Отварање хотел

Член од
9 октомври 2011
Мислења
20
Поени од реакции
4
Здраво, би сакал да знам која е постапката за отварање хотел, пример купеш парцела на Водно и сакаш да си изградиш хотел, која е постапката? И доколку веќе имаш куќа на водно, и сакаш да доградеш уште 2 спрата и да претвориш од куќа во мотел/хотел, дали е можно и која е постапката?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Здраво, би сакал да знам која е постапката за отварање хотел, пример купеш парцела на Водно и сакаш да си изградиш хотел, која е постапката? И доколку веќе имаш куќа на водно, и сакаш да доградеш уште 2 спрата и да претвориш од куќа во мотел/хотел, дали е можно и која е постапката?
Треба само да си основаш трговско друштво, како што ми е познато нема потреба од некоја дополнителна согласност од некое Министерство.[DOUBLEPOST=1474487335][/DOUBLEPOST]
Здраво, би сакал да знам која е постапката за отварање хотел, пример купеш парцела на Водно и сакаш да си изградиш хотел, која е постапката? И доколку веќе имаш куќа на водно, и сакаш да доградеш уште 2 спрата и да претвориш од куќа во мотел/хотел, дали е можно и која е постапката?
Треба само да си основаш трговско друштво, како што ми е познато нема потреба од некоја дополнителна согласност од некое Министерство.
 
G

Gjoksi

Гостин
Ех, зар не треба градежна дозвола за градбата, после шо ти знам - елаборати, проекти, слично на тоа? Најдобро прашај си во Министерството за транспорт и врски.
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
20
Поени од реакции
4
мора да си има некои си стандарти, пример собите да се најмалку со таа квадратура, купатило и сл... за хотел би биле многу поголеми давачките, ме интересираат за мотел и за хостел
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
мора да си има некои си стандарти, пример собите да се најмалку со таа квадратура, купатило и сл... за хотел би биле многу поголеми давачките, ме интересираат за мотел и за хостел
Ако веќе имаш објект само отвараш фирма и ќе треба само пренамена на објектот да направиш од домаќинство во деловен објект. А друго е да доизградиш спрат тогаш ти треба одобрение за градење. Ама сепак распрашај се во Министерство за транспорт и врски, ама мислам дека некои посебни дозволи не треба.[DOUBLEPOST=1474493223][/DOUBLEPOST]
мора да си има некои си стандарти, пример собите да се најмалку со таа квадратура, купатило и сл... за хотел би биле многу поголеми давачките, ме интересираат за мотел и за хостел
Ако веќе имаш објект само отвараш фирма и ќе треба само пренамена на објектот да направиш од домаќинство во деловен објект. А друго е да доизградиш спрат тогаш ти треба одобрение за градење. Ама сепак распрашај се во Министерство за транспорт и врски, ама мислам дека некои посебни дозволи не треба.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Здраво, би сакал да знам која е постапката за отварање хотел, пример купеш парцела на Водно и сакаш да си изградиш хотел, која е постапката? И доколку веќе имаш куќа на водно, и сакаш да доградеш уште 2 спрата и да претвориш од куќа во мотел/хотел, дали е можно и која е постапката?
Од напишаново, додека стигнеш до хотел, имаш многу работа.
Ако имаш парцела, одиш дозвола за градба, употребна дозвола...., или куќа, ти треба решение за пренамена..... Ќе ти треба многу трчање.

Откако ќе го имаш објектот, тогаш ти треба да направиш категоризација на угостителски објект.
Во зависност од тоа што сакаш, дали хотел со 2/3/4 ѕвездички, дали мотел - барањата се многу различни. Од квадратура на соби, квадратура на тоалети, висина на плафон, ширина на скали, лифт, разноликост на мени, познавање на странски јазици за вработени.
Разгледај си го ПРАВИЛНИКОТ тука, види што сакаш и што можеш да исполниш.
 
Член од
9 октомври 2011
Мислења
20
Поени од реакции
4
Од напишаново, додека стигнеш до хотел, имаш многу работа.
Ако имаш парцела, одиш дозвола за градба, употребна дозвола...., или куќа, ти треба решение за пренамена..... Ќе ти треба многу трчање.

Откако ќе го имаш објектот, тогаш ти треба да направиш категоризација на угостителски објект.
Во зависност од тоа што сакаш, дали хотел со 2/3/4 ѕвездички, дали мотел - барањата се многу различни. Од квадратура на соби, квадратура на тоалети, висина на плафон, ширина на скали, лифт, разноликост на мени, познавање на странски јазици за вработени.
Разгледај си го ПРАВИЛНИКОТ тука, види што сакаш и што можеш да исполниш.
фала ти другар за правилникот, тоа ми требаше многу, а тоа решение за пренамена, каде да се обратам?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
фала ти другар за правилникот, тоа ми требаше многу, а тоа решение за пренамена, каде да се обратам?
Правилникот, нели, ти е насока откако ке имаш објект.
Инаку, ако во моментов куќата ти е објект за индивидуално живеење ( можеш да си видиш во имотен лист ) треба да го пренамениш во деловен објект. Ќе почнеш со Општина, во Урбанизам, па од таму ќе те насочуваат. Треба да рачунаш дека од тој момент, ќе треба да исполнуваш многу други услови, поскапа струја, ПП заштита, ХАЦЦП ако имаш храна во хотелот .....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom