Пад на цената на нафтата - причини и последици

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.007
Поени од реакции
11.191
@Branchez

Ти испомша сега во моментов.
Збориме за ГДП, значи % од извозот на ресурси кои влегуваат во руското ГДП.
Пина тоа го спомена.

Vo GDP na Rusija izvozot na resursi nosi samo 16%.

Не сме економски неписмени.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.007
Поени од реакции
11.191
Vo GDP na Rusija izvozot na resursi nosi samo 16%.


Ако прашуваш ГДП тогаш е 16 посто од целиот гдп на економијаta.
Ако прашуваш за извоз тогаш е 70%.



ГДПто на една економија е составено од производи и услуги кои се произведени во рамките на една година во една земја. Така да извозот на услуги гас и нафта кој сочинува 70% од целиот извоз на Русија, опфаќа 16 % од целиот економски ГДП на Русија.

Извоз
ГДП.


Ете го и Пина што имаше напишано. Ние за ГДПто говоревме, не за извозот.
Истото и со Бранчез го дебатиравме погоре.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.972
Ако прашуваш ГДП тогаш е 16 посто од целиот гдп на економијаta.
Ако прашуваш за извоз тогаш е 70%.



ГДПто на една економија е составено од производи и услуги кои се произведени во рамките на една година во една земја. Така да извозот на услуги гас и нафта кој сочинува 70% од целиот извоз на Русија, опфаќа 16 % од целиот економски ГДП на Русија.

Извоз
ГДП.


Ете го и Пина што имаше напишано. Ние за ГДПто говоревме, не за извозот.
Истото и со Бранчез го дебатиравме погоре.
Не туку пробавте да манипулирате со ГДП и ИЗВОЗОТ.

А тоа е тотално без врска. Значи 16% од целиот ГДП е од секторот ГАС и НАФТА, се разбира не работат 70% од сите луѓе во Русија само во тој сектор.

Инаку 70% од сиот извоз е нафта и гас. Со оглед дека имаат извоз и на други ресурси, како руда, тогаш ресурсите сочинуваат огромен дел од рускиот извоз.

Практично освен воена техника ништо паметно, произведено во Русија не извезуваат.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.007
Поени од реакции
11.191
Никој не проба да манипулира.Каде виде маниплација?
Или само да истресеш глупости како и секогаш.
Јасно беше во секој дел кој го напиша ПИна и на кој се надоврзав јас дека зборуваме за ГДПто и уделот на нафтата и гасот во него.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Не туку пробавте да манипулирате со ГДП и ИЗВОЗОТ.

А тоа е тотално без врска. Значи 16% од целиот ГДП е од секторот ГАС и НАФТА, се разбира не работат 70% од сите луѓе во Русија само во тој сектор.

Инаку 70% од сиот извоз е нафта и гас. Со оглед дека имаат извоз и на други ресурси, како руда, тогаш ресурсите сочинуваат огромен дел од рускиот извоз.

Практично освен воена техника ништо паметно, произведено во Русија не извезуваат.
US to buy 60 Russian space rocket engines worth $1bn
http://www.presstv.ir/Detail/2015/01/17/393433/US-to-buy-60-Russian-rocket-engines
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Nego na ovaa tema procitav negde nekoja izjava od arapite deka navodno bile zagrozeni od Americkoto vadenje nafta od skrilci i deka ovaa cena mnogu im odgovarala zasto ako potraela uste malce site tie firmi kje propadnele radi neisplatlivosta. E sega ova me tera na razmisluvanje da ne e ova nekoja i nivna igra.


P.S. morav da go postiram i ova :

http://a1on.mk/wordpress/archives/439616?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Сеуште не сум сигурен дали сегашниве ниски цени на нафтата се (1)намерно направени да и се наштети на Русија или (2)_се предизвикани од големата понуда а мала побарувачка.
Јас повеќе верувам во првото.
Од причина што некако многу нагло паднаа цените. Пред месеци барел чинеше беше повеќе од 100 долари а денес за брент нафтата ценара е 52.99
http://www.bloomberg.com/energy/

Јас цената на нафтата ја гледам како средство со која богатите ги „ молзат “ сиромашните
Производните трошоци за се 10 или 20 долари за барел, а нафтата се продава за 100 долари
Сиромашните земји кои не произведуваат нафата ја купуваат скапата нафта. Значи земјите производители на нафта имаат огромни вишоци пари, со кои купуваат државни обврзници на богатите земји, односно тие пари завршуваат кај богатите
Какво е Вашето мислење?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
6.655
Сеуште не сум сигурен дали сегашниве ниски цени на нафтата се (1)намерно направени да и се наштети на Русија или (2)_се предизвикани од големата понуда а мала побарувачка.
Јас повеќе верувам во првото.
Од причина што некако многу нагло паднаа цените. Пред месеци барел чинеше беше повеќе од 100 долари а денес за брент нафтата ценара е 52.99
http://www.bloomberg.com/energy/

Јас цената на нафтата ја гледам како средство со која богатите ги „ молзат “ сиромашните
Производните трошоци за се 10 или 20 долари за барел, а нафтата се продава за 100 долари
Сиромашните земји кои не произведуваат нафата ја купуваат скапата нафта. Значи земјите производители на нафта имаат огромни вишоци пари, со кои купуваат државни обврзници на богатите земји, односно тие пари завршуваат кај богатите
Какво е Вашето мислење?
шо да мислиме,многу јасно е дека СВЕ ЈЕ ЛАЖ.........па години не лажеа дека нафта че има само за наредните 20-25 години и демек мора да се крени цената за пополека да се исцрпува овој ресурс,барелот крена многу кратно и кога крајот на 2014та спроведоа нафтовод од Марс...........
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Сеуште не сум сигурен дали сегашниве ниски цени на нафтата се (1)намерно направени да и се наштети на Русија или (2)_се предизвикани од големата понуда а мала побарувачка.
Јас повеќе верувам во првото.
Од причина што некако многу нагло паднаа цените. Пред месеци барел чинеше беше повеќе од 100 долари а денес за брент нафтата ценара е 52.99
http://www.bloomberg.com/energy/

Јас цената на нафтата ја гледам како средство со која богатите ги „ молзат “ сиромашните
Производните трошоци за се 10 или 20 долари за барел, а нафтата се продава за 100 долари
Сиромашните земји кои не произведуваат нафата ја купуваат скапата нафта. Значи земјите производители на нафта имаат огромни вишоци пари, со кои купуваат државни обврзници на богатите земји, односно тие пари завршуваат кај богатите
Какво е Вашето мислење?
Прочитај го целиов текст и ќе добиеш одговор на твоето прашање зошто цената на нафтата паѓа:
http://webtribune.rs/gospodar-saha-putinova-zlatna-zamka/#
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Прочитај го целиов текст и ќе добиеш одговор на твоето прашање зошто цената на нафтата паѓа:
http://webtribune.rs/gospodar-saha-putinova-zlatna-zamka/#
Да...
Но има и нешто друго.
Постои огромен меѓународен финансиски капитал од кој сите држави позајмуваат,
Тој капитал, во прво време потекнуваше од петродоларите, но подоцна се зголеми од каматите кои ги носеше.
На пример Кувајт, која е екстремна земја извозничка на нафта, каде што нафата представува 94% од извозот, само половина од бруто домашниот производ е од нафата
Така да мислам ситуацијава е посложена одколку што е во изнесено во текстот.
Исто мислам дека, ако ваквата цена на нафта остане подолг период ќе има големи промени во светската економијата
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Види целава игра на американците беше да се повтори репризата пред околу 25 години кога за време на Горбачов русите масовно го продаваа златото за да ја спасуваат рубљата и да ја одржуваат цената на нафтата што подоцна се покажа како економска катастрофа но овојпат Путин поучен од таа ситуација го направи спротивното и уште повеќе ги разлути американците бидејки наместо да продава он купува злато а Америка за да го одржува доларот толку високо на берзите мора да го жртвува златото кое постојано го троши и кога ќе го потроши ке нападне држави кои се богати со злато како Либија,Ирак и ќе продолжи да живее вештачки на овој начин.Тоа ти е исто како една мафија оди ограбува приватни домови,банки и со парите живее луксузно се додека не ги потроши и после тоа повторно ограбување.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Vo seta kompleksnost na situacijata so padot na cenata na naftata i raznite perspektivi, interesi i pridobivki od padot, zaklucokot e deka pricinite i motivite se povekestrani, kako i faktorite. A sekoj faktor e voden od sopstveniot interes. Ednostavno, ne mozeme vo edna recenica da gi sumirame pricinite. Dobivam vpecatok vo posledno vreme deka, pokraj pricinite koi gi navedovte, a koja ne ja sretnav, efektot od namaleniot prihod od prodazba na naftata bi trebalo da go oseti poprilicno i Islamskata Drzava, koja se pocesto gi gubi i bitkite, i teritorijata i podrskata na teren i koja ja zagubi prvicnata euforija ponesena od uspesite. Ova bi si go objasnil kako eden propadnat eksperiment, koj izlegol od kontrola a od koj se ocekuvalo mnogu.
Denovive cenata na naftata poleka pocnuva da raste na svetskata berza.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Vo seta kompleksnost na situacijata so padot na cenata na naftata i raznite perspektivi, interesi i pridobivki od padot, zaklucokot e deka pricinite i motivite se povekestrani, kako i faktorite. A sekoj faktor e voden od sopstveniot interes. Ednostavno, ne mozeme vo edna recenica da gi sumirame pricinite. Dobivam vpecatok vo posledno vreme deka, pokraj pricinite koi gi navedovte, a koja ne ja sretnav, efektot od namaleniot prihod od prodazba na naftata bi trebalo da go oseti poprilicno i Islamskata Drzava, koja se pocesto gi gubi i bitkite, i teritorijata i podrskata na teren i koja ja zagubi prvicnata euforija ponesena od uspesite. Ova bi si go objasnil kako eden propadnat eksperiment, koj izlegol od kontrola a od koj se ocekuvalo mnogu.
Denovive cenata na naftata poleka pocnuva da raste na svetskata berza.
А кога расте цената на нафтата а со тоа и раст на златото нешто друго почнува да паѓа.Тоа е?
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
REZIMIRANJE NA CENATA NA NAFTATA ZA GREENJE !!!
Na berza padna od 115 na 50 dolari (znaci padna cenata za 65 dolari od barel) nasive ja simnaa naftata 24 denari. Na berza se kaci barel nafta za 13 dolari i sega e 63 dolari za barel nasive ja kacija naftata za 7.5 denari. Ajde da rezimirame koga bi se kacila naftata na 115 dolari za barel toa bi znacilo 5 pati da se krene od najniskata do nejvisokata ili po nasi standardi 5 x 7.5 denari = 37.5 E sega ja zimame najniskata cena koja bese kaj nas od 36 den i ja dodavame 37.5 = 73.5 den.
Znaci zaklucok : NEDAJBOZE DA SE VRATI CENATA NA 115 D/B KAJ NAS CENATA BI BILA 73.5 NAMESTO 60 DENARI.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom