Оризопроизводителство во Македонија

Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Оризот е втора по значење житна култура (после пченицата) и со него се исхранува голем број од населението во светот.
Потекнува од азискиот континент,а во Македонија се пренесува со доаѓањето на турците.Најголем дел од површините се сеат во кочанскиот регион (над 3500 хектари годишно),но мислам дека има и некои помали површини во велешко.По хектар просечно дава род од 5500 кг.
Цените овде во Кочани што ги нудат трговците се катастрофални 37 денари килограм.Пред 2 години во ова време цената на оризот достигнуваше цена од 1 евро за килограм(60 денари).

Што мислите вие за оризопроизводителството во Македонија,дали има на членови на форумот кои што се бават со одгледување и дали вреди трудот и маката за оваа цена на оризот?

Според мене цената е за никаде,има за преживувачка ама трудот и маката не вредат за оваа цена.На почетокот на жетвата оваа година беше направен и договор меѓу министерот и земјоделците минималната цена на оризот да биде 42 денари,и тоа за трета класа ориз,45 за втора класа и 47 денари за прва класа ориз,но ветувањата и договорите никако ги нема на дело.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Оризот е втора по значење житна култура (после пченицата) и со него се исхранува голем број од населението во светот.
Потекнува од азискиот континент,а во Македонија се пренесува со доаѓањето на турците.Најголем дел од површините се сеат во кочанскиот регион (над 3500 хектари годишно),но мислам дека има и некои помали површини во велешко.По хектар просечно дава род од 5500 кг.
Цените овде во Кочани што ги нудат трговците се катастрофални 37 денари килограм.Пред 2 години во ова време цената на оризот достигнуваше цена од 1 евро за килограм(60 денари).

Што мислите вие за оризопроизводителството во Македонија,дали има на членови на форумот кои што се бават со одгледување и дали вреди трудот и маката за оваа цена на оризот?

Според мене цената е за никаде,има за преживувачка ама трудот и маката не вредат за оваа цена.На почетокот на жетвата оваа година беше направен и договор меѓу министерот и земјоделците минималната цена на оризот да биде 42 денари,и тоа за трета класа ориз,45 за втора класа и 47 денари за прва класа ориз,но ветувањата и договорите никако ги нема на дело.
Е па прошлата држава СФРЈ која се залагаше и работеше за народот не ви чинеше,сега кој ви е крив
 
I

Iblis

Гостин
Колку е исплатлива дејноста знаат само трговците.
Цената на оризот за март 2012,на светско ниво, е била 577 долари за тон, околу 27 денари за килограм.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Јас имам ниви во с.Блатец-Виничко, и ги издавам на оризо производители. Сигурно имат некој ќар чим ги земат под закуп. Како и да е мене ми одговара, плус си зимам пари, а и нивите не стојат празни.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Оризот е една од културите на која им треба најмногу вода..некаде 1 тон вода за 1 килограм ориз...читав некаде..вистина е ? видов еднаш и во кабинет по географија...
 
T

Tetro

Гостин
На почетокот на жетвата оваа година беше направен и договор меѓу министерот и земјоделците....
Договор?
Само црно на бело се важи, а рекла-казала, никогаш не важело.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Оризот е втора по значење житна култура (после пченицата) и со него се исхранува голем број од населението во светот.
Потекнува од азискиот континент,а во Македонија се пренесува со доаѓањето на турците.Најголем дел од површините се сеат во кочанскиот регион (над 3500 хектари годишно),но мислам дека има и некои помали површини во велешко.По хектар просечно дава род од 5500 кг.
Цените овде во Кочани што ги нудат трговците се катастрофални 37 денари килограм.Пред 2 години во ова време цената на оризот достигнуваше цена од 1 евро за килограм(60 денари).

Што мислите вие за оризопроизводителството во Македонија,дали има на членови на форумот кои што се бават со одгледување и дали вреди трудот и маката за оваа цена на оризот?

Според мене цената е за никаде,има за преживувачка ама трудот и маката не вредат за оваа цена.На почетокот на жетвата оваа година беше направен и договор меѓу министерот и земјоделците минималната цена на оризот да биде 42 денари,и тоа за трета класа ориз,45 за втора класа и 47 денари за прва класа ориз,но ветувањата и договорите никако ги нема на дело.
Toa e од еден хектар се вадат некаде окулу 3000 евра. Сега цената на оризот е 500 долари тон во 2008 беше 1000 долари а во 2002/3 окулу 200. Рипната е цената...Инаку цената од 37 денари за кг. е повисока од цената на светскиот пазар. Но, се зависи и од квалитетот на оризот. Во последните 10 години цената на храната расте и тоа доста. Но, дали е исплативо производство незнам бидејќи и растат цените на инпутите нафта вода итн. Но, сум сигурен дека се испалати да инвестираш шпекулантски на храна фјучерси дериватити итн.
http://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=rice&months=120
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Toa e од еден хектар се вадат некаде окулу 3000 евра. Сега цената на оризот е 500 долари тон во 2008 беше 1000 долари а во 2002/3 окулу 200. Рипната е цената...Инаку цената од 37 денари за кг. е повисока од цената на светскиот пазар. Но, се зависи и од квалитетот на оризот. Во последните 10 години цената на храната расте и тоа доста. Но, дали е исплативо производство незнам бидејќи и растат цените на инпутите нафта вода итн. Но, сум сигурен дека се испалати да инвестираш шпекулантски на храна фјучерси дериватити итн.
http://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=rice&months=120
Ех ама тоа е Кочански ориз,за него и 120 денари за килограм се малку
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Ех ама тоа е Кочански ориз,за него и 120 денари за килограм се малку
Ориз е 60-70 денари кг на пазар. Компир е 20 денари Пченица 20 денари кг. А во основа е исто. Некако не ти се исплати да јадеш ориз имаш поефтини замени.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Toa e од еден хектар се вадат некаде окулу 3000 евра. Сега цената на оризот е 500 долари тон во 2008 беше 1000 долари а во 2002/3 окулу 200. Рипната е цената...Инаку цената од 37 денари за кг. е повисока од цената на светскиот пазар. Но, се зависи и од квалитетот на оризот. Во последните 10 години цената на храната расте и тоа доста. Но, дали е исплативо производство незнам бидејќи и растат цените на инпутите нафта вода итн. Но, сум сигурен дека се испалати да инвестираш шпекулантски на храна фјучерси дериватити итн.
http://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=rice&months=120

Некако чудно ми е ова со светската берза пошто 98-99 година во Македонија оризот достигна цена од 140 денари по килограм и тоа на големо.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Колку е исплатлива дејноста знаат само трговците.
Цената на оризот за март 2012,на светско ниво, е била 577 долари за тон, околу 27 денари за килограм.

Оваа цена 577 долари за тон на светско ниво или во превод 27 денари е за килограм арпа( ориз со лушпа), трговците во кочанско пошто сега заврши жетвата си играат курташак со производителите даваат по 11-14 денари зависи квалитетот (колку % бел ориз ке даде), посебно па оваа година е катастрофа ради сушата, пошто немаше дожд оризот се крши и место 60% бел ориз (цели зрна ) оно дава 25-35% и крш 30-40%(пола зрна, се кршат) е сега белиот ориз е 37-38 денари за килограм, и кршот 13-14 денари за килограм, просечно арпа по хектар дава околу 8-8.5 тона па ти израчунај колку ќар има земјоделецот по хектар/декар и како ќе преживеат земјоделците во кочанско , преку 80% од народот живее само од оризот (за околината зборам),просечно едно семејство има околу 2-2.5 хектари.
BTW малку каснам со репликава


Оризот е една од културите на која им треба најмногу вода..некаде 1 тон вода за 1 килограм ориз...читав некаде..вистина е ? видов еднаш и во кабинет по географија...


Да точно е пошто преку целата година оризот е во вода, само за жетва се цадат нивите


Toa e од еден хектар се вадат некаде окулу 3000 евра. Сега цената на оризот е 500 долари тон во 2008 беше 1000 долари а во 2002/3 окулу 200. Рипната е цената...Инаку цената од 37 денари за кг. е повисока од цената на светскиот пазар. Но, се зависи и од квалитетот на оризот. Во последните 10 години цената на храната расте и тоа доста. Но, дали е исплативо производство незнам бидејќи и растат цените на инпутите нафта вода итн. Но, сум сигурен дека се испалати да инвестираш шпекулантски на храна фјучерси дериватити итн.
http://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=rice&months=120
Баш ме интересира како пресмета дека од хектар се вадат по 3000 евра ........


ПС. Колку се движи малопродажната цена на оризот во вашите градови
 
F

FARANG

Гостин
Многу зависи и што ориз е посеан. Има голема разлика во цените зависно од сортата. Најголем проблем е тоа што ние имаме мали производители и мали трговци а оризот е култура која се продава во големи количини и се бара константен и стаблиен продавач. Обично контактите идат за 5-10 000 тони + МЕСЕЧНО и се потпишуваат на година до пет.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Баш ме интересира како пресмета дека од хектар се вадат по 3000 евра ........
Ако се точни податоците - за хектар посеан со ориз субвенции се околу 200 евра (12.000 ден), за секој 1 кг ориз (можеби за оризова арпа, ова не беше јасно за кој производ даваат субвенција на откуп) владата ветила субвенции од 3.5, 2 и 1 денар (зависно од површините), 1 кг ориз даден на откуп лани цена беше официјално 42 денари. Просечно се вади од 5-6 тони ориз од хектар па пресметките се тука некаде нешто и повисоки, идеално теоретски над 4000 евра, барем од информациите што кружат.
ПС. Колку се движи малопродажната цена на оризот во вашите градови
по пазарите е 60-70, некои кочанчани носат гледам веќе исто по 70 денари. Зависи, ова се цени за Скопје.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Ако се точни податоците - за хектар посеан со ориз субвенции се околу 200 евра (12.000 ден), за секој 1 кг ориз (можеби за оризова арпа, ова не беше јасно за кој производ даваат субвенција на откуп) владата ветила субвенции од 3.5, 2 и 1 денар (зависно од површините), 1 кг ориз даден на откуп лани цена беше официјално 42 денари. Просечно се вади од 5-6 тони ориз од хектар па пресметките се тука некаде нешто и повисоки, идеално теоретски над 4000 евра, барем од информациите што кружат.
по пазарите е 60-70, некои кочанчани носат гледам веќе исто по 70 денари. Зависи, ова се цени за Скопје.

За субвенциите имаш право 200 евра по хектар, за приносите ако некој искара 5-6 тона од хектар бел ориз нека ми кажит, лани кога рандаманот беше 60 % се искаруваше околу 4500 кг од хектар а оваа година како што пишав рандаманот е за половина намален ради сушата, откупата цена лани требаше да биде 42, но највисоката цена која ја достигна оризот беше 38 и тоа најквалитетниот, а имаше и случаеви каде што беше 34, за субвенциите од по 3,5 денари и 1 денар за кг, тие субвенции почнуваат од оваа година т.с за реколтата од 2012 година , лани ги немаше. И да ти сметаш колку се вади од хектар ориз но не сметаш колку се дава за да се уработи, посее, испрска, на
ѓубри, водарина, жнејарина .............

ПС. моменталната цена на берзата е 590 долари за тон тоа е околу 26,5 денари, јас верувам дека земјоделците би биле задоволни и со 20-23 денари цена којашто беше договорена пред жетвата но како им згустува на луѓето коишто мора да купат дрва за огрев да ги пратат децата на училиште, така трговците се богатат на туѓа мака и го купуваат оризот за смешни цени
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Ориз е 60-70 денари кг на пазар. Компир е 20 денари Пченица 20 денари кг. А во основа е исто. Некако не ти се исплати да јадеш ориз имаш поефтини замени.
Во принцип исто ?????
пченицата да ја тргниме на страна не е иста категорија со оризот и компирот.
е кога сме веќе кај компирот и оризот. Компирот на пазаро моментално е над 30 денари пошто го нема а на големо иде по 20 денари, а оризот на мало 40 денари (малку мрдна од мртва точка)
За да направиш еден ручек за 4-5 души, од оризот ти требат 300-350 гр. , додека од компирот ти треба да не претерам не сум многу запознаен со рецептиве ама сигурно над 2 кг ако не и повеќе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom