Откриена тајната состојка на Кока Кола

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.214
Поени од реакции
78.779
Голем кур, и така никад не ја пијам таа вода со шеќер.
(освен можда ако треба да сечам нешто, виски или коњак)
 
T

theTinule

Гостин
Сеа сите ќе им крадат рецепт и Кока Кола ќе пропадне.


not.

Кока-кола има успех ради маркетингот пред 120 години со ставање листови од кока во самиот пијалак. Се искомерцијализирала тогаш и си останала искомерцијализирана, затоа сите ја пијат. Прочитајте си, јас пред некој месец читав, кога ги легализираа листовите од кока во Боливија :)
Ако некој пиел Пелистерка кола, ќе потврди дека вкусот со Кока-кола е скоро ист. А и Кока-колата се разликува од производство до производство.
Не е успехот до тајната состојка...
 
T

Tetro

Гостин
Кока-кола има успех ради маркетингот пред 120 години со ставање листови од кока во самиот пијалак. Се искомерцијализирала тогаш и си останала искомерцијализирана, затоа сите ја пијат. Прочитајте си, јас пред некој месец читав, кога ги легализираа листовите од кока во Боливија :)
Ако некој пиел Пелистерка кола, ќе потврди дека вкусот со Кока-кола е скоро ист. А и Кока-колата се разликува од производство до производство.
Не е успехот до тајната состојка...
Точно.... Ама.... и тоа што викаш. Темата не е толку осетлива, затоа ќе ти кажам и ова:
Можеме и дома да си правиме пиво, знаеш? Арно ама, нема да биде со истиот вкус како она што го купуваме. Е, сега ова колку е точно незнам: Во Македонија има само еден човек кој ја знае тајната состојка за пиво. И тоа го дознав од вработен во една од нашите пивари.
Имено, човекот со тајната состојка, е вработен во сите наши пивари (мислам дека сега се 2) и им испорачува од таа тајна состојка во буриња. Таа тајна состојка ја има дури и помалку од 1% во пивото, ама му дава поразличен вкус. :)
Рецептот досега не го кажал на никој, којзнае дали ќе го каже некогаш. :(
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
И така не пиијам Кока Кола се заглупува од нејзе.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Поголема глупост од ова амин. Кој тоа озбилно верува дека рецептот врз кој е изградена компанијава и врз кој се прави неверојатно голем годишен профит, ќе биде откриен туку така? Попрво ќе го убијат гласникот.
Ќути Рамковски да не чуе за ова, има да почне да прави кока-кола на нивоУ.
 
T

theTinule

Гостин
Точно.... Ама.... и тоа што викаш. Темата не е толку осетлива, затоа ќе ти кажам и ова:
Можеме и дома да си правиме пиво, знаеш? Арно ама, нема да биде со истиот вкус како она што го купуваме. Е, сега ова колку е точно незнам: Во Македонија има само еден човек кој ја знае тајната состојка за пиво. И тоа го дознав од вработен во една од нашите пивари.
Имено, човекот со тајната состојка, е вработен во сите наши пивари (мислам дека сега се 2) и им испорачува од таа тајна состојка во буриња. Таа тајна состојка ја има дури и помалку од 1% во пивото, ама му дава поразличен вкус. :)
Рецептот досега не го кажал на никој, којзнае дали ќе го каже некогаш. :(
Пак не е до тајната состојка, до мајсторот е. Дедо ми какво пиво знаеше да си направи, никој не знаеше.
Муабетов со тајнава состојка во Македонија ми личи на некоја приказна за мали деца, без навреди :)
Уште ли верувате во Дедо Мраз со „тајната состојка“? :)
Не викам дека нема „тајна состојка“, сигурно секој пијалак има некоја состојка која ја нема никој друг.
Тоа не е ништо во споредба со перењето мозок кој ти го прават маркетинг менаџерите, измислувајќи ги приказните за „тајните состојки“ на Кока-кола, сосе убавите реклами со прекрасни луѓе кои имаат satisfied фаца, откако ќе се напијат една голтка Кока-кола -.-
Перење мозок ти е успехот на Кока-кола.
Врска немаат тајните состојки. :smir:
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Шо е глупост овоа глупост овоа глупост е,но и да ја откријат ако воопшто постои сеедно е,кока кола е бренд и продава име а не пијалак.И да рецептот ми е ногу неуверлив бидејки многу состојки кој со години се зборуваат дека ги има во кока колата овде ги нема спомнато.
 
T

Tetro

Гостин
Пак не е до тајната состојка, до мајсторот е. Дедо ми какво пиво знаеше да си направи, никој не знаеше.
Муабетов со тајнава состојка во Македонија ми личи на некоја приказна за мали деца, без навреди :)
Уште ли верувате во Дедо Мраз со „тајната состојка“? :)
Не викам дека нема „тајна состојка“, сигурно секој пијалак има некоја состојка која ја нема никој друг.
Тоа не е ништо во споредба со перењето мозок кој ти го прават маркетинг менаџерите, измислувајќи ги приказните за „тајните состојки“ на Кока-кола, сосе убавите реклами со прекрасни луѓе кои имаат satisfied фаца, откако ќе се напијат една голтка Кока-кола -.-
Перење мозок ти е успехот на Кока-кола.
Врска немаат тајните состојки. :smir:
Престанав да верувам во Дедо Мраз уште од мал, знаев дека е маркетинг реклама на кока кола. :)
Ама состојка си има некоја, е сега колку е тајна не е тајна, може да е тајна и начинот на подготвување при мешањето и обработката на дел од состојките.
Точно и тоа дека маркетингот, рекламата, тоа се битните елементи за потрошувачката на било кој производ, ама и треба да се знае дека влијае пред се и вкусот кај ваквите производи. и коката. :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Шо убава реклама за Кока-Кола...и то бесплатна!
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Точно.... Ама.... и тоа што викаш. Темата не е толку осетлива, затоа ќе ти кажам и ова:
Можеме и дома да си правиме пиво, знаеш? Арно ама, нема да биде со истиот вкус како она што го купуваме. Е, сега ова колку е точно незнам: Во Македонија има само еден човек кој ја знае тајната состојка за пиво. И тоа го дознав од вработен во една од нашите пивари.
Имено, човекот со тајната состојка, е вработен во сите наши пивари (мислам дека сега се 2) и им испорачува од таа тајна состојка во буриња. Таа тајна состојка ја има дури и помалку од 1% во пивото, ама му дава поразличен вкус. :)
Рецептот досега не го кажал на никој, којзнае дали ќе го каже некогаш. :(
ова ме потсеќа на филмот Beerfest :pos:
 
T

theTinule

Гостин
Престанав да верувам во Дедо Мраз уште од мал, знаев дека е маркетинг реклама на кока кола. :)
Ама состојка си има некоја, е сега колку е тајна не е тајна, може да е тајна и начинот на подготвување при мешањето и обработката на дел од состојките.
Точно и тоа дека маркетингот, рекламата, тоа се битните елементи за потрошувачката на било кој производ, ама и треба да се знае дека влијае пред се и вкусот кај ваквите производи. и коката. :)
Иди у Германија и напиј се Кока-кола, па дој кажи ми нешто :)
Башка и листовите од кока се извадени од употреба long time ago, веќе не ги ставаат во Кока-кола.
Све е перење мозок со реклами и приказни, али ти не признаваш :)
Њтф, не ти се замарам <3
 
T

Tetro

Гостин
Иди у Германија и напиј се Кока-кола, па дој кажи ми нешто :)
Башка и листовите од кока се извадени од употреба long time ago, веќе не ги ставаат во Кока-кола.
Све е перење мозок со реклами и приказни, али ти не признаваш :)
Њтф, не ти се замарам <3
Сум бил на многу места, ама и кока-колата не се многу разликува (ако добро се сеќавам, понекогаш само има поостар вкус, зависи од расположение и од очекувањата)
Листовите се извадени од употреба, ама мислам дека сеуште се користи екстракт во мали количини (ова само мое мислење, не мора да се сложите со мене)
Признав погоре^^
Поздрав и до тебе. :)
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Нема шанси. Ако се открие ова, ќе пропадне кока-кола., а тоа не им се исплати на производителите (американците)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Се надевав дека сепак има Амдино киселина... :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom