Омилена играчка од детство

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Една кукла, голема колку едногодишно дете која ја крстив по мојата тогашна најдобра другарка Бети. Вака нешто само поубава и поголема. .SJn.jpg
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Granica i fudbal. Imav igracki ama ne mi pravea mnogu merak... Sakav/me pozivo neso.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Само порано си беше порано:D Тогаш бев убо плаво малу дебело дете, вака навидум цвеќе за мирисање, аха да. Абе улајца невидена, толку колку шо имаја потрошено пари за играчки, толку имам кршено и крадено играчки комотно сега может да ме осудет 40 години апсана:D Сега ми теквит шо се не играчи имав и шо детство багабонтско тогаш теравме:)
По редослед ќе ги набројам на колку шо ми теквет, зш имав поќе омилени играчи и со поќето од нив можеше окото да си го истајш:pos:
1. Клакерси! Леле брат, од кај ти се? Огринал ти се? Можит јас да попрам малце? Леле дај ми ги ти се молам, ќе ти дам шо сакаш? Иии брат позвози го точаков мој јас да поиграм со нови мојт?:pos:
51561.jpg
Дрвени, пластични, гумифицирани, камени, акрилни, шарени, никави, секакви, кизнајт какви немаше:D. Чукаја, пустеја, праеја се заплетквеја. Кизнајт од кога беја, мојт и лично ги дизајнирал Тутанкамон. Овие беја лудост, се мававме по прсти, очи си ваѓавме, јадев чотек со каиш зш ги фрљав по жици, му ги плеткав на комшиине жицине, спојој, сите жици в мала беја окупираи и заплеткани. Кабиљ да е уш на 110 (На Стодесекана) немавме фрљено:pos:

2. Јојо
И тие завршвеја горе на жица:D Права забава беја, кој колку мојт поќе. Абе нек си ебит мајката. И овие ги имаше секакви, се мававме, се заплетквевме, прстите ни беја отечени, очите си ги вадевме:D Дрвени, пластични, алумински, боја ваква не боја онаква, светлечки, цртани со змејој, шушуљајки и шо уште не.
c14.jpg

3. Самострел:) Е за ова јадевме најмногу чотек, сериозна направа шо можеше стварно серизони повреди да нанесит. Слика немат, не ни можам да најдам:(
Земвевме штиче некое, две шајки на горнит дел, ластик за гашти:D (тогаш немаше куќа шо немаше ластик дома), собиравме капачиња метални од по продавници и од пред коперација:pos: и ги чукавме со камен да се мазни. Пикаш 10тина в џеб и почвиш да стелаш по све.

4. Рубрикова коцка, дур сватив шо е уствари имав искршено 4260. Ова беше предизвик за сите. Комбинација на бои колку сакаш, ја ваѓаш надвор, кој ќе ја наместит го сметавме за најјак.
xdras.jpg
5. Вртимушки
Вртимушки во глајте сите бевме:pos: Земви, купви и крши па ајде пак на ново. Пуштај ги по патон, в прашини, в калој во вирој. Чукај се со сите, која ќе остнит поседна да врит е најјака. Ау брат твојава е најјака! Најјака е, знајш колку пари е :pos: Санкир кажвиш ко од џеб да си ги дал парите.
И нив ги имаше секакви, со змејој, јас сум плавион ти црвенион ти зеленион, од различни материјали со ваква рачка со онаква рачка. Подоцна ги усовршивме, со капачиња сплескани од пиво, лепени, прелепвени. Дома сум се враќал испосечен по нозе и по прсти:D
avrta.jpg


Абе на шо све не ми теквит, ми идат да изнапишам километарски пост некој. Имавме еден куп играчки, ги игравме надвор ги кршевме, досадвевме пак да ни купвет, беља праевме и чотек јадевме за тие пусти играчки. Многу интересно и забавно дество имавме, а сеа ти седат некој ембриони пред лаптоп или пред мобилен и стегет лајкој по фб, инстаграм и ти шернувет некој тешки тематики и мислења. Си ебало мајката све...
ту би континуед...
 
J

joe.b

Гостин
Волан од ФАП, го искорнав од некоја стара крнтија од еден отпад близу Маџари. Од раце не го вадев со месеци.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Самострел. За разлика од @М-1 јас го добив како подарок :) Ист како на сликата подолу.
Бидејќи „стрелите“ бргу ги изгубив, почнав сам да си правам муниција (игла, фломастер и малку селотејп или друг вид лепило) и имав голема среќа што не извадив нечие око.



Плашливец. Рано го добив. Не знам што си мислеа моите кога ми го купија. Обично ставав една потрошена метална каписла во цевката, ама резултатите не беа спектакуларни.


Не лути се човече. Го викав Налути се човече.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom