Отказ во писмена форма?

Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
хах да тибам... кај ме цитираш после 4+ години ебаго - еве ке ти кажам шо бидна... работив 2 3 месеца и на крај се степав со газдата :) не се ашалам сериозен сум.....
Не прашав какви ви беа односите со газдата :), туку како е правилно, правно или шо ти ја знам, ако си вработен и пријавен без договор за работа. Како даде отказ, писмено, усно или со тепање?
И некој друг нека одговори како се дава отказ ако немаш договор, а си осигуран?[DOUBLEPOST=1477395100][/DOUBLEPOST]Инаку, дали некој може да напише некој темплејт што треба да содржи отказот во писмена форма?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
хах да тибам... кај ме цитираш после 4+ години ебаго - еве ке ти кажам шо бидна... работив 2 3 месеца и на крај се степав со газдата :) не се ашалам сериозен сум.....
Ова е многу глупо да се направи.
Од позиција на правда а тој грешен преед закон, со тепачка се ставаш во позиција на прекршител казнив по закон, за ништо.
Манипулант намерно ќе те провоцира на такво дејство. Ако е некој по паметен може да те тужи и маме да ти заебе.

Прво, за било каква работа кога сопственик не се однесува по закон (си немал договор, не си бил пријавен итн итн) барај си ги правата.
Кажи им дека сакаш копија од договорот.
Па прати им препорачано писмо дека сакаш копија на договор.
Па прати писменце од нотар или сако спомни им инспекторат.
Да видиш како ќе притрчаат.

Друга работа што гледам често е дека “газди“ кај нас секакви глупости пишуваат по договори. Твој пример немало плата и одмор назначени, итн. Тоа ти се права по закон, (како одмор) и нема трте мрте. Он може и да ти направи договор дека душата мѕ ја продаваш, ништо не е законски или важечко.

За отказ усмено и по препорачано писмо.

Често во договорите имаат навика нашите “газди“ да пишат глупи незаконски услови како “да се најави отказ 3 месеци или 6 месеци унапред, инаку 5000 евра казна“.
Значи ништо од тоа не е легално. Ако не ти се допаѓа фирмата можеш утре да си заминеш, по закон, не сме робовладетелско општество. Ниту смее на бработен да бара оштета поради напуштање на работно место, без разлика на гз папир договор што склопиле терале да се потпише.

Ако не ти ги даваат документите, не те отпишуваат итн. Прво тоа е глупо за нив, дека ќе мора да продолжат да ти плаќаат придонеси, се додека не те одјават, иако ти не работиш.
Ако и покрај ова се глупи, само спомни инспекторат, и едно писменце прати препорачано.[DOUBLEPOST=1477397368][/DOUBLEPOST]
Не прашав какви ви беа односите со газдата :), туку како е правилно, правно или шо ти ја знам, ако си вработен и пријавен без договор за работа. Како даде отказ, писмено, усно или со тепање?
И некој друг нека одговори како се дава отказ ако немаш договор, а си осигуран?[DOUBLEPOST=1477395100][/DOUBLEPOST]Инаку, дали некој може да напише некој темплејт што треба да содржи отказот во писмена форма?
Мора да имаш договор по закон.
Не треба темплејт, пиши препорачано писмо од кога сакаш да ја напуштиш работата, и кажи им усно, толку.
 
Последно уредено:

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Не прашав какви ви беа односите со газдата :), туку како е правилно, правно или шо ти ја знам, ако си вработен и пријавен без договор за работа. Како даде отказ, писмено, усно или со тепање?
И некој друг нека одговори како се дава отказ ако немаш договор, а си осигуран?[DOUBLEPOST=1477395100][/DOUBLEPOST]Инаку, дали некој може да напише некој темплејт што треба да содржи отказот во писмена форма?
види вака сега... според прваила и закони ако одиме треба да си пријавен и вработен нели со договор кој ги содржи сите акти... значи треба да ти пишува колку ти е плата колку е работното време неделно колку имаш одмор како се плаќа прекувремено на колку часа си пријавен и останати работи.... и нормално треба да има твој потпис и потпис од фирмата/директорот.. најчесто се принта во 3 или 4 примероци од кои еден е за ртебе еден е за ирмата еден е во сметководство и еден некаде во архива...

порано на пример кога сум го пишал јас постот отказ можеше да дадеш на празен лист хартија и не за џабе некои од постарите имаат искуство каде што првиот ден кога ги примаат н работа поред договорот им даваат еден бланко лист хартија кој треба само да го потпишат - ова е незаконски и служи за утре ден газдата да те избрка во секој слиучај со тоа што рачно ке допише во твое име дека доброволно даваш отказ а ако си го налутил малку може и да ти насамари некои работи дека треба дури и оштета да плаќаш и ред други работи...

јас лично вака го дадов отказот - на бланко лист после неколку време откако се степав со него колешката ме викна и ме замоли да напишам лист хартија и да го дадам - ако не прифаќаш отказ може да добиеш и по автоматизам откако 3 дена нема да се појавиш на работа а истото отсуство не си се јавил да го пријавиш и да дадеш соодветен разлог/причина...

а за пријавување со договор нека не те чуди да не потпишеш а да си веќе вработен.... - потпишуваат во тоа име (да, не се чуди има и вакви случаеви и јас ти кажувам од лично искуство) - и ако утре ден потегнеш работоа за тоа и да докажуваш фалц потпис газдата може да го изеде стапот бајаги (ако не е од владеачка партија нели)...
Ова е многу глупо да се направи.
Од позиција на правда а тој грешен преед закон, со тепачка се ставаш во позиција на прекршител казнив по закон, за ништо.
Манипулант намерно ќе те провоцира на такво дејство. Ако е некој по паметен може да те тужи и маме да ти заебе.

Прво, за било каква работа кога сопственик не се однесува по закон (си немал договор, не си бил пријавен итн итн) барај си ги правата.
Кажи им дека сакаш копија од договорот.
Па прати им препорачано писмо дека сакаш копија на договор.
Па прати писменце од нотар или сако спомни им инспекторат.
Да видиш како ќе притрчаат.
[DOUBLEPOST=1477397368][/DOUBLEPOST]
Мора да имаш договор по закон.
Не треба темплејт, пиши препорачано писмо од кога сакаш да ја напуштиш работата, и кажи им усно, толку.
да ти дадам и тебе одговор... кога го направив ова бев малце помлад и позелен и не ми значеа моите лични приходи затоа што имаше кој да ми ја мисли за мене - сега работите се поинаку и не би постапил така... тоа што ти го кажуваш е се океј правно гледано може да ме тужи и да го изедам стапот бајаги НО.... НО ако се беше во ред....

еве да ти го доловам мојот момент на кратко... ме оставија сам како сервисер со ПРВО ЖИВОТНО работно искуство од 10 дена 15 преку сила.... колегите отидоа на одмор почнаа да се јавуваат коминтенти и незнав да поправам некој дефект на копир па се јави газдата и почна да вреѓа до степен што ме извади од кожа... значи да ти вика некој ментален си а ти на тоа да се праиш будала дека не си го чул неопростливо... потоа за кратко време се вратив во сервиост каде што и тој за кратко време дојде и си и продолжи нели вербално да ме омаловажува па нешто му вратив за он на крај да ми акне шамар.... е па брат во тој момент со помислата да му рмбачиш на некој по 8 саата за 8 000 денара и по сонце у сред лето да му разнесуваш тонери и слично и да прави од гомно подоле и уште да те мавне???? како ти би постапил?? ја се исклучив у истиот момент и прво што видов пред мене беше еден HP3010 Принтер кој за момент му го акнав од глава во буквална смисла на зборот... и после тој чин.. еве ке ти кажам и вербално му се заканив дека каде и да го видам ке го тепам или колата ако му ја начекам некаде дека ке му ја оштетам физички а он нека оди да се објаснува и да се докажува после по полиции и судови....

п.с во просторијата каде што се случуваше ова нема ниту камери ниту други присутни како сведоци значи ако некој некого тужи ке биде она народноно колку е моето да толку е твоето не...


а ти сеа после овој пост пробај да се ставиш во моја кожа во во тој момент и кажи ми како ке изреагираш.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
да ти дадам и тебе одговор... кога го направив ова бев малце помлад и позелен и не ми значеа моите лични приходи затоа што имаше кој да ми ја мисли за мене - сега работите се поинаку и не би постапил така... тоа што ти го кажуваш е се океј правно гледано може да ме тужи и да го изедам стапот бајаги НО.... НО ако се беше во ред....

еве да ти го доловам мојот момент на кратко... ме оставија сам како сервисер со ПРВО ЖИВОТНО работно искуство од 10 дена 15 преку сила.... колегите отидоа на одмор почнаа да се јавуваат коминтенти и незнав да поправам некој дефект на копир па се јави газдата и почна да вреѓа до степен што ме извади од кожа... значи да ти вика некој ментален си а ти на тоа да се праиш будала дека не си го чул неопростливо... потоа за кратко време се вратив во сервиост каде што и тој за кратко време дојде и си и продолжи нели вербално да ме омаловажува па нешто му вратив за он на крај да ми акне шамар.... е па брат во тој момент со помислата да му рмбачиш на некој по 8 саата за 8 000 денара и по сонце у сред лето да му разнесуваш тонери и слично и да прави од гомно подоле и уште да те мавне???? како ти би постапил?? ја се исклучив у истиот момент и прво што видов пред мене беше еден HP3010 Принтер кој за момент му го акнав од глава во буквална смисла на зборот... и после тој чин.. еве ке ти кажам и вербално му се заканив дека каде и да го видам ке го тепам или колата ако му ја начекам некаде дека ке му ја оштетам физички а он нека оди да се објаснува и да се докажува после по полиции и судови....

п.с во просторијата каде што се случуваше ова нема ниту камери ниту други присутни како сведоци значи ако некој некого тужи ке биде она народноно колку е моето да толку е твоето не...а ти сеа после овој пост пробај да се ставиш во моја кожа во во тој момент и кажи ми како ке изреагираш.
Се ставам и сум бил во слични ситуации.
Би напуштил, одма сместа моментално. На прво вреѓање, си ги земам стварите и си идам, уопште не се расправам.
Е сега ако ме нападне, бате, ќе му викнам полиција, сместа, и ќе му стегнам една тужба и ќе си наплатам оштета дебело, плус ке си јаде кривична. Како поинаку?

Да земам со боксови ништо не сум добил, никаква оштета.
Замисли со принтер си го акнал, замисли да си го отепал?? Малку треба. И?
Не само што не си добил ништо, не само што те обесправиле, туку и цел живот си си го заебал.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Се ставам и сум бил во слични ситуации.
Би напуштил, одма сместа моментално. На прво вреѓање, си ги земам стварите и си идам, уопште не се расправам.
Е сега ако ме нападне, бате, ќе му викнам полиција, сместа, и ќе му стегнам една тужба и ќе си наплатам оштета дебело, плус ке си јаде кривична. Како поинаку?

Да земам со боксови ништо не сум добил, никаква оштета.
Замисли со принтер си го акнал, замисли да си го отепал?? Малку треба. И?
Не само што не си добил ништо, не само што те обесправиле, туку и цел живот си си го заебал.

братко прочитај го постот убаво што го пишав.... ке викнеш полиција ке му акнеш тужба и ке земеш дебела оштета???/ КАКО ова објасни ми???? у еден дел од постот пишав дека у просторијата сме јас и он сами нема никој друг нема камери нема докази.. колку е моето МЕ УДРИ толку е неговото НЕ ГО УДРИВ.... доказ немаш апсолутно никаков - лекарско за еден шамар не се ни вади.... објасни ми прво како ке дојдеш до моментот да докажеш дека стварно те удрил?


и за болдот те молам објасними за што ме заебале цел живот? - објасни ми го ова те молам многу ме интересира...
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
братко прочитај го постот убаво што го пишав.... ке викнеш полиција ке му акнеш тужба и ке земеш дебела оштета???/ КАКО ова објасни ми???? у еден дел од постот пишав дека у просторијата сме јас и он сами нема никој друг нема камери нема докази.. колку е моето МЕ УДРИ толку е неговото НЕ ГО УДРИВ.... доказ немаш апсолутно никаков - лекарско за еден шамар не се ни вади.... објасни ми прво како ке дојдеш до моментот да докажеш дека стварно те удрил?


и за болдот те молам објасними за што ме заебале цел живот? - објасни ми го ова те молам многу ме интересира...
со принтер си го акнал, замисли да си го утепал?? Малку треба. И?
Не само што не си добил ништо, не само што те обесправиле, туку и цел живот си си го заебал.

Лекарско за претрпен физички напад и траума и те како се вади. Полиција ќе си направи записник, а лекар ќе потврди дека си бил нападнат. Во тој случај и сите нереглуларности (работа на црно, не пријавен итн) би излегле автоматски.

Само млад си бил младост лудост како викаат.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom