Официјано започнува Зелена карта 2013 денеска

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.592
Еве тука имате најдетално за се што ве интересира...
И на вики побарав...значи зеленава карта е дозвола/виза за перманентен престој во САД, така? Значи не е поврзано со добивање работа и сл...е сега нормално ако бараш работа во САД, зеленава карта во многу би помогнала, зар не?
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
И на вики побарав...значи зеленава карта е дозвола/виза за перманентен престој во САД, така? Значи не е поврзано со добивање работа и сл...е сега нормално ако бараш работа во САД, зеленава карта во многу би помогнала, зар не?
Да со право да аплицираш за добивање на државјанство (пасош ) после 5 години .... Со зелена карта ги имаш сите права како што ги имаат американците само ти е ограничена на 10 години .....
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.592
Аплицирано, па сега...видечемо :D Само ме збуни малку шо викаше таму има два дела бла бла...и пополнив тоа првото со име/презиме, адреса, образование...и после само излезе потврда со тоа регистрацискиот број и толку. Мислев нешто поспецифично за пополнување ќе има..:pos:
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Аплицирано, па сега...видечемо :D Само ме збуни малку шо викаше таму има два дела бла бла...и пополнив тоа првото со име/презиме, адреса, образование...и после само излезе потврда со тоа регистрацискиот број и толку. Мислев нешто поспецифично за пополнување ќе има..:pos:
Вториот дел е за брашните другари и за децата (слики и податоци). Пополнувањето е ,боза, ама ако те извлечат ќе имаш бајаги работа (собирање на сите можни документи и судски преводи на англиски за секое пусулче и лекарски прегледи).А дури и ако си извлечен на лотаријава после кога ќе средуваш папирологија у Амбасада да ти најдат причина да не ти дадат виза.Се бива :unsure:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Вториот дел е за брашните другари и за децата (слики и податоци). Пополнувањето е ,боза, ама ако те извлечат ќе имаш бајаги работа (собирање на сите можни документи и судски преводи на англиски за секое пусулче и лекарски прегледи).А дури и ако си извлечен на лотаријава после кога ќе средуваш папирологија у Амбасада да ти најдат причина да не ти дадат виза.Се бива :unsure:

На ово форум zelenealutrija.com прочитав неколку пати дека од пред некоја година не се преведувале документите за во Амбасада.
Се преведувале документи само оние кои ти требаат за таму....

Може грешам...... ?
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
Дали ако аплицирам за грин карта сега и би бил одбиен, дали би имал некои проблеми доколку во фебруари аплицирам за work & travel програмата т.е дали во амбасадата кога ќе одам на интервју ќе биде тоа некоја пречка, дали прашуваат за тоа и тн ?
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Дали ако аплицирам за грин карта сега и би бил одбиен, дали би имал некои проблеми доколку во фебруари аплицирам за work & travel програмата т.е дали во амбасадата кога ќе одам на интервју ќе биде тоа некоја пречка, дали прашуваат за тоа и тн ?
Нема да имаш никаков проблем.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
сликата бараат да е во формат 600х600 и да не е обработена во некој програм ... е сега кога се сликаш добиваш правоаголен формат (не 600х600), а правоаголен формат системот не прифаќа, значи ќе мораш во некој програм да ја модификуваш ... решение? некој мислење за ова?
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
сликата бараат да е во формат 600х600 и да не е обработена во некој програм ... е сега кога се сликаш добиваш правоаголен формат (не 600х600), а правоаголен формат системот не прифаќа, значи ќе мораш во некој програм да ја модификуваш ... решение? некој мислење за ова?
Кога ќе се сликаш кажи им на тие таму дека ти е за во америчка амбасада и они ќе ја средат
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
јас со дигитален се сликав па во фотошоп ја напраив 600x600,А дали ако те извлечат имаш право да ја префрлиш на некој друг ?
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.909
Поени од реакции
9.507
Од лани да им ја стам сликата има некаква врска или треба да не е постара од 6 месеци????
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.094
Поени од реакции
9.679
Добро а ако ме извлечат до кога треба најкасно да си ги спремам куферите за натака?? Можам да почекам пример 1 година па после да му ја дувнам??
А и зошто им е оваа работа на америве? Секакви племиња ќе им се настегаат таму :D Да не излези на крајот во Ирак да не пратат за да и се оддолжиме на Америка а? :icon_lol:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
јас со дигитален се сликав па во фотошоп ја напраив 600x600,А дали ако те извлечат имаш право да ја префрлиш на некој друг ?
Ти си единствен носител на зелената карта.

ПС. Мислам дека си згрешил со фотошопот.
--- надополнето: Oct 16, 2012 4:10 AM ---
Од лани да им ја стам сликата има некаква врска или треба да не е постара од 6 месеци????
Според правилата сликата мора да биде највеќе 6 месеци стара.
--- надополнето: Oct 16, 2012 4:22 AM ---
Добро а ако ме извлечат до кога треба најкасно да си ги спремам куферите за натака?? Можам да почекам пример 1 година па после да му ја дувнам??
А и зошто им е оваа работа на америве? Секакви племиња ќе им се настегаат таму :D Да не излези на крајот во Ирак да не пратат за да и се оддолжиме на Америка а? :icon_lol:

Зависи кога ке ти го закажат интервјуто.... како што сум читал досега сите интервјуа се од Август па до Октомври.
Таму на интервјуто се договара до кога најкасно мора да се влезе во Сад.


За сето ова не сум сигурен најдоборо прочитај овде. Таму ке ги најдеш сите одговори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom