Официјални трансфери/позајмици

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Сите ОФИЦИЈАЛНИ трансфери ќе ги пишуваме овде. Пожелно е вестите да се на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК, а оставете и линк до веста.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Е трансферов баш ме изненади! Играчот на Удинезе Сулеј Али Мунтари е официјално нов играч на Портсмут! Иако Сулеј Мунтари беше трансфер таргет за големи клубови како Милан и Интер, на крајот сепак Суљо замина во југот на Англија. Стварно добар потег на Редкнап, изненаден сум искрено!

http://goal.com/en/Articolo.aspx?ContenutoId=315959

оф топик: браво за модераторите што направија вака одделно, трансфери и шпекулации, сега е појасно ...... ептен
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.794
Поени од реакции
32
Smesni 11 milioni???Ova go kazuvas kako 1 milioni da e 10 denari...A ustvari ti nemas poima kolku pari se toa...
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Зошто смешни, во секој случај реална е таа цена за Лука Тони.... зошто:

Лука Тони има 30 години... значи не е некој млад играч на почеток на кариера. Никој не може да рече дека не е голгетер каков секој тим би посакал, но никогаш за Лука Тони не се дигнала прашина како што има за Анри, Ибрахимовиќ, Дрогба, Роналдињо, Роналдовците...
Доколку беше некој третокласен играч немаше да вреди 11 милиони евра... меѓутоа во никој случај не вреди ни повеќе...
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Да го надополнам Димитар, Тони има 31 години но занего годините не с епроблем две години со ред е во елитата на Италијанскиот фудбал. за фудбалер во тие години цената е нормална. Да беше продаден пред година две кога интер беше заинтересиран ќе земеа 3пати повеќе, во 2005/6 Интер нудеше 30м, ама фиорентина не го продаваше колку повеќе стареат фудбалерите толку повеќе му паѓа цената....Толку за тоа




СЕга да се цитирам самиот, еве постот од прошлата тема

епа значи денес еден од најинтересните денови од предтрансфер периодот...се случија и официјално неколку трансфери

ајде да почнам

Мунтари официјално во Портсмут
Креспо уште една година на позајмица во Интер официјално
Харгривс во Манчестер Ј. официјално
Луполи во Фиорентина официјално
Ванден Бур во фиорентина официјално
Сидвел во Челзи официјално
Дистин во Портсмут официјално
Хредарсон во Портсмут официјално
Бејл во Тотенхем официјално
Немет во Ливерпул официјално
Симон во Ливерпул официјално
Јакинта во Џуве официјално
Хабле во Фиорентина официјално
Тони во Баерн официјално
Ривалдо во АЕК официјално
Зоро во Бенфика официјално
Фридрих во Баер Л. официјално
Мавуба во Џуве официјално


како што можи да видите досега нај активни се Фиорентина и Портсмут со 4 до 5 засилувања...тоа беше за вчера денес имаме неколку нови трансфери


Најактивен беше Манчестер Ј. со два нови играчи СУПЕР талентираните Андерсон и Нани, браво за Фергусон кој мисли на иднината и таа изгледа розево за манчестер со вакви играчи, мислам дека сега имаат тројца од петте најталентирани тинејџери во фудбалот. Значи Манчестер досега има потрошено 75м евра за трансфери

Харгривс 25м
Нани 25м
Андерсон 25м



друго Фиорентина купи уште еден квалитетен фудбалер Ф. Семиоли од отпишаниот Киево за 5.5 м, од парите кои ги доби за Тони фиорентина гради одличен тим за следната година.

Baer Leverkuzen исто направи неколку трансфери
Гекас од Бохум 4.7м
Видал од Коло Коло 5.2м
Синкевич од Келн 1.6
Фридрих од Мајнц 2.5м

Херта го купи Хименез(О. Марсеј) за 750 000

Б. Дортумнд го купи Блажковски(Висла К) 2.8

Баерн М. го купи Јансен за 9м

Хановер го купи Ханке за 4м

Волфсбург ги купи Раду и Мунтенау двата по 2.5м


толку сега за сега..за секој нов трансфер ќе известувам
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Димитар напиша:
Зошто смешни, во секој случај реална е таа цена за Лука Тони.... зошто:

Лука Тони има 30 години... значи не е некој млад играч на почеток на кариера. Никој не може да рече дека не е голгетер каков секој тим би посакал, но никогаш за Лука Тони не се дигнала прашина како што има за Анри, Ибрахимовиќ, Дрогба, Роналдињо, Роналдовците...
Доколку беше некој третокласен играч немаше да вреди 11 милиони евра... меѓутоа во никој случај не вреди ни повеќе...
Тоа е финтата Лука Тони е стопати подобар напаѓач од Ибрахимовиќ со мнооогу повеќе постигнати голови по 25-30 во сезона а сепак вреди 11 милиони а Ибрахимовиќ на пример поради фамата која се дига вреди 40 милиони.За тоа е смешно.Па Тони постигнува повеќе голови од сите овие што си ги набројал по сезона и тоа во Фиорентина-екипа која е многу послаба од Челзи,Интер или Барселона.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
1.794
Поени од реакции
32
Fintata e vo toa shto Toni moze da igra ushte 1 godina u top forma 2 najvise...Ibrahimovic moze da igra ushte 5 godini dobro..11 milioni za Toni se taman...
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
темава е за трансфери...не е да се докажува кој колку вреди и зашто...Лука Тони вреди 11мил дека има 31год и точка, а Ибрахимович вреди 40дека сезинава ја изигра перфектно
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Cocacola напиша:
Fintata e vo toa shto Toni moze da igra ushte 1 godina u top forma 2 najvise...Ibrahimovic moze da igra ushte 5 godini dobro..11 milioni za Toni se taman...
Ибрахимовиќ и за тие 5 години нема да изигра како што ќе изигра Тони за две.Сакам да кажам дека не се проценети фудбалериве според тоа стварно колку вредат. Сепак за Тони не може да бараат 30 милиони ама сепак 11 е ефтино-мислам дека ќе се согласиш.:helou:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
ЧЕНТО напиша:
Ибрахимовиќ и за тие 5 години нема да изигра како што ќе изигра Тони за две.Сакам да кажам дека не се проценети фудбалериве според тоа стварно колку вредат. Сепак за Тони не може да бараат 30 милиони ама сепак 11 е ефтино-мислам дека ќе се согласиш.:helou:
Сеа нека ми извинат модераторите ама испровоциран сум од постот, сепак има некоја врска со трансфери:

Па нема да изигра како Лука Тони ќе изигра 2 пати подобро, Ибра е фудбалер во развој има огромен потенцијал со каков само талент располага, Тони е 31 го. го нема талентот ама се труди човекот и еве од Болоња стигна во Фиорентина и Баерн да игра. Јас Тони многу го поштовам како личност пошто во најтешките моменти кога Фиорентина беше казнета со мислам -11 тој остана а можеше буквално да избира во кој фуд. гигант да се пресели, успеа и ја донесе Фиорентина да игра во Европа, тоа Ибра никогаш нема да го направи нема никаков карактер тоа кај него воопшто не ми се допаѓа, се сеќаваат кога јуве го вратија со 2 лига одма си замина и сеа кога почна да се развива како суперзвезда одма се пуфка сака поголема плата Интер не чини, ова она...сфаќаш што сакам да кажам.
затоа денес таа е цената на Ибра а 4 пати помала е на Тони, едниот фудбалер е во развој другиот се ближи кон пензија, сепак респект за двајцата за тоа како ја играат играта. Толку...

PozdraFFF...
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
jove_bt напиша:
Сеа нека ми извинат модераторите ама испровоциран сум од постот, сепак има некоја врска со трансфери:

Па нема да изигра како Лука Тони ќе изигра 2 пати подобро, Ибра е фудбалер во развој има огромен потенцијал со каков само талент располага, Тони е 31 го. го нема талентот ама се труди човекот и еве од Болоња стигна во Фиорентина и Баерн да игра. Јас Тони многу го поштовам како личност пошто во најтешките моменти кога Фиорентина беше казнета со мислам -11 тој остана а можеше буквално да избира во кој фуд. гигант да се пресели, успеа и ја донесе Фиорентина да игра во Европа, тоа Ибра никогаш нема да го направи нема никаков карактер тоа кај него воопшто не ми се допаѓа, се сеќаваат кога јуве го вратија со 2 лига одма си замина и сеа кога почна да се развива како суперзвезда одма се пуфка сака поголема плата Интер не чини, ова она...сфаќаш што сакам да кажам.
затоа денес таа е цената на Ибра а 4 пати помала е на Тони, едниот фудбалер е во развој другиот се ближи кон пензија, сепак респект за двајцата за тоа како ја играат играта. Толку...

PozdraFFF...
Абе те разбирам сепак поради таквите некои карактеристики на Ибра не го поштуам многу, а плус и доста долго му трае тој равој и не импресионира толку баш колку што е проценет.Тоа сакам да кажам-дека Тони за парите колку што вреди ќе постигне повеќе голови од Ибра кој е 4 пати поскап.Сепак ок.Не е темава да расправаме за тоа.Поздрав!!!!!
 
T

tino097

Гостин
jove_bt напиша:
Мунтари официјално во Портсмут
Креспо уште една година на позајмица во Интер официјално
Луполи во Фиорентина официјално
Ванден Бур во фиорентина официјално
Сидвел во Челзи официјално
Дистин во Портсмут официјално
Хредарсон во Портсмут официјално
Бејл во Тотенхем официјално
Немет во Ливерпул официјално
Симон во Ливерпул официјално
Јакинта во Џуве официјално
Хабле во Фиорентина официјално
Тони во Баерн официјално
Ривалдо во АЕК официјално
Зоро во Бенфика официјално
Фридрих во Баер Л. официјално
Мавуба во Џуве официјално
Харгривс 25м -> МанУтд
Нани 25м -> МанУтд
Андерсон 25м -> МанУтд
Ф. Семиоли -> Фиорентина
Гекас (Бохум 4.7м) -> Баер Л
Видал (Коло Коло 5.2м) -> Баер Л
Синкевич (Келн 1.6) -> Баер Л
Фридрих (Мајнц 2.5м) -> Баер Л
Хименез(О. Марсеј) - > Херта
Блажковски(Висла К) 2.8 -> Борусија Д.
Јансен (9м) -> Баерн М.
Ханке -> Хановер
Раду -> Волфсбург
Мунтенау -> Волфсбург
Ме мрзеше да го доедитирвам постот :)
и ќе додадам :
Андри Вороњин (Баер Л) -> Ливерпул
Лукаш Фабијански (Легија Варшава)-> Арсенал
Март Пум (Арсенал) -> Ватфорд
Клаудио Пизаро (Баерн М) -> Челзи --- од 1 јули се сели на Стемфорд Бриџ
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
ја ја и јас сакав сеа тоа за Пизаро да го објавам ама мене ми изгледа на уште една шпекулација, засега ќе го објавам во Шпекулации дури Челзи официјално не потврди :)

pozdraFFF...


едит:
Денес имаме три позвучни трансфери

Д' Алесандро од Волфсбург во Зарагоза која го откупи договорот на аргентинецот за 2милиони
 

Kajgana Shop

На врв Bottom