Оставате ли бакшиш?

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Порано додека бев учениче, без приходи освен мамовина и татовина, броев пари до денар, а поимот бакшиш ми беше незамислива категорија.

Сега заработувам, и кога сум задоволна од услугата или храната (а обично не сум пребирлива) оставам бакшиш, во вредност од 20 до 100 денари, зависи колку ќе му се посреќи на келнерот/ката да остане ситно кусур од сметката.

Ко што читам по интернетов, у странство е практика да се остава 10% од сметката како бакшиш. За мене 10% е некако многу, да ви кажам право.

Колку е според вас реалната сума за бакшиш? Или можеби мислите дека не треба да се дава?
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Види сеа, јас не оставам бакшиш пошто сум од Битола. И да сакаш да му остајш на некој бакшиш ќе те напрај будала, ќе речи ја овај кабадајата ме понижва мене со 20-80 денари. Во ресторани оставам ама не многу, а и кај шо ми работат другари обавезно.

А шо се тиче Америка, таму 10 % е срамота да остајш пошто е многу малце. Стандард е 18% и ако има маса од повеќе од 7 души е вклучен во сметката. Финтата е то шо во Америка то е традиција и келнерите работат за смешни суми од 2.65 долари на час и целите пари му се од бакшиши. Шо од една страна е добро пошто келнерот ќе си ја работи работата максимално со што би заработил повеќе пари, а од друга страна пак е лошо зошто безчуствителни идиоти можат да го остат спотнат келнер без бакшиш.

Сеа од лично искуство можам да кажам дека скоро никогаш не се случува да остане без бакшиш келнерот, барем не од Американци ако се од странство обично се прат на енглези.
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Оставам бакшиш само кога ми се допаднало како сум била услужена, сигурно дека нема да оставам ако ми ја треснале водата пред фаца или кафето, а ова многу често се случува у последно време.
А колку оставам....обично ја заокружувам сумата, па дури и плус оставамм
 

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
ептен ако сум со женска иначе не:star:
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
само доколку ми оставиле впечаток.
без разлика позитивна или негативна конотација, имав случај пред некоја недела со една другарка одиме на ручек во џино, нарачуваме една пица по пола затоа што воопшто не ни бевме гладни, сакавме само да каснеме малце пица и по една шопска оти праат прекрасна во џино и сокче/муабет и типката шо не услужуеше (најверојатно беше нова иако со месеци немам отиденов о Скопскиов Џино) си направи филм дека немаме пари за јадење и затоа делиме се по пола :pos: сметката беше некои 520 денари и остајв 600 и киднавме :D пред некој бевме пак и беше поуслужна, т.е. со насмевка на лицето - овој пат доби 20 денари бакшиш.
се плашам да отидам следниот пат :pos:
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Бакшиш ми е правопропорционално со услуга. Ако сум задоволна ќе оставам, а ако за моите пари се однесува ко дома да му имам појдено и 10 денари си ги имам чекано како кусур.
Висината зависи од висината на сметката, но никогаш повеќе од 100 денари немам оставено.
Не се замарам со впечатокот кој го имам оставено кај келнерот,дали е задоволен од сметката и бакшишот што го има добиено, а ако му е понижување слободно може да ми ги врати. Не наградувам луѓе што самите одбиваат.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.748
Види сеа, јас не оставам бакшиш пошто сум од Битола. И да сакаш да му остајш на некој бакшиш ќе те напрај будала, ќе речи ја овај кабадајата ме понижва мене со 20-80 денари. Во ресторани оставам ама не многу, а и кај шо ми работат другари обавезно.

А шо се тиче Америка, таму 10 % е срамота да остајш пошто е многу малце. Стандард е 18% и ако има маса од повеќе од 7 души е вклучен во сметката. Финтата е то шо во Америка то е традиција и келнерите работат за смешни суми од 2.65 долари на час и целите пари му се од бакшиши. Шо од една страна е добро пошто келнерот ќе си ја работи работата максимално со што би заработил повеќе пари, а од друга страна пак е лошо зошто безчуствителни идиоти можат да го остат спотнат келнер без бакшиш.

Сеа од лично искуство можам да кажам дека скоро никогаш не се случува да остане без бакшиш келнерот, барем не од Американци ако се од странство обично се прат на енглези.

Случкава пред едно 7-8 години во Битола.. у едно летно ко диско незнам шо беше тријангл нешто така се викаше, и ја онака од култура му оставам 50 денари на келнерот, и коа ми се сврте аууууу, ми вика ти мене ќе ме понижуваш? И ја онака, полека бе дечки, немав никаква задна намера, чисто од навика, и на крај му текна дека не сум од Битола и се насмевна ај ми вика простено е, сеа едно пиво зеам за извини..
Инаку да оставам пошто мислам дека во ред е, за некој кој те услужува да му оставиш бакшиш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако услугата им е фина, ако се однесуваат културно, зошто да не? Но ако ме услужат колку ради реда, ако услугата касни и ако се однесуваат како да си им убил се` женско во фамилија, не им ни стапнувам веќе.
Има неколку такви места низ Скопјево на кои немам отидено долго време а нема ни да отидам.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Оставам кога добро ме услужиле и кога имам :) А колку, зависи од тоа колку имам и колку е сметката, најчесто заокружувам....
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
бакшиш оставам во зависност од кусурот немам одредено колку,задолжително оставам кај мене у населба по кафиќите:vozbud: пошто работат стварно цуциња и ич не жалам на нив ми се случи лани за нова година да и остаам 500 ден:nesvest::nesvest: али стварно ми го направија кеифот
 

mean

:пипи:
Член од
12 октомври 2008
Мислења
587
Поени од реакции
24
Бакшиш оставам сако ако услугата била на ниво, во спротивно, не оставам и ич не ми е гајле. Обично ја заокружувам сумата, како што и некои од вас кажаа, ако е на пр. 170 денари сметката, оставам 200, ако е 430 може и 500 да оставам, се зависи колкава е големината на сумата.

Ама да си кажам најискрено, повеќе пати ми се има случувано да не оставам бакшиш, него да оставам.:kesa:
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Е јас не. Сељак сум по природа бе, и шо да правам. Оставам бакшиш ако ме служит некоја добра девојка, или ако сум начукан ко стока во некоја биртија, па да имам момент, во кој би дал се на секому. Али навика како навика, ја немам, нит сакам да ја имам и да давам бакшиш. Поготово на келнери во локали, каде коа ќе им седнам на маса, мислам дека би ме убиле со поглед шо им праам промет. И затоа не ни седнувам на такви места, или ако седнам, тоа е испоштување на желбата на тој што седнал до мене. Сакам убав однос бе, и одам таму кај што го имам тој однос. Е таму каде што почитуваат редовни муштерии, и каде ќе ми се насмеат кога ќе влезам, и со „Повели“ ќе пијам кафе, наместо со импакт врз масата, таму ќе одам - за да правам промет. И таму никогаш нема да им фали мојот бакшиш, туку ќе се презадоволни од тоа што сум таму, и од тоа што и мојот однос кон нив не е „снобовски“, туку пријатен и позитивен.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Не оставам т.е оставам ако ги знам луѓето значи оставам само во кладилница кога ќе фатам повеќе пари:je:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom