Пентаграм - што значи?

F

FallenHypaspist

Гостин
И Мercury ;) Мислам дека никој не може да каже точно каде се појавил пентаграмот прво.
Оу пардон и Меркур доле лево :)) Не ми е јасно зашто се поставени во тој ред, ајде астролошки Марс владее со главата и Марс тука е над главата, ама другите што бараат на такви позиции не ми е јасно, можеби и поради точката од која гледам... Затоа и ме заинтересира од кај дошол баш овој пентаграм :))
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Оу пардон и Меркур доле лево :)) Не ми е јасно зашто се поставени во тој ред, ајде астролошки Марс владее со главата и Марс тука е над главата, ама другите што бараат на такви позиции не ми е јасно, можеби и поради точката од која гледам... Затоа и ме заинтересира од кај дошол баш овој пентаграм :))
А, тој...кај Корнелиус Агрипа ми се чини :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Оу пардон и Меркур доле лево :)) Не ми е јасно зашто се поставени во тој ред, ајде астролошки Марс владее со главата и Марс тука е над главата, ама другите што бараат на такви позиции не ми е јасно, можеби и поради точката од која гледам... Затоа и ме заинтересира од кај дошол баш овој пентаграм :))
Ако почнеш од левото стапало и одиш во правец на стрелките на часовникот ќе ги добиеш подредени планетите според нивните орбити. Сонцето и месечината се ставени таму каде што се според дрвото на животот.
Зошто од левото стапало? Бидејќи пентаграмот на Земја почнува од левиот долен крак! А човекот е Земја!
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ако почнеш од левото стапало и одиш во правец на стрелките на часовникот ќе ги добиеш подредени планетите според нивните орбити. Сонцето и месечината се ставени таму каде што се според дрвото на животот.
Зошто од левото стапало? Бидејќи пентаграмот на Земја почнува од левиот долен крак! А човекот е Земја!
Многу појасно сега, гледната точка ми го замати умот :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Моја другарака на ден Велигден влезе во црква со ланец со преврзок од пентаграм и кога палефне свеќе нејзината свеќа не се палеше и остана свеќата не запалена дури после ни текна дека тоа е можно од пентаграмот. Но јас лично не верував на тоа немора да значи дека е од пентаграмот ама
Чудна работа :cautious:
Се дешава свеќа да не може да се запали. Зависи и од струење на воздухот и други нешта.
Патем, пентаграмот на приврзокот, превртен беше?
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Се дешава свеќа да не може да се запали. Зависи и од струење на воздухот и други нешта.
Патем, пентаграмот на приврзокот, превртен беше?
Е тоа незнам :D
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
на википедија го има и дка бил на печатот од Соломон
Печатот на Соломон е магиски прстен со печат, за кој се вели дека го поседувал кралот Соломон. Во средновековните еврејски, христијански и исламски легенди се вели дека овој печат на Соломон му давал моќ за да им наредува на демоните (или џиновите), или за да зборува со животните.
Во приказните Илјада и една ноќ, еден лош џин е опишан како затворен во бакарно шише цели 1800 години, со печат ставен од прстен.
Во некои легенди, прстенот на Соломон е преставен од месинг и железо, на кој е изрезбарено името на Бога, и украсено со четири дијаманти. Во некои подоцнежни варијанти, прстенот едноставно го имал врз себе симболот наречен Давидова ѕвезда (хексаграм), претставен со два тријаголника кои се преплетуваат. Во празнините има точки или симболи. Според други легенди, тоа е пентаграм или некоја многу комплицирана фигура.
Во една арапска приказна се вели дека демонот Сакхр ја прелажал една од сестрите на Соломон да му го даде прстенот. Сакхр тогаш владеел 40 дена (во некои верзии - 40 години), додека Соломон скитал низ земјата сиромашен. Потоа, Сакхр го фрлил прстенот во морето, една риба го голтнала, а рибарот што ја уловил, му ја однесол на Соломон. Под казна, Сакхр е натеран да изгради голема џамија за Соломон.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
на википедија го има и дка бил на печатот од Соломон
Печатот на Соломон е магиски прстен со печат, за кој се вели дека го поседувал кралот Соломон. Во средновековните еврејски, христијански и исламски легенди се вели дека овој печат на Соломон му давал моќ за да им наредува на демоните (или џиновите), или за да зборува со животните.
Во приказните Илјада и една ноќ, еден лош џин е опишан како затворен во бакарно шише цели 1800 години, со печат ставен од прстен.
Во некои легенди, прстенот на Соломон е преставен од месинг и железо, на кој е изрезбарено името на Бога, и украсено со четири дијаманти. Во некои подоцнежни варијанти, прстенот едноставно го имал врз себе симболот наречен Давидова ѕвезда (хексаграм), претставен со два тријаголника кои се преплетуваат. Во празнините има точки или симболи. Според други легенди, тоа е пентаграм или некоја многу комплицирана фигура.
Во една арапска приказна се вели дека демонот Сакхр ја прелажал една од сестрите на Соломон да му го даде прстенот. Сакхр тогаш владеел 40 дена (во некои верзии - 40 години), додека Соломон скитал низ земјата сиромашен. Потоа, Сакхр го фрлил прстенот во морето, една риба го голтнала, а рибарот што ја уловил, му ја однесол на Соломон. Под казна, Сакхр е натеран да изгради голема џамија за Соломон.
Момче, Соломоновиот симбол е со шест краци и е познат како Хексаграм! Денес е познат како Давидова ѕвезда и стои на знамето на Израел.
Пентаграм, е друго :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Алек, не заебаај.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Imam pro4itano deka ovoj simbol se pojavil vo mnogu kulturi...i so razli4no zna4enje.Objasnete sto zana4i pentagramot

Mnogu lujge Pentagramot go smetaat za simbol na Satanuzam, ama se lazat.
Eve edno tvrdenje:

Pentagramot e prethristijanski simbol povrzan so obozavanjata na prirodata.
Vo damnina lujgeto veruvale deka svetot e podelen na 2 polovini - mashka i zenska. Nivnite bozici i bogovi ja odrzuvale ramnotezata na mojkta "Jing i Jang". Koga mazot i zenata bile vo ramnoteza, vo svetot vladeela harmonija.
Koga ne bile vo ramnoteza vladeel haos. Vo svojata najspecifi4na interpretacija Pentagramot ja simbolizira Venera - bozicata na zenskata polova ljubov i ubavina. Venera na sekoi 8 godini ostava zad sebe silueta na Pentagram vo mrakot na neboto. Vo damnesnoto vreme toj fenomen tolku gi iznenadil lujgeto shto Venera i neziniot Pentagram stanale simbol na sovrshenstvoto, ubavinata i cikli4nite kvaliteti na polovata ljubov.

Се согласувам со текстот но пентограмот ти е пентограмот на сатаната .:)
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
39
Поени од реакции
7
BIL ISTO TAKA SIMBOL NA BOZICATA MITRA - STAROSLOVENSKA BOGINJA MITRA NA PLODNOSTA PODOCNA NEKOJ OCULTISTI OD AMERIKA GO ZIMAAT ISSTIOV SIMBOL I GO KORISTAT ZA LOSI CELI - TAKA STO SVRTEN NA OPAKU IMA DRUGA SIMBOLIKA ISTO KAKO I KRSTOT - ZNAKOT PEACE ISTO TAKA MERCEDES ITN E GLAVEN SIMBOL VO DEMONSKI RITUALI
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
BIL ISTO TAKA SIMBOL NA BOZICATA MITRA - STAROSLOVENSKA BOGINJA MITRA NA PLODNOSTA PODOCNA NEKOJ OCULTISTI OD AMERIKA GO ZIMAAT ISSTIOV SIMBOL I GO KORISTAT ZA LOSI CELI - TAKA STO SVRTEN NA OPAKU IMA DRUGA SIMBOLIKA ISTO KAKO I KRSTOT - ZNAKOT PEACE ISTO TAKA MERCEDES ITN E GLAVEN SIMBOL VO DEMONSKI RITUALI
Да ако ги споиш крстот и пентаграмот во еден филм имаше дека ќе се роди новиот антихрист и ќе не испоубие сите!
Си го гледал?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom