Очни болести

Член од
15 септември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
DALI NEKOJ MOZE DA MI KAZE ZA INFEKCIJA NA OKO DALI SE KORISTI RUSKI CAJ VO FILTER I DALII VOOPSTO POSTOI VO FILTER? JAS NEMOZAM DA NAJDAM VO FILTER I AKO NEKOJ SRETNAL NEKADE AKO MOZE DA MI DA DE INFORMACIJA
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Me interesira li znae li nekoj lek za jacmen sto se pojavuva na kapakot no ne pominuva celosno zadruzuva gnoj...
 

TheGeneral

Арогантно копиле
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
583
Има ли уствари тука некој шо разбира од очни болести?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Се што ќе се каже ќе биде непотребно, отвараат/отворена е нова ординација кај градски ѕид во Скопје, имаат вработено доктори од Бугарија и Србија, можете таму да се обратите, голем плус е што најверојатно најефтини ќе бидат.

Само така со тие болести, најдобро ќе биде да се оди кај стручно лице.

Не ми се верува дека имаме очен лекар тука.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ај неколку прашања, чисто ради разбивање на монотонија и некој да ми “сервира“ на тацна за да ја (многу зафатениот) не гуглам и не ден-губам низ Скопјето туку многу порационално да го искористам моето ми драгоцено време, значи:

1. Најдобар преглед за очите-КАДЕ?
1.1 Дали сте задоволни од прегледите во државна болница или па заебале на некој па му дале тотално погрешен диоптер?
2. Која е цената на преглед во приватна и во државна болница?
3. Што значи Фотогреј ефект (ако се сеќавам добро вака ќе да беше поимот)?
3.1. Фотогреј треба да имам на очилата ако...?
4. Што значи антирефлекс на очилата т.е. стаклата? (значи ли нешто повеќе отколку буквалниот превот и пред се буквалното значење)
4.1. Антирефлекс ми треба да имам на очилата ако...?
5. Колку би ме коштало отприлика:
Фотогреј+Антирефлекс+ДИОПТЕР+Преглед+Рамки=?

ФалаПријатно
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
315
Ај ако има некој поупатен нека ми каже каде има добар преглед за очите во Битола и околината?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Me interesira li znae li nekoj lek za jacmen sto se pojavuva na kapakot no ne pominuva celosno zadruzuva gnoj...
Чимичок (јачмењак) - Чимичок е мало чирче што се јавува на очните капаци. Кога ќе се појави чимичок треба да се истрие со лук. Се верува дека чимичокот се лечи на тој начин што оној што прв ќе го види треба да го удри три пати со штиклата.:eek: А ако не носи обувки тогаш треба три пати да се удри фжнога. - Чимичок се лечи и со баење, при што тој што бае ги изговара овие зборови:

Чимичоче боди-оче, кој та викна - да та викна,

јас ти вељум: стан си, јоди. Акж та најдум утре застра,

не ки видиш каку да бегиш!
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.750
Поени од реакции
28.950
Ај ако има некој поупатен нека ми каже каде има добар преглед за очите во Битола и околината?
vo prilep katerina bitrakova ,,,za imeto sigurno a mislam deka i taka se preziva.nekoj od prilepchanive podobro ke ti objasni., // mislam deka neshto i proza pishuvashe//
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
јачмен се добива од инфекција + нечистотии (на пример ако реновирате дома)
не се лечи со штикли туку со антибиотик маст за очи и топло. парче цигла загреано во рерна и завиткано во марамче.
глаукомот е факинг заебана болест!
докторите викаат висок очен притисок, се додека не почне да се оштетува нервот и или да се смалува видно поле. тогаш викаат дека е глауком.
широк агол глауком нема никви симптоми додека не почнете да не гледате, а тогаш е предоцна.
јас, бидејќи имам во фамилија, го открив на време и успевав да го контролирам до скоро.
потоа, кога веќе не можев, отидов на операција (само на десно, тоа беше поотидено) пред месец дена и уште не можам да се опраам. матно, дупли слики итн. претходно гледав топ (со наочари ама мал диоптер), иако ми е фатен нервот, видното поле ми е добро.
сега се ашкам со левото и покушавам да не одам а операција.
операцијата ја правев во турската болница. докторот е топ и све беше супер. малце ми смета што само за пари зборат и земаат пари унапред за преглед...
да ви кажам пар правила:
операција се прави само кај доктор што направил барем 3000-4000 операции од таа што ви треба.
на клиника, исто како и за мозок/'рбет, не се оди на операција на очи.
во македонија нема добри очни хирурзи.
П.С. има нови испитувања кои покажуваат дека има и деца со покачен очен притисок. еве, мене ми викаат дека можеби сум имал јувенилен глауком уште од дете...
у пичку матер, ја да ви кажам; ни на непријател не посакувам....
 
Член од
2 август 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
ај едно прашање колку за информација... дали некој знае нешто за една вродена мана ... при џвакање и подигнување на вилицата едниот очен капак се мрда .. дали станува збор за некој погрешна поврзаност на нервите или пак е нешто друго ...
 
Член од
12 декември 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ме интересира ако можете да ми кажете имам проблем со очите на пример почна да ми се гледа матно и отидов на лекар и ми припишаа наочари и сега ги носам но пак ми се гледа матно нема некоја голема разлика. Така да не помагаат наочарите којзнае колку.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ме интересира ако можете да ми кажете имам проблем со очите на пример почна да ми се гледа матно и отидов на лекар и ми припишаа наочари и сега ги носам но пак ми се гледа матно нема некоја голема разлика. Така да не помагаат наочарите којзнае колку.
Можеби ти дале погрешен диоптер, оди на подобар очен доктор.
 
Член од
12 декември 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не вака беше пред некој 7-8 години ми дадоа да носам наочари со мал диоптер и ги носев некоја година две и после прекинав да ги носам и после некое време после година две пак осетив потреба да ги носам почна така матно да ми се гледа па ми помина. И после пак ми се појави така и почнав да ги носам наочарите и ми се гледаше матно па отидов на еден лекар и он ми вика во ред ти се очите и диоптрите ама ајде ќе ти ги појачаме малце и ми ги појача ама немаше некој ефект пак ми се гледаше матно. После отидов во друга клиника во Јане Сандански и таму ми рекоа дека треба да носам наочари цилиндрични и малце ми го изменија диоптерот. Ама викам ајде да проверам на уште некое место и не ги направив наочарите и отидов во Турската клиника во Ѓорче Европска Очна Болница и таму лекарката ми рече дека треба исто да носам цилиндрични наочари. И ги направив наочарите ама еве сега пак уште по бетер ми е со тие од предходните и нема некое подобрување.
 
Член од
23 април 2013
Мислења
22
Поени од реакции
5
Пошто некој спомна за јачменот.., и јас имам нешто на капакот на окото но мислам дека не е тоа, туку мислам ова се вика лишај ( постојано ми се шири и кога ќе се засуши го трљам со прсти и се рони и пак од поново секој ден така ) знае ли некој нешто повеќе околу ова, некоја маст ??
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Осеќaм деновиве болкa нa горниот кaпaк (нaкaј носот) нa едното око когa гледaм нaгоре. Немaм проблеми со синуси, нит пaк имa некојa променa, видот ми е добaр, без солзење, знaчи сaмо осеќaм јaкa болкa. Пa aко имa некој искуство... пребaрувaв нa гугл, на форуми споделувaaт искуствa но сите се со плус симптоми кои јaс ги немaм тaкa дa конкретно зa овa не нaјдов.. aко може одговор, што дa прaвaм, ке помине сaмо од себе или...? Не ми се иде нa доктор специјално за ова.:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom