekoj predmet od negovata intimna upotreba
5.Voajerstvo-koga covek se vozbuduva seksualno koga gleda drugi kako vodat ljubov
6.Ekuterstvo-koga covek seksualno se vozbuduva pri slusanje drugi kako vodat ljubov
7.Reniflerstvo-seksualno vozbuduvanje od mirisanje na tug izmet ili urina:lud: :lud: :lud: :lud:

Niedna od nabroenite seksualni perverzii ne e prirodna i normalna za covekot.Za sekoj zdrav i normalen covek,site navedeni izopacenosti predizvikuvaat odvratnost,gadenje i zagrozuvanje i tokmu vo toa se gledaat i se custvuvaat razlikite megu lica koi vodat zdrav i normalen seksualen zivot od onie koi se skloni na izopacen seksualen zivot,a toj, vsuanost, gledano od biogenetski aspekt e normalen za licata skloni ko ovoj VID odnosi.Ottuka, i vo ovjo pogled potrebno e zadlziteno educiranje na mladite kako polovi vo obraznovno-vospitniot proces vo osnovnite i srednite ucilista. I vo ovoj slucaj,koga stanuva zbor i za perverziite se postavuva prasanjeto kakov tretman dobiva vaginata,posebno vo pederastijata,koga taa se izednacuva so anusot,nadvor od zdraviot seksualen zivot.A sto moze da se kaze za onie partneri koi vo isto vreme za zadovoluvanje na svoite strasti gi koristat vaginata,anusot i ustata.Sto vo ovoj slucaj se slucuva so biogenetskite seksualni normi,kolku covekot vo toj slucaj se oddalecil kako mislovno i civilizirano sustestvo od drugite cicaci kaj koi ne postojat nikakvi perverzii,a toa vsusnost e genetska seksualna cistota i zdravo seksualno odnesuvanje sto mladite po sekoja cena treba da go izucuvaat so pojavata na pobertetot i da go znaat za da ne bidat zaveduvani od aseksualni i perverzni licnosti!
 
L

Liberation

Гостин
Сите ние сме перверзни на свој начин. Тие што глумат часни сестри се само латентни перверзњаци со преголемо его, кое е единственото нешто што ги спречува да уживаат во сексот.

Перверзија. Што ли е тоа? Начин на сексуално возбудување и уживање во сексот кое се коси со тоа што го дозволила религијата?

Ставање во групата “перверзњаци“ на дел од популацијата, само врз основа на карактеристиките на партнерот (жив, полнолетен, деловно способен) е лицемерие. Што ако партнерот е од ист пол, или повозрасен, или со зголемена желба за секс? Хомосексуалноста е природна форма на сексуалноста (штета авторот на темата тоа не го знаел), а а сексуалната компулсивност се смета за нарушување САМО ако заради зголемената потреба за секс, се нарушува нормалниот живот на единката (отсуствува од работа заради сексање, изневерува, почнува да троши пари за секс...)

Педофилијата, зоофилијата и некрофилијата се кривични дела. Општеството ги става во забранети поведенија заради последиците, а во самата нивна природа не би сакал да навлегувам.

Садо-мазохизмот во суштина, во помала или поголема мера, е меѓу главните стимуланти за секс: во суштината на мажот е да ја покори жената, а во суштината на жената е да се покори на мажот. Не верувам дека има многу стрејт-мажи кои во кревет препуштаат жената да го води актот. А тие што го прават тоа, не се баш многу многу стрејт :)
Сеедно, садо-мазохизмот е допустлив, се додека не стане основен и единствен извор на сексуалната желба.

И не знам кој не се возбудува кога гледа или слуша како други се сексаат...

--- надополнето ---

Плаќањето за секс како перверзија

Доминантноста како извор на сексуалната возбуда е најочигледна кај проституцијата. Дефинитивно, тој што како против“услуга“ за сексот добива материјална надохнада, има сосема други потреби од тој кој плаќа за секс. За мене, плаќањето за секс е перверзија на оној кој плаќа. Мажот, во ваков случај, плаќа не за сексот, туку за чуството на доминација и надмоќ, возбудата дека со пари може да поседува и покори се’, дека примачот на средствата е негова сопственост во тие триесетина минути, кој “послушно треба да си ги одработи парите“.

Од оваа група треба да се изземат оние кои едноставно плаќаат за сексот како секс воден од природниот нагон.

--- надополнето ---

“I got into the habit of paying for boys... All these rituals of the market for youths, the slave market excite me enormously. One could judge this abominable spectacle from a moral standpoint but it pleases me beyond the reasonable.”
French Culture Minister Frederic Mitterrand.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Перверзија. Што ли е тоа? Начин на сексуално возбудување и уживање во сексот кое се коси со тоа што го дозволила религијата?

Ставање во групата “перверзњаци“ на дел од популацијата, само врз основа на карактеристиките на партнерот (жив, полнолетен, деловно способен) е лицемерие. Што ако партнерот е од ист пол, или повозрасен, или со зголемена желба за секс? Хомосексуалноста е природна форма на сексуалноста (штета авторот на темата тоа не го знаел), а а сексуалната компулсивност се смета за нарушување САМО ако заради зголемената потреба за секс, се нарушува нормалниот живот на единката (отсуствува од работа заради сексање, изневерува, почнува да троши пари за секс...)

Педофилијата, зоофилијата и некрофилијата се кривични дела. Општеството ги става во забранети поведенија заради последиците, а во самата нивна природа не би сакал да навлегувам.

Садо-мазохизмот во суштина, во помала или поголема мера, е меѓу главните стимуланти за секс: во суштината на мажот е да ја покори жената, а во суштината на жената е да се покори на мажот. Не верувам дека има многу стрејт-мажи кои во кревет препуштаат жената да го води актот. А тие што го прават тоа, не се баш многу многу стрејт :)
Сеедно, садо-мазохизмот е допустлив, се додека не стане основен и единствен извор на сексуалната желба.

И не знам кој не се возбудува кога гледа или слуша како други се сексаат...

--- надополнето ---

Плаќањето за секс како перверзија

Доминантноста како извор на сексуалната возбуда е најочигледна кај проституцијата. Дефинитивно, тој што како против“услуга“ за сексот добива материјална надохнада, има сосема други потреби од тој кој плаќа за секс. За мене, плаќањето за секс е перверзија на оној кој плаќа. Мажот, во ваков случај, плаќа не за сексот, туку за чуството на доминација и надмоќ, возбудата дека со пари може да поседува и покори се’, дека примачот на средствата е негова сопственост во тие триесетина минути, кој “послушно треба да си ги одработи парите“.

Од оваа група треба да се изземат оние кои едноставно плаќаат за сексот како секс воден од природниот нагон.

--- надополнето ---


French Culture Minister Frederic Mitterrand.
Хомосексуализмот е природен по која основа?
Затоа што е присутен во природата или затоа што биолошки има некоја цел како дел од природните процеси?
Ако е првото,тогаш и некрофилијата и педофилијата ја има во природата.
Ако е второто...не е природен.
Како и да вртиш...
 
L

Liberation

Гостин
Да, затоа што ја има во природата и затоа што е акт помеѓу две живи, полнолетни и деловноспособни единки и не секогаш за цел има само задоволување на сексуалниот нагон, туку создава и цврсти меѓучовечки односи (врски, бракови). Другите појави кои ти ги споменуваш, не создаваат такво нешто, затоа што во првиот случај немаш деловноспособна единка, во вториот единката не е жива.

И не е хомосексуализам, туку хомосексуалност.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Да, затоа што ја има во природата и затоа што е акт помеѓу две живи, полнолетни и деловноспособни единки и не секогаш за цел има само задоволување на сексуалниот нагон, туку создава и цврсти меѓучовечки односи (врски, бракови). Другите појави кои ти ги споменуваш, не создаваат такво нешто, затоа што во првиот случај немаш деловноспособна единка, во вториот единката не е жива.

И не е хомосексуализам, туку хомосексуалност.
Ова е твоја,не е биолошка дефиниција некаква.
Тоа што го напиша не се дел од природните,биолошки механизми туку социјални конструкти.
Значи може да биде природно бидејќи постои во рамките на природата и може да биде општествено прифатливо.
Но истото го може и зоофилијата,и таа е легална во многу земји,имаме и бракови со животињи.
 
L

Liberation

Гостин
Не давам ја никаква дефиниција. Мразам дефиниции и никогаш не сум се трудел да ги учам :)
Хомосексуалноста е дел од природните биолошки механизми, да не се натегаме околу тоа на темава. И општествено е прифатлива баш поради тоа што го наведов: способноста да создава трајни меѓучовечки односи, деловната способност на единките, слободата за одлучување и ненаштетувањето на другите.

И доста сееш дезинформации, аман. Никаде нема брак со животни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom