Општина ИЛИНДЕН со само 10% невработеност?!

Статус
Затворена за нови мислења.

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Зависи у која од фабриките.
Ја ко што знам најдобри и најскапо платени се Ван Хол, од 18-23 илјади им се платите, со сите нишани фирма, прекувремено платено, јадење платено, превоз платен мислам.
Другите фабрики се просек, 13-16 илјади.
И Џонсон Контролс и Мети беа јаки ама кај овие првите додека ги водеа американците беа најјака фирма у зоната после влегле наши менаџери и одма и ебале матер, платите од 20+ на 12 им ги намалиле. И сеа изгледа готови се.
А надвор од ск запознат си дека 13 000 денари плата е научна фантастика?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Да ги прашам од овие што критикуваат дали барем еден од нив е без работа? Претпоставувам сите се вработени.

И некој е загрижен за фактот што порано се отпуштале вработени и затварале фабрики, што не донесе до 38% невработеност, а сега се отвараат фабрики и се вработува народ.
Јас да те прашам на која основа даваш било какви податоци и проценти кога од 2002 нема попис во Македонија.

Еве и јас можам да кажам 67% ова 69% она.
Невработеноста и сега е 35% и огромен процент работат на сиво и црно.
Тие фабрики што се отвораат исто толку брзо се затвораат ете престанаа со субвенциите и оп му ја здувнаа.

П.С Доста го тупите со времето на СДСМ тоа што заебале/украле они нивен срам си е ама еве и ВМРО се 8 години на власт па ситуацијата е повеќе од очајна.

П.С2 Ќе гласам за партијата што само што ќе седне на фотеља истиот ден ќе закаже попис.
Од овој исказ може да заклучиме дека нема да гласам за никој.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Мислев да се селам Германија или Италија.Ама сега гледам.И си велам да седам со бегалци таму не не не.:(

Се селам во Илинден. 10% невработеност.:cuc::cuc:А и поблиску ми е од Германија.
Башка базени има сигурно околу 2000 на број додека да се стигне до Центар.Само треба малку да заврне и дупките по патот за кратко стануваат базени.Идеално за капење.Еве јас им давам совет да вработат и спасители.Случајно да не се удави некој во дупките кога ќе помине.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Да ги прашам од овие што критикуваат дали барем еден од нив е без работа? Претпоставувам сите се вработени.

И некој е загрижен за фактот што порано се отпуштале вработени и затварале фабрики, што не донесе до 38% невработеност, а сега се отвараат фабрики и се вработува народ.
Еве ја не сум, ама ја сум најмал проблем пошто мене ко ми се јавија од власта и ми рекоа под кој штаб се водиш им реков дека не сум во никаков нит црвен нит плав и така цврц Шака работа чим немаш книшка... Друго нешто те интересира?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Dve glavni destinacii za doseluvanje na taze vmrovski javnoadministrativni fikusi so dovagaat od provincija vo Skopje se Ilinden i novite zgradi vo lisice (takozvani Cifligansko naselje). Tie so imaat ponekoja vrekicka altani od mama i tate se selat u cifliganskoto naselje, tie so nemaat se selat vo ilinden. U glavnom najgolem procent od ovie se pod bugetska kapa. Imase emisija bas na mtv za ilinden, nekolku intervjua so dojdencite, Abe so da vidis, uciteli, ucitelki, policajci, vojska, pozarnikari.... ihaaaaa. Nitu eden so se poti da si go specali lebot. Zosto VMRo ne si gi zaposli ovie partiski gazolizaci vo domasnite kraevi pa tamu da gi trosat parite i da ja pottiknat domasnata ekonomija?
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Еве неколку дена го слушам Груевски, вработувањето е намалено на рекордно ниво. Точно е, тие што биле невработени сега се вработени, ама не во Македонија туку во странство. Така да целта на овие статистики се: глупи, запослени на проектот на владата " КЛАТИ ВРАТА - ЗЕМАЈ ПЛАТА", и многу други глупи, но добри смислени фори за мавање знамиња по митинзи и контра протести. Сега пак, ке се градел нов факултет да се создал многу повеќе простор за нови студенти. Алооо, запосли ги овие што завршиле, а ги има доста голем број, запосли ги додека и тие не отишле во странство. А се сложувам дека во Илинден има само 10% незапосленост бидејќи останатите се избришани од биро за вработување бидејќи се во странство.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Груевски да ги запослел тие што завршиле факултет. Тоа е таа ментална матрица. НАЈДИ МИ РАБОТА.[DOUBLEPOST=1454570946][/DOUBLEPOST]
Dve glavni destinacii za doseluvanje na taze vmrovski javnoadministrativni fikusi so dovagaat od provincija vo Skopje se Ilinden i novite zgradi vo lisice (takozvani Cifligansko naselje). Tie so imaat ponekoja vrekicka altani od mama i tate se selat u cifliganskoto naselje, tie so nemaat se selat vo ilinden. U glavnom najgolem procent od ovie se pod bugetska kapa. Imase emisija bas na mtv za ilinden, nekolku intervjua so dojdencite, Abe so da vidis, uciteli, ucitelki, policajci, vojska, pozarnikari.... ihaaaaa. Nitu eden so se poti da si go specali lebot. Zosto VMRo ne si gi zaposli ovie partiski gazolizaci vo domasnite kraevi pa tamu da gi trosat parite i da ja pottiknat domasnata ekonomija?
Генерализирање. Сега пробував да пребројам колку луѓе знам од НОВО ново лисиче и познавам 5 семејства и ниту еден од тие не е вработен во јавна администрација.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Груевски да ги запослел тие што завршиле факултет. Тоа е таа ментална матрица. НАЈДИ МИ РАБОТА.[DOUBLEPOST=1454570946][/DOUBLEPOST]
Генерализирање. Сега пробував да пребројам колку луѓе знам од НОВО ново лисиче и познавам 5 семејства и ниту еден од тие не е вработен во јавна администрација.
Epa potpasprasaj gi malku tie vo novite zgradi od kade dosle i kade rabotat(lezat). Starosedelcite si pasat trevicka, se cudat kako ovie od provincija se isponapikaa u drzavno,i od kade pari za stanovite,
Pa i ona prvoto, kniska se vadi samo zaradi toa, da ne mislis deka nekoj od ljubov se vclenuva vo partija ili kako. Site se butaat na fakulteti poso zakonski po novo nema da mozes da se napikas u drzavno bez diploma. Ova e namerno napraveno za da imaat opravduvanje za isplakanje na enormno visoki bugetarski plati za makedonski uslovi, iako ne se raboti nisto.
 
G

Goldie

Гостин
Груевски да ги запослел тие што завршиле факултет. Тоа е таа ментална матрица. НАЈДИ МИ РАБОТА
Такви се 90% од партиски активните луѓе во Македонија, да не е партијата за леб ќе неможат да заработат од што се многу „способни“.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Такви се 90% од партиски активните луѓе во Македонија, да не е партијата за леб ќе неможат да заработат од што се многу „способни“.
Ма не се партиски активни. 90% од луѓето воопшто, тоа е страшното.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Imam dobar drugar od Ilinden. Edno vreme plukase po sve zivo vo drzavata, ke se selese nadvor, otide dva tri pati vo anglija, ama po sovet na bratucet mu se vcleni u partija pred nekolku godini i uspea da se nabuta u vodovod. Abe da vidis kako se promenil covekot i so znacu vrabotuvanje u drzavno. Sega e verovatno glaven patriot vo maaloto. Vrtenje za 180 stepeni.
:D[DOUBLEPOST=1454576509][/DOUBLEPOST]Imam dobar drugar od Ilinden. Edno vreme plukase po sve zivo vo drzavata, ke se selese nadvor, otide dva tri pati vo anglija, ama po sovet na bratucet mu se vcleni u partija pred nekolku godini i uspea da se nabuta u vodovod. Abe da vidis kako se promenil covekot i so znacu vrabotuvanje u drzavno. Sega e verovatno glaven patriot vo maaloto. Vrtenje za 180 stepeni.
:D
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
и обратно, кој не успеал да се ухлеби така, е обично прв плукач против државата:)
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Порано другар се срамеше да каже дека е од Белимбегово па викаше Скопје, сега обратно работава...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom