Панични напади

Член од
8 октомври 2016
Мислења
6
Поени од реакции
4
Moe mislenje na ova tema,bidejki imam iskuseno panicni napadi i e mnogu zeznato,mislam deka mi se slucuva koga sum nesto zagrizena,nestrpliva po priroda sum sramezliva licnost i nekogas imam problem vo vklopuvanjeto,site panicni napadi mi se imat sluceno koga ima mnogu luge.Taka da dosega edno 3,4 pati mi se ima sluceno toa fala bogu vo posledno vreme ne.Vo momentot koga dobivate napad treba da se potrudete da si otrgnete vnimanieto od toa.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Се работи за моја блиска роднина има 13 год и последно време зборува како да има рак, тумор на мозок, како да ќе умре.
Некоја и гледала на кафе и и излегло крст и од тогаш цело време ова го збрува.
Се плаши од темница, спие со светло, се плаши од подруми, ходници и др.

Што е ова?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Се работи за моја блиска роднина има 13 год и последно време зборува како да има рак, тумор на мозок, како да ќе умре.
Некоја и гледала на кафе и и излегло крст и од тогаш цело време ова го збрува.
Се плаши од темница, спие со светло, се плаши од подруми, ходници и др.

Што е ова?
Анксиозност. :) И не, не ми делува како напад на паника, освен ако не ги има симптомите што ги спомна во темата за анксиозност(срцебиење, мисли дека не може да земе воздух итн).
Нека посети стручно лице најбрзо што може, по можност когнитивно бихевиорална терапија. На тој начин ќе научи како да ги смени тие црни мисли.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Се работи за моја блиска роднина има 13 год и последно време зборува како да има рак, тумор на мозок, како да ќе умре.
Некоја и гледала на кафе и и излегло крст и од тогаш цело време ова го збрува.
Се плаши од темница, спие со светло, се плаши од подруми, ходници и др.

Што е ова?
Фобично-анксиозно растројство.
Ваљда.

Однеси го во Државна на психијатрија.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Анксиозност. :) И не, не ми делува како напад на паника, освен ако не ги има симптомите што ги спомна во темата за анксиозност(срцебиење, мисли дека не може да земе воздух итн).
Нека посети стручно лице најбрзо што може, по можност когнитивно бихевиорална терапија. На тој начин ќе научи како да ги смени тие црни мисли.
Kakva mori crna anksioznost te jebala! 13 godini e, bas u pubertet koa prirodno se javuva
hipohondrija.[DOUBLEPOST=1486674975][/DOUBLEPOST]
Фобично-анксиозно растројство.
Ваљда.

Однеси го во Државна на психијатрија.
Ako sakas da ja pretvorat so dozivoten "anksiozen" uspesen pacient odnesi ja. Boze sacuvaj :popce:[DOUBLEPOST=1486675051][/DOUBLEPOST]Ke i pomine, ne se sekiraj. A spienje so svetlo e bas preporaclivo koa covek ne e dobro raspolozen. (y)
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Се работи за моја блиска роднина има 13 год и последно време зборува како да има рак, тумор на мозок, како да ќе умре.
Некоја и гледала на кафе и и излегло крст и од тогаш цело време ова го збрува.
Се плаши од темница, спие со светло, се плаши од подруми, ходници и др.

Што е ова?
Тоа не се панични напади. Многу возрасни се плашат од темница и подруми, имам пријателки што имаат големи деца и се уште спијат со запалени столни ламби .

Кај девојчето конкретно, мислам дека е период, ќе и помине. Сега е периодот на кафиња гледање, хороскопи, вечити календар и не знам какви гатања :)
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Се работи за моја блиска роднина има 13 год и последно време зборува како да има рак, тумор на мозок, како да ќе умре.
Некоја и гледала на кафе и и излегло крст и од тогаш цело време ова го збрува.
Се плаши од темница, спие со светло, се плаши од подруми, ходници и др.

Што е ова?
Девојчето најверојатно има фобија, најубаво е да се однесе кај психолог. Нема потреба уште од сега на таа возраст да се носи по психијатри, зошто големи се шансите само да и препишат одредени лекарства. Вака со психологот ќе си поразговара, има различни терапии со кои може да и помогне и со неколку сесии да и биде подобро :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Bre kakvi be crni fobii i crni psiholozi? Toa si e najnormalno za vreme na mentalno-emotivnio razvoj. Alooo 13 god e devojceto!Ne prajte od mravka slon!
Ke i pomine brat. Ti gledaj pomagaj i drustveno na razni nacini so zabava, humor i slicno. (y)
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Bre kakvi be crni fobii i crni psiholozi? Toa si e najnormalno za vreme na mentalno-emotivnio razvoj. Alooo 13 god e devojceto!Ne prajte od mravka slon!
Ke i pomine brat. Ti gledaj pomagaj i drustveno na razni nacini so zabava, humor i slicno. (y)
Одење на психолог е најнормална работа, јас не гледам ништо лошо во тоа. Плус страв од темнина не е типичен само за деца/тинејџери, го имаат и возрасни доколку не се работи на тоа.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Bre kakvi be crni fobii i crni psiholozi? Toa si e najnormalno za vreme na mentalno-emotivnio razvoj. Alooo 13 god e devojceto!Ne prajte od mravka slon!
Ke i pomine brat. Ti gledaj pomagaj i drustveno na razni nacini so zabava, humor i slicno. (y)
Ако е 13 години тоа значи дека не може да креира фобија во глава која ќе ја носи со години? Истата подоцна може да резултира со анксиозност и панични напади. Баш затоа што тој период е период во кој личноста се развива ментално, мора да се работи на психата додека е со време, пред да настанат дополнителни компликации.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Одење на психолог е најнормална работа, јас не гледам ништо лошо во тоа. Плус страв од темнина не е типичен само за деца/тинејџери, го имаат и возрасни доколку не се работи на тоа.
E tuka e strasnoto so tebe i slicnite na tebe deka odenjeto na psiholog bilo normalna rabota. A deka stravo deka e najnormalna stvar za sekoj ziv covek toa e tacno i fala bogu deka e taka, posto stravot ipak ima svoja uloga. A komplikacii nastanuvaat samo vo insitituciite.[DOUBLEPOST=1486681486][/DOUBLEPOST]
Ако е 13 години тоа значи дека не може да креира фобија во глава која ќе ја носи со години? Истата подоцна може да резултира со анксиозност и панични напади. Баш затоа што тој период е период во кој личноста се развива ментално, мора да се работи на психата додека е со време, пред да настанат дополнителни компликации.
Shefika, razocara li si me i ko komunista i ko coveka totalno! :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom