Пеколот од Данте Алигиери

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Имам една замерка, мислам дека е несоодветна книга за 1 година средно! Се сеќавам дека ни беше многу тешка книга за читање и за разбирање.

Се сеќавам дека правевме писмена за тоа и ја завршив со некоја опасна мисла за надежта, од некој антички филозоф мислам (ете ви совет од мене за тие што баравте заклучок). :pos: Беатриче му беше синоним за надеж на Данте, така ли беше? :)
За втора средно е сега книгава. :) Многу убава книга е, само треба да имаш и по предметот добар професор со кој што ќе се разработи убаво, бидејќи има премногу метафори и алегорија.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
јас ја прочитав убаво до 100 страна и пола сватив а пола не затоа понатаму пола читам пола скокав

убава е содржината на книгата но ако се разбере убаво
сепак мислам дека книга со толку метафори и алегории не е погодна за деца на 15-16 години:toe:


ако на некој му треба есеј за пеколот нека ми пише:smir:
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
.. уште ја немам дочитано..заш едноставно тешко ми иде...ама супер е..иако почетокот малце ми е досаден..ама кога ќе се почне со круговите..со опишувањето на тие кругови..интересно стануа...
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
mnogu jaka kniga ne deka toa e taka vistina no dante go opisal pred se dobroto i zloto i kako ovi dve raboti se povrzani edna so druga ako ja citas za samo da ja procitas kako so toa go prave bubalicite od skolo niso jas togas ne ja procitav ipojma nemav so se kazuvaa ama koga ja procitav svativ deka samo dobroto dobro nosi no ako si predobar ke bides i los zatoa sto perfekcijata e samo iluzuja ne postoi covek koj moze da odi vo dantieviot raj site ke turkame li kamenja po ugornicata? ne posle smrta ama sega duri sme zivi ke gi trkalame nekogas nagore macno i tesko nekogas na ramno ubavo i lagodno no nekogas pa ke ni se ispusti i ke se strkala udolu za pak da se macime da i turkame nagore taka da pekolot na dante ne e za mrtvite toa e za nas zivite ona sto go pisuva e tocno ako pravilno postapuvame i rabotime sekogas kamenot ke go turkame na ramno i lagodno
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
За втора средно е сега книгава. :) Многу убава книга е, само треба да имаш и по предметот добар професор со кој што ќе се разработи убаво, бидејќи има премногу метафори и алегорија.
Ние ја разработувавме во прва средно. :) Добро што е поместена.

Точно, треба и добар професор.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Многу е убава книгата,лани ја работевме и ја имам во детали преработено во тетратка ама ме мрзи да пишувам :) Умни сте вие,ќе си ја прочитате
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Јас само да кажам дека ја немам Пеколот прераскажано,не ми ја барајте на мене,барајте ја кај Прити Грл или кај BlinD на нив им пратив пораки со прераскажаната содржина и ги избришав,а немам време да ја препишувам пак,прибајаѓи е :)
 

Neno-WH

Anyone interested?
Член од
21 септември 2008
Мислења
281
Поени од реакции
17
Пеколот треба минимум да се премести за во трета. Премногу е за 1ва да се чита. Треба малку со полесни дела во 1ва за попосле да се стигне до Данте
 

Алексич

I'm LeGenD!
Член од
13 јули 2008
Мислења
567
Поени од реакции
23
Пеколот треба минимум да се премести за во трета. Премногу е за 1ва да се чита. Треба малку со полесни дела во 1ва за попосле да се стигне до Данте
Во 2ра година се обработува Пеколот:helou:
Инаку и јас се слагам оти треба да се премести во трета година.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
интересна книга..круговите се мн добро опишани..мислам дека треба филм да се направи по неа..:)
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Не може да се одложи книгата за што подоцна дека делата се обработуваат паралелно со историјата (правците). Не може да се учи за хуманизам и ренесанса па понатаму за класицизам и после пак да се вратам следната година на хуманизам и ренесанса дека веќе тоа е предадено.


А за книгава можам да кажам дека ја имам прочитано онака да се каже само дека е прочитана мада разбрав мал дел од неа се додека не ја прочитав содржината во учебникот.
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
кога ја читав Пеколот навистина пеколно ми беше затоа што ми се здосаади кога ја читав и едвај ја прераскажав
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..пеколот..божествената комедија е прекрасна книга која премногу тражи сконцертрираност и мн ми се свиѓа..успеав да ја прочитам..иако пола не сватив..ама сепак ми се допадна..
..ама како шо се имама изнервирано со ова дело ..нема никогаш..во мојот клас беа само 2-3 кои ја прочитале меѓѓу кои бев и ја..а другиве никој..ама нашле книга од матурантите кои ја полагале и прочитаја и сеа проф. се остава као дебата..сами да зборимо и коај фатија..поубаво од мене ја опишаја и проф. ни се врти и вика..и да сте да ја прочитале мн мие гајле..ќе сметам дека не сте ја прочитале.. и ја едноставно пукав...ама џабе ќе се расправам..сепак не ефер некој да се мачи да останува по цела вечер да ја чита а некој на готово...
..инаку жалосно да не се прочита ..зашто прекрасна...
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Ја препрочитав два пати и пак не ја сфатив.И пак да ја читам нема да ја сфатам .Чувствувам голема одбивност кон книгава
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ja pochnav da ja chitam i se napizdiv.
Fraerot nemozel da go kaze toa so go mislel na chovechki nachin?
I sea ja neam druga rabota da go dekodiram toa sho go pishal ko idiJot?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom