Орбитрек?

Член од
20 декември 2010
Мислења
114
Поени од реакции
85
Додека бевме во бившиот ни стан го имавме и јас го користев често, и во неколку дена со напорна работа навистина ми помагаше што во согорувањето на килограми, што во поубавото чувство во себе.. ;)Па по преселбата во странство го оставивме у тој станот, веројатно се' уште е жив..:p Инаку би ми притребал, ама и онака доста се движам што пешки што со точак, па некако надокнадувам :D
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Кул справичка т.е. точаче :ROFLMAO:

Кога го земавме го вртев кога ќе ми текнеше или од досада кога немав ништо попаметно да правам. Последниве месец дена вртам поинтензивно, секој ден по околу пола саат.

Добро се осеќам, не оптоварува многу, а и плус тоа имам читано дека е одлична кардио справа (не е значи обична лента за трчање), бидејќи функционира на принципот на точакот - кој е бр.1 за тоа.
 

Lucio

титула по желба
Член од
26 јуни 2006
Мислења
871
Поени од реакции
41
Не се лажете со такви глупости... за мене е глупост. Купете си точак квалитетен за истите пари. Незнам колку пари е Орбитрекот овие денови, ама знам дека било каков точак е подобар од него. Убеден сум во тоа. Не ми требаат никакви истражувања. На точак сум од 6 години (без помошни) и ако сакате да слабеете или да држите форма само тоа ви го препорачувам најискрено. Сите оние „истражувања“ на тема Орбитрек се само маркетиншки трик. Имајте ги во предвид бенефициите кои ви ги нури природата, како на пример чист воздух. Ќе кажете не е чист загаден е. Како сакате... качувајте скали во зграда или по дома, трчајте на рид, на планина, на Водно, правете „чучнаци“ поефективно од тоа здравје... си ја користите сопствената тежина а притоа не полните ничиј џеб. ;)
 
Член од
30 април 2010
Мислења
147
Поени од реакции
26
Имам проблеми со колената и не можам многу многу да трчам, па затоа ме интересира мислење за орбитрекот дали стварно ги работи долните стомачни или не (нормално неможе како трчањето да биде).
Сакам мислење од луѓе кои го имаат дома.Значи да биде испитана работа а не муабети на празно ;)
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Имам проблеми со колената и не можам многу многу да трчам, па затоа ме интересира мислење за орбитрекот дали стварно ги работи долните стомачни или не (нормално неможе како трчањето да биде).
Сакам мислење од луѓе кои го имаат дома.Значи да биде испитана работа а не муабети на празно ;)
Ги работи скоро сите мускули
Јас го имам и задоволен сум
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
За слабеење функционира ако возиш редовно по саат време. Ама за кондиција да накачиш на него нема шанси, јас го возам со прилично затегнат каиш саат време без проблем, ама за трчање на пат повеќе од пола саат неможам.

Некој погоре спомна точак, и тоа е одлична варијанта, само што не ја бива баш за во зимо, ако не се спремиш добро можеш да се разболиш или да се укочиш од ладното а испотен. А и треба да имаш каде да возиш, низ град возење не е препорачливо, како прво имаш промет, коли на сите страни, како второ од целиот напор ќе дишеш забрзано и ќе вдишуваш воздух полн со издувни гасови. Читав некаде за една студија дека ако возиш долго време ни место со многу промет, ги зголемуваш шансите за срцев удар. За тие од Скопје покрај Вардар би била најдобра опција.
 

Amelie

Intelligence is sexy!
Член од
3 октомври 2011
Мислења
16
Поени од реакции
19
Орбитрекот е одлична справа, секако, ако се користи правилно. :cool:

Сега ќе си речете, оваа забега и глупости зборува, како е можно така проста справа да се користи неправилно ?? Значи, не е поентава само да му рипнеш и да го вртиш и вртиш и вртиш додека магнетите не се разбегаат на разни страни; не е поентата ни да го вртиш додека не го напнеш каишот до момент на пукање.:D Поентата е, да се вози со исто, убрзано темпо, со исправени рамена, испрчени гради и вовлечен стомак. Е, со ова вежбање, има и те како резултати. Гарантирам и тврдам.;)

Вртете го вака најмалку 20 минути секој ден, разликата е повеќе од очигледна.
Зборувам од сопствено искуство.
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
Топ си е. Секој ден у теретана после вежбање си пуцкам кардио на него. По 20 минути некој 200 калории. Мада иам дома и тешко да ми текне да му се качам. Ама у теретана си го работам. Кардио и така мора да се праи ако сакаш да ослабеш, затоа дали ќе биде точак, трака, степер или орбитрек не е многу битно.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Орбитрекот е одлична справа, секако, ако се користи правилно. :cool:

Сега ќе си речете, оваа забега и глупости зборува, како е можно така проста справа да се користи неправилно ?? Значи, не е поентава само да му рипнеш и да го вртиш и вртиш и вртиш додека магнетите не се разбегаат на разни страни; не е поентата ни да го вртиш додека не го напнеш каишот до момент на пукање.:D Поентата е, да се вози со исто, убрзано темпо, со исправени рамена, испрчени гради и вовлечен стомак. Е, со ова вежбање, има и те како резултати. Гарантирам и тврдам.;)

Вртете го вака најмалку 20 минути секој ден, разликата е повеќе од очигледна.
Зборувам од сопствено искуство.
Holy fuck, this totally gave me a boner.:pos:
Секоја жена треба да има орбитрек!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Имам орбитрек од БидиФит. Веќе 7-8 години го користам и супер е. Има ефект. Но треба правилно и постојано користење, во спротивно-џабе фрлени парите.
 
Член од
5 април 2008
Мислења
28
Поени од реакции
1
Mozebi malku docnam so komentarov, ama sakam da prasam dali nekoj prodava orbirtek, normalno dobro socuvan i ako mu e mnogu "skapa" zakacalka.. Mnogu sakam da kupam nov ama nemam tolku pari :), pa zatoa ke se zadovolam so malku koristen, ako imate info kazete, fala...(y)
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Mozebi malku docnam so komentarov, ama sakam da prasam dali nekoj prodava orbirtek, normalno dobro socuvan i ako mu e mnogu "skapa" zakacalka.. Mnogu sakam da kupam nov ama nemam tolku pari :), pa zatoa ke se zadovolam so malku koristen, ako imate info kazete, fala...(y)
Ја имам и би го продал ама не баш сега, можда на лето.... или на есен...
Да побараш по сајтовиве за рекламирање мислам дека имам видено. Од прилика ќе го земеш за 100 евра.
Ама што ќе ти е. Сега е пролет, излези трчај. Или ако баш толку сакаш елиптична справа боље оди во теретана.
 
Член од
5 април 2008
Мислења
28
Поени од реакции
1
Ubavo zvuci, no ne e realno mozno, majka sum na 2 deca i komplicirano mi e zasto nema koj da gi cuva dodeka trcam po kej ili sum vo teretana, od taa pricina mislam deka domasna sprava ke mi go resi problemot.. pozz
;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom