Очни болести

Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Ме интересира дали глаукома е исто што и народски перде на око?
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Некогаш лекот е пет пари.За јачмен ,наутро пред да се измијат забите намачкајте го окото со плунката и ова се повторува 3 пати т.е три дена по ред.Јачменот се повлекува
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Последниве два дена,кога трепкам со очите ,осеќам блага болка на долниот капак.
Тоа е знак за јачмен?
 
S

Sukhoi

Гостин
Здраво здраво, дефинитивно стара тема ама не најдов друга понова.
Како се справувате со eye floaters, поточно кажано оние кратки линии или снопчиња што повремено ве пратат додека гледа у небо пример?
Немав некои проблеми порано, меѓутоа приметувам дека на дневна светлина имам замор во очите и генерално по 3-4 линии ме пратат повремено се додека не трепнам или не завртам погледот на некоја друга страна. Му кажав на очниот доктор, рече дека нормално е тоа и од прегледот ништо не ми најде, немам диоптер. Едино што ми кажа е да правам вежби повеќе очниот мускул да го движам.
Порано не сум ги имал сега ми се појавија и ме иритираат. Седам доста пред пц, правам паузи ама сепак надвор кога и да излезам увек истото. Иритација од дневна светлина, појава на eye floaters.
Го прашав докторот да не имам проблеми со ретината или што и да е, на интернет свашта прочитав рече дека океј сум немам проблеми. Имате некој совет, или морам да научам да ги игнорирам. Унутра, кога гледам пред монитор/телевизор/телефон немам такви проблеми. Немам привиди на јака светлина или такви навидум сериозни проблеми.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.077
Поени од реакции
793
Здраво здраво, дефинитивно стара тема ама не најдов друга понова.
Како се справувате со eye floaters, поточно кажано оние кратки линии или снопчиња што повремено ве пратат додека гледа у небо пример?
Немав некои проблеми порано, меѓутоа приметувам дека на дневна светлина имам замор во очите и генерално по 3-4 линии ме пратат повремено се додека не трепнам или не завртам погледот на некоја друга страна. Му кажав на очниот доктор, рече дека нормално е тоа и од прегледот ништо не ми најде, немам диоптер. Едино што ми кажа е да правам вежби повеќе очниот мускул да го движам.
Порано не сум ги имал сега ми се појавија и ме иритираат. Седам доста пред пц, правам паузи ама сепак надвор кога и да излезам увек истото. Иритација од дневна светлина, појава на eye floaters.
Го прашав докторот да не имам проблеми со ретината или што и да е, на интернет свашта прочитав рече дека океј сум немам проблеми. Имате некој совет, или морам да научам да ги игнорирам. Унутра, кога гледам пред монитор/телевизор/телефон немам такви проблеми. Немам привиди на јака светлина или такви навидум сериозни проблеми.
Јас имам уште од дете. Ќе се навикнеш за некое време и нема воопшто да ги приметуваш.
Ако се многу на број или ептен ти сметаат, има операција со која се отстрануваат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.361
... најчесто глаукомот се развива кога оптичкиот нерв се оштетува, ако не се санира постепено се влошува, па доаѓа до слепило токму поради присутниот зголемен притисок во окото, но очниот нерв може да се оштети и при нормален очен притисок и поради други ризик фактори и причини, па затоа батали „причината“ , штетата е направена гледај да се санира колку се може!
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
1.133
Поени од реакции
5.666
Ги има некој овие пробано? Искуство?

20230109_142910.jpg
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
385
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom