ПРОЕКТ ЗА САМОВРАБОТУВАЊЕ

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
mnogu okruglo ,pa na choshe ? jas li nemozam da te razberam ,ili ....daj izjasnise da te svak razume ,shto bi rekle komshiite .
ne razbiram demek ima top uslovi od drzavata ,ama gladnive dremat gladni ,i nemaat aber za rabota so cigarce u usta i gazoza muabet ,toa go pishuesh ,ili pogreshno sum razbrala ?
...неможеш да ме разбереш?? штета..;)
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Дали има некој инфо кога е следниот рок за пријавување и дали е сеуште истата сума од 3.000 евра ?
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво,
дали би можела да добијам информација од некој којшто го има користено кредитот за самовработување, или од некој што знае, колку време трае целата постапка, од подавање на апликацијата за финансирање за самовработување, па се до одобрување на кредитот? Некој ми кажува целиот процес тре околу 30-40 дена, друг ми кажува околу 6 месеци!?!?! Дали некој има информација за колку време се завршува целата постапка,(се разбира доколку ти го одобрат проектот и го добиеш кредитот). Доклолку сум запозната (односно што имам слушано од други) прво чекаш околу месец дена, одобрување и одговор од агенцијата за вработување, па потоа чекаш да ти одобри и банката, околу месец дена, дали е тоа точно?
Благодарам
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Здраво,
дали би можела да добијам информација од некој којшто го има користено кредитот за самовработување, или од некој што знае, колку време трае целата постапка, од подавање на апликацијата за финансирање за самовработување, па се до одобрување на кредитот? Некој ми кажува целиот процес тре околу 30-40 дена, друг ми кажува околу 6 месеци!?!?! Дали некој има информација за колку време се завршува целата постапка,(се разбира доколку ти го одобрат проектот и го добиеш кредитот). Доклолку сум запозната (односно што имам слушано од други) прво чекаш околу месец дена, одобрување и одговор од агенцијата за вработување, па потоа чекаш да ти одобри и банката, околу месец дена, дали е тоа точно?
Благодарам

Се зависи кога точно би почнала обуката. Од луѓе што го имаат земено кредитот знам дека постапката мн споро се одвива. Сигурно ќе фати 5-6 месеци.
 
S

Sinisa123

Гостин
Значи луге вака да објаснам. Сакам да земам кредит овој што е само за самовработување 3,000 евра што се ама незнам дали ќе се доволни тие пари. Планиран да отворам прехрамбена продавница и имам најдено локација. Значи ако отворам во моето маало продавница само јас ќе бидам оти во близина нема ниту една продавница и сите што купуваат производи одат дури до селото да купат. Е сеа кажете како оди таа процедура и друго ме интересира да кажете на пример Скопска Пивара ти доделува нејзин фрижидер за пијалоци и дали секој месец Скопска Пивара ќе ти уплака на сметка пари за да можеш позицијата да им ја задржеш. Ако можете да објасните детално.......
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Сакам да ве прашам за кредитот што е за до 29год , што ако не ви тргне бизнисот и се откажете после некој месец ? кои се последиците ??? ве молам за брз одговор , однапред благодарам
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сакам да ве прашам за кредитот што е за до 29год , што ако не ви тргне бизнисот и се откажете после некој месец ? кои се последиците ??? ве молам за брз одговор , однапред благодарам
..ако мислиш дека нема да тргне , не почнувај, после ќе мораш да чекаш смена на влада, а тоа како ми се гледа ќе потрае...;)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
јас не знам дали ке тргне бизнисот не сум видовита , сакам да ги знам сите варијанти и да сум на све спремна , сега ги прашувам на тие што зеле кредит и не им успеал бизнисот дали ги вратиле парите ? колку време не може да се пријави во завод ? што понатаму ???
..ако мислиш дека нема да тргне , не почнувај, после ќе мораш да чекаш смена на влада, а тоа како ми се гледа ќе потрае...;)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
јас не знам дали ке тргне бизнисот не сум видовита , сакам да ги знам сите варијанти и да сум на све спремна , сега ги прашувам на тие што зеле кредит и не им успеал бизнисот дали ги вратиле парите ? колку време не може да се пријави во завод ? што понатаму ???
тие одговори најточно ќе ги најдеш на страната на АВРМ или лично во канцелариите на агенцијата
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
јас не знам дали ке тргне бизнисот не сум видовита , сакам да ги знам сите варијанти и да сум на све спремна , сега ги прашувам на тие што зеле кредит и не им успеал бизнисот дали ги вратиле парите ? колку време не може да се пријави во завод ? што понатаму ???
..мислам дека опасноста не е во невраќање на парите , туку неможноста да се пријавуваш на Завод и погодностите од тоа.
Генерално точна е забелешката околу видовитоста, но таа не е битна при почнување бизнис. Многу поважно е правилно и реално да се искалкулира ризикот и да се биде упорен, бидејќи треба и време за да се задвижи. Но генерално, парите кои се нудат во проектот се многу мали за било каков бизнис кој би го почнала сама. За тие пари пиши пропало од одма........, ако се тоа сите пари со кои почнуваш...
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Искрено на моја блиска пријателка и одобрија таков кредит на жими мајка , она се чуди како можи и мислиме дека е некоја мамка , ако последиците се забрана за пријавување завод или користење услуги на сметка на државава не е толку страшно , но читав низ АВРМ пишува дека парите не ги даваат во кеш туку ...??? она сака да инвестира во земјоделие и е страв да не успее , затоа сакам да прашам некој што зел кредит овој до 29год и да ми објасни што како ???
..мислам дека опасноста не е во невраќање на парите , туку неможноста да се пријавуваш на Завод и погодностите од тоа.
Генерално точна е забелешката околу видовитоста, но таа не е битна при почнување бизнис. Многу поважно е правилно и реално да се искалкулира ризикот и да се биде упорен, бидејќи треба и време за да се задвижи. Но генерално, парите кои се нудат во проектот се многу мали за било каков бизнис кој би го почнала сама. За тие пари пиши пропало од одма........, ако се тоа сите пари со кои почнуваш...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Искрено на моја блиска пријателка и одобрија таков кредит на жими мајка , она се чуди како можи и мислиме дека е некоја мамка , ако последиците се забрана за пријавување завод или користење услуги на сметка на државава не е толку страшно , но читав низ АВРМ пишува дека парите не ги даваат во кеш туку ...??? она сака да инвестира во земјоделие и е страв да не успее , затоа сакам да прашам некој што зел кредит овој до 29год и да ми објасни што како ???
е сеа и ти...другаркати потпишала договор за кредитот или некој тоалет папир??? На секој договор стои под какви услови, што и како.Со крупни и со ситни букви. Во принцип за очекување е дека ќе биде пари на пипета и дека ќе плаќаат некакви набавки и обуки , зошто во принцип од држава никогаш кеш не гледаш... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom