Останати фудбалски лиги

  • Креатор на темата Stivie G
  • Време на започнување
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Килмарнок: Селтик 2:2

Јас ко фан на Rangers не сум голем љубител на Селтик, ама со задоволство го проследив мечот. Интересен натпревар. Динамичен и убав. ОК, помалку исполнет со филуван аматеризам, ама квалитетот е тој. Suma sumarum, некои ДЕРБИ мечеви од Премиер лигата можат вода да носат на текми од Шкотската премиер - во решето!

Ко шо реков, не сум фан на Селтик, ама келтиве заслужија да победат. Посебно по тоа што примија ManUre стил на гол за 2:2

Иначе голот на Нир Битон со кој Селтик поведе со 1:2 беше право ремек дело.

Киксна Селтик, па сега е втор, со 7 бода. Хартс е прв со три од три.

I'm sure that we all miss Rangers so...
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Денеска, во 20 часот по наше време (уште малку), повторно “зла крв“ на сарајевскиот храм “Асим Ферхатовиќ Хасе“. ФК Сарајево го пречекува Хрватски Шпортски Клуб Зрињски од Мостар во четвртото коло од Премиер лигата во Босна и Херцеговина.

Најстариот, ама и „најзабранетиот“ клуб во Бих против шампионот.

Овој меч секогаш предизвикувал внимание, и надвор од фудбалското. Па, ќе видиме.

Врхбосне против Херцег Босна.

Хорде Зла против Ултрас.

FK Sarajevo: Delač, Barić, Puzigaća, Tatomirović, Barbarić, Ikande, Radovac, Alispahić, Velkoski, Duljević i Benko.

HŠK Zrinjski: Karačić,Blaić,Graovac,Laštro,Stojanović,Žeravica,Petrak,Todorović,Radulović,Zakarić,Mešanović.
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2009
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.866
Денес, од 18 се играше украинското дерби Шахтар - Дњипро. Победи Дњипро 2-0 со головите на Матеус и Селезњов.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Заврши дербито на “Асим Ферхатовиќ Хасе“ стадионот. Тепаа “Хрватите“ со 0:1
Искрено, јас ко фан на Жељо, навивав за нерешено, ама ете, не испадна ни по мое, ни по предвидувањата општи.

Ништо посебно иначе утакмицава. Сарајево имаше доминација во поглед на контрола на топка, ама сето тоа стерилно. Немаше ништо спектакуларно во поглед на закана кон гол. Зрињски даде убав гол по школски изведена контра.
И десет минути продолжение, поради повредата на голманот Карачиќ не беа доволни за да изедначи шампионот.

Инаку Крсте Велкоски имаше ОК утакмица :D


sarajevo.jpg
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.228
Поени од реакции
6.709
Сеа кај другар седам и од досада вртиме по канали и ја начекавме Спартак-ЦСКА како почнува,инаку одиграна во петокот..Луѓе,најголема грешка у животот ми е шо видов сеа како завршила. Поинтересна утакмица у последниве неколку години неам гледано,почнувајќи од отвореност/шанси/голови,па се до изглед на трибини. Феноменална утакмица,додека го пишувам текстов е 63 минута па кој може нека ја пушти. Дефинитивно најјака реприза у животов гледана :cuc:
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.118
Поени од реакции
20.961
@Malcolm van den Сабаховић каков Манијак си ти, за Сарајево правиш воведи и најави од по 15 редови, а за Жељо една реченица! (n)
Иначе и јас сум за Жељо, ама ако успеат барем поен да донесат момците од Пецара, ќе биде рамно на тоа да ја освојат лигата, до толку е тешко ова гостување.

Напред Жељо! Ми смо жељини, Жељо је наш![DOUBLEPOST=1439698623][/DOUBLEPOST]
Сеа кај другар седам и од досада вртиме по канали и ја начекавме Спартак-ЦСКА како почнува,инаку одиграна во петокот..Луѓе,најголема грешка у животот ми е шо видов сеа како завршила. Поинтересна утакмица у последниве неколку години неам гледано,почнувајќи од отвореност/шанси/голови,па се до изглед на трибини. Феноменална утакмица,додека го пишувам текстов е 63 минута па кој може нека ја пушти. Дефинитивно најјака реприза у животов гледана :cuc:
Дефинитивно во последно време во руското првенство дерби натпреварите(барем тие 3-4 пати кога сум гледал) се екстра натпревари за гледање. Се игра брз, отворен, директен фудбал, со многу шанси и голови.
Обично, 0-2 гола играат русите, а дерби натпреварите им се милина за гледање
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
@Malcolm van den Сабаховић каков Манијак си ти, за Сарајево правиш воведи и најави од по 15 редови, а за Жељо една реченица! (n)
Иначе и јас сум за Жељо, ама ако успеат барем поен да донесат момците од Пецара, ќе биде рамно на тоа да ја освојат лигата, до толку е тешко ова гостување.

Напред Жељо! Ми смо жељини, Жељо је наш
Од возбуда а и од трема. “Не ми се пишува“. :D

Ostavam место за рецензија брате Ернесто. А и се чувам за дерби “у долини чупова“. Иако тоа дерби е тек во 18то коло.

Али еве да не е сасвим суво, мал прилог пред почетокот на големото дерби на Пецари :D

https://www.youtube.com/watch?v=qagwwH9dVKk

VS.

https://www.youtube.com/watch?v=IJUubj5j4uM


:icon_mrgr:
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
http://parma.repubblica.it/sport/2015/08/14/foto/parma1913-colorno_5-0_e_i_boys_arrivano_in_motorino-120992917/1/#1

Победа на Парма од 5:0 против Колорно на стартот на сезоната.
Il Parma Siamo Noi! Forzaaa!

Партали бобобо! Ради нив уш ко копиљак ги засакав!
cca.jpg [DOUBLEPOST=1439719461][/DOUBLEPOST]Малком јас ќе ти сум контра, јас ќе ги фаворизирам За њу бори сее и побеџује Напред Борче ле але! :)
Им кинит првенствоно, али ептен не се сакет буквално никој со никој.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.532
Зенит затоа си изгубија 0-2 дома од Краснодар. Витсел,Хулк и компанија изгубени германци беа.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
http://fkzeljeznicar.ba/najava-nk-siroki-brijeg-fk-zeljeznicar-4/16048/

Најава за дербито на Пецара вечера :D[DOUBLEPOST=1439755510][/DOUBLEPOST]


Е јеби га. :D

Нерешено на “Пецари“, 1:1.

Поведе Жељо со голот на Џељмич во 30та минута, иако Жељо играше со играч помалку од 17та минута, кога голманот Антоловиќ јаде директен црвен картон заради игра со рака надвор од шеснаесетникот.
Освен голот, понатаму Жељо скоро и да не ја виде противничката половина.

Широки беше опасен посебно во второто полувреме, ама младиот Ќосевски (од Велес) одлично си ја искористи шансата да се докаже на голот. Всушност, тој беше најзаслужен што Жељо остана непоразен на тешкиов терен.

А теренов беше тежок и за гледање, не само за играње. Тревата беше во релативно лоша состојба, а стримов кој го најдов ми гарантира намален вид во следните неколку дена. Коментаторот беше izuzeten.

Широки изедначи во 72минута со голот на Кожуљ, и имаше уште пар сто процентни шанси до крајот.

При крајот и Широки остана со играч помалку, кога Брекало доби втор жолт. Одма после тоа, во судиското надополнување Жељо преку Тијаго имаше стопроцентна шанса за гол која ја искористи, ама помошникот судија крена знаменце и голот беше поништен, при што следеше најинтересното.

Имено, снимката покажа дека Тијаго е даааалеку од офсајд и дека голот е регуларен. А коментаторот, кој (ваљда оправдано) навиваше за Широки, вика „па добро, можеби судијата има подобар поглед нешто што покажува снимката и верувам дека одлуката е исправна“. :D

Како и да е, добар фудбал и дербито ги оправда очекувањата за затворање на четвртото коло во Премиер лигата во Босна и Херцеговина.


:icon_mrgr:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom