Односи Русија, Грузија, Украина...

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Што се однесува за постовите на Vone дека САД биле изненадени/збунети колку бргу Русија напредувала во Грузија. Таква концентрација на сила до и во Осетија/Абхазија е можна само со долговремено планирање и спремање за кое се знае и се прати. Значи нема збунетост или изненадување.
И ја тоа викам. Премногу е провидно испланирано и изиграно и од САД и од Русите.

Косово за Ј.Осетија!
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Да ама тоа е Русија...Они можат да си го решат проблемот за 5 дена..едноставно имаат моќ..ние го решаваме 7-8 години...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
GORI, Georgia - Russia's foreign minister declared that the world "can forget about" Georgia's territorial integrity on Thursday and Georgian and Russian troops faced off at a checkpoint outside the key city of Gori, calling an already shaky cease-fire into question.

"One can forget about any talk about Georgia's territorial integrity because, I believe, it is impossible to persuade South Ossetia and Abkhazia to agree with the logic that they can be forced back into the Georgian state," Lavrov told reporters.

The comments from Russian Foreign Minister Sergey Lavrov appeared to come as a challenge to the United States, where President Bush has called for Russia to respect the sovereignty and territorial integrity of Georgia."



:toe:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Тоа беше јасно, но требаше Лавров да го каже за да нема дилема.

А Саакашвили продолжува да дава неодмерени изјави. Сега трчаат Американците да ја негираат изјавата (без да му ја ослабнат позицијата) дека САД ќе ги превземат аеродромите во Грузија.:uvo:

http://wiredispatch.com/news/?id=295154


.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Абе како прво русите не нападнаа со целата моќ што ја имаат. Колку мигови и други оружја нови во последнава деценија што направиле и не ги искористија. Туку од авиони и друго пратија најстарото и најкрш шо имаат.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Абе како прво русите не нападнаа со целата моќ што ја имаат. Колку мигови и други оружја нови во последнава деценија што направиле и не ги искористија. Туку од авиони и друго пратија најстарото и најкрш шо имаат.
Абе абе, колку пати треба да се напомене дека не станува збор за покажување муда.
Ниту некој се сомнева во силата на Русија. Не е ова фан клуб.

Секој преседан од едната страна, и овозможува без последици и на другата страна да го повтори истиот.

Пазар на интереси меѓу САД и Русија, за Косово и Ј.Осетија.

Најголемите губитници засега се Србија и Грузија. А што ќе се случува во иднина ..само во Москва и Вашингтон знаат.
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Конечно и Русите се свестија и и рекоа на Америка дека она најмалку може да зборува во врска со овој конфликт, по се она што и го направија на Србија...
БРАВО ЗА Р У С И Ј А !!!!!!

 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Mislam deka ne stanuva zbor za nekakvi nadigruvanja, osvestuvanja, odmazduvanja i slicno. Mislam deka celava rabota bese isplanirana od poodamna. Ne veruvam deka Rusija gi iznenadi Amerikancite i slicno tuku deka se bese samo "Good Business".
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Vojnata vo sliki

Eve sliki direktno od ucesnik 84 na broj.Ubavo go prikazuva totalniot poraz na gruzijcite.Obrnete vnimanie samo na opremata kojasto ja izgubile.
Ne preporacuvam da gledaat lugje so slabi nervi ima tela i otvoreni rani slikani odblisku

http://www.navoine.ru/forum/viewtopic.php?p=551
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Абе како прво русите не нападнаа со целата моќ што ја имаат. Колку мигови и други оружја нови во последнава деценија што направиле и не ги искористија. Туку од авиони и друго пратија најстарото и најкрш шо имаат.
Тоа нема врска, истото сите го викаат - што би било кога би било. Се брои само она што е.


Еве кои се опциите кои треба да ги игра Америка:

1. да го суспендира советот НАТО-Русија во кој на Русија и се даде место во НАТО.

2. да ја блокира Русија во Светската трговска организација.

3. да ја распушти G-8 и потоа да формира G-7 без Русија.

4. да ја бојкотира Олимпијадата во Сочи 2014 година, која е 25км од Абхазија.

5. да изјави подршка за владата на Саакашвили, и ако тој е тргнат од власт (како што изгледа), да ја признаат само легитимната грузиска влада како government-in-exile. Ова ќе даде легитимитет на Грузијците да образуваат народноослободително движење против идниот руски режим во Грузија.

6. НАТО безусловно да ги прими Украина и Македонија.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Ne mi se verva deka gorenavedenite opcii voopsto ke se slucat:

Makar i Amerika da gi suspendira Rusite vo site Evroatlanski strukturi,na Amerika i treba Ruskata poddrska okolu Iran.Amerikancite se plasat,deka voopsto ako se donese nekoja rezolucija,embarga,ili napad na Iran,Rusite ednostavno ke go otfrlat.Rusija tuka ja drzi Amerika za ova.

Moram da kazam kolku kritika primija Amerikancite okolu priznavanjeto na Kosovo,taka da ako oganot se zapali tesko e da se izgasni.Rusija si pravi to so mora da pravi.Imam skolski drugar so e Rusin a imam i Gruziec,i ednite se napagaat sebesi,no sepak Gruziskiot pretsedatel imase nadez deka Gruzija ke vleze vo NATO,ama ne mi se verva deka ke bide taka.Sakasvhili ja napravi kompleksnata situacija uste poteska,i sto velat stranskite mediumi Gruzija NAJVEROJATNO ja zagubi Osetija ZASEKOGAS.
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Тоа нема врска, истото сите го викаат - што би било кога би било. Се брои само она што е.


Еве кои се опциите кои треба да ги игра Америка:

1. да го суспендира советот НАТО-Русија во кој на Русија и се даде место во НАТО.

2. да ја блокира Русија во Светската трговска организација.

3. да ја распушти G-8 и потоа да формира G-7 без Русија.

4. да ја бојкотира Олимпијадата во Сочи 2014 година, која е 25км од Абхазија.

5. да изјави подршка за владата на Саакашвили, и ако тој е тргнат од власт (како што изгледа), да ја признаат само легитимната грузиска влада како government-in-exile. Ова ќе даде легитимитет на Грузијците да образуваат народноослободително движење против идниот руски режим во Грузија.

6. НАТО безусловно да ги прими Украина и Македонија.
Која е Америка па она да ја суспендира Русија...??? Која е Америка да ја распушти G-8, Голем К...ц ако Америка ги бојкотира олимписките игри ви Сочи...
Конечно и Русите се освестија и убаво и кажаа на Америка дека они најмалку можат и смеат да зборат за ситуацијата во Грузија, по се она што го направија низ цел свет, а највеќе во Србија и Ирак...
Америка е таа што треба да се суспендира од се, па дури и ако треба да и се пушти некоја нуклеарка...(мамето нивно)...
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Tocno,koja e Amerika?Amerika ne e edinstvena supersila vo svetot.Kina Indija,Brazil,Argentina,Meksiko,Kanada i Rusija i Iran zaedno ke ja stolcat Amerika ako bese taka.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Абре БУДАЛИ (се извинувам за сите други) може ни одговара сите да покажуваме прст на Америка. Колку е лесно „Америка Дид Ит“ и готово. Абре трампа Америка си го зема Косово овие си ги земаа Абхазија и Јужна Осетија и готово.

Најважно е сега во овој бес на САД, Македонија да искористи, а потоа и Украина. Најважно им е тоа на САД. Немојте да имате мислење дека со ова се навртува проблемот во корист на Македонија, напротив на САД сега најпотребна им е ЕУ и не сакаат проблеми со ЕУ.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Тоа нема врска, истото сите го викаат - што би било кога би било. Се брои само она што е.


Еве кои се опциите кои треба да ги игра Америка:

1. да го суспендира советот НАТО-Русија во кој на Русија и се даде место во НАТО.

2. да ја блокира Русија во Светската трговска организација.

3. да ја распушти G-8 и потоа да формира G-7 без Русија.

4. да ја бојкотира Олимпијадата во Сочи 2014 година, која е 25км од Абхазија.

5. да изјави подршка за владата на Саакашвили, и ако тој е тргнат од власт (како што изгледа), да ја признаат само легитимната грузиска влада како government-in-exile. Ова ќе даде легитимитет на Грузијците да образуваат народноослободително движење против идниот руски режим во Грузија.

6. НАТО безусловно да ги прими Украина и Македонија.
Misirkov, se ubavo, ama premnogu si se proamerikancil.

Otkako USA go zgazi megjunarodnoto pravo i otide kontra UN i Povelbata na UIN, ocebijno e deka nema sto da i kazuva na Rusija.

A da ti odgovoram na tockite, bidejki eden odgovor e za site.

Koj e USA da nalozuva na WTO, NATO, EU, G-8 ili IOC???

Nikoj. Osobeno sto na EU i treba Ruisija, USA nema nikakov pull vo WTO, kako i vo IOC, a za NATO koga mozese edna ahajska pisman kvazi drzava da im opne samar i da molcat kako pizdi, jasno e.

USA odana izgubi obraz za moknite drzavi.

Moze da se kurci na banana drzavicki kako nasava, na Gruzija i takvi slicni debilni drzavi.

Nitu moze na Francija, nitu na Germanija, nitu na druga G-8 zemja, a kamoli na Rusija, za nisto. Moze da im se fati za pimpekot.

Ne gi sakam rusite, ama Saakasvili treba da bide obesen za muda od samite gruzijci.

P.S. Potseti se koj im bes partner na USA vo Rusko-Afganskata voja, koj im bese partner vo Iracko-Iranskata vojna....i sto im se sluci...taka nataka doagjame do prasanjeto koga ke go sjebat nivniot prv partner na Balkan, Kosovo, za da znaeme koga nam ni e redot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom