Одгледување на печурки (буковка, шиитаке и др.)

Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Најдов во предходните постови се што ми треба. Фала сепак. :)
--- надополнето: 15 декември 2013 во 20:54 ---

Може да ми кажеш на кои страни точно најде?
Јас моментално сакам само да го направам системот за одржување на влага и другите параметри.
Исто ако знае некој за веќе изработен ваков систем нека сподели линкови.
Немам баш време ама ќе се потрудам и сам да најдам.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Може да ми кажеш на кои страни точно најде?
Јас моментално сакам само да го направам системот за одржување на влага и другите параметри.
Исто ако знае некој за веќе изработен ваков систем нека сподели линкови.
Немам баш време ама ќе се потрудам и сам да најдам.
Сега да не ги вртам страниве на темата, ме мрзи. Ке ти пишам за тоа мене што ме интересираше. Плус изгледав и неколку клипчиња меѓувремено за оваа тема.
За oдгледување на буковки не е потребно многу јака светлика. На секој 2 метри растојание доволно е да се постави една неонка со должина 1 метар. Тоа е 9000 лумена светлина на 2 метри, што не е многу. Режимот е 12 часа светлина, 12 часа темно. Тоа е едноставно. Или на секој два метри може да се стави по една CFL ламба од 100W, кај нас се мислам околу 600 денари. За тие што не знаат, има 23w CFL ламби што емитираат 100w светлина, нас не ни требаат такви. Туку точно 100 ватна ламба, а не еквивалентна на 100 вати.
Светлината од ЦФЛ (Compact fluorescent lamp) е бело дневна светлина што е идеална за одгледување на печурки.
За одржување на влажноста не е потребно многу, доволно е секојдневно по неколку пати да го прскаш подот на просторијата со вода. И мислам дека има едни се продаваа во маркетите што на одредено време прскаат течност. Мислам дека беа миризливи. Ти наместо миризлива течност, ке го стерилизираш и ке ставиш вода. И ке ти прска на секој саат, тоа ке ја крене влажноста, али е за помала просторија. Многу за влажноста зависи каква е просторијата, најчесто подрумските простории имаат висока влажност и не е потребно многу да се преправа. Импровизирај. :)
Јас неделава ке купам компост и ке пишам што сум направил и ке се обидам да најдам печатена литература за оваа тема.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Фала многу за одговорот.
Имаш пп за што конкретно сакам да направам.

edit: еве нешто за шампињони, мада многу повеќе би ми помогнало ако некој ме насочи која стручна литература да ја најдам.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Kviki: оти да немаш баш време? Да не си во производство веќе?
--- надополнето: 16 декември 2013 во 01:56 ---
За тоа со светлината ОК, ама за тоа со влагата... Се сложувам ако е аматерско производство, за лични потреби.Ама, ако е за поозбилно, далеко је сунце!
Јас оваа недела ќе правам компост за буковка. Вреките се тешки по 8кг. Цена 90ден. Можност и да ги доинкубирам па да ги транспортирам(се доплаќа за инкубацијата). Родност +25%. Најчесто таа количина ја добивате во прва берба, максимум во втора.
Поздрав.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Јас сум од Велес, има ли шанса да купам од кај тебе 5 инкубирани вреќи? Тешко ке биде за превоз, ама ке се договориме.
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Не е никаков проблем како за порачката. За транспортот...(треба да се провери).Не знам како.
--- надополнето: 16 декември 2013 во 17:58 ---
Преку карго за некои 200ден+-
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Психолобин (магични) печурки?
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Вреќите?
Висина ~ 53-55цм
дијаметар 21.3цм
тежина 8кг
Субстрат на основа пилевина со хранливи додатоци заради поголем род.
УБАВО ЧИТАЈ: овој субстрат не бара голема температура во просторот за инкубација. Максималната да е до 20 степени!!!! Така се намалуваат расходите!!!
Знаете дека за истиот ефект сламениот субстрат ( за да има иста температура во вреките како оние со пилевина?) бара и до 25 степени во просторот?!
 
Член од
20 февруари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Sakam da pocnam biznis so pecurki vo Ohrid,dali nekoj znae kolku finansiski sredstva odprilika se potrebni za pocetok,kakvi vidovi na pecurki,i dali e isplatlivo da se pocne? Fala odnapred:)
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Sakam da pocnam biznis so pecurki vo Ohrid,dali nekoj znae kolku finansiski sredstva odprilika se potrebni za pocetok,kakvi vidovi na pecurki,i dali e isplatlivo da se pocne? Fala odnapred:)
Јовче: од кај некој знае колку ти едлабок џебот и колку можеш да вложиш?
АЈ јави се на драган 078 276 275 Од ресен е човекот. има компостара за буковка компост па ке те упати
 
Член од
20 февруари 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Vane Dragan go baram 2 dena so red eve ali nikako da dobijam na brojov non stop nedostapen,da ne slucajno go ima menato brojot? Fala ti pak odnaped.Pozz Jovce
 

Kajgana Shop

На врв Bottom