Оформи ја својата иднина, зачлени се во АИЕСЕК!

Дали сте член на некоја студентска организација?


  • Вкупно гласачи
    49
  • Гласањето е завршено на .

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31

Регрутација на нови членови на АИЕСЕК Скопје!​

АИЕСЕК е најголемата глобална студентска организација која е распространета во 110 земји низ светот. Целта на АИЕСЕК е да им помогне на младите да ги развијат нивните лидерски способности преку програми за лидери и годишно овозможува повеќе од 20 000 лидерски искуства на членовите. Исто така, во текот на годината, 16 000 интернационални размени на студенти и постдипломци се случуваат во рамките на АИЕСЕК, кои даваат шанса за краткорочно живеење и волонтирање во друга земја, запознавање на различни култури и здобивање со професионално искуство на различни полиња.

Станувањето дел од АИЕСЕК дава можност на талентирани студенти да го развијат нивниот потенцијал, да работат на проекти и да го почувствуваат духот на тимска работа. На тој начин, студентот учи проактивно, и како и останатите членови, црпи инспирација и знаења од различните начини на живеење и мислења присутни во мултикултурна средина и ги инкорпорира истите во неговата работа. Со оглед на тоа дека АИЕСЕК постои повеќе од 60 години, работата и одлуките на нејзините членови имаат позитивно влијание на средината на долгорочен план. Членовите се стремат кон одржлив развој и ги земаат во предвид потребите на идните генерации. Еден АИЕСЕК член има многу поволности, меѓу кои: здобивање со нови вештини и пренесување на истите, интернационални познанства, соработка со луѓе низ целиот свет, професионално искуство, полно CV,како и поголеми можности за наоѓање работа.

Регрутацијата е веќе во тек. На 17ти и 19ти септември, студенти од Eкономскиот, Правниот, Филозофскиот и Филолошкиот факултет при Универзитетот ,,Кирил и Методиј” ќе имаат шанса да слушнат повеќе за АИЕСЕК, како и можност да аплицираат, додека пак, на 18ти и 20ти септември, студенти од техничките факултети ќе ја имаат истата. На 21ви септември, АИЕСЕК штандот ќе биде присутен на Медицинскиот, Земјоделскиот факултет, како и на ПМФ.

За оние кои нема да бидат во можност да ги посетат АИЕСЕК штандовите во тие денови, канцеларијата на АИЕСЕК, која се наоѓа во економскиот факултет ќе биде отворена за сите заинтересирани.

Станете АИЕСЕК член и оформете ја вашата иднина!




 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Кога бев на факултет плаќавме за некоја организација при Технички-Битола. Ако тоа било членарина, тогаш сум бил член на некоја студенска организација, и притоа не сум бил запознаен со статут, права на таа организација.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Пред да се зачлените во некоја организација распрашајте се подобро, која како што, според мене има боље организации од АИЕСЕК.
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Пред да се зачлените во некоја организација распрашајте се подобро, која како што, според мене има боље организации од АИЕСЕК.
Секако, секој има право на свое мислење. Во Република Македонија има околу 10тина студентски организации кои се активни и секоја од нив е специјализирана за нешто (на пр. АИЕСЕК нуди професионални пракси во своите глобални партнери ДХЛ,Тата,United Bank of Switzerland , EESTEC нуди технички пракси поврзани со Техничките Факултети, EMSA нуди пракси и настани во областа на медицината и др.).
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Логото ми е малку сумливо. Да не е некоја педерска организација?
http://en.wikipedia.org/wiki/AIESEC
Еве повели прочитај нешто повеќе за според тебе "педерската организација", присутна во 110 земји со членство над 65.000 членови.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Студентска организација, прв состанок - пикање јазици во туѓа уста. Seems legit. :свиркам:
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Ubavo e da si vo nekoja organizacija, ama i da funkcionira istata.
Според мене, АИЕСЕК и уште 3 студентски организации се прав пример како треба да делуваат студентските организации, за жал.

Само некои од активностите/проекти/настани на АИСЕК Скопје изминатава година

- Денови на Кариера
- Youth to Business Forum
- ИТ Форум
- АгроБизнис Форум
- Центар за кариерно насочување (ФОН Универзитет)
- Building Bridges (мултиетничко општество)
- United 4 Tommorow
- Веле Самак - Евроинтеграции
 
T

Tetro

Гостин
Според мене, АИЕСЕК и уште 3 студентски организации се прав пример како треба да делуваат студентските организации, за жал.


- Building Bridges (мултиетничко општество)

- Веле Самак - Евроинтеграции
oooj. Ako mozes da doobjasnis za ovie dvete poveke, mislam, ako moze, a i ne mora
 

Kajgana Shop

На врв Bottom